کد خبر: 1097406 A

 

چگونه تور لیدر شویم؟

حرفه تورلیدری، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال، ممکن است گاهی حسادت همه دوستان خود را درآورید و به مقاصد رؤیایی که سفر به این مناطق برای همه مردم میسر نیست سفر کنید.

 با مردمی که دارای فرهنگ‌های مختلف بر اساس موقعیت جغرافیایی مختلف هستند آشنا خواهید شد و یک روز از خواب بیدار می‌شوید و می‌فهمید که نیمی از جهان را از نزدیک مشاهده کرده‌اید.  اما آیا می‌دانید برای رسیدن به شغل رؤیایی تورلیدری چه‌ کارهایی را باید انجام دهید؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بدانید چگونه می‌توانید راهنمای تور شوید و دوره تورلیدری را بگذرانید.

چگونه راهنمای تور شویم؟

 اگر به این تصمیم رسیده‌اید که این حرفه برای شما مناسب است، اما نمی‌دانید چطور باید پا در این دنیای گسترده قرار دهید، در این مطلب نگاهی اجمالی به پشت‌صحنه آنچه که برای تبدیل شدن به یک راهنمای تور لازم است، خواهیم انداخت. اگرچه جنبه‌های مثبت این کار بسیار زیاد است، اما تنها نباید از یک بعد به این قضیه نگاه کرد، چون راهنمای تور شدن به معنای تعطیلات دائمی نیست.

 شما وارد یک کار رقابتی خواهید شد و باید تا آخرین نفس برای رسیدن به بهترین اهداف و آرزوها تلاش کنید. زمانی که این شغل را به عنوان حرفه آینده خود انتخاب می‌کنید، زندگی شما تنها به یک چمدان محدود خواهد شد و سؤالات بسیار متفاوتی که روزانه هزاران نفر از شما خواهند پرسید. راهنمای تور بودن یک شغل بین‌المللی است. چراکه در طول روز با افراد بسیار زیادی از فرهنگ‌های مختلف در سرتاسر جهان روبه‌رو خواهید شد. یک راهنمای تور در دل کار قرار دارد و می‌توانند موضوعات تئوری که تنها درباره آن‌ها شنیده است را هر روز تجربه کند؛ بنابراین اگر واقعاً عاشق این حرفه هستید می‌توان با قاطعیت بیان کرد در این شغل، روز بد داشتن معنا ندارد.

مسافران که شما راهنمای آن هستید، برای این سفر بسیار برنامه‌ریزی کردند و درآمد خود را پس‌انداز کردند تا لحظات منحصربه‌فردی را تجربه کنند و زمان زیادی را منتظر مانده‌اند تا سفر مربوطه را تجربه کنند.

 بنابراین شما باید تمام توان خود را برای این فعالیت اختصاص دهید. همواره باید فردی مسلط، صبور سرسخت و از همه مهم‌تر وفادار به حرفه خود داشته باشید و این نشان خواهد داد که به چه میزان برای این چالش آماده هستید

شرکت‌های گردشگری

ابتدا به شخصیت خود نگاه کنی، د آیا از افرادی هستید که به دنبال یک سفر تاریخی همراه با گردشگران بالغ هستید و یا ترجیح می‌دهید خود را درون چالش ماجراجویی همراه با جوانان پرانرژی پیدا کنید؟ بااین‌حال مهم نیست شرکت، سفری باسلیقه شما ترتیب داده و یا در تضاد با آن هست. شما باید راهی را پیدا کنید تا تکالیف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

همچنین ضروری است که تجربه خود را در این زمینه بالا ببرید. برخی از اپراتورها نیازی به تجربه کاری ندارند و در عوض شما را به شکل‌های گوناگون مورد آزمایش قرار می‌دهند؛ بنابراین خیلی زود با مراحل مختلف و انتظارات شرکت آشنا خواهید شد و متوجه می‌شوید که چه چالش‌هایی پیش روی شما قرار دارد و آیا مهارت شخصی و تخصص لازم برای این حرفه را دارا هستید و یا خیر؟

اطلاعات کافی

مهم نیست که قرار است به کدام‌یک از مناطق جغرافیایی سفر کنید، شاید شما پیش‌ازاین در آن مکان زندگی کرده باشید و یا مدرک مرتبط با جغرافیا از دانشگاه را دارا هستید، اما لازم است قبل از سفر تمام اطلاعات لازم در مورد آن منطقه جغرافیایی را به‌طور کامل مطالعه کنید. شما زمانی که وارد شرکت می‌شوید باید مصاحبه‌ای را بگذرانید که در آن مهارت گفتاری شما مورد آزمایش قرار می‌گیرد و این یکی از دلایلی است که بسیاری از شرکت‌ها همواره دنبال افرادی هستند که پیش‌ازاین سابقه کاری داشته و حداقل چندین سال در مجموعه مشغول به کار بوده باشند. درنتیجه انتخاب اپراتوری که مناسب با شخصیت شما باشد، بسیار بر روی آینده حرفه‌ای شما اثرگذار خواهد بود.

لایف استایل

زمانی که وارد این حرفه می‌شوید باید زندگی قبلی خود را به‌طور کامل کنار بگذارید، چراکه تورلیدری هم زندگی در جاده است و هم سبک زندگی. باید همواره اشتیاق مداوم برای بهبود کارایی خود داشته باشید و ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز ممکن است در سفر باشید.

وقتی وارد این حرفه می‌شوید، دیگر کمتر فرصت دارد تا با دوستان و یا خانواده خود وقت بگذرانید بنابراین از همین ابتدا لازم است که این موارد را در ذهن داشته باشید.

اگر می‌خواهید برای شرکتی سابقه کاری  بفرستید چشمان خود را ببندید و یک محیط جغرافیایی و تاریخی را تصور کنید. اینکه بتوانید در مورد فرهنگ، هنر، تاریخ و طبیعت صحبت کنید بسیار عالی است اما همچنین باید به مشتریان فکر کنید و با این اقدام شرکت را متوجه سازید مشتریان خود را در دستان امن قرار داده‌اند و آن‌ها بهترین لحظات زندگی خود را قرار است، پشت سر بگذرانند.

انواع راهنمای تور

تورها بسیار متنوع هستند و محدود به بک نقطه جغرافیایی مشخص نمی‌شوند.  برخی از تورها عبارت‌اند از: راهنمای ایرانگردی و جهانگردی فرهنگی، راهنمای طبیعت گردی و راهنمای زمین گردشگری.

در طبیعت گردی و زمین گردشگری بسیاری از افراد وارد این حوزه شده‌اند، دیگر به صلاح نیست تا افراد بیشتری به آن وارد شوند؛ اما از آنجایی که راهنمای ایرانگردی و جهانگردی فرهنگی ازنظر راهنمای تور دارای کمبودهایی در حوزه نیروی انسانی می‌باشد این فرصت برای علاقه‌مندان فراهم است تا در دوره‌های مخصوص به این حوزه شرکت کنند و تخصص لازم در این زمینه کسب کنند و سپس با استفاده از مدارک موجود، جذب شرکت‌های گردشگری معتبر شوند.

 50

دریافت مدرک تورلیدری

با توجه به علاقه بسیاری از افراد به این حرفه، مؤسسات گوناگونی که تحت نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت می‌کند دوره‌هایی را برگزار کرده تا از این طریق افراد مبتدی مهارت‌های لازم را فرا بگیرند و با استفاده از این مهارت‌ها بتوانند، در مصاحبه‌های شفاهی و حضوری شرکت‌های مختلف حضور پیدا کنند نمره قابل قبولی کسب کنند. اکثر کلاس‌ها در 2 ترم می‌باشد که هر ترم سه ماه به طول خواهد انجامید و پس از آن نوبت دریافت مدرک تورلیدری است، و این‌گونه سریع‌تر به اهداف مدنظر خود خواهید رسید.

دوره مجازی گردشگری

کلاس‌های  دوره مجازی گردشگری همچنان از رواج کمی برخوردار هستند و در بسیاری از شهرها با توجه به مراجعه اندک هنرجوها، امکان برگزاری کلاس وجود ندارد و همین عامل باعث شده تا برخی از آموزشگاه‌ها به صورت آنلاین به دانشجوهای خود آموزش دهند و با سرچ مختصر در گوگل اگر مشاهده کردید در شهر شما آموزشگاه معتبری وجود ندارد می‌توانید از دوره ‌های گردشگری بصورت مجازی از شهرهای دیگر بهره ببرید. گفتنی است در شهرهای بزرگ معمولاً  آموزشگاه‌های زیادی وجود دارند که کلاس‌های دوره ‌های گردشگری را برگزار می‌کنند و پایتخت اصلی آن نیز تهران می‌باشد.

دوره تورلیدری در تهران

 آموزشگاه‌هایی مانند موسسه آموزشی ارسباران که در زمینه دوره تورلیدری در کشور فعال هستند، اکثراً در تهران حضور دارند و تنوع آن‌ها باعث می‌شود که هرکدام را که مایل باشید، انتخاب کرده و مهارت‌های لازم در این زمینه را فرا بگیرید؛ اما اگر در پایتخت حضور ندارید، بیشتر این آموزشگاه‌ها به‌صورت آنلاین دوره‌ تورلیدری بین‌ المللی را در مباحث گوناگون برگزار می‌کنند و با استفاده از دوره تورلیدری آنلاین بیش از ۵۰۰ ساعت آموزش لازم را فرا خواهید گرفت و تخصص لازم در حوزه گردشگری و محیط زیست را به دست خواهید آورد. بعد از پایان کلاس‌های دوره تورلیدری اگر در تهران حضور داشته باشید باید به صورت حضوری در آزمون دوره تورلیدری سازمان وزارت میراث فرهنگی شرکت کنید و اگر در این آزمون نمره قابل قبولی کسب کنید مصاحبه شفاهی بعدازآن می‌باشد؛ اما اگر در دوره تورلیدری در تهران بصورت آنلاین شرکت کرده‌اید، فقط یک بار برای آزمون جامع باید راهی تهران شوید و از این بابت دغدغه‌ای وجود نخواهد داشت.

انواع دوره‌های آموزشی

راهنمای ایرانگردی و جهانگردی فرهنگی: در دوره تورلیدری بین المللی تاریخ و فرهنگ ایران از زمان هخامنشیان تا به امروز مورد بررسی و آموزش قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با فرهنگ اقوام مختلف و مکان‌های دیدنی هر شهر آشنا شوید.

راهنمای طبیعت گردی: از دوره‌های کوتاه مدت می‌باشد که در آن به بررسی طبیعت موجود در کشور خواهد پرداخت و این‌که برای حفظ طبیعت بهتر است چه‌کارهایی را افراد انجام دهند و این‌گونه مانع  از صدمه واردکردن به طبیعت شد.

راهنمای زمین گردشگری: دوره‌های گردشگری که طرفداران مخصوص به خود را دارد و با استفاده از آن می‌توانید اشکال مختلف سنگ‌ها و خاک و زمین را موردبررسی قرار دهید و اطلاعات زیادی در این زمینه کسب کنید.

 دوره تورلیدری موسسه آموزشی ارسباران

در دوره تورلیدری موسسه آموزشی ارسباران شما هر آنچه که باید درباره دوره تورلیدری و راهنمای سفر شدن بدایند را یاد خواهید گرفت. این موسسه با سابقه طولانی در برگزاری آموزش‌ها و تورهای طبیعت گردی و گردشگری و دوره راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی از موسسات آموزشی برتر در حوزه گردشگری است که به تربیت استعدادهای جوان می‌پردازد. خبر خوب این است که در این موسسه آموزش‌ها هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین ارائه می‌شوند تا در دوران کرونا مشکلی از این بابت نداشته باشید و مدرک دوره تورلیدری خود را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره تورلیدری، دوره مدیریت فنی بند ب و دوره طبیعت گردی با شماره 02188800055 تماس بگیرید یا به وبسابت ارسباران مراجعه کنید.

انتهای پیام/
لایف استایل دوره تورلیدری شرکت‌های گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر