کد خبر: 1097373 A

بلبرینگ‌ها که از خانواده یاتاقان‌ها هستند کاربردهای بسیار زیادی دارند. ساختار این گونه‌ی چرخنده که از دیسک سخت رایانه تا خودرو کاربرد دارد فولادی می‌باشد. وظیفه این قطعه این است که بارها را کنترل و پشتیبانی کند.

اجزای بلبرینگ صنعتی

یک بلبرینگ صنعتی از 3 بخش اصلی تشکیل شده است. این بخش ها شامل کنس یا رینگ، ساچمه و قفسه می‌باشد که کاربرد ساچمه انتقال بار بین یاتاقان است. سطح تماس کم ساچمه‌ها با سطوح بیرینگ باعث شده تا نسبت به رولبرینگ‌ها مقاومت بار خیلی کمتری داشته باشند.

اینکه جهت چرخش و نوع بار چگونه باشد سبب شده تا اشکال مختلفی از بلبرینگ ساخته و تولید شود که هر یک از این انواع کاربری مخصوصی دارند.

بلبرینگ چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم کار کردن بلبرینگ بدین صورت است که بار از لایه خارجی به گوی و از آنجا به لایه داخلی انتقال داده می‌شود.

این گوی‌ها که به شکل کروی هستند نقطه تماس کوچکی با لایه درونی و لایه بیرونی دارند که در نوع حرکت آن موثر می‌باشد.

نکات مهم در انتخاب بلبرینگ

نوع باری که به بلبرینگ وارد می‌شود یک نکته مهم است که باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال بلبرینگ مخروطی برای بارهای شعاعی و محوری مناسب هستند و بلبرینگ کف گرد برای مواقعی که بار محوری داشته باشیم.

انتخاب نوع بلبرینگ و برندهای تولیدکننده آن بر اساس میزان هزینه و زمان بارگذاری است که در سایت بیرینگ مارت تمامی کاتالوگ‌ها قرار داده شده است تا مصرف کنندگان بتوانند به درستی بلبرینگ مناسب دستگاه خود را انتخاب کنند.

آشنایی با انواع بلبرینگ

بلبرینگ‌ها به 4 دسته اصلی تقسیم می‌شوند که هر یک از آن‌ها انواع مختلفی دارند و در زیر به تفصیل درباره این قطعات صحبت می‌کنیم.

226

  1. بلبرینگ شیار عمیق

ویژگی این بلبرینگ پرکاربرد طراحی ساده و قدرت زیاد آن است که در 2 نوع شیار عمیق یک ردیفه و دو ردیفه ساخته شده است.

1-1بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه علاوه بر اینکه بار شعاعی را می‌تواند تحمل کند، تحمل بار محوری را هم از هر 2 سو دارد.

بیشترین نوع این بلبرینگ از کاسه نمد فلزی و لاستیکی ساخته شده است.

بلبرینگ شیار عمیقی که در 2 طرف آن کاسه نمد دارد به دلیل اینکه 35-25 درصد فضای داخل آن از گریس است برای جا زدن نباید آن‌ها را گرم کرد و یا شست.

 

1-2بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه

اگر یک بلبرینگ نتواند بار را تحمل کند از 2 بلبرینگ شیار عمیق استفاده می‌شود که حالت قرارگیری آن‌ها نسبت به هم به یکی از صورت‌های زیر است:

  • حالت پشت سر هم با پسوند DT که بار محوری از یک طرف وارد می‌شود.
  • حالت پشت به پشت با پسوند DB که بار محوری از هر 2 طرف وارد می‌شود.
  • حالت روبرو که مشابه حالت پشت به پشت است اما برای بارهای ممان غیر قابل استفاده می‌باشد.

227

2.بلبرینگ تماس زاویه ای

علت نامگذاری این نوع بلبرینگ این است که حلقه‌های داخلی و بیرونی با هم زاویه می‌سازند. این زاویه داشتن باعث می‌شود تا تحمل همزمان بار محوری و شعاعی بیشتر شود.

2-1بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

قابلیت بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه بدین صورت است که بار محوری و همچنین بار شعاعی را در یک جهت می‎تواند تحمل کند. به دلیل بار شعاعی وارد شده بر این بلبرینگ‌ها غالبا آن‌ها به شکل 2تایی استفاده می‌شوند.

2-2بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

طراحی این بلبرینگ‌‌ها شبیه به 2 بلبرینگ تماس زاویه‌ای تک ردیفه پشت به پشت است. بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه توانایی تحمل بار شعاعی زیاد و بار محوری از هر 2 سو را دارد.

2-3بلبرینگ تماس زاویه ای با 4 نقطه تماس

بلبرینگ تماس زاویه ای با 4 نقطه تماس یک بلبرینگ تک ردیفه است که می‌تواند بار محوری را از هر 2 طرف تحمل کند.

228

3-بلبرینگ کف گرد

این نوع از بلبرینگ‌ها که از قفسه‌های برنجی و فولادی ساخته شده است دارای 2 نوعِ یک ردیفه و 2 ردیفه است.

3-1بلبرینگ کف گرد یک ردیفه

بلبرینگ کف گرد یک ردیفه نباید تحت بار شعاعی باشد. این نوع از بلبرینگ‌ها دارای یک واشر با شیار ساچمه، قفسه و ساچمه و یک واشر محفظه با شیار ساچمه است.

3-2بلبرینگ کف گرد دو ردیفه

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه می‌تواند بار محوری را از 2 طرف تحمل کند و قادر به تحمل بار شعاعی نیست.

4-بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم، دو ردیف ساچمه با یک کنس بیرونی مشترک و شیار ساچمه به شکل منحنی دارد که در 3 نوع بدون کاسه نمد، کاسه نمد در دو طرف بلبرینگ و حلقه داخلی عریض است.

خرید بلبرینگ

اگر برای خرید بلبرینگ به مشاوره رایگان نیاز دارید و یا دوست دارید آن را از یک شرکت با سابقه که بدون واسطه و با قیمتی مناسب انواع بلبرینگ را به فروش می‌رساند بهره‌مند شوید پیشنهاد ما به شما بیرینگ مارت است. بیرینگ مارت با 20 سال سابقه فعالیت در این زمینه به عنوان فعال‌ترین تولید کننده بلبرینگ می‌باشد.

انتهای پیام/
بلبرینگ کف گرد سه تیکه خرید بلبرینگ بیرینگ مارت بلبرینگ کف گرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر