کد خبر: 1095232 A

همه ما می دانیم که برای سلامت نگه داشتن روح و جسم به پزشک نیاز داریم، مثلا ممکن است در طول سال حتی چندین بار هم به پزشک مراجعه کنیم تا سلامت مان مورد بررسی قرار بگیرد و اگر هم مشکلی وجود داشت، تحت درمان قرار بگیرد.

حال اگر بخواهیم برای دریافت نوبت به صورت حضوری به مطب مراجعه کنیم، زمان زیادی را از دست خواهیم داد که البته این مشکل به کمک تکنولوژی در حال حل شدن می باشد.

تکنولوژی جدید به این صورت است که اکثر پزشکان تمایل دارند از سیستم نوبت دهی آنلاین استفاده کنند که این مسئله به راحتی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. در ادامه قصد داریم مزایای استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین را به طور کامل بررسی کنیم.

 

اپلیکیشن ها و سیستم نوبت دهی آنلاین:

علم و تکنولوژی روز به روز پیشرفته تر می شود که این پیشرفت تمامی جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. این تاثیر هم می تواند مثبت و هم می تواند منفی باشد، مثلا گاهی اوقات استفاده نادرست از این امکاناتی که در دسترس ما است، ممکن است تاثیر بدی بر زندگی ها داشته باشد اما به طور کلی تاثیرات مثبت تکنولوژی بسیار بیشتر از تاثیرات منفی می باشد و به همین دلیل است که به صورت روزانه در زندگی به کار گرفته می شود. یکی از بهترین این سامانه ها، سایت پذیرش 24 است که

به کمک تکنولوژی و اینترنت، اپلیکیشن ها و نرم افزار های زیادی برای ارائه خدمات نوبت دهی طراحی شده اند که هر کدام از آن ها، ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند که صدر همه این قابلیت ها، دریافت نوبت بدون حضور در مطب می باشد. امکاناتی که این برنامه ها برای ما به نمایش می گذارند عبارتند از:

 1. پرداخت هزینه
 2. سوابق پزشک
 3. اطلاعات مربوط به مطب
 4. یادآوری نوبت

 

مزایای استفاده از خدمات نوبت دهی پزشکی آنلاین:

امروزه با توجه به مشکلات جوامع از جمله: ترافیک، کمبود زمان، مشغله زیاد و... مراجعه حضوری در مطب ها برای دریافت نوبت کمی دشوار به نظر می رسد که البته با کمک برخی اپلیکیشن ها و نرم افزار ها، می توان به صورت آنلاین نوبت گرفت و مشکلات را به حداقل رساند. استفاده از این سیستم مزیت های زیادی دارد که برخی از آن ها را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • نوبت را بدون توجه به زمان دریافت کنید. محدودیت زمانی برای دریافت نوبت وجود ندارد‌، یعنی شما هر ساعت از شبانه روز می توانید به اپلیکیشن مراجعه کرده و اقدام به دریافت نوبت و ویزیت دکتر نمایید‌ در حالی که اگر نوبت دهی به صورت حضوری باشد، باید طبق زمانی خاص به مطب مراجعه کنید و نوبت بگیرید.
 • محدودیت مکانی برای دریافت نوبت وجود ندارد. اینترنت دنیای بزرگی است که شما را به هیچ مکانی محدود نمی کند. شما می توانید هر کجا که هستید چه در محل کار چه در رخت خواب و ... اقدام به دریافت نوبت کنید و راحت و بی دردسر طبق نوبت، به مطب مراجعه کنید.
 • تاریخ ویزیت به صورت خودکار به بیماران یادآوری می شود. ممکن است چندین ماه طول بکشید تا زمان مراجعه شما به مطب فرا برسد، گذشتن زمان طولانی باعث فراموشی نوبت خواهد شد. برای جلوگیری از فراموش کردن نوبت، زمان حضور شما در مطب به صورت اتوماتیک یادآوری خواهد شد.
 • در زمان و هزینه بیمار صرفه جویی خواهد شد. طبق روش آنلاین، نیاز نیست شما از منزل خارج شوید و در نتیجه دیگر هزینه رفت و آمد نخواهید داشت و نیز در زمان هم صرفه جویی خواهد شد به این صورت که دیگر شما زمان خود را صرف حضور در مطب و دریافت نوبت نخواهید کرد.
 • بیمار می تواند سوابق پزشک را ببیند و بر اساس آن، یکی را انتخاب کند. این ویژگی هم برای بیماران و هم برای پزشکان بسیار کارآمد خواهد بود. در این اپلیکیشن ها رزومه و اطلاعات مربوط به پزشکان و نیز نظرات مراجعه کنندگان ثبت می شود که مطالعه این موارد سبب می شود بیمار متناسب با نیاز خود، پزشک را انتخاب نماید. این ویژگی اعتبار شغلی پزشکان را نیز افزایش خواهد داد و از این رو برایشان کارآمد می باشد.
 • حضور افراد در مطب ها و کلینیک ها برای دریافت نوبت کاهش می یابد. وقتی جایی بیش از اندازه شلوغ باشد به محلی برای انتشار ویروس تبدیل می شود و افراد را گرفتار بیماری می کند. خدمات نوبت دهی آنلاین خصوصا در این روز ها که با بیماری کرونا درگیر هستیم، بسیار مفید بوده و شلوغی مطب ها را به حداقل می رساند چرا که بیماران در هر زمان و مکانی که باشند به راحتی نوبت را دریافت می کنند و در زمان مشخص شده به مطب می روند.
 •  نوبت ها را می تواند تغییر داد و همچنین آدرس مراکز درمانی قابل مشاهده می باشد. در این اپلیکیشن ها امکان تغییر نوبت وجود دارد که اگر در مواقعی بیمار نتواند طبق زمان مشخص شده به پزشک مراجعه کند، می تواند زمان نوبت خود را تغییر دهد. همچنین آدرس مطب ها در این اپلیکیشن ها وجود دارد که بیماران به راحتی بتوانند مراکز درمانی مد نظر خود را پیدا کنند.

 

معایب استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین:

در کنار مزیت های فوق العاده ای که گفته شد، استفاده از این روش معایبی خواهد داشت که عبارتند از:

 • کار منشی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. منشی باید نوبت کسانی را که به صورت تلفنی هماهنگ کرده اند، سریع وارد سیستم کند تا در نوبت ها تداخل به وجود نیاید.
 • تمامی پزشکان در این سامانه ها حضور ندارند چرا که تعدادی از آن ها از این سیستم نوبت دهی آنلاین استفاده نمی کنند.
 • برای استفاده از سیستم خدمات نوبت دهی باید به اینترنت دسترسی داشته باشیم که متاسفانه در برخی نقاط محروم دسترسی به اینترنت مقدور نیست.

تاثیر مطالعه مجله سلامتی و پزشکی بر سلامت بیماران

یکی از اصلی ترین نیاز های جامعه بشری قرار گیری در آسایش کامل جسمی، روانی، اجتماعی، نداشتن بیماری و امراض مختلف و گوناگون بوده که لازمه تحقق این امر، افزایش تأمین و ارتقای سطح سلامت مردم است. این امر محقق نمی شود مگر آن که افراد از مجله سلامتی و پزشکی به دنبال راهکار هایی برای  ارتقای سلامت خود و جامعه خود باشند.

انتهای پیام/
اینترنت پزشک جامعه درمان سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر