کد خبر: 1086806 A

برای طراحی آزمایشگاه مجهز و تخصصی نیاز به تجهیزات مختلف داریم. تجهیزات آزمایشگاهی در واقع همان تجهیزات و ابزارهای مختلفی هستند که برای کار و فعالیت دانشجویان شاغل و متخصصان در فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای طراحی آزمایشگاه مجهز و تخصصی نیاز به تجهیزات مختلف داریم. تجهیزات آزمایشگاهی در واقع همان تجهیزات و ابزارهای مختلفی هستند که برای کار و فعالیت دانشجویان شاغل و متخصصان در فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات شامل کالری‌سنج، میکروسکوپ، انواع ظروف آزمایشگاهی، مشعل، بورت و... است. تمام تجهیزات و ابزارهای آزمایشگاهی در راستای جمع‌آوری و اندازه‌گیری داده‌ها به کار گرفته می‌شوند.

تجهیزات آزمایشگاهی چگونه انتخاب می‌شود؟

انتخاب نوع ابزارهای آزمایشگاهی به کار گرفته شده در فضای آزمایشگاه به آزمایشات انجام شده توسط محققان و دانشجویان مربوط می‌شود. همچنین در هنگام خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید به برند تولیدی آن دقت کنید و شرکت مناسبی را برای خرید انتخاب نمایید. خرید تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس یکی از بهترین برندها برای بهره‌مندی از ابزارهای آزمایشگاهی است. این نوع برند مدت زمان طولانی در زمینه تولید ابزارهای آزمایشگاهی فعالیت می‌کند و محصولات خود را باکیفیت بالا عرضه می‌نماید.

کوره آزمایشگاهی

کوره آزمایشگاهی یکی از لوازم مهم و کاربردی برای هر آزمایشگاه تخصصی یا عمومی است. به طور کلی چهار نوع کوره آزمایشگاهی مافلی، الکتریکی، وکیوم و خاکسترگیری وجود دارد. کوره الکتریکی با قدرت فرآوری 1100 درجه سانتی‌گراد  یا بیشتر عرضه می‌شود. کوره الکتریکی برای ذوب فلزات و سوزاندن برخی از مواد در محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوره مافل نیز با قدرت 3.5 کیلووات عرضه می‌شود.

سب

زمانی که با کوره الکتریکی کار می‌کنید، باید از باز گذاشتن درب آن به شکل طولانی بپرهیزید. چون در این صورت حرارت تولیدی را به سرعت از دست خواهید داد.

میزان استهلاک و فرسودگی کوره آزمایشگاهی نسبت به دیگر تجهیزات آزمایشگاهی بالاست. این استهلاک به دلیل کارکرد طولانی آون آزمایشگاهی در دمای بالا اتفاق می‌افتد.

قیمت کوره آزمایشگاهی

قیمت کوره آزمایشگاهی با توجه به نوع کوره، خصوصیات و قابلیت‌های آن متفاوت است. خریدار باید پیش از خرید کوره آزمایشگاهی، نوع نیاز خود را به خوبی بشناسد. در این صورت می‌تواند انتخاب درستی در زمینه خرید تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشد.

در ابتدا باید کوره آزمایشگاهی بر روی یک میز یا کابینت مسطح و محکم قرار گیرد. حال کابل آن را به سوکت و سپس آن‌ها را به پریز آرت‌دار وصل کنید. نمونه را درون دستگاه قرار دهید و محکم درب آن را ببندید. برای تنظیم دمای مورد نظر خود به سراغ ترموستات دستگاه بروید. به محض رسیدن دمای دماسنج به دمای مورد نظر یا خاموش شدن چراغ قرمز بالای ترموستات می‌توانید به کمک تایمر زمان مورد نظر خود را به دستگاه بدهید. معمولا پس از به پایان رسیدن زمان، عمکلرد دستگاه به صورت خودکار متوقف می‌شود. دقت کنید که پس از پایان کار دستگاه، هرگز درب آن را برای خنک شدن سریع‌تر کوره باز نگذارید چراکه به دلیل حرارت بالای آن احتمال سوختگی پوست زیاد است. 

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. ترازوی تحلیلی یا آنالیتیکال یکی از مهم‌ترین ترازوها برای فضای آزمایشگاهی است. این ترازوها قابلیت اندازه‌گیری مقادیر کمتر از میلی‌گرم را دارند. ترازوهای تحلیلی با محفظه‌ای برای توزین طراحی شده‌اند. این محفظه اجازه نمی‌دهد ماده اندازه‌گیری تحت تاثیر هوا و دما قرار بگیرد. بر روی ترازو نیز حباب وجود دارد. وجود این حباب‌ها برای اطمینان از تراز بودن ترازو مورد توجه قرار می‌گیرد. ترازوی پیچشی، کفه‌ای، سه اهرمی و... از جمله ترازوهای آزمایشگاهی هستند.

سل

آسیاب میکرونیزه

آسیاب میکرونیزه یکی از تجهیزات آزمایشگاهی فوق‌العاده است. امروزه به دست آوردن مواد نرم در صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی، صنایع غذایی و شیمیایی اهمیت زیادی دارد. در واقع این آسیاب‌ها در فضای آزمایشگاه‌ها برای نرم کردن مواد سخت یا شکننده کاربرد دارند.

پی ‌اچ ‌متر (ph متر )

پی‌اچ‌متر یکی از ابزارهای آزمایشگاهی با اطلاعات کمی است. این دستگاه وضعیت اسیدیته مواد مختلف را نشان می‌دهد. به طور کلی  PH یک ماده، بین عدد  صفر تا 14 قرار دارد.

اندازه‌گیری پی ‌اچ ‌متر بر مبنای فعالیت یون هیدروژن است. در واقع هر چه میزان این یون در مایعات و مواد بیشتر باشد، مواد اسیدی‌تر هستند. برای دستگاه پی‌اچ‌متر دو قسمت محاسبه‌کننده و نمایش دهنده میزان PH و الکترود پی ‌اچ تعریف می‌شود.

پی ‌اچ ‌متر در سه مدل پی ‌اچ ‌متر رومیزی، پرتابل و قلمی تولید می‎شود. نمونه پی ‌اچ‌ متر رومیزی از سایر پی ‌اچ‌ متر دقیق‌تر بوده و برای فضای آزمایشگاهی پیشنهاد می‌شود. قیمت پی ‌اچ ‌متر با توجه به میزان دقت، کارایی و رزولوشن متفاوت است.

نکات ایمنی در حین کار با تجهیزات آزمایشگاهی

فضای هر کاری برای پیشگیری از خطرات و زیان‌های احتمالی نیاز به رعایت اصول ایمنی دارد. این اصول ایمنی در فضایی نظیر آزمایشگاه نیز بسیار مهم و ضروری است و بخشی از روند کار به حساب می‌آید.

در هنگام کار در فضای آزمایشگاه از تجهیزات لازم و ضروری برای ایمنی و سهولت انجام کار استفاده می‌شود.

انتخاب پوشش مناسب برای محیط آزمایشگاه

نوع لباس پوشیدن در محیط آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. در هنگام کار با تجهیزات آزمایشگاهی باید روپوش  مناسب بپوشید و از دستکش، ماسک، کفش مناسب، عینک ایمنی و... استفاده کنید. ممکن است شما در محیط آزمایشگاه با مواد سمی یا خطرناک کار کنید. در برخی از موارد حتی بخار این مواد می‌تواند بر روی پوست دست، چشم‌ها و... تاثیر منفی داشته باشد.

دفع پسماندهای آزمایشگاهی

پسماندهای آزمایشگاهی می توانند برنده یا تیز باشند. این نوع پسماندها باید در سیفتی‌باکس‌ها دفع شوند. در صورتی که با این نوع پسماندها برش بر روی پوست ایجاد شود، عفونت سلامت فرد را تهدید می‌کند. ضمن اینکه شرایط برای انتقال بیماری‌هایی نظیر هپاتیت و... افزایش می‌یابد.

قرارگیری ابزارهای آزمایشگاهی در جایگاه مناسب

 سمپلرها، لوله‌های آزمایش و پیپت‌ها باید در محیط آزمایشگاه در محل خود قرار بگیرند. از قرار دادن این نوع تجهیزات آزمایشگاهی بر روی میز اجتناب کنید. چون شکستن این لوازم می‌تواند شرایط آلوده شدن محیط آزمایشگاه را به وجود آورد.

عدم استنشاق مواد

هرگز مواد آزمایشگاهی را استنشاق نکنید. یکی از دلایل استفاده از ماسک در محیط آزمایشگاهی ایمن شدن در برابر بخار و گازهای آلوده و سمی است. با استنشاق مواد به‌خصوص مواد شیمیایی، بخار سمی و آلوده را به ریه وارد می‌کنید.

تعویض به‌موقع روپوش آزمایشگاه

اگر مواد آزمایشگاه بر روی روپوش شما ریخته شد، فوراً روپوش خود را تعویض کنید و اجازه ندهید آلودگی به سایر نقاط بدن یا محیط آزمایشگاه انتقال پیدا کند.

سایر نکات مهم در هنگام کار در آزمایشگاه

  • در محیط آزمایشگاه از سیگار کشیدن، خوردن، آشامیدن، آدامس جویدن و... بپرهیزید.
  • عوامل حواس ‌پرتی در محیط آزمایشگاه باید به حداقل ممکن برسند. در این صورت میزان خطا و احتمال وقوع حادثه در محیط آزمایشگاه کاهش می‌یابد.
  • در هنگام کار در محیط آزمایشگاه به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید.
  • شما باید از محل چشم‌شور در آزمایشگاه اطلاع داشته باشید. ضمن اینکه این دستگاه باید در محیط مناسب و قابل دسترسی قرار گرفته باشد تا در مواقع اضطراری به سرعت بتوان از آن استفاده کرد.

جمع بندی

خرید تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به نوع فعالیت و تخصص آزمایشگاه متفاوت است. این تجهیزات در اشکال و با قابلیت‌های متنوع عرضه می‌شوند و همین موضوع قیمت تجهیزات آزمایشگاهی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شرکت آرکا راد تجارت به عنوان وارد کننده انواع تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های بین المللی، محصولات تولیدی خود را نیز با قیمت رقابتی و کیفیت بالا با نام تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس AZONAX با یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش ارائه مینماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر