کد خبر: 1086268 A

بیمه شخص ثالث، بیمه اجباری برای همه وسایل نقلیه زمینی است. همه دارندگان خودرو و موتورسیکلت ملزم به تهیه این بیمه هستند. بیمه مرکزی همواره نرخ بیمه شخص ثالث را در ابتدای سال اعلام می‌کند.

امسال نرخ بیمه شخص ثالث، رشد 37% به دلیل افزایش نرخ دیه تجربه کرد. این رشد قیمت، خرید این بیمه‌نامه را برای رانندگان و راکبان دشوار کرده است.

ممکن است خرید نقدی و پرداخت یکجای مبلغ این بیمه نسبتا گران برای همه افراد مقدور نباشد.  لذا می‌توان به راهکارهای خرید بیمه شخص ثالث اقساطی یا بیمه ثالث کوتاه مدت متوسل شدبرآن شدیم  اطلاعاتی درباره خرید بیمه شخص ثالث قسطی یا کوتاه‌مدت ارائه کنیم تا بیمه‌گزاران بتوانند با اطلاعات کافی درباره خرید بیمه ثالث تصمیم گیری نمایند.

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟

بیمه شخص ثالث، بیمه ای اجباری برای تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث است.

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید(که در اکثر بیمه‌نامه ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه ها طبق قرارداد است (که در بیمه نامه با عنوان بیمه‌گر درج می شود) و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است). تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته و این بیمه هزینه های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می کند. در این گونه اتفاقات، راننده مقصر هم می تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می آید استفاده کند.

نرخ بیمه شخص ثالث چگونه تعیین می‌گردد؟

مبنای محاسبه حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است.( چهارماه رجب، محرم، ذی القعده و ذی الحجه، ماه‌های حرام محسوب می‌شوند.) بیمه مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیله نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می کند. نرخ دیه در ماه های حرام ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه های غیر حرام ۴۴۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ می باشد.به عنوان مثال جدول حق بیمه شخص ثالث 1400 را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید:

حق بیمه پایه به عنوان مبنا در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث لحاظ می‌شود. عوامل دیگری نظیر کاربری وسیله نقلیه، میزان تخفیفات عدم خسارت، جریمه دیرکرد تمدید ، میزان پوشش‌های انتخابی و مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه در تعیین قیمت نهایی بیمه ثالث نقش دارند.

تورم و شرایط اقتصادی از یک طرف و حق بیمه پایه و فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین قیمت نهایی بیمه ثالث، سبب می‌شود که گاهی خرید نقدی  برای افراد  دشوار باشد. با توجه به اجبار قانونی و سطح بالای پوشش‌های این بیمه در هنگام بروز حوادث، افراد نمی‌توانند آن را از سبد خرید خود حذف نمایند؛ لذا در صدد یافتن راهکارهایی برای تسهیل تهیه بیمه ثالث برمی‌آیند. شرکت‌های بیمه‌گر جهت رفاه حال بیمه‌گزاران دو گزینه : بیمه شخص ثالث اقساطی و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت را ارائه کرده‌اند. چه فرقی  بین بیمه شخص ثالث اقساطی و نقدی وجود دارد؟ بیمه‌گزار یا شخص اول چطور باید برای دریافت بیمه شخص ثالث اقساطی اقدام کند؟ در ادامه پاسخ این سوالات را خواهید دانست:

بیمه شخص ثالث اقساطی چیست؟

قیمت بیمه شخص ثالث نقدی و اقساطی تفاوتی با هم ندارند؛ تنها تفاوت میان این دو راهکار به نحوه پرداخت حق بیمه هنگام خرید مربوط است: در بیمه شخص ثالث نقدی، شما حق بیمه را به صورت یکجا پرداخت می‌کنید.

بیمه اقساطی یا شرایطی شخص ثالث به افراد کمک می کند که حق بیمه شخص ثالث خودروی خود را به دفعات و در فاصله زمانی معین و برنامه ریزی شده بپردازند.بیمه قسطی کاهش فشار مالی بیمه شدگان را در پی دارد.

برای بررسی صحت بیمه‌نامه خودرو شخص ثالث، می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و سامانه سنهاب، با وارد کردن شماره بیمه‌ شخص ثالث اقساطی خود از صحت آن، اطمینان حاصل نمایید.

در خرید بیمه شخص ثالث قسطی، همه هزینه به یکجا دریافت نمی‌شود. شرکت بیمه‌گر 50% مبلغ را  در ابتدای صدور بیمه‌نامه دریافت می‌کند. الباقی نیز در قالب چک دریافت می‌شود. چک‌های ارائه شده به شرکت بیمه باید حتما آرم صیاد را داشته باشند یعنی از دسته چک‌های جدید صادر شوند. برای پرداخت مابقی مبلغ بیمه شخص ثالث اقساطی، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از متداول‌ترین آن‌ها، روش سه ماه است. اما می‌توان به صورت 6 ماهه و 9 ماهه نیز آن را پرداخت کرد.

بیمه شخص ثالث قسطی بخریم یا کوتاه‌مدت؟ کدام به نفع بیمه‌گزار است؟

شرکت‌های بیمه، بیمه ثالث کوتاه مدت را  در قالب دو ماهه، سه ماهه، چهارماهه و نه ماهه به بیمه‌گزاران ارائه می‌کنند. تنوع ارائه بیمه شخص ثالث کوتاه‌مدت به سیاست‌های هر شرکت بیمه بستگی دارد. ولی این سوال مطرح می‌شود که  خرید کدام یک از بیمه های شخص ثالث اقساطی یا کوتاه مدت مقرون به صرفه و اقتصادی است؟

بیمه شخص ثالث کوتاه‌مدت نسبت به بیمه ثالث یکساله گران‌تر است مثلا بیمه شخص ثالث شش ماهه گران‌تر از یک دوم مبلغ  بیمه یکساله ثالث خواهد بود.

حق بیمه دریافتی کوتاه مدت نسبت بیمه نامه شخص ثالث یک ساله در حدود ۱۸% بیشتر است. ولی این خبر خوش را می‌دهیم که  هزینه بیمه شخص ثالث نقدی و اقساطی تقریبا برابر است و این مزیت بیمه شخص ثالث قسطی نسبت به بیمه شخص ثالث کوتاه مدت در ارزان تر بودن آن نمایان می شود. ثانیا بیمه شخص ثالث قسطی بدون سود و کارمزد صادر می‌شود و صدور آن نیازی به ضامن یا چک تضمینی ندارد.

به علاوه برای بیمه شخص ثالث قسطی، تخفیفات عدم خسارت سال‌های قبل لحاظ می‌شود. اگر بیمه شخص ثالث کوتاه مدت بخرید، در صورتی تخفیفات عدم خسارت مشمول حال شما می‌شود که مجموع بیمه‌نامه کوتاه مدت شما به یک سال یعنی دوازده ماه برسد.

با توجه به مزایایی که بیان شد، خرید بیمه شخص ثالث اقساطی نسبت به بیمه شخص ثالث کوتاه مدت تصمیم منطقی‌تری به نظر می‌رسد.

چگونه بیمه شخص ثالث قسطی بخرم؟

06

نحوه خرید آنلاین بیمه شخص ثالث اقساطی

برای خرید بیمه شخص ثالث دو گزینه مراجعه حضوری به نمایندگی شرکت‌های بیمه  یا خرید از سامانه‌های آنلاین صدور بیمه وجود دارد. با توجه به هزینه تردد، شرایط کرونا و .... خرید از سامانه‌ای اینترنتی بیمه معقول است. این سامانه‌های خرید اینترنتی بیمه با زیرساخت‌های خود، اطلاعات  انواع بیمه: بیمه بدنه خودرو، بیمه شخص ثالث، بیمه آتش‌سوزی ، بیمه پزشکان و ... شرکت‌های بیمه‌ای مختلف را یکجا در دسترس بیمه‌گزار می‌دهند. بیمه‌گزار با  استعلام و مقایسه قیمت و شرایط و پوشش‌های بیمه‌ای شرکت‌های بیمه‌ای، خرید آنلاین بهترین بیمه را در زمان کوتاه تجربه نماید.

با مقایسه سامانه‌های مختلف خرید آنلاین بیمه، به این نتیجه رسیدیم که کارگزاری آنلاین بیمه‌دات کام می‌تواند راهگشای خرید سریع و آسان بیمه ثالث قسطی باشد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی، ابتدا هزینه اولیه بیمه شخص ثالث خودروی خود را در صفحه "بیمه شخص ثالث خودرو" سایت محاسبه کرده و سپس برای دریافت بیمه ثالث اقساطی یا نقدی اقدام کنید. با انتخاب گزینه خرید اقساطی ارائه شده توسط شرکت های بیمه گر،به صفحه تایید انتخاب هدایت خواهید شد که در آن صفحه اطلاعات ورودی خودروی شما و شرایط خرید بیمه قسطی شخص ثالث نمایش داده می شود.

برای خرید بیمه شخص ثالث اقساطی، اینجا کلیک کنید.

 پس از طی مراحل خرید  و پرداخت حق بیمه نقدی یا 50% مبلغ حق بیمه اقساطی ، بیمه‌نامه شخص ثالث را درب منزل و رایگان تحویل خواهد داد. شما می توانید چک های مربوطه را با توجه به نکات مذکور به کارشناس بیمه برگردانید.

بیمه شخص ثالث جدول خودرو موتورسیکلت وسایل نقلیه بیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر