کد خبر: 1086224 A

در یک روز گرم تابستان خراب بودن دستگاه آبسردکن و عدم تامین آب خنک یک دردسر و مشکل بسیار بزرگ میباشد. عدم تامین آب خنک توسط آبسردکن ، چکه کردن آب از شیرهای آبسردکن و چندین مورد که به عنوان مشکلات اصلی در دستگاه آبسردکن میباشد. ما در این مقاله تصمیم داریم تا به صورت کاملا مهندسی شده روش های حل کردن عیب های آبسردکن را بررسی کرده و حتی به صورت کامل راه حل های آنها را برای شما معرفی نمائیم.

آبسردکن چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از کاربردی ترین تجهیزات سرمایشی که امروزه در بیشتر محیط ها از آن استفاده میشود آبسردکن نام دارد.

دستگاه آبسردکن در چندین مدل ( آبسردکن صنعتی و فانتزی ، رومیزی و ... ) وجود دارد. آبسردکن ها به صورت کلی به دو مدل دوکاره و تک کاره وجود دارند که در مدل های دوکاره تامین آب گرم و آب خنک توسط دستگاه جوجه دارد.

برخی از این دستگاه ها به دلیل داشتن کابین یخچالدار به عنوان آبسردکن یخچالدار نیز شناخته میشوند و برخی دیگر به صورت تک کاره وجود دارند که فقط برای تامین آب خنک تولید شده اند.

دلیل خرابی دستگاه آبسردکن

خنک کردن آب توسط دستگاه آبسردکن طی فرایندی انجام میگیرد. این فرایند نیاز به زمان داشته و در صورت استفاده بیش از حد از دستگاه آبسردکن امکان خرابی آن به شدت افزایش پیدا میکند. به همین دلیل همواره سعی کنید در هنگام خرید آبسردکن، محصولی متناسب بر اساس نیاز خود را خریداری نمائید زیرا در این صورت دستگاه طول عمر و بازدهی بالایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در نظر داشته باشید که اگر به هر دلیلی آبسردکن شما در طول فرایند کارکرد دچار هر گونه خرابی یا مشکل شد میتوان بدون مراجعه به تعمیرکار  برخی از موارد را رفع نمود.

علت نیامدن آب از دستگاه آبسردکن چیست؟

گاهی پیش آمده است که در طول روز آبسردکن به خوبی کار میکند ولی گاهی آب از شیرهای آبسردکن خارج نمیشود. این مشکل امکان دارد در مدت های بسیار کوتاهی رفع شود و بیشتر این مشکل به 3 دلیل پدید می آید که عبارت است از :

1.لوله های آبسردکن به دلیل دمای پایین آب به صورت کامل یخ زده است.

2.شیر تعبیه شده در دستگاه دچار خرابی شده است.

3.در برخی از دستگاه های آبسردکن فیلتر آب تعبیه شده است که امکان دارد این فیلتر خراب شده باشد.

با بررسی این موارد میتوان مشکل اصلی عدم خروج آب از شیر آبسردکن را بررسی و در صورت نداشتن یک مشکل اساسی اقدام به تعمیر آن نمود.

علت خنک نشدن آب در دستگاه آبسردکن

این مشکل در تجهیزات سرمایشی به صورت زیادی مشاهده میشود. تجهیزات سرمایشی دارای سیستم گاز و کندانسور هستند که گاز ظی حرکت در لوله های مسی باعث میشود تا آب موجود در مخزن خنک شود. در صورتی که آب خنک نمیشود میتواند به دلایل زیر باشد :

1.خراب شدن موتور دستگاه

2.مسدود شدن لوله های گاز

3.تمام شدن گاز

برای رفع این اشکال بهتر است که ابتدا تمامی لوله های رفت و آمد گاز بررسی شده و در صورت مسدود شدن اقدام به باز کردن لوله ها شوید. در نظر داشته باشید که تمامی شدن گاز نیز میتواند عامل اصلی خنک نشدن آب باشد که در این صورت باید مخزن گاز توسط یک شخص متخصص پر شود. در نظر داشته باشید که اگر بازهم مشکل رفع نشد بهتر است تا موتور دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

خنک شدن بیش از حد آب

زمانی این مشکل به وجود می آید که کارکرد دستگاه و موتور دستگاه آبسردکن نیز افزایش داشته باشد. در این صورت مسلما آب بیش از حد استاندارد خنک شده و اگر این مشکل رفع نشود میتواند باعث خرابی دستگاه شود. برای رفع این مشکل باید این موارد بررسی و رفع شود.

دستکاری کردن و خرابی ولوم  کلید ترموستات

برای رفع این مشکل تنها باید به سراغ ترموستات دستگاه بروید. در تمامی دستگاه های آبسردکن یک ترموستات برای تنظیم خنکی آب تعبیه شده است و زمانی که آب به دمای استاندارد رسید ترموستات دستور قطع شدن کارکرد دستگاه را میدهد. در نظر داشته باشید زمانی که آب بیش از حد خنک میشود ابتدا باید ترموستات را تنظیم کرده و در صورت رفع نشدن خطا باید اقدام به تعویض ترموستات نمائید.

گرم نشدن آب در دستگاه های آبسردکن دوکاره

برخی از دستگاه های آبسردکن دارای سیستم گرم کردن آب برای نوشیدن قهوه و چای هستند. در برخی از مواقع با قدیمی شدن دستگاه و یا نداشتن کیفیت خوب در دستگاه این مشکل به وجود می آید که تنها دلیل این مشکل هم عبارت است از :

1.خرابی المنت دستگاه

2.خرابی ترموستات

برای رفع گرم نشدن آب در دستگاه های آبسردکن دوکاره بهتر است ابتدا المنت مخزن آب گرم مورد بررسی قرار گیرد. در برخی از مدل ها المنت در داخل  مخزن قرار دارد و در این صورت به دلیل آهکی شدن المنت این مشکل به وجود می آید. بهترین راه حل این مشکل تغویض المنت بوده و یا در صورتی که آهک موجود در المنت زیاد نباشد میتوانید اقدام به تمیز کردن المنت نمائید بهتز است به این مورد توجه داشته باشید که المنت قطعه ای بسیار حساس بوده و حتما بهتر است در هنگام تمیز کردن آن مواظب شکستن آن باشید.

بدمزه بودن آب در دستگاه

بعد از مدتی این مورد در برخی از دستگاه های آبسردکن مشاهده شده و آب مصرفی دارای طعم بدی میباشد. در نظر داشته باشید که این مشکل میتواند به این عامل بستگی داشته باشد.

عدم استفاده زیاد از آبسردکن

کثیف بودن مخزن دستگاه

زمانی که آب در زمان های بسیار زیادی دز دستگاه می ماند این مشکل به وجود می آید. مخزن آبسردکن ها بیشتر از نوع استیل بوده و زمانی که آب زمان زیادی در مخزن می ماند آهک آب به حالت لجنی درآمد و طعم آب مصرفی بدمزه میشود که تنها راه حل این مشکل تمیز کردن مخزن دستگاه و تعویض آب مخزن میباشد. در نظر داشته باشید در صورتی که تا هفته ها از دستگاه استفاده نمیکنید بهتر است تا آب مخزن را به صورت کامل تخلیه نمائید.

خرابی آبسردکن های استیل

برخی از افراد بر این باور هستند که دستگاه های آبسردکن استیل دچار خرابی بیشتر میشوند. اما در نظر داشته باشید نوع جنس هیچ تاثیری در خرابی دستگاه ندارد. در نظر داشته باشید که امروزه قیمت آبسردکن استیل نسبت به سایر آبسردکن ها بسیار بالا بوده و این مورد هم به دلیل بالا بودن قیمت استیل میباشد.

بهترین تولید کننده آبسردکن و تجهیزات سرمایشی در ایران

صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق یکی از منتخب ترین شرکت های تولیدی در ایران بوده که در زمینه تولید محصولات سرمایشی مانند آبسردکن ، یخساز ، سردخانه جسد و ... بوده که با داشتن مهندسان مطرح و کاربلد و 25 سال سابقه در این زمینه همواره محصولات حرفه ای و استاندارد را تولید و روانه بازار داخلی و خارجی می نماید. در نظر داشته باشید که تمامی محصولات تولید شده توسط صنایع ماشین سازی دکتر قشلاق دارای گارانتی و خدمات پس از فروش میباشد.

ایران خدمات پس از فروش طول عمر قهوه مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر