کد خبر: 1084330 A

برای اینکه بتونیم یک کیس کامپیوتری و یا یک لپ تاپ خوب تهیه کنیم باید هزینه زیادی را بپردازیم. خصوصا اگر بخواهیم برای یک شرکت و یا یک سازمان تهیه کنیم.

اگر تعداد کارمندان یک مجموعه 50 نفر باشد و هر کارمند یک کامپیوتر بخواهد، اگر متوسط قیمت هر کیس را 10 میلیون تومان در نظر بگیریم، تهیه 50 عدد رایانه مبلغی بالغ بر 500 میلیون تومان برای یک سازمان هزینه دارد. تازه این مبلغ بدون هزینه های مانیتور و موس و کیبورد می باشد. خوب با این وجود چاره کار استفاده از دستگاه هایی مانند زیرو کلاینت می باشد.

آشنایی با زیروکلاینت

زیروکلاینت ها دستگاه های کوچکی هستند که به جای کیس های کامپیوتری قرار می گیرند. این دستگاه ها ابعاد بسیار کوچکی دارند و بعضی مدل های آن ها داخل یک کف دست جا می شوند. حتی به دلیل کوچکی می توان آن ها را پشت مانیتور نصب کرد تا در فضا صرفه جویی شود.

زیروکلاینت ها فاقد قطعاتی مثل رم، کارت گرافیک، هارد دیسک، فن و cpu می باشند و تنها یک برد الکترونیکی دارند. در بعضی مدل ها زیروها دارای رم و سی پی یو ضعیفی هستند اما مثل یک کامپیوتر دارای قطعات نمی باشند. zero client ها نمی توانند ویندوز داشته باشند و برای کار کردن حتما نیاز به یک دستگاهی دیگر همچون سرور و یا یک کیس کامپیوتری دارند.

برای تهیه زیروکلاینت ها می توانید به سایت رایان اندیشه مایا و لینک زیر مراجعه کنید:

زیروکلاینت/https://rayanandishe.ir

زیرو کلاینت ها چگونه کار می کنند؟

آن ها به دلیل اینکه هارد دیسک ندارند نمی توانند از خود ویندوزی داشته باشند و معمولا هاردی هم که بر روی آن ها نصب شده برای firmware خود دستگاه می باشد. نحوه کار آن ها به این صورت است که ابتدا باید از طریق یک پروتکل به یک سرور وصل شوند. کار اساسی آن ها فقط نمایش مختصات تصویری می باشد که در سرور اتفاق می افتد. یعنی وقتی شما کاری را در زیروکلاینت خود انجام می دهید در واقع کار مربوطه بر روی سرور اتفاق می افتد و سپس از طریق کابل شبکه و پروتکل ارتباطی که بر روی شبکه راه اندازی شده و از طریق زیرو کلاینت که به عنوان یک درگاه ارتباطی می باشد، تصاویر را بر روی مانیتور خود می بینید.

راه اندازی زیروکلاینت ها به چه صورت است؟

راه اندازی زیروکلاینت

در ابتدای امر با توجه به نوع کاربری، تعداد کاربران و پروتکل مربوطه، روش راه اندازی را انتخاب می کنیم. اصولا برای راه اندازی زیرو باید یک پروتکل از 3 پروتکل معروف RDP، PCoIP و Citrix را با توجه به نوع دستگاه انتخاب کنیم. چون بعضی از دستگاه ها فقط بر روی یک پروتکل همچون PCoIP اجرا می شوند.

سپس با توجه به تعداد کاربران و کاربری مورد نظر، سروری مناسب انتخاب می کنیم. این سرور می تواند یک کیس کامپیوتری باشد و یا یک سرور hp باشد. سپس پس از خریداری سرور باید هم سرور و هم زیروها را با کابل شبکه به شبکه خود وصل کنیم. پس از انتخاب سرور نوبت به انتخاب پروتکل مورد نظر می رسد. مثلا اکثرا زیروها از پروتکل RDP پشتیبانی می کنند. در بعضی از مدل ها به دلیل استفاده از بردهای ترادیسی فقط می توان از پروتکل PCoIP استفاده کرد. مثلا در زیروکلاینت های HP مدل HP t310 را می توان نام برد که از پروتکل RDP و PCoIP پشتیبانی می کند. این امر به دلیل وجود بردهای ترادیسی مخصوص PCoIP می باشد.

پس از انتخاب پروتکل مورد نظر، باید هر کاربر را در سرور تعریف کنیم و به هر کدام یک یوزر و پسور اختصاص دهیم. سپس هر کاربر می تواند از هر دستگاه زیرو کلاینت با یوزر و پسوردی که در سرور برای آن تعریف شده به دسکتاپ خود لاگین کرده و کار خود را انجام دهد. لازم به ذکر است تمامی زیروها با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی اجرا می شوند.

انواع زیروکلاینت

زیروکلاینت ها مدل های مختلفی دارند. بهترین zero client ها را می توان مدل های زیروکلاینت hp وdell wyse معرفی کرد. جنس بدنه محکم، پشتیبانی از تمام پروتکل های موجود، داشتن محصولاتی با برد ترادیسی مختص پروتکل PCoIP، داشتن کارت گرافیک در بعضی مدل ها تنها بخشی از مزایای این برند ها همچون HP و Dell Wyse می باشد.

تفاوت زیروکلاینت و تین کلاینت

تفاوت زیروکلاینت و تین کلاینت

اگر بخواهیم دستگاهی به غیر از زیروکلاینت معرفی کنیم می توانیم به تین کلاینت ها اشاره کنیم. تین کلاینت ها دارای قطعاتی همچون رم، CPU، کارت گرافیک و هارد دیسک می باشند و تفاوتی که با کامپیوتر ها دارند در اندازه و مصرف برق آن ها می باشد. تفاوت اصلی این 2 دستگاه در این است که تین کلاینت ها دارای هارد دیسک می باشند و می توانند بر روی خود ویندوز داشته باشند و بدون نیاز به سرور کار کنند. همچنین از تین کلاینت ها هم می توان به عنوان زیرو کلاینت استفاده کرد. ولی زیروها چنین قابلیتی ندارند.

مزایا زیروکلاینت ها

هر دستگاهی مزایا و معایب خاص خود را دارد و زیروکلاینت ها هم از این قضیه مستثنی نیستند. مزایای آن ها عبارت است از:

 • زیروکلاینت ها به دلیل عدم وجود هارد دیسک در آن ها، ویروسی نمی شوند.
 • نیاز به پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری در zero client ها به صفر می رسد.
 • مصرف برق آن ها در مقایسه با کیس کامپیوتری بسیار کم است. چیزی حدود 5 وات.
 • عمر مفید آن ها تا 10 سال می باشد. در صورتی که عمر مفید یک کیس کامپیوتری حداکثر 5 سال می باشد.
 • اگر با کندی در شبکه خود مواجه شدید یا خواستید کاربری به شبکه خود اضافه کنید، می توانید رم سرور را ارتقاع دهید بدون آنکه نیاز باشد دستگاهی را تعویض کنید.
 • می توانید در لحظه تمام کاربران خود را مدیریت کنید.
 • اضافه کردن کاربر جدید تنها با اضافه کردن نام کاربری و رمز عبور در سرور انجام می شود. به همین راحتی!
 • نصب ویندوز و تمام برنامه های مورد نیاز تنها یکبار بر روی سرور انجام می شود و دیگر نیازی نیست تک تک برای کاربران نصب کرد.
 • صرفه جویی اقتصادی هم در خرید اولیه تا 40 درصد و هم در دراز مدت باعث کاهش هزینه های شما می شود.
 • مناسب برای جاهایی که فضای کافی ندارند همچون کافی نت ها و یا سایت های آموزشی.
 • می توان به هر کاربر سیستم عاملی اختصاصی داد. حتی می توان با توجه به نیاز کاربر، کانفیگ مشخصی از رم، سی پی یو و هارددیسک را اختصاص داد.
 • فاقد آلودگی صوتی و حرارتی می باشند به دلیل اینکه فن و یا قطعه مکانیکی ندارند.
 • میزان خرابی این دستگاه ها در یک سال تنها 2 درصد می باشد که نسبت به رایانه ها بسیار کم است.
 • امنیت اطلاعات در آن ها بسیار بالاست و کاربر بدون اجازه ادمین شبکه نمی تواند فایلی را با خود حمل کند.
 • میزان پهنای باند شبکه آن ها بسیار کم است.
 • زیروها همچون کامپیوتر ها خراب نمی شوند زیرا دارای سخت افزار خاصی نیستند.

معایب زیروکلاینت ها

 • به دلیل عدم وجود هارد دیسک در آن ها، نمی توانند سیسم عاملی داشته باشند در نتیجه نمی توانند بدون سرور و به صورت مستقل کار کنند.
 • عدم کارایی مناسب بر بستر شبکه های وای فای.
 • عدم پشتیبانی از 2 مانیتور همزمان در بعضی از مدل ها.
 • کیفیت پایین خروجی تصویر در بعضی مدل ها.

نکات مهم در هنگام خریداری زیروکلاینت

اگر بخواهیم زیروکلاینتی تهیه کنیم باید از شرکت معتبری آن را خریداری کنیم. شرکت https://rayanandishe.ir در ارائه انواع زیروکلاینت و با ارائه پشتیبانی و گارانتی 1 ساله تعویض، آماده همکاری با تمامی مجموعه ها و سازمان ها می باشد. نکته دیگری که مهم است نو و یا دست دوم بودن دستگاه می باشد.

زیروکلاینت های استوک قیمتی پایین تر نسبت به نو دارند. نکته دیگر این است که خیلی از کاربران ترجیح می دهند با دستگاه مورد نظر قبل از خریداری آن کار کنند و یا بتوانند آن را از نزدیک ببینند. شرکت رایان اندیشه مایا با ایجاد فضایی همچون یک لابراتوار این امکان را برای خریداران فراهم نموده است که با مراجعه حضوری می توانند با دستگاه مورد نظر خود در فضایی واقعی و بر روی 3 نوع پروتکل شبکه، کار کنند تا دستگاه را قبل از خریداری در فضای واقعی شبکه تست کنند. همچنین تمامی دستگاه های ارائه شده توسط این شرکت، دارای 1 سال گارانتی می باشند.

زیروکلاینت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر