کد خبر: 1083342 A

ممبران تصفیه آب صنعتی ممبران دستگاه Ro

قبل از معرفی کامل فیلتر ممبران تصفیه آب و همچنین بحث در رابطه با ویژگی‌ها و انواع این فیلتر بهتر است بدانید که این وسیله از مهم‌ترین قطعات در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی به شمار می‌آید که وظیفه‌ی اصلی تصفیه آب و حذف مواد مضر از آب را به عهده دارد. از نظر قیمت و هزینه این فیلتر جز فیلترهای گران و قیمت بالا محسوب می‌شود اما با توجه به عملکردی که دارد برای دستگاه‌های صنعتی بسیار کاربردی می‌باشد. ممبران در محفظه‌ای قرار می‌گیرد که به این محفظه‌ی لوله‌ای شکل پرشروسل می‌گویند.

نگاهی کوتاه به ساختار و عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

ممبران تصفیه آب به گونه‌ای ساخته شده است که درون آن را چند لایه نازک تشکیل می‌دهند که این لایه‌ها بر روی یک لوله که نافی نام دارد به شکل پاکت‌های جدا به دور هم پیچیده شده‌اند. زمانی که آب وارد این فیلتر می‌شود از بین این فیلتر می‌گذرد و در حین عبور از این فیلتر ذرات ناخالصی از آن زدوده می‌شوند و آب پاک شده و عاری از ذرات ناخالصی از طرف دیگر این فیلتر خارج می‌شود. این فیلتر از جنس کامپوزیت تولید می‌شود لایه‌هایی که اطراف این فیلتر را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از:

 1. لایه‌ای تنیده شده که از پلی استر ساخته شده است
 2. لایه‌ای که از جنس پلی سلفون ساخته شده است و ریز متخلخل می‌باشد
 3. لایه انتهایی و رویی‌ترین لایه که بسیار نازک می‌باشد و به شکل حصاری روی لایه‌های زیرین قرار دارد از جنس پلی آمید ساخته شده است.

شاید برای شما هم سؤال پیش آید که این فیلتر از چه تعداد لایه تشکیل شده است. فیلتر ممبران صنعتی از سی لایه و حتی بیشتر تشکیل شده است که همه‌ی این لایه‌ها به دو نافی پیچیده می‌شوند. تعداد فیلتر ممبران در دستگاه‌های صنعتی نیز متفاوت است که با توجه به نوع طراحی هر دستگاه به تعداد مناسب برای آن دستگاه فیلتر ممبران استفاده می‌شود که به صورت سری و پشت سر هم در لوله پرشروسل قرار می‌گیرند.

قیمت ممبران 8 اینچ فیلمتک تهران

در نگهداری و استفاده از فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از اینکه آب به فیلتر ممبران برسد باید مطمئن شوید که کلر موجود درون آب توسط فیلتر کربن و یا با اضافه کردن متا بی سولفیت سدیم حذف شده است زیرا وجود کلر در آب آسیب جدی به فیلتر ممبران وارد می‌کند.
 • باید سطح فیلتر ممبران بعد از استفاده در اولین بار همیشه مرطوب باشد
 • مواد شوینده و نگهدارنده می‌تواند عمر این فیلتر را در استفاده طولانی مدت از فیلتر افزایش دهد.
 • فیلتر ممبران بعد از مدتی استفاده ممکن است رسوب بگیرد و تولید آب تا حدی کاهش یابد اگر این عدد به بیش از 10 درصد رسید باید فیلتر ممبران شستشو شود.
 • آبی که برای تصفیه وارد سیستم و فیلتر ممبران می‌شود باید کمتر از 5 درصد آلودگی داشته باشد.
 • گرفتگی در فیلتر ممبران توسط میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌ها می‌تواند برای این فیلتر بسیار خطرناک باشد برای از بین بردن میکروب‌ها بهتر است قبل از ورود آب به سیستم و رسیدن آن به فیلتر کلرزنی شود و یا توسط دستگاه یو وی میکروب‌های آن از بین بروند.
 • یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه ویژه شود اصل و یا تقلبی بودن این قطعه می‌باشد. باید سعی کنید که این فیلتر را از مراکز معتبر خریداری نمایید تا فیلت تقلبی را به جای اصل خریداری نکنید زیرا فیلترهای تقلبی عمر کوتاهی دارند و ممکن است هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه داشته باشند.
 • حجم فشار آب وارد شده در این دستگاه‌ها باید به اندازه‌ای باشد که برای فیلتر و دستگاه تصفیه آب در نظر گرفته شده است در صورت وارد شدن فشار آب زیاد، بیشتر از مقدار طراحی شده در دستگاه فیلترهای ممبران خراب خواهند شد.

فیلتر جامبو و دیگر فیلتر های میکرونی

باهدف از بین بردن گل و لای و و دیگر رسوبات تا سطح اندازه دانه میکرونی می شود از پروسه فیلتراسیون میکرونی از جنس پلی پرو پیلن در تصفیه آب و روش های اسمز معکوس و آب شیرین کن استفاده کرد با نظر به فشردگی بالای الیاف ذرات در سطح بیرونی باقی مانده و آب با سطح ذرات کمتر از ۵ میکرون وارد دستگاه پیش تصفیه آب می شود.

فیلتر ممبران (ممبرین) دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای خرید و فروش دستگاه میکروفیلتراسیون در پیش تصفیه صنعتی آب چاه، آب سطحی و رودخانه ها از جنس غشا یا اصطلاحا هوزینگ استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ و اقسام طرح های پلی اتیلنی و عرضه خدمات فیلتر میکرونی فشرده و الیافی و همفکری و طراحی دستگاه های میکروفیلتر آب به منظور نابودی ذرات کلوئیدی موجود در آب و ایضا طراحی در دستگاه های انعقاد و دلمه سازی در آب های سطحی باید با قسمت فنی و یا فروش شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش به نشان تولید کننده و سازنده دستگاه های میکروفیلتراسیون تماس حاصل فرمایید.

دسته بندی و انواع فیلتر ممبران صنعتی:

فیلترهای ممبران به چند گروه تقسیم می‌شوند ازجمله:

 • ممبران فیلم تک 50 گالن که یک فیلتر خانگی محسوب می‌شود.
 • ممبران فیلم تک 4021 که یک فیلتر نیمه صنعتی محسوب می‌شود.

فیلتر ممبران صنعتی 4 اینچ: این فیلتر مناسب تصفیه آب‌های لب‌شور و یا آب چاه می‌باشد که در دستگاه‌های تصفیه آب که ظرفیت پایینی دارند مورد استفاده می‌باشد مانند ممبران فیلم تک مدل BW30-4040

فیلتر ممبران صنعتی 4 اینچ: این فیلتر در دستگاه‌هایی به ظرفیت پایین که توان تصفیه آب‌های شور و یا آب دریا را دارند به کار می‌رود. مانند ممبران فیلم تک مدل SW30-4040

فیلتر ممبران صنعتی 8 اینچ: این فیلتر در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی که ظرفیت بالایی دارند به کار می‌رود و توانایی تصفیه آب‌های لب شور و یا آب چاه را دارد. مانند ممبران فیلم تک مدل BW30-400

فیلتر ممبران صنعتی 8 اینچ: این فیلت در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی با ظرفیت بالا مورد استفاده است و برای تصفیه آب‌های شور و یا آب دریا مناسب می‌باشد. مانند ممبران فیلم تک مدل SW30HRLE-400

انواع فیلترهای ممبران بر اساس آب ورودی

فیلتر ممبران دریایی:

در شیرین سازی و تصفیه آب‌های دریا می‌بایست از فیلترهای مخصوص استفاده کرد که ممبران دریایی از این دسته فیلترها می‌باشد. این نوع فیلتر در آب شیرین کن‌های دریایی استفاده می‌شود.

فیلتر ممبران لب شور:

این فیلتر مناسب دستگاه‌هایی می‌باشد که توسط آنها آب‌های شهری و آب‌های چاه تصفیه می‌شوند. این فیلتر که جزئی از خانواده فیلترهای ممبران است از پراستفاده‌ترین فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌باشد. این فیلتر سایزهای متفاوتی داد و همچنین با برندهای متفاوتی وارد بازار می‌شوند.

علت خرابی فیلتر ممبران

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث خرابی فیلترهای ممبران می‌شود. از جمله دلایل خرابی فیلترهای ممبران موارد زیر می‌باشد:

 1. مقدار استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی
 2. آنالیز و کیفیت آب خروجی
 3. طراحی نادرست و غلط دستگاه
 4. کیفیت و عملکرد نامناسب پیش تصفیه‌های شنی
 5. کیفیت فیلتر
 6. اصل و تقلبی بودن ممبران

فیلترهای ممبران وظیفه‌ی فیلتر کردن و حذف مواد و ذرات معلق TDS را از آب بر عهده دارند و برای حذف ذرات TSS  و NTU  و کدورت آب بهتر است که از فیلترهای شنی استفاده شود. از موارد عمده که باعث خرابی فیلترهای ممبران می‌شوند رسوبات و گرفتگی‌ها می‌باشد که برای جلوگیری از این موضوع باید هر چند وقت یک با این رسوبات را شستشو داد. از جمله مواردی که در آن از فیلترهای ممبران استفاده می‌شود تولید آب با خلوص بسیار زیاد که مناسب ورودی‌های بویلرها می‌باشد، آب شرب، تصفیه پساب‌ها و غیره می‌باشد.

در برخی سیستم‌ها که بر اساس اصول درست طراحی شده‌اند می‌توانید شاهد این باشید که این سیستم‌ها می‌توانند نحوه‌ی عملکرد دستگاه را ارزیابی کنند و در صورت مشاهده‌ی هرگونه نقص و یا کمک کاری دستگاه نقص زمان تمیز کردن فیلتر ممبران را تعیین کنند. این نوع فرایند توسط قطعاتی همچون گیج و فلو متر انجام می‌پذیرد. در صورتی که مقدار ذرات جامد درون آب زیاد باشد تمیز کردن و اسیدشویی فیلترها در مدت زمان کمتر و زود هنگام اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

انتخاب ضد رسوب آنتی اسکالانت با کیفیت بالا می تواند در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی به ما کمک نماید و اما مشکلاتی که می تواند این رسوبات موجود بر روی ممبران به وجود آورد عبارت است از:

 1. برخورد کریستال های رسوب به ممبران که باعث باز شدن منافذ ریز ممبران می شود
 2. کاهش فشار آب و افزایش هدر رفت انرژی و هزینه های نگهداری سیستم
 3. پایین بودن راندمان سیستم
 4. افت محسوس آب تولید ممبران

قیمت فیلتر ممبران صنعتی

هزینه فیلتر غشایی صنعتی یا دستگاه RO بسته به اندازه و مدل آن متفاوت است. این فیلترها معمولاً بسیار گران هستند زیرا وارداتی هستند. لازم به ذکر است که مدل‌های تقلبی این فیلترها در بازار زیاد است و خرید از مکان‌ها و فروشگاه‌های امن و قابل اطمینان به شدت توصیه می‌شود. برای دریافت قیمت فیلتر ممبران صنعتی می‌توانید به سایت آتیه انرژی تلاش مراجعه و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر شما هم قصد خرید فیلتر ممبران یا دیگر محصولات را دارید می‌توانید به وب‌سایت آتیه انرژی تلاش (https://atie-energy.com) مراجعه کنید از قیمت و موجودی مدل‌های متفاوت این فیلترها مطلع شوید یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

منبع : https://rexseo.ir/seo-learning.pdf

دستگاه تصفیه آب سافت واتر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خرید دستگاه تصفیه آب فیلتر تصفیه آب آکوا پرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر