کد خبر: 1070456 A

پکینگ نسوز تفلون 

پکینگ نسوز تفلون خالص که به دلیل ویژگی‌های قابل توجه و خیره کننده‌اش، به محبوبیت فراوانی رسیده و در صنایع گوناگون به کار گرفته می‌شود، همان طور که از نامش پیدا است، از الیاف 100 درصد خالص تفلون تهیه شده و هیچ گونه ماده دیگری در تولید آن به کار نمی‌رود.

در یک نگاه اجمالی، پکینگ‌ نسوز که با نام طناب نسوز هم شناخته می‌شوند، به طور کلی برای درزگیری و آب بندی انواع قطعات صنعتی و بهبود عملکرد آن‌ها به کار می‌روند.

این محصولات پر طرفدار، با تحمل حرارتی بالا و خواص مکانیکی مطلوب که منجر به مقاومت خیره کننده آن‌ها در برابر کشش و سایش می‌گردد، برای درزگیری فاصله خالی بین دو قطعه صنعتی به کار گرفته می‌شود تا علاوه بر مهار فشارهای وارد شده بر قطعات، از ورود مایع خنک کننده به داخل تجهیزات و آسیب دیدن آن‌ها نیز جلوگیری نماید.

این مایع خنک کننده، برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای تجهیزات در اثر کار زیاد و یا اصطکاک موجود میان تجهیزات روی آن‌ها ریخته می‌شود و ورود آن به داخل ماشین آلات می‌تواند باعث صدمه دیدن قطعات گردد. از سوی دیگر، پکینگ‌ها به عنوان یکی از اعضای پر کاربرد خانواده محصولات نسوز، در مواجهه با اکثر مواد اسیدی و قلیایی خوب عمل کرده و بازده بالای خود را حفظ می‌نمایند و به همین دلیل، در برابر زنگ زدگی و خوردگی شیمیایی هم مقاوم هستند.

در مجموع، پکینگ‌های نسوز، با کاهش قابل توجه اصطکاک و همچنین جلوگیری از ورود مایع خنک کننده به داخل شفت‌ها، در طول زمان با محافظت از قطعات و افزایش طول عمر آن‌ها، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به شدت کاهش می‌دهند.

با وجود تنوع گسترده در میان انواع پکینگ‌های نسوز، توجه به جزئیات و ویژگی‌های هر یک از این محصولات در انتخاب پکینگ مناسب برای آب بندی، تاثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی عایق بندی خواهد داشت. زیرا همان قدر که انتخاب پکینگ مناسب و هماهنگ با محیط عایق بندی، کیفیت آب بندی را ارتقا داده و از قطعات محافظت می‌کند، انتخاب نادرست پکینگ، علاوه بر کاهش کیفیت، می‌تواند منجر به بروز خسارات سنگین و گاهی جبران ناپذیری در تجهیزات گردد. برای مثال، درست است که مهم‌ترین دلیل استفاده از پکینگ‌های نسوز، عایق بندی حرارتی و حفاظت از تجهیزات در شرایط آب و هوایی گوناگون است اما در برخی شرایط، لازم است پکینگ به کار گرفته شده، قابلیت استفاده در محیط‌های بهداشتی را نیز داشته باشد. این امر می‌تواند منجر به کوچک شدن دایره انتخاب برای رسیدن به نتیجه مطلوب بگردد.

در این مقاله قصد داریم تا به مطالعه ویژگی‌ها و کاربردهای فراوان پکینگ تفلون خالص در صنعت بپردازیم که جزو پر طرفدارترین محصولات نسوز موجود در بازار حال حاضر است.

برای خرید این محصول به سایت نسوز  پارس مراجعه بفرمایید .

این محصول که از تفلون خالص و بدون افزودن هیچ ماده اضافی دیگری تولید می‌گردد، به دلیل داشتن خواص ضد عفونی، کاربرد وسیعی در صنایع مواد غذایی و حوزه بهداشت دارد.

ماده نسوز تفلون با نام علمی پلی تترا فلوئورو اتیلن، و علامت PTFE، تنها ماده اولیه در تولید پکینگ نسوز تفلون خالص است. این ماده نسوز که همگی آن را با ظروف نچسب خانگی می‌شناسیم، لقب پر سودترین پلیمر صنعتی را در سراسر دنیا از آن خود نموده و با اصطکاک بسیار پایین که ناشی از سطح بسیار صاف آن است، در کنار بالا بردن مدت ماندگاری محصولات تولید شده با آن، اتلاف انرژی و هزینه‌های ناشی از آن را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، تفلون قادر است دماهای بالا را تا حدود 300 درجه سانتیگراد تحمل نماید و مقاومت خود را در برابر خمش، حتی در دماهای پایین حفظ می‌کند. از سوی دیگر، تفلون به عنوان یک ماده آب گریز شناخته می‌شود و بنابراین، آب یا هیچ ماده حاوی آب به داخل آن نفوذ نخواهد کرد. همچنین، این ماده از نظر شیمیایی بی اثر است و در نتیجه، عملکرد مثبت خود را در مواجهه با اکثر مواد اسیدی، قلیایی و حلال‌ها در شرایط آب و هوایی گوناگون حفظ می‌نماید. خاصیت ضد عفونی تفلون، از سوی دیگر، استفاده از آن را در محیط‌های بهداشتی مختلف، از جمله آزمایشگاه‌ها، صنایع داروسازی یا کارخانه‌های مواد غذایی میسر نموده است. در کنار مزایای ذکر شده برای تفلون به عنوان یک عایق حرارتی فوق العاده، خواص دی الکتریک این ماده نسوز پر کاربرد، به کارگیری آن را به عنوان یک عایق الکتریکی نیز توجیه می‌نماید.

همان گونه که قبل تر اشاره شد، تنها ماده اولیه در تولید پکینگ تفلون خالص، موسوم به نخ تفلون، الیاف نسوز تفلون با خلوص بسیار بالا می‌باشد. به همین دلیل است که این پکینگ، دارای تمام خصوصیات تفلون می‌باشد. برای مثال، پکینگ تفلون خالص، انعطاف پذیری کمی دارد و در نتیجه، بیشتر مناسب عایق بندی در محیط‌های ایستا، و یا موتورهای چرخان با سرعت پایین و پیستون‌ها است. این محصول را می‌توان به خاطر داشتن خواص ضد عفونی، در محیط‌های شیمیایی گوناگون (به جز برخی فلزات قلیایی) به کار گرفت. همچنین، پکینگ تفلون خالص، قدرت قابل توجهی در تحمل فشارهای وارد شده بر قطعات و مهار آن‌ها دارد، و علاوه بر این‌ها، ضریب اصطکاک در آن نیز بسیار پایین است.

با توجه به ویژگی‌های ذکر شده برای پکینگ نسوز تفلون خالص، عجیب نیست که یکی از مهم‌ترین کاربردهای عمده این محصول، آب بندی انواع سانتریفیوژها و عایق بندی قطعات در صنعت مواد غذایی و همچنین محیط‌های بهداشتی است.

برای تهیه پکینگ نسوز تفلون خالص ، الیاف تفلون را با ابعاد دلخواه و سطح مقطع چهارگوش می‌بافند. البته در برخی موارد، با هدف افزایش مقاومت این محصول در برابر فشارهای وارد شده و مهار آن‌ها، الیاف تفلون خالص، به دور یک مغزی به قطر 3 میلیمتر بافته خواهد شد. به این ترتیب، این پکینگ، با ابعاد 4 تا 25 میلیمتر و با سطح مقطع مربع به بازار عرضه می‌گردد.

پکینگ PTFE

ویژگی‌های پکینگ تفلون خالص که از الیاف 100 درصد خالص تفلون تولید می‌گردد، به دلیل عدم وجود هیچ گونه ماده افزودنی، همانند شاخصه‌های الیاف نسوز تفلون می‌باشد. در ادامه این مقاله، به برخی از برجسته‌ترین مزایای این پکینگ نسوز پر طرفدار اشاره خواهیم کرد:

 • تراکم مناسب 1.3 یا 1.4 گرم در سانتیمتر مکعب؛ این تراکم، پکینگ تفلون خالص را برای عایق بندی و پوشش تجهیزات گوناگون مناسب می‌سازد.
 • پکینگ تفلون خالص، به علت داشتن کارآیی خیره کننده و قابل توجه در بازه PH 0 تا 14، در اکثر محیط‌های اسیدی و قلیایی (به غیر از فلزات آلکالاین و فلورین گازدار) عملکرد مثبتی داشته و بازده بالای خود را حفظ می‌نماید.
 • تحمل حرارت در این محصول مطلوب بوده و مقاومت گرمای بالایی تا حدود 260 درجه سانتیگراد در استفاده طولانی مدت دارد.
 • پکینگ تفلون خالص، ثبات ابعادی و ساختار خود را حتی در دماهای پایین تا منفی 200 درجه سانتیگراد هم حفظ خواهد کرد.
 • تحمل فشارهای وارد شده بر قطعات و مهار آن توسط پکینگ تفلون خالص، منجر به افزایش طول عمر تجهیزات، کاهش اتلاف انرژی و کم کردن هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌گردد. مقاومت این پکینگ در برابر فشار، در موتورهای چرخان، 15 بار، در موتورهای رفت و برگشتی، 100 بار و در موتورهای ثابت و استاتیک، تا 200 بار خواهد بود.
 • خواص مکانیکی خوب این محصول، باعث شده تا پکینگ نسوز تفلون خالص، مقاومت کششی چشمگیری در عایق بندی قطعات در حال حرکت داشته باشد؛ به طوری که این مقاومت در پمپ‌ها در حدود 10 متر بر ثانیه و در دریچه‌ها در حدود 2 متر بر ثانیه است.
 • البته نباید فراموش کرد که خلوص بالای الیاف تفلون به کار گرفته شده در تولید این پکینگ نسوز، موجب نرمی و همچنین انعطاف پذیری پایین این محصول بوده و آن را بیشتر مناسب عایق بندی در محیط‌های ایستا می‌نماید.

پکینگ تفلون خالص نسوز

مزایای متعددی که برای استفاده از پکینگ تفلون خالص عنوان شد، به کارگیری آن را در بخش‌های مختلف صنعت تداوم بخشیده و موجب افزایش روزافزون محبوبیت آن در صنایع گردیده است. عمده‌ترین کاربردهای شناخته شده این محصول نسوز پرکاربرد عبارتند از:

 • آب بندی قطعاتی که در محیط‌های اسیدی یا قلیایی قرار گرفته و در معرض خوردگی شیمیایی باشند؛ و یا آب بندی در شرایطی که نیاز به درصد خلوص بالای تفلون باشد، توسط پکینگ نسوز تفلون خالص صورت می‌گیرد.
 • قسمت سنگ شکن کاغذ در کارخانه‌های کاغذسازی، از آن جا که نیاز به تمیزی و مقاومت بالا در برابر خوردگی دارد، با پکینگ تفلون خالص عایق بندی می‌شود.
 • عایق بندی تجهیزات در صنایع داروسازی یا مواد غذایی و همچنین آب بندی محیط‌های آزمایشگاهی که تحت فشار متوسط و یا سرعت شفت پایین باشد، به دلیل مزیت ضد عفونی تفلون، یکی از کاربردهای گسترده پکینگ نسوز تفلون خالص می‌باشد.
 • عایق بندی قطعات در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، جایگاه‌های سوخت رسانی و سکوهای نفتی نیز توسط این محصول انجام می‌شود.
 • آب بندی تجهیزات در محیط‌های گوناگون اسیدی و قلیایی ، به دلیل عملکرد خیره کننده تفلون در برابر مواد شیمیایی، از کاربردهای پکینگ تفلون است.
 • عایق بندی تجهیزات در صنعت آب و فاضلاب، یکی دیگر از موارد استفاده این محصول است.
 • این پکینگ نسوز، برای عایق بندی غلتک‌های صنعتی و تجهیزات به کار گرفته شده در صنعت نساجی هم به کار گرفته می‌شود.
 • آب بندی قطعات در حوزه ماشین‌سازی هم جزو کاربردهای پکینگ نسوز تفلون خالص است.

شما میتوانید برای خرید این محصول به سایت نسوز پارس مراجعه فرمایید .

پکینگ‌ نسوز نسوز پارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر