کد خبر: 1070379 A

نشست هم اندیشی متخصصین، تولید کنندگان و کارآفرینان با تمرکز بر ارزیابی نقش نظام مهندسی ساختمان و اتاق بازرگانی تهران و دیگر تشکل­های حوزه ساختمان، صنعت، کشاورزی، بازرگانی و محیط زیست در تحولات مدیریت شهری و کشوری و انتخابات پیش رو در خرداد 1400 با حضور کارشناسان حوزه نظام مهندسی ساختمان، سازندگان و انبوه سازان، اتاق بازرگانی، شهرک های صنعتی، مدیریت شهری، محیط زیست و کارشناسان حوزه سیاستگذاری در مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخص مصلحت نظام، رسانه و ... با توجه به شرایط پاندمی کرونا در فضای مجازی برگزار شد.

نشست هم اندیشی متخصصین، تولید کنندگان و کارآفرینان با تمرکز بر ارزیابی نقش نظام مهندسی ساختمان و اتاق بازرگانی تهران و دیگر تشکل­های حوزه ساختمان، صنعت، کشاورزی، بازرگانی و محیط زیست در تحولات مدیریت شهری و کشوری و انتخابات پیش رو در خرداد 1400  با حضور کارشناسان حوزه نظام مهندسی ساختمان، سازندگان و انبوه سازان، اتاق بازرگانی، شهرک های صنعتی، مدیریت شهری، محیط زیست و کارشناسان حوزه سیاستگذاری در مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخص مصلحت نظام، رسانه و ... برگزار گردید و با توجه به شرایط پاندمی کرونا بدون حضور فیزیکی عمومی و از طریق پخش زنده در فضای مجازی پوشش داده شد.

22222222222222222222222222222222

دبیر پویش متخصصین، تولیدکنندگان و کارآفرینان در ابتدای جلسه عنوان کرد که در بستر دسترسی به شبکه ارتباطی به یک میلیون و ششصدهزار متخصص، تولیدکننده و کارآفرین در سطح کشور و بیش از سیصدهزار متخصص، تولیدکننده و کارآفرین در سطح تهران، بیش از ٥٠ جلسه در قالب هم اندیشی ، همایش با حضور بیش از  1000 متخصص و تولید کننده و کار آفرین ظرف 3  سال گذشته برگزار شده و ساختار موثر و کارآمد در عین حال داوطلبانه و مردمی شاخصی ایجاد شده است.

333333333333333333333333333

دکتر علی طبرستانی عمده دستور جلسات گذشته را در حوزه ساختمان ، صنعت، کشاورزی، محیط زیست و مدیریت شهری عنوان کرد و از ادامه برگزاری منظم این نشست ها در بهار امسال خبر داد که عموما 1 جلسه در هفته در موضوعات مذکور خواهد بود.

44444444444444444444444444

دکتر سید محمدجواد موسوی نائب رییس کمیته تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق اتاق بازرگانی ایران و هیات موسس انجمن سازندگان ، تامین کنندگان کالا و خدمات تجدیدپذیراتاق بازرگانی ایران:

با توجه به آنکه بالغ بر 90 درصد اقتصاد کشورما دولتی است ، به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت دولت و مجلس در ایجاد و اصلاح قوانین در راستای حمایت از بخش خصوصی ، با عنایت به نزدیکی به ایام انتخابات ریاست جمهوری و شوراها ، در انتخاب افراد خیلی باید دقت نظر داشت بطوری که همراستایی با سیاستهای کلان اقتصادی و سیاسی کشور ،میتواند نقش اساسی ایفا نماید.

در بخش ارائه پیشنهاد به کاندیدای شورای شهر جناب دکترمقصودی ، همراستا با شعار سال ، تولید ،پشتیبانی و مانع زدایی ها ، پیشنهاد شد اگر هریک از افرادی که در جایگاههای تصمیم گیری قرار می گیرند نسبت به رفع موانع دست و پاگیر و کاهش بوروکراسی اقدام به مانع زدایی کنند و در جهت کاهش موانع مشارکت و حضور بخش خصوصی اقدام کنند قطعا جذب سرمایه گذاربا سرعت بیشتری شکل می گیرد و شاهد توسعه همه بخشها در مدت کوتاهی خواهیم بود.

 

5555555555555555555555555

 مهندس عباس غلامی در بحث قوانین و بخشنامه های صادره از سوی اداره آتشنشانی ، شهرداری ،سازمان نظام مهندسی شورای شهر، واداره ثبت املاک مجدداً تاکید میکنم تا زمانی که  برای مخاطب که سازندگان می­باشند شفاف سازی نشود ، ویژه خواری و رانت بازی برچیده نخواهد شد. در ضمن پیشنهاد بنده تشکیل یک "کمیته هماهنگی قوانین "پیرامون همسان سازی قوانین صادره از سوی اداره های ذیربط می­باشد.

     در بخش برنامه ریزی برای انتخابات نظام مهندسی کشور هم که در سال جدید اتفاق می افتد با توجه به آنکه شرکتهای زیادی ذیل تشکلهای اتاق بازرگانی فعالیت می کنند استفاده از ظرفیت تشکلهای تخصصی اتاق در جهت هدایت آراء میتواند خیلی اثر بخش باشد.

66666666666666666666666666666

 

آقای دکتر غلامرضا جان بزرگی سازنده و عضو هیات موسس انجمن انبوه سازان شهر ری ضمن ابراز خرسندی از تشکیل گروه هم اندیشی،به نظر می رسد،یکی از مهمترین خلاءهای نظام مهندسی،نظارت از ابتدا پروژه است،هر شخص با هر نوع شخصیت اجتماعی،جرات می کند به شهرداری ها مراجعه کرده و پروانه تخریب و نوسازی ملک مورد نظرش را بگیرد.همان شخص بدون داشتن سواد آکادمیک،تجهیزات،تجربه ساخت و آگاهی از برنامه ریزی یک سازه،شروع به ساخت و ساز می کند.آیا درست است؟

نظام مهندسی با برنامه ریزی و یافتن راه کارهای مناسب و شایسته از این بهم ریختگی و بی دروپیکر بودن مقوله ساخت و ساز،باید سرسختانه جلوگیری نماید و اجازه ندهد هر کسی حتی منزل خود را تخریب و از نو بسازد.سازنده شخصی است که دارای تجارب مفید،اطلاعات فنی و ارزشمند در حیطه کاری ساختمان است؛از ابتدا اصلاح کردن تا مراحل بعدی و دست آخر به انبوه سازی رسیدن از قدرت آکادمیک فقط نظام مهندسی می باشد.جامعه وقتی با سازنده ای که سازنده نباشد مواجه می شود آلترناتیو دیگری نمی شناسد.نظام مهندسی باید سازنده را برای انواع ساخت و ساز از تک واحدی تا 200 واحدی و بالاتر تایید نماید و شهرداری ها بر این اساس و مبنا،پروانه را صادر نمایند.اجازه شروع عملیات با نظام مهندسی باید باشد که کنترل شخص سازنده مورد تایید را در دست دارد.بدینوسیله ساخت و ساز سمت و سوی درست را پیش می گیرد و امنیت به شهر و خانواده باز میگردد.

امید آن دارم که انتخابات جدید نظام مهندسی هدفمند و پیروز باشد.آخر آنکه،امنیت شغلی سازندگان علمی-فنی و شایسته برقرار می شود،که ثبات امور را در پی دارد.

7777777777777777777777777777

 

در ادامه  نشست هم اندیشی متخصصین، تولیدکنندگان و کارآفرینان تهران، آقای دکتر حسین مقصودی، کاندیدای انتخابات دوره ششم شورای شهر تهران، که سوابق اجرایی و مدیریتی از جمله: عضو شورای شهر، شهردار،  نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی و مولف چندین مقاله و کتاب در زمینه شهرداری را در رزومه خود دارند، مطالب فنی و تخصصی در زمینه شورای شهر، شهرداری تهران و مشکلات کلانشهر تهران همرا با راهکارهای درمان این مشکلات ارائه دادند که مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت.

حسین مقصودی، در ابتدا راهکارهای حل مشکل مسکن را ایجاد کنسرسیوم از وزارت کشور، شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی، سازمان تامین اجتماعی و کاهش هزینه های ساخت و ساز در سهم دولت و تامین اجتماعی و شهرداری و نظام مهندسی اعلام نمودند.

حسین مقصودی در ادامه جلسه به موارد ذیل جهت حل مشکل مسکن اشاره نمودند:

ایجاد شهرک های اقماری و احداث شهرهای جدید

ارائه بسته تشویقی برای ساخت و ساز در مناطق فرسوده شهری

ارائه بسته های تشویقی توسط شهرداری و دولت برای ساخت ساختمان های بتنی و فولادی و استفاده از کمک های قانونی و ظرفیت ها و پتانسیل شورای عالی استان ها در ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی  که بسیار مورد غفلت قرار گرفته است

سرفصل اهم سخنان دکتر حسین مقصودی در این نشست به شرح ذیل می باشد:

رفع موانع کسب و کار و صدور پروانه در شهرداری تهران و استفاده از ظرفیت و پتانسیل شورای عالی استان ها برای ارائه راهکارهای قانونی به مجلس شورای اسلامی برای کشور  

تشویق و هدایت جهت استفاده از کالاهای داخلی

ارتباط شورای شهر تهران با نخبگان کلانشهر و مردم به عنوان محور و ریل توسعه

راهکارهای قانونی شورای شهر و شهرداری جهت ایجاد مسکن ارزان قیمت

راهکارهای تامین درآمدهای نوین و پایدار برای شهرداری تهران

ارائه طراحی  حکمرانی خوب در شهرداری تهران با ارائه راهکارها در این نشست تخصصی

واکاوی  دلایل عدم موفقیت شورای شهر و شهرداری تهران و ارائه راهکار

بررسی و معرفی مناطق حاشیه نشینی شهر تهران و ارائه راهکار برای حل مشکلات این مناطق

ارائه راهکار های شهری شاداب و مردمی با نشاط

معرفی مشکلات کلانشهر تهران در ابعاد مختلف آسیب های اجتماعی، ترافیک، کمبود فضای سبز، تراکم جمعیت، نبود درآمد پایدار و شناسایی نقاط فساد شهرداری

آلودگی هوا، مدیریت بحران، زلزله، حمل و نقل درون شهری و ارائه راهکارهای مناسب جهت حل مشکلات

ادامه جلسه نیز با پرسش و پاسخ ادامه پیدا کرد که به  مشکلات انبوه سازان در شهرداری تهران- مجوز های قبلی صادر شده ساخت و ساز در باغ سراها- سازه های فولادی- پارلمان محلی- مشکلات بروکراسی اداری در شهر تهران -سبد هزینه ی ساخت و ساز در تهران- نبود خدمات شهرداری و نظام مهندسی، از جمله سوالات مطرح شده در جلسه بودکه حاضرین در جلسه از پاسخ های داده شده دکتر مقصودی که همراه با علم، تجربه، مدیریت و ارائه راهکار بود، رضایت داشتند.

888888888888888888888888

 

مهندس سعید زارع حقیقی رئیس هیات مدیره تولیدکنندگان سازه های فولادی کشور ضمن تشکر از تولید کنندگان فولاد در کشور از توزیع ناعادلانه فولاد انتقاد کرد و لزوم ساماندهی به این بخش بمنظور تامین نیاز واحد های تولیدی را ضروری دانست این موضوع که تامین و تثبیت قیمت فولاد در پشتیبانی از واحد های تولیدی و رونق انها موثر است موجب خواهد شد که دولت به مسئولیت خود در سال پشتیبانی ، مانع زدائی از تولید گام بردارد

سعید زارع حقیقی افزود ساختار فعلی توزیع و ارزیابی واحد های تولیدی که در وزارت صمت و بورس صورت میگیرد مبناء واقعی نداشته و واحدهای تولیدی دچار اسیب جدی شده اند فلذا این تعاونی با همراهی پژوهشکده های مرتبط و مسئولین ذیربط در حال تدوین برنامه اجرائی بمنظور ساماندهی توزیع فولاد در این بخش می باشد

جلسه بعدی از این سلسله نشست ها روز پتجشنبه 16  اردیبهشت ساعت 10:00  در قالب " هم اندیشی متخصصین، تولید کنندگان و کارآفرینان با موضوع مسائل روز حوزه ساختمان، صنعت، محیط زیست و مدیریت شهری با حضور برخی کاندیداهای انتخابات 1400 " به میزبانی  پویش جمعیت متخصصین، تولید کنندگان و کار آفرینان با توجه به شرایط پاندمی کرونا بدون حضور فیزیکی عمومی برگزار خواهد شد از طریق پخش زنده در فضای مجازی پوشش داده شد.

مهندس امیر گودرزی از مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عضو کمیته ارتقا خدمات مهندسی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور عنوان کرد که بررسی دلایل افت کیفیت خدمات مهندسی در سال های اخیر که نتیجه آن مستقیما در کیفیت ساختمان بعنوان یک کالای ملی نیز تاثیرگذار است بدون توجه به عدم تناسب حق الزحمه های دستوری و تعرفه ای مهندسی امکان پذیر نیست. درحال حاضر درصد هزینه های خدمات مهندسی در قیمت تمام شده ساختمان و سبد هزینه ای آن بسیار ناچیز است. همچنین مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی دارای ایرادات اساسی است. تفکیک حق الزحمه های گرایش های مختلف مهندسی بصورت شفاف تعیین نشده است و بعضا متناسب با شرح وظایف و مسئولیتهای تعریف شده نیست. بنابراین انگیزه مالی کافی برای خدمت رسانی مناسب و باکیفیت در سالهای اخیر فراهم نبوده است. از سوی دیگر عدم توجه به مقوله مهم کارآموزی و ارزیابی عملکرد مهندسان متقاضی ورود به حرفه و یا ارتقای پایه مهندسی و عدم توجه به تهیه کارنامه حرفه ای اعضای سازمان، منجر به عدم تمایز کیفی بین مهندسان شده است. سازمان نظام مهندسی بعنوان متولی امر موظف به شفاف سازی و ارزیابی کیفی عملکرد مهندسان و اعتبار بخشی به اعضای شایسته سازمان است. ایجاد بستر مناسب ارتباطی برای بهره بردار و سرمایه گذار با مهندس شایسته و صلاحیت دار گامی اساسی برای ارتقای کیفی صنعت ساختمان است. از این طریق ضمن بهره مندی مهندس از حرفه خود، جامعه نیز خود را منتفع از خدمات مهندسی با کیفیت دانسته و هزینه های متناسب با آن را نیز پرداخت خواهد کرد.

جلسه بعدی از این سلسله نشست ها روز پتجشنبه 16  اردیبهشت ساعت 10:00  در قالب " هم اندیشی متخصصین، تولید کنندگان و کارآفرینان با موضوع مسائل روز حوزه ساختمان، صنعت، محیط زیست و مدیریت شهری با حضور برخی کاندیداهای انتخابات 1400 " به میزبانی  پویش جمعیت متخصصین، تولید کنندگان و کار آفرینان با توجه به شرایط پاندمی کرونا بدون حضور فیزیکی عمومی برگزار خواهد شد از طریق پخش زنده در فضای مجازی پوشش داده شد.

9999999999999999999999999

 

انتهای پیام/
انتخابات رسانه صنعت مجلس شورای اسلامی محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر