کد خبر: 1069052 A

دستگاه‌های جوجه کشی با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و با خلاقیت شرکت‌های تولید کننده به مرور زمان تغییر کرده و به مراتب پیشرفته تر و هوشمندتر شده اند.

 به طور کلی یک ماشین جوجه کشی وظیفه ی کنترل دما ، رطوبت ، تهویه و چرخاندن تخم ها را دارد که با استفاده از سنسورها، موتور دستگاه ، سیستم کنترلر ، رطوبت ساز و المنت این کار را انجام می دهد . در این مقاله که توسط کارشناسان فنی فروشگاه اینترنتی دی کیو شاپ گردآوری شده است هر یک از اجزا را بررسی می‌کنیم.

 

اجزای اصلی دستگاه جوجه کشی

امروزه یک دستگاه شامل ۷ بخش اصلی است که به ترتیب اهمیت شامل موارد زیر می شوند :

 

  • سیستم کنترلر
  • سنسورهای دما
  • سنسور های رطوبت
  • موتورگیربکس
  • فن بلوئر
  • المنت یا هیتر
  • شانه ها

 

سیستم کنترلر دستگاه جوجه کشی

 

سیستم کنترلر که مهمترین بخش دستگاه جوجه کشی و یا مغز متفکر می باشد که کار پردازش و فرمان را بر عهده دارد. در این سیستم ها دما و رطوبت مورد نیاز توسط اپراتور تنظیم شده است و در برخی مدل ها حتی نیاز به تنظیم دستی توسط اپراتور نیست و اپراتور فقط تخم پرنده را انتخاب می نماید ( دما و رطوبت ایده آل برای جوجه کشی مرغ ، کبک ، قرقاول، بلدرچین، غاز و اردک و … در حافظه ی کنترلر ثبت شده است ).

البته استفاده از این قابلیت توصیه نمی شود زیرا » انتخاب پرنده به سیستم کنترلر فشار آورده و دچار هنگی میشود.  در کل تقریبا دما و رطوبت تمام پرنده ها نزدیک به هم بوده و نیاز نیست!

بهتر است که دما و رطوبت ستر و هچر باید طبق دستورات دفترچه راهنما انجام گیرد.

یکی از قابلیت های بسیار کاربردی در کنترلر ها استفاده از GSM جوجه کشی است که به اپراتور اجازه مدیریت و کنترل از راه دور دستگاه را می دهد. بدین ترتیب از طریق موبایل و با استفاده از اپلیکیشن جوجه کشی تمامی پارامتر ها ( رطوبت و دما ) را زیر نظر دارد و می تواند دستگاه را از طریق تلفن همراه کنترل نماید.

معمولا شرکت های تولید کننده دستگاه از یک نوع کنترلر در محصولات خود استفاده می نمایند به عنوان مثال سیستم کنترلرهای دستگاه جوجه کشی دماوند مدل PLC-PID می باشد.

سنسورهای دما و رطوبت

به نوعی می توان گفت که همه چیز در جوجه کشی به دما و رطوبت مربوط می شود. وظیفه ی اصلی دستگاه شبیه سازی و ایجاد شرایطی مناسب برای تخم های نطفه دار است که به جوجه تبدیل شوند و این کار را با ایجاد دما و رطوبت کافی انجام می دهد. سنسورها دما و رطوبت را اندازه گیری کرده و مقادیر آن را به کنترلر ارسال می کنند تا در صورت نیاز میزان حرارت و رطوبت تولید شده کاهش یا افزایش یابد.  سنسورهای دما و رطوبت به ترتیب از نوع NTC  و W/D تر و خشک می باشد ، که دقیق ترین نوع سنسور با حداقل خطا هستند

 موتور گیربکس

 

موتور دستگاه جوجه کشی وظیفه ی چرخاندن تخم ها را به عهده دارد  که به صورت چرخ دنده ای و از نوع LANDA , NONSTOP می باشد.

فن بلوئر دستگاه جوجه کشی

برای ایجاد دما و رطوبت یکسان در تمام بخش های دستگاه نیاز به گردش هوا داریم که این کار توسط  فن دائم کار یا فن بلوور انجام می شود. این نوع فن ، بهترین نوع فن های دائم کار دستگاه جوجه کشی می باشد که کار یکسان سازی و سیرکوله کردن را بر عهده دارد.

المنت و یا هیتر دستگاه جوجه کشی

زمانی که سنسورها دمای دستگاه را به کنترلر اعلام میکنند ، کنترلر بر اساس دمای مورد نیاز توان حرارتی المنت ها را تعیین می نماید. در اینجا المنت ها وظیفه ی تبدیل انرژی الکتریکی به حرارتی را دارند تا دمای دستگاه تا حد نیاز بالا برود.  یکی از با کیفیت ترین نوع که در دستگاه های کوچک از نوع سیلیکونی و در دستگاه های سایز بزرگ از نوع میله ای استفاده می شود.

شانه های مخصوص ستری

شانه های مخصوص ستری برای قرارگیری تخم نطفه دار داخل آن بکار می رود و با روزنه هایی که در آن وجود دارد کار اکسیژن سازی در تمام نقاط تخم نطفه دار را فراهم کرده است.

 

فروشگاه دی کیو شاپ

 

فروشگاه اینترنتی دی کیو شاپ عرضه کننده انواع ماشین های جوجه کشی و تجهیزات جانبی است. این مجموعه با بیش از ۱ دهه تجربه در زمینه ی عرضه و تامین تجهیزات پرورش طیور مفتخر است که مورد اعتماد بخش عمده ای از فعالان این صنف قرار گرفته است.

برای اطلاعات بیشتر و خرید قطعات یا دستگاه ها می توانید به وب سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

انرژی تلفن همراه خلاقیت شبیه سازی مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر