کد خبر: 1068295 A

اگر ماکروویو و ماکروفر شما سر و صدای زیادی تولید می کند و قصد دارید که علت این مشکل را عیب یابی، تعمیر و رفع نمایید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

علت سر و صدای زیاد مایکروفر و نحوه رفع آن

در زیر ما علت های که می تواند باعث ایجاد سر و صدا در مایکروویو شما گردد را آورده ایم و همچنین توضیح داده ایم که چگونه این مشکلات را برطرف نمایید. لازم به ذکر می باشد که این مقاله برای تعمیر ماکروفر دوو، سامسونگ، ال جی و سایر برندها کاملا کاربردی می باشد.

موتور محرک

اگر از صفحه گردون مایکروویو شما صدای نامتعارفی خارج می شود، ممکن است ایراد از موتور محرک باشد. سینی شیشه ای موجود در مایکروویو به واسطه یک اتصال دهنده موتور محرک به چرخش در می آید. در صورت وجود صدای ناهنجار(صدایی که نشان دهنده ی حرکت دشوار و پر زحمت است)، موتور بایستی تعویض گردد.

نحوه تست موتور محرک مایکروویو با استفاده از مولتی متر:

 1. قبل از شروع دستگاه را از برق بکشید.
 2. برای دسترسی به موتور محرک، باید اتاقک دستگاه را خارج کنید. موتور معمولا در قسمت زیرین مایکروویو واقع شده و به واسطه پیچ و سیم های نگهدارنده در جای خود ثابت شده است.
 3. موتور را بردارید تا اتصالات آن را چک نمایید. مولتی متر را روی بالاترین درجه از تنظیمات قرار داده و میله اتصال آن را به پایانه های موتور متصل کنید. مولتی متر با اتصال به یک موتور سالم عدد صفر را نشان خواهد داد.

اگر مایکروویو صدای ناهنجاری تولید می کند و یا فاقد پیوستگی می باشد، بایستی توسط یک فرد متخصص تعمیر ماکروفر تعویض گردد.

مگنترون

اگر مایکروویو شما صدای همهمه بلند یا وزوز بلندی ایجاد می کند، ممکن است به این معنی باشد که مگنترون به درستی کار نمی کند. مگنترون بخشی از مدار ولتاژ بالا است که در مایکروویو وظیفه تولید گرما را به عهده دارد.

نحوه آزمایش مگنترون مایکروویو با استفاده از مولتی متر:

 1. از آنجایی که با قطعات الکتریکی سروکار دارید، پیش از شروع به کار، دستگاه را از برق بکشید.
 2. اتاقک مایکروویو را جدا کرده و مگنترون را پیدا کنید. قبل از بازرسی مگنترون، خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید. از استحکام پیچ و مهره های نصب شده و عملکرد صحیح دیود ولتاژ بالا اطمینان حاصل نمایید. چنانچه مشکلی یافت نشد مگنترون را برداشته و آزمایش کنید.
 3. مگنترون را برای تداوم و بررسی اتصالات آزمایش کنید. برای انجام این کار، مولتی متر خود را روی Rx1 تنظیم کنید، یک میله اتصال را به یک ترمینال و دیگری را به محفظه فلزی مگنترون تماس دهید، این آزمایش باید نشان دهد که تداوم وجود ندارد. سپس هر دو میله اتصال را به پایانه ها ارتباط دهید، بعد از این ارتباط باید مشاهده گر مقاومت 2 تا 3 اهمی باشید.

اگر نتایج آزمایش شما با موارد فوق متفاوت باشد، به یک مگنترون جدید نیاز دارید.

اتصال دهنده موتور

وجود یک صدای غیرمعمول در مایکروویو شما ممکن است به این معنی باشد که مشکلی در اتصال دهنده موتور وجود دارد. این اتصال دهنده نیروی لازم جهت چرخش سینی شیشه ای را فراهم می کند.

نحوه بازرسی اتصال دهنده موتور مایکروویو:

 1. قبل از شروع این بازرسی، دستگاه را از برق بکشید.
 2. درب دستگاه را باز کرده و سینی و غلتک لغزان را بردارید تا اتصال دهنده را بررسی کنید. در بعضی از مدل ها، ممکن است لازم باشد قبل از بررسی اتصال دهنده، موتور را از کف مایکروویو خارج کنید.
 3. اتصال دهنده موتور را بردارید تا از نزدیک بررسی نمایید. به دنبال علائمی چون سایش، تغییر رنگ یا ترک باشید.
 4. اگر در هنگام بازرسی علائم فوق را پیدا کردید، به یک اتصال دهنده جدید موتور نیاز دارید.

غلتک  لغزان

اگر سینی چرخان صدای غیر معمولی تولید می کند، مشکل می تواند از غلتک لغزان باشد که به چرخش بدون اصطکاک و روان سینی کمک می کند.

نحوه بازرسی راهنمای غلتک مایکروویو:

 1. این یک بازرسی بسیار ساده است و نیازی به ابزار خاص یا جداسازی قطعات نمی باشد.
 2. درب دستگاه خود را باز کرده و سینی شیشه ای را بردارید.
 3. غلتک لغزان را بازرسی بصری نموده و به دنبال علائمی چون آسیب دیدگی، تغییر رنگ، ترک خوردگی یا ساییدگی باشید. اطمینان حاصل نمایید که تمام چرخ ها بدون اصطکاک و ساییدگی به راحتی می چرخند.

چنانچه هر یک از موارد ذکر شده در بالا را پیدا کردید، احتیاج به تعویض غلتک لغزان دارید.

دیود ولتاژ بالا

اگر مایکروویو شما صدایی نامتعارف همچون صدای همهمه یا وزوز ایجاد می کند، منشا آن می توان از دیود ولتاژ بالا باشد. این قسمت با خازن و مگنترون کار می کند تا مایکروویو را گرم کند.

نحوه آزمایش دیود ولتاژ بالا مایکروویو با استفاده از مولتی متر:

 1. قبل از شروع بازرسی، اطمینان حاصل کنید که دستگاه خود را از منبع تغذیه جدا کرده اید.
 2. برای آزمایش تداوم، باید دیود ولتاژ بالا را از دستگاه خارج کنید. کار را با برداشتن اتاقک و خارج نمودن خازن فشار قوی برای جلوگیری از برق گرفتگی آغاز کنید، سپس دیود را از دستگاه خود خارج نمایید.
 3. با استفاده از تنظیم مولتی متر روی Rx1، میله های اتصال آن را به پایانه های دیود اتصال دهید و سپس با وارونه سازی اتصال جابجا نمودن پایانه ها، تداوم عملکرد را در جهت مخالف بررسی کنید. تداوم بایستی در یک جهت وجود داشته باشد نه در هر دو جهت.
 4. چنانچه دیود شما در هر دو جهت پیوستگی را نشان می دهد یا در هیچکدام از جهات پیوستگی را نشان نمی دهد، شما به یک دیود ولتاژ بالای جدید نیاز خواهید داشت.

فن خنک کننده

هنگامی که مایکروویو شما روشن است ممکن است فن خنک کننده صدای غیر معمولی تولید کند. فن خنک کننده هنگام استفاده از مایکروویو وظیفه خنک کردن مگنترون را به عهده دارد.

نحوه بازرسی فن خنک کننده مایکروویو:

 1. برای حفظ ایمنی، با جدا کردن دستگاه از برق، بررسی را شروع کنید.
 2. فن خنک کننده در داخل اتاقک دستگاه قرار دارد. برای دسترسی به آن، باید اتاقک و درپوش مونتاژ فن را بردارید.
 3. پس از یافتن محل نصب فن، فن را از نظر وجود علائم سایش یا آسیب دیدگی تیغه ها بررسی کنید. شما همچنین باید به دنبال زوائدی باشید که ممکن است تماس تیغه ها با آنها باعث ایجاد صدا شده باشد.
 4. اگر متوجه شدید که فن شما فرسوده شده، تغییر رنگ داده یا آسیب دیده است، به یک فن خنک کننده جدید احتیاج دارید.

در آخر اینکه اگر از تخصص کافی برخوردار نیستید، توصیه می نماییم از دستکاری خودسرانه دستگاه پرهیز نمایید و فورا یا یک مرکز معتبر و تخصصی تماس حاصل نمایید. در این زمینه می توانید با تعمیرگاه مایکروفیکس بعنوان مرکز تخصصی تعمیر ماکروفر دلونگی، سامسونگ، ال جی، دوو، فلر، بوتان، پاناسونیک، ناسیونال و سایر برندها تماس حاصل نمایید.

تعمیر ماکروفر دلونگی تعمیر ماکروفر تعمیر ماکروفر دوو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر