کد خبر: 1067543 A

از انواع تجهیزات و شیرآلات صنعتی می‌توان شیر پروانه‌ای را نام برد که دارای طراحی خاص و در عین حال ساده می‌باشند که انواع گوناگونی نیز دارند.

معمولا این شیرها در کنترل و تنظیم جریان سیال موردنظر مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین برای قطع و وصل کردن جریان سیالی که در مسیر قرار دارد کاربرد فراوان دارند.

شیر پروانه ای کاربرد گسترده و فراوانی در صنایع مختلف دارد که در ادامه این مقاله به شرح آن ها می پردازیم.

نحوه عملکرد شیر پروانه ای

عملکرد شیر پروانه ای کاملا ساده است به همین دلیل است که یکی از تجهیزات صنعتی محبوب و پرکاربرد میان مردم شناخته شده است و از یک دیسک تنظیم کننده جریان نیز برخوردار می باشد. درواقع بهتر است بگوییم که این شیر یک تنظیم کننده جریان دریچه ای پروانه ای دارد که در حول محور جهت جریان جابه جا می شود و همچنین دیسک تحت تاثیر این جریان به جریان می افتد و حرکت می کند.

به عبارت دیگر شیر پروانه ای نوعی شیر بازشو سریع به شمار می رود که توانایی این را دارد که مسیر سیال را با چرخشی 90 درجه باز و بسته نماید و بیشتر در مواقعی استفاده می شود که به عنوان قطع و وصل جریان به کار می رود. شیرهای پروانه ای بزرگ برای باز و بسته شدن به عملگر دنده ای نیاز دارند تا قدرت در آن ها به وسیله چرخ دنده به دیسک انتقال یابد. گرچه عملگر باعث کاهش نیرویی می شود که برای باز و بسته شدن مورد نیاز است، اما از طرفی هم در این صورت، زمان باز و بسته شدن شیر بسیار بیشتر و طولانی تر می گردد.

انواع شیر پروانه ای و کاربردهای آن

شیرهای پروانه ای به دسته های مختلف فلنج دار، ویفری، لاگ دار و جوشی تقسیم می شوند. در این قسمت ما توضیح مختصری از انواع شیرهای پروانه ای را شرح می دهیم :

شیر پروانه ای فلنج دار : این شیرها روی بدنه خود دو فلنج دارند که به راحتی می توانند به فلنج های لوله وصل شوند.

شیر پروانه ای ویفری : این نوع شیرها بین دو فلنج لوله قرار می گیرند که سپس توسط پیچ و مهره به هم وصل می شوند. نصب آن ها نیز به راحتی انجام می شود اما به هیچ عنوان نمی توانند ایزوله کننده باشند و در دسته شیرهای ایزوله کننده قرار نمی گیرند. 

شیر پروانه ای لاگ دار : این شیرها نیز تعدادی سوراخ روی بدنه خود دارند که همین باعث می شود که امکان نصب فلنج را فراهم کنند.

شیر پروانه ای جوشی : این شیرها به لوله جوش داده می شوند و به همین علت در سرویس هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به فشار بالا دارند.

از مهم ترین کاربرد شیرهای پروانه ای در سرویس های مختلف می توان قطع و وصل کردن سیالات مانند مایع و بخار و هوا در آتش نشانی و سیستم های خلأ را نام برد. 

جنس شیرهای پروانه ای :

این شیرها معمولا از جنس کربن استیل، استنلس استیل، استنلس استیل آستنیتیک، استنلس استیل دوپلکس، آلیاژهای نیکل، تیتانیوم و نیکل تیتانیوم ساخته می شوند.

کربن استیل : این آلیاژ از ترکیب درصد خاصی از کربن با آهن ساخته می شود که در شیرهای پروانه ای برای ساخت بدنه و دیسک شیر از این آلیاژ استفاده می شود. حال با توجه به اینکه کربن استیل نسبت به سایر متریال ها قیمت ارزان تری دارد بنابراین شیرهای پروانه ای کربن استیل نیز ارزان تر هستند. مقاومت این آلیاژ در مقابل خوردگی بسیار کم است و نمی توان آن ها را در مسیر سیالات خورنده قرار داد و از آن ها در این زمینه استفاده کرد.

استنلس استیل و آلیاژهای آن

این آلیاژ از آهنی که با حداقل 10.5 درصد کروم است ساخته می شود. در واقع به این شکل است که کروم با یک لایه از اکسید خود روی سطح آهن باعث می شود از خوردگی جلوگیری شود. فریتیک، مارتنسیتیک، دوپلکس و آستنیتیک از مهم ترین آلیاژهای استنلس استیل به شمار می رود. استنلس استیل آستنیتیک نیز علاوه بر کروم نیکل و عناصر دیگری که وجود دارد باعث افزایش سختی آن می شود.

آلیاژهای نیکل

این آلیاژها معمولا در مواقعی استفاده می شوند که به سختی و مقاومت بالایی در مقابل خوردگی نیاز باشد. قابل ذکر است که این آلیاژها قیمت بسیار بالایی دارند و بنابراین می توان گفت که شیرهای پروانه ای نیکل بسیار گران قیمت می باشند.

آلیاژ تیتانیوم

این آلیاژها مقاومت بالا و وزن کمی دارند و روش محافظت از خوردگی در آن ها کاملا شبیه به استنلس استیل است.

آلیاژ نیکل آلومینیوم

این آلیاژها از آلومینیوم و نیکل و آهن تشکیل شده اند ( 10% آلومینیوم، 5% نیکل و 5% آهن ). مقاومت این آلیاژ در آب دریا به شدت بالاست و تنها عیب آن این است که سرعت خورده شدن آن نسبت به استنلس استیل بیشتر است.

بنابراین بهتر است بگوییم که شیرها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند و مواردی مثل هزینه، شرایط سیستم و طول عمر می تواند روی انتخاب متریال تاثیرگذار باشد.

شرکت ای شاپ صنعت با سال ها تجربه در زمینه تجهیزات ابزار دقیق فعالیت دارد که جهت خرید شیر پروانه ای و استعلام به روز  قیمت آن می توانید با شماره های  021- 88746664 و 88746663-021 تماس بگیرید.

شیر پروانه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر