کد خبر: 1067527 A

در این مقاله ابتدا با دو مدل کولر آبی و کولر سلولزی آشنا می‌شویم، اجزای کولر را می‌شناسیم و یاد می‌گیریم که به چه مواردی در خرید یک کولر آبی باید به آن‌ها توجه شود.

کولر آبی همراه قدیمی ایرانی‌ها، از اجزا تا مزایا 

پشت سیستم نشستید و از گرمای زودرس تابستان رنج می‌برید به نظر می‌رسد که باید از بهترین وسیله کم‌هزینه سرمایشی بهره بگیرید، پس چه‌بهتر است که کولر آبی خانه‌تان را راه بیندازید. در این میان، گاهاً افراد ترجیح می‌دهند از کولر آبی استفاده نکنند زیرا برای استفاده از آن دلایل موجهی ندارند اما کولر آبی بهترین گزینه برای کم کردن گرما با کمترین هزینه است. در بازار دو نوع کولر آبی موجود است آبی معمولی یا پوشالی و آبی سلولزی، که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کولر آبی پوشالی چیست؟ 

کولر آبی پوشالی که از دیر باز در خانه‌های ما استفاده می‌شوند، با استفاده از تبخیر آب هوا را خنک می‌کنند. هر چقدر آب در گردش داخل کولرهای آبی بیشتر باشد قدرت خنک‌کنندگی آن هم بیشتر می‌شود.

تبخیر در کولرهای آبی معمولی به وسیله پوشال انجام می‌شود. پوشال بافت نامنسجمی دارد و ذرات آن شکننده است. به مرور زمان ممکن است ذراتی از بافت پوشال جدا شود و از طریق دریچه کولر وارد هوا شود و باعث ایجاد آلرژی یا مشکلات دیگر شود. بافت غیریکنواخت پوشال ممکن است باعث شود که در همه قسمت‌های آن به طور یکسان آب پخش نشود و در نتیجه راندمان کولر آبی کاهش پیدا کند.

فواید خرید کولر آبی سلولزی به‌عنوان بهترین گزینه برای خلاصی از گرما

کولرهای سلولزی مانند یک دستگاه تصفیه هوا معمولی عمل می‌کنند و مواد حساسیت‌زا را از هوا پاک می‌کنند. در واقع این نوع سیستم‌ها با ساختاری مناسب تنظیم شده است که هوای آلوده و گردوغبار محیط را فیلتر می‌نمایند و سپس هوای تازه را برای فضای موردنظر تهیه می‌کنند. از سوی دیگر باید این نکته را در نظر گرفت که مزیت خرید کولر آبی هزینه برق کمتر آن در مقایسه با سایر سیستم‌های سرمایشی است.

با توجه به فضای محیط دارای دسته‌بندی متفاوتی می‌باشند که می‌توانند در کسری از زمان فضای محوطه شرکت یا خانه شما را خنک نمایند. از سوی دیگر مزایایی دیگر را می‌توان برای این محصول پر طرف‌دار بازار ذکر نمود که در واقع این وسیله محبوب سرمایشی دارای قابلیت جذب آب بیشتر و رسوب‌گیر کمتر را دارد و برای مناطق گرم و خشک استفاده می‌شود زیراکه باعث مرطوب ماندن هوا و مانع از ایجاد الکتریسیته ساکن و همچنین ترک وسایل چوبی می‌شود و در نهایت باید گفت این نوع کولرها بهترین گزینه برای افراد دارای آلرژی است.

مدل‌های متنوعی از کولرهای آبی سلولزی در بازار 

کولرهای آبی سلولزی در بازار برندهای متنوعی دارند که از شناخته شدن‌ترین آنها محصولات شرکت انرژی، از قدیمی‌ترین شرکت‌های سازنده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در ایران، است. مدل‌های کولرهای آبی سلولزی در وبسایت آرتا الکتریک دارای گواهینامه استاندارد اروپا، با راندمان خنکی بیش از ۸۳% هستند، که باعث کاهش انتقال باکتری‌های مضر می‌شوند. سه مدل پرفروش‌تر این محصولات عبارتند از:

قطعات-کولر-آبی

اجزای اصلی کولر آبی که در خرید باید به آن‌ها توجه کنید 

برای راه اندازی سیستم کولر آبی نیاز به یک سری وسایل است که بدون آن‌ها نمی‌توان یکی کولر را روشن کرد و از آن انتظار خنکی داشت و در هنگام خرید کولر آبی باید به آن‌ها توجه کنید. در ادامه هر کدام از این اجزا را توضیح می‌دهیم.

کانال خروجی کولر 

عموماً کانال‌های خروجی برای گردش هوا طراحی و تنظیم شده‌اند، همچنین این ابزار در راستای سرعت و قدرت جریان هوای داخل کانال دسته‌بندی می‌شوند: سرعت کم، سرعت متوسط و سرعت زیاد

بدنه کولر 

بدنه کولر آبی مکعب شکل و از جنس فلز است که از چند قسمت تشکیل شده: چهار ستون، سقف، کفی. از سوی دیگر این نکته را مصرف‌کنندگان در نظر داشته باشند که اگر کف کولرشان دچار پوسیدگی شده است می‌توانند با انواع عایق به ترمیم آن بپردازند.

ناودان‌ها

در واقع به‌عنوان یک مکانیزمی برای جریان و گردش هوای تازه به کار برده می‌شود که این محصول بر روی سقف کولر با سه انشعاب آب قطره چکانی بر روی سطح پوشال می‌ریزد و باعث مربوط شدن آن می‌شود. این مکانیزم به‌گونه‌ای است که هوای گرم به رطوبت پوشال می‌دهد که همین امر سبب می‌شود تبخیر رطوبت روی پوشال شود و هوای خنک از مسیر کانال‌ها وارد محیط مقصد - منزل یا محیط کار می‌شود.

شناور 

شناور باید طوری تنظیم شود که آب در هنگام کارکرد موتور از دریچه اطمینان به بیرون نریزد. همچنین شناور آب داخل مخزن را می‌تواند ثابت نگه دارد.

فیوز

این ابزار به‌ عنوان محافظ الکتریکی کولر در برابر خطرات به کار برده می‌شود.

جعبه ترمینال

عموماً برای سیم‌کشی داخل کولر و اتصالات سیم‌ها به ترمینال باید این نکته را در نظر گرفت که ترمینال به‌طورکلی در داخل و بالای کولر آبی تعبیه شده است. از سوی دیگر پشت کولر در واقع مکانی است که از طریق آن کابل پنج رشته‌ای داخل می‌شود و در آخر باید گفت که کابل وارد جعبه ترمینال برق می‌شود.

موتور کولر

وظیفه اصلی موتور کولر به چرخش درآوردن فن در کولر آبی است و به دینام کولر نیز معروف است. دینام کولر در واقع دارای یک موتور دو سرعته است که دارای توان‌های ۱۰۰۰ دور و ۱۵۰۰ دور است که می‌توان به دور کند و دور تند معرفی نمود.

پمپ آب کولر 

به ‌طورکلی پمپ آب در واقع آب را از مخزن به پوشال‌ها و یا پد‌های سلولزی انتقال می‌دهد و به ناودان‌ها می‌ریزد.

سخن آخر که باید برای داشتن هوای مطبوع از کولر آبی بهره برد

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که اصلاً چرا باید به خرید کولر آبی اقدام کرد، درصورتی‌که وقتی اسپلیت وجود دارد! باید گفت که نوع کولرهای آبی با کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز همراه است و همچنین دوام این نوع کولرها نسبت به کولرهای گازی و اسپلیت بیشتر می‌باشد.

توان مصرفی یک کولر آبی به طور متوسط 300 وات و توان یک کولر گازی 1500 وات است، یعنی یک کولر گازی 5 برابر برق مصرف می‌کند.

کولر آبی کولر آبی سلولزی کولر آبی پوشالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر