کد خبر: 1067325 A

اگر به دنبال یک شغل جدید و نسبتا راحت هستید، تولید محتوا می‌تواند انتخاب مناسبی باشد!

محتوا طی سال‌های اخیر، به جزء جدایی ناپذیر زندگی تبدیل شده است و در هر گوشه از فضای وب و اینترنت، محتواهای متنوعی به چشم می‌خورند. همین مطلب که درحال خواندن آن هستید، یک نوع محتوا محسوب می‌شود. اخبار سیاسی، اقتصادی و ... که روزانه مطالعه می‌کنید همگی از انواع محتوا هستند. بنابراین اگر به دنبال یک شغل جدید و نسبتا راحت هستید، تولید محتوا می‌تواند انتخاب مناسبی باشد!

جالب‌تر می‌شود اگر بدانید شما نیز در حال تولید محتوا هستید! پست‌هایی که در شبکه‌های مجازی خود، مانند اینستاگرام، منتشر می‌کنید همگی محتوا محسوب می‌شوند.

با این اوصاف باید بدانید که تولید محتوا شغلی نسبتا جدید است که اتفاقا درآمد و بازارکار خوبی دارد. اگر این مقاله را تا انتها بخوانید، به خوبی با ماهیت تولید محتوا آشنا می‌شوید و سپس شرایط این شغل، بازارکار و آینده آن را درک خواهید کرد. همراه ما باشید...

تولید محتوا چیست؟

تا اینجا با مفهوم محتوا تا حدی آشنا شدید، اکنون می‌خواهیم نگاهی به فرایند تولید محتوا داشته باشیم. درواقع به فرایندی که در آن محتوا ایجاد می‌شود، تولید محتوا می‌گویند. دقت کنید هر محتوا منجر به انتقال مفهوم ‌می‌شود و به نوعی به وسیله آن ارتباطی بین 2 یا چند نفر برقرار می‌شود.

می‌توان گفت تولید محتوا یک سیستم گسترده است، سیستمی که در آن هدف اصلی، برقراری ارتباط با مخاطب است. این برقراری ارتباط به سبک‌ها و روش‌های متفاوتی رخ می‌دهد، به عنوان مثال: یک تصویر یا اینفوگرافیک جذاب به خوبی می‌تواند با مخاطب برقرار کند، یک متن زیبا توجه کاربر را جلب می‌کند، ویدیویی کوتاه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و بسیاری موارد دیگر.

همانطور که متوجه شدید، محتوا انواع مختلفی دارد که هر کدام مناسب زمان و مکان خاص خودش است؛ اما در کل می‌توان گفت محتوا به 4 دسته تصویری، متنی، صوتی و ویدیویی تقسیم می‌شود.

به طور معمول وقتی شغل تولید محتوا در آگهی استخدام و یا مکان‌های مختلف ذکر می‌شود، منظور همان تولید محتوای متنی‌ست و ما نیز در این مقاله در مورد بازارکار تولید محتوای متنی و روش یادگیری آن، مباحثی خواهیم گفت.

 

تولید محتوا چیست | چ یاب

 

چرا باید تولیدکننده محتوا شویم؟

امروزه دنیا، دنیای اینترنت و تکنولوژی‌ست و هرگوشه‌ای از این دنیا را که نگاه می‌کنیم سرشار از اطلاعات و محتواهای گوناگون است، روزانه چند صد وب‌سایت فقط در ایران، شروع به فعالیت می‌کنند که رشد و موفقیت همگی به تولید محتوا وابسته است. هیچ کسب‌وکاری در فضای اینترنت بدون تولید محتوا حرفی برای گفتن نخواهد داشت و دوام نمی‌آورد؛ از آن طرف این محتواها همگی به یک تولیدکننده و نویسنده نیاز دارند.

با توجه به این مطلب، حتما متوجه گستردگی و وسعت کار تولید محتوا شده‌اید، در کل تولید محتوا چه در ایران و چه در سرتاسر جهان، خواهان دارد و همواره به عنوان یک شغل مورد نیاز، مطرح می‌شود. شما نیز با یادگیری این کار می‌توانید در ایران و یا هرجای جهان به تولید محتوا بپردازید و درآمد کسب کنید.

راهنمای شغلی تولید محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا با شغل تولید محتوا بهتر آشنا شوید، مهارت‌ها را بشناسید و سپس شروع به کسب درآمد کنید، به نوعی یک راهنمای شغلی کامل در اختیارتان خواهد بود.

درآمد تولید محتوا نیز متناسب با شرایط و تجربه شما، متفاوت است اما می‌توان گفت به صورت کلی، درآمد خوبی دارد و می‌توانید حتی به عنوان شغل اصلی خود به این کار چشم بدوزید. بعلاوه تولید محتوا کاری‌ست که تجهیزات زیادی ندارد، کافیست دانش و مهارت‌های لازم را یاد بگیرید، لپ‌تاپ و اینترنت داشته باشید، سپس از هرجای دنیا می‌توانید به فعالیت بپردازید. می‌توانید به صورت دورکاری مشغول به کار شوید و یا به صورت حضوری و تمام وقت، همه‌چیز به شما برمی‌گردد.

اگر فکر می‌کنید شغل تولید محتوا، همان چیزی‌ست که بدان نیاز دارید، حتما قسمت بعدی مقاله را بخوانید، در این بخش می‌خواهیم در مورد بهترین مسیر یادگیری تولید محتوا صحبت کنیم.

چطور تولیدکننده محتوا شویم؟

هر حرفه و شغلی مهارت‌های مختص به خود را دارد، تولید محتوا نیز به همین شکل است و اگر می‌خواهید به عنوان یک تولیدکننده محتوا شناخته شوید، باید مهارت‌های موردنیاز را کسب کنید. برای انتخاب بهترین مسیر یادگیری، ابتدا باید با انواع روش‌های یادگیری تولید محتوا آشنا شوید.

روش‌های یادگیری تولید محتوا

دقت کنید که روش‌ها و مسیرهای مختفی برای یادگیری تولید محتوا وجود دارد، شما می‌توانید به صورت کارآموز شروع به فعالیت کنید و همه‌چیز را عملی و در کسب و کار یاد بگیرید، به صورت خودآموز، محتواهای آموزشی و متنی رایگان مطالعه کنید و یا یک دوره آموزشی ویدیویی مناسب خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

هرکدام از این روش‌ها، مزایا و معایبی دارد. به عنوان مثال در روش کارآموزی، پیدا کردن کسب و کار مناسب و مورد اعتماد تا حدی سخت است و ممکن است در این دوره به شما همه‌چیز را یاد ندهند و صرفا بخواهند از شما در جهت اهداف خودشان استفاده کنند!

در روش خودآموز متنی نیز باید بدانید که آموزش‌های رایگان همیشه کامل نیستند و این رایگان بودن بی‌دلیل نیست! البته این روش برای تکمیل اطلاعاتی که دارید و یادگیری بیشتر، لازم و ضروری‌ست اما به عنوان روش اصلی یادگیری تولید محتوا، آن را توصیه نمی‌کنیم.

روش بعدی که دیدن دوره آموزشی تولید محتوا ا‌ست، به نظر می‌رسد ایرادات روش‌های قبل را ندارد. در این روش شما با تحقیق و بررسی یک دوره مناسب را انتخاب کنید و در ازای پرداخت هزینه‌ای متناسب، آن را دریافت می‌کنید. سپس همزمان با دیدن دوره آموزشی به تمرین می‌پردازید و هرزمان به مشکل برخوردید، از پشتیبان دوره می‌توانید کمک بگیرید.

نکته‌ای که در این مورد بسیار مهم است، این است که دوره‌ی انتخابی شما، کامل و جامع باشد و درعین‌حال یک همراه داشته باشید که هنگام برخورد با مشکل بتواند شما را راهنمایی کند و مقالاتتان را بررسی کند.

 

بهترین راه یادگیری تولید محتوا | چ یاب

 

بهترین مسیر یادگیری تولید محتوا

در ادامه بهترین مسیر یادگیری تولید محتوا را در 3 گام برای شما شرح می‌دهیم، این 3 مرحله کاملا ضروری هستند. بعد از یادگیری این مراحل، به سراغ یادگیری بیشتر بروید و مفاهیم و تکنولوژی‌های جدید را یاد بگیرید. همچنین می‌توانید با مراجعه به "چک لیست جامع تولید محتوا"، گام به گام مراحل نوشتن یک محتوای ارزشمند را طی کنید و اولین محتوای خود را بنویسید.

1- یاد بگیرید بنویسید!

بله درست است پیش از هرچیز باید اصول نوشتن یک محتوا را یاد بگیرید. در این گام باید ابتدا قواعد و دستور زبان فارسی (یا هر زبان دیگری) را یاد بگیرید و سپس آنقدر متن و محتوای جورواجور مطالعه کنید تا بتوانید یک متن خوب بنویسید. البته از همان اول باید دست به قلم شوید و بنویسید تا کم کم قدرت نوشتاری‌تان تقویت شود.

حتما علائم نگارشی و کاربردهایشان را به دقت یاد بگیرید و در متن‌هایی که می‌نویسید رعایت کنید. بهرحال به عنوان اولین مورد باید یاد بگیرید صحیح و بدون غلط بنویسید.

2- سئوی محتوا را فراموش نکنید.

سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو به فرایندی گفته می‌شود که شما یک محتوا و در کل یک سایت را به نحوی بهینه می‌کنید که در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل، رتبه بهتری داشته باشد.

برای اینکه به عنوان یک تولیدکننده محتوای تمام و عیار تبدیل شوید، باید یاد بگیرید اصول سئو را در محتوا رعایت کنید. تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید، به خوبی فاکتورهای سئو داخلی را رعایت کنید و در این جهت تلاش کنید. یادگیری این موارد برای پیشرفت و موفقیت شما ضروری‌ست.

3- محتوای خود را توزیع کنید.

برای انتشار محتوا می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. اما اگر قصد دارید به عنوان یک تولیدکننده محتوا در فضای وب فعالیت کنید و در وب‌سایت‌ها محتوا منتشر کنید، باید کار با وردپرس را یاد بگیرید.

البته ممکن است پلتفرم سایت‌هایی که با آنها همکاری می‌کنید، متفاوت باشد اما به طور معمول از یک تولیدکننده محتوا انتظار داریم که کار با وردپرس را بلد باشد و بتواند یک محتوا را در سایت منتشر کند و تنظیمات ظاهری و سئوی محتوا را انجام دهد.

پس از یادگیری اینکار می‌توانید به سراغ سایر روش‌ها بروید و لحن مناسب شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیرید و محتوای خودتان را در سایر شبکه‌ها ترویج و معرفی کنید. همچنین باید توانایی تولید محتوای وایرال یا همان ویروسی را کسب کنید تا خیلی سریع دیده شوید.

چندکلام با چ یاب

هدف ما در مجموعه چ یاب این است که آموزش‌های کاربردی و مفید را به شما دوستان ارائه دهیم به صورتی که با یادگیری این آموزش‌ها بتوانید یک شغل کسب کنید و به درآمد برسید.

در این مطلب ابتدا به ماهیت تولید محتوا اشاره کردیم، سپس به سراغ دلایل اهمیت محتوا رفتیم و درنهایت بهترین مسیر یادگیری تولید محتوا را به شما معرفی کردیم. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شود. سپاس از اینکه همراهمان بودید.

لیست جامع تولید محتوا مجموعه چ یاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر