کد خبر: 1063962 A

اگر در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستید، بدون شک باید از ترم سوم به فکر نوشتن پایان نامه باشید. اگر هم در ترم پایانی هستید و یا فکر می کنید فرصت را از دست داده اید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

در اینجا راهکاری برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را در اختیارتان قرار می دهیم.

چطوری پایان نامه بنویسیم؟

انجام پایان نامه کارشناسی نسبت به آن چیزی که فکر می کنید، راحت تر است. اما مشکل اصلی آنجاست که برخی با اصول اولیه آشنایی ندارند. برخی هم فرصتی برای انجام این پروژه ندارند. از آنجایی که اغلب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی شاغل هستند، ترجیح می دهند کارشان را به بیرون یا یک موسسه انجام پایان نامه بسپارند. البته ما نمی گوییم حتما این کار را انجام دهید. بلکه راهکار دیگری هم وجود دارد؛ و آن دریافت مشاوره است.

اگر قصد دارید پایان نامه را خودتان بنویسید، بهتر است از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص کافی دارند و یا حداقل یک یا دو بار تجربه مشاوره را پشت سر گذاشته اند. شاید بپرسید مشاوره در چه زمینه هایی است. برای نوشتن یک پایان نامه از ابتدا تا انتها می توانید از یک موسسه مشاوره دریافت کنید. از جمله خدمات چنین موسساتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب موضوع پایان‌نامه

مهم ترین اصل و اولین قدم در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، انتخاب موضوع پایان نامه است. اغلب دانشجویان فکر می کنند فقط با مطالعه این کار را انجام دهند. بله درست است ولی به زمانبر بودن آن هم فکر کنید. برای نوشتن یک پایان نامه با زمان محدود باید فکر همه چیز را از قبل کنید.

اگر کسی از همان ترم سوم ارشد یا دکتری به فکر نوشتن پایان نامه باشد، می تواند برای انتخاب کردن موضوع، حداقل یک یا دو ماه را به مطالعه منابع مرتبط صرف کند. در این صورت با اطلاعات قبلی و با چشم باز موضوعی را انتخاب می کند که بعدها از آن پشیمان نخواهد بود. مشکل برخی از دانشجویان اینست که چشم بسته موضوعی را انتخاب می کنند که بعد از مدتی متوجه سخت بودن آن می شوند.

به هر حال برای صرفه جویی در زمان می توانید از موسساتی کمک بگیرید که در زمینه انجام پایان نامه فعالیت دارند. در این صورت می توانید با دریافت مشاوره از فارغ التحصیلان رشته خود، موضوع مناسب، کاربردی و به روز را انتخاب کنید.

نوشتن طرح پژوهشی یا پروپوزال

بخش مهمی از پایان نامه همان پروپوزال یا طرح پژوهشی است. این طرح در حداقل 12 و حداکثر 20 صفحه نوشته می شود. هدف از آن مشخص کردن ساختار پایان نامه است. بخش های مختلف یک پروپوزال شامل بیان مسئله، سوال اصلی و سوالات فرعی، فرضیه ها، سوابق پژوهشی، تعریف مفاهیم، مشخص کردن متغیرها و در پایان ذکر منابع است. البته بخش های دیگری به فراخور رشته تحصیلی نیز وجود دارد.

همچنین شما در طرح پژوهشی فصل های پایان نامه را هم مشخص می کنید. کوچکترین ایراد و نقص در این طرح باعث ایرادات بزرگتر در پایان نامه می شود. به همین دلیل استاد راهنما، گروه آموزشی و حتی آموزش دانشکده برای تایید آن سخت گیری زیادی می کنند. چندین بار باید آن را ویرایش کنید. مطالعه کردن و پیدا کردن منابع مرتبط هم به زمان زیادی نیاز دارد.

برای این کار می توانید از مشاوره های یک موسسه نوشتن پایان نامه کمک بگیرید. به این صورت که با فارغ التحصیلان هم رشته ای خود در ارتباط باشید تا بتوانید نحوه نوشتن پروپوزال و رفع ایرادات آن را یاد بگیرید.

نوشتن پایان نامه از فصل اول تا نوشتن چکیده

بعد از اینکه پروپوزال به تایید رسید، حالا باید پایان نامه نویسی را هم شروع کنید. بسیاری از دانشجویان با نحوه کار آشنایی ندارند. حتی با خواندن پایان نامه های مشابه هم چیزی دستگیرشان نمی شود. استاد راهنما موضوع هر فصل را هم که در پروپوزال مشخص شده است، برای دانشجویان تشریح می کند. اما این همه موضوع نیست.

پیدا کردن منابع چیزی است که اساتید خیلی کم به آن می پردازند. از سوی دیگر ترجمه مقالات و کتاب های خارجی هم یکی از بخش های نوشتن یک پایان نامه است. بهترین روش اینست که با موسساتی که در این زمینه فعالیت دارند صحبت کنید. اگر برای ترجمه کردن فرصتی ندارید، از یک مترجم کمک بگیرید.

همچنین باید منابع دست اول را پیدا کنید. شاید استاد راهنما یک یا دو کتاب خوب را معرفی کند. اما به دلیل اینکه آنها نیز با کمبود زمان روبرو هستند، فرصتی برای این کار ندارند. پس باید خودتان دست به کار شوید.

بعد از نوشتن فصل های پایان نامه ، استاد راهنما محتوای هر فصل را بررسی می کند تا ایردات را به شما بگوید. اگر نمی توانید ایرادات را برطرف کنید، دریافت مشاوره باز هم برایتان کار ساز می شود. در نهایت هم باید قالب نوشتن پایان نامه را برای پروژه خود اجرا کنید.  

High angle graduation cap on pile of books Premium Photo

در پایان

یکی از موسساتی که می تواند در این زمینه به شما مشاوره ارائه دهد و یا مشکلات پایان نامه را برطرف کند، پروژه دونی است. در صورت نیاز می توانید با این موسسه ارتباط برقرار کنید.

پایان نامه کارشناسی ارشد نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد موسسه انجام پایان نامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر