کد خبر: 1060913 A

کودها انواع بسیار متنوعی دارند که یکی از مهم‌ترین نوع آن‌ها کود ارگانیک نام دارد. این کود بر خلاف سایر کودهای مصرفی در کشاورزی و ...، مضرات کم‌تری دارد. این نوع کود امروزه به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد، هم در بخش کشاورزی صنعتی و هم گلخانه‌ها به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه قصد داریم که کود ارگانیک را به صورت کامل خدمتتان معرفی کرده و فواید و نحوه استفاده از آن را بیان نماییم. با ما تا انتها همراه باشید.

کود ارگانیک

گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگر برای داشتن زندگی سالم و سرحال، به تغذیه و جذب عناصر غذایی نیاز دارند. آبیاری منظم به تنهایی نمی‌تواند مواد مورد نیاز آنها را تأمین کند و به همین دلیل باید کود و مواد تغذیه کننده را برای این موجودات سبز به کار برد. تهیه کود خانگی برای تغذیه گیاهان یکی از بهترین راهکارهایی است که سلامت گیاهان را تضمین می‌کند.یکی از این نوع کودها که در یک باغچه کوچک هم می‌توانید آن را درست کنید، کود ارگانیک نام دارد.

کود ارگانیک چیست؟

کودهای شیمیایی یکی از بهترین انواع کود برای تغذیه ریشه خاک محسوب می‌شوند، اما از آنجایی که این نوع کودها اگر بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرند، باعث صدمه دیدن خاک و گیاهان می‌شوند، به راحتی می‌توان از جایگزین طبیعی آن‌ها با عنوان کود ارگانیک استفاده کرد.

کود ارگانیک به کودی گفته می‌شود که بدون دخالت مواد شیمیایی و ... تولید می‌شود و مواد مغذی مورد نیاز درختان و گیاهان کشاورزی را به ریشه در خاک می‌رسانند. کودهای ارگانیک از انواع مواد گیاهی و حیوانی تولید می‌شوند و پروسه تولید بسیار سالم‌تری در مقایسه با کودهای شیمیایی دارند.

توجه داشته باشید اگرچه کمپوست یا همان کودهای گیاهی از مواد آلی ساخته شده است، اما همه کمپوست‌ها از نظر فنی "ارگانیک" نیستند. کودهای ارگانیک زمانی ارگانیک و طبیعی شناخته می‌شوند که عاری از انواع سموم دفع آفات، علف کش‌ها، کودهای مصنوعی و سایر ترکیبات غیر آلی باشند.

مواد طبیعی مورد استفاده در ساخت کود ارگانیک:

این نوع کودها از انواع مواد طبیعی و گیاهی تولید می‌شوند که در اکثر مواقع از خود زمین کشاورزی به دست می‌آیند. انواع زباله‌های گیاهی و باغی مانند گل‌ها و گیاهان حرص شده و برگ‌های خشک شده درختان و ... منابع خوبی از مواد گیاهی برای تولید کود ارگانیک به شمار می‌روند. محصولات و دور ریزهای حیوانی مانند خون یا کنجاله استخوان هم می‌توانند منابع بسیار خوبی از مواد مغذی  به ویژه ازت در تولید کود ارگانیک باشند.

کود ارگانیک چه کاربردی دارد؟

این نوع کود به دلیل روند طبیعی ساخت مضرات خیلی کمی دارد و به راحتی می‌توان در انواع زمین‌های کشاورزی و محصولات باغی به کار برد. برخی از کاربردهایی که کود ارگانیک برای درختان و گیاهان دارند، عبارتند از:

  • افزودن به بذر برای ریشه زنی زودتر
  • تقویت خاک و ریشه گیاهان در طول سال
  • جذب راحت‌تر مواد مغذی موجود در این نوع کودها توسط ریشه و حتی برگ گیاهان
  • تسریع روند رشد گیاهان و نباتات
  • تقویت شاخ و برگ درختان و گیاهان
  • قابلیت استفاده در زمان میوه دهی درختان
  • و ... .

کود ارگانیک به چه نحوی باید استفاده شود؟

کودهای ارگانیک در دو نوع خشک و مایع تولید می‌شوند و در هر دو حالت هم برای گیاهان و درختان مفید هستند. این که این نوع کودها باید به چه نحوی استفاده شوند، به نوع محصل، سن محصول، نوع خاک و زمان استفاده بستگی دارد. اما در حالت کلی می‌توانید این نوع کودها را ۲ بار در سال استفاده نمایید.

کودها برای امنیت تأمین مواد غذایی در جهان ضروری هستند و باید از آن‌ها به طور صحیح استفاده شود. تولید، فروش و حمل و نقل کودها به شدت کنترل می‌شود. دولت‌ها مقررات و اساسنامه‌ای دارند که استفاده از کود شیمیایی و تولید کود جهت محافظت از سلامت انسان و محیط زیست را مورد بررسی قرار می‌دهد.

با استفاده از روش مبارزه شیمیایی هر چند نتیجه رضایت بخشی حاصل می گردد ولی به تدریج اثرات سوء آن بر روی جانوران خون گرم، ماهی‌ها و سایر اجزا محیط زیست آشکار می گردد. علاوه بر این بروز پدیده مقاومت در حشرات و آفات به سموم، موجب افزایش سمپاشی‌ها و استفاده از سموم جدید بر علیه آفات می‌شود بدون آن که به اثرات سو آن توجه شود. به همین دلیل بهتر است که این نوع فراورده‌های کشاورزی را از مراکز مطمئنی مانند سناپالیز خریداری نمایید.

سناپالیز، دایره وسیعی از محصولات اصل و باکیفیت حوزه کشاورزی مثل انواع سیستم‌های نوین آبیاری، تجهیزات آبیاری تحت فشار، ماشین های آبیاری، نهاده های کشاورزی (بذر، کود ارگانیک و سموم)، خوراک دام و طیور و تجهیزات گلخانه ای را در خود دارد و شما به راحتی می‌توانید محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

همچنین اگر در روند خرید و سفارش محصول به مشورت نیاز داشتید، از طریق شماره‌های قرار داده در بالا، می‌توانید به راحتی به کارشناسان پاسخگو سناپالیز متصل شده و از مشاوره رایگان خرید محصول بهره مند شوید.

کود ارگانیک انواع کود سناپالیز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر