کد خبر: 1059773 A

صفر تا صد تعمیرات موتورخانه:

سرد شدن آب حمام و شوفاژها در یک روز سرد زمستانی قطعا اتفاق خوشایندی برای ساکنین ساختمان نخواهد بود. اتفاقی که خبر از یک خرابی جدی در یکی از تجهیزات موتورخانه می‌دهد. یعنی تا مدت زمان درازی باید با این مشکل دست و پنجه نرم کنند تا تعمیرکار تاسیساتی برای تعمیر تجهیزات گوناگون موتورخانه از راه برسد.

خرابی موتورخانه و خبر بد برای ساکنین ساختمان

سرد شدن آب حمام و شوفاژها در یک روز سرد زمستانی قطعا اتفاق خوشایندی برای ساکنین ساختمان نخواهد بود. اتفاقی که خبر از یک خرابی جدی در یکی از تجهیزات موتورخانه می‌دهد. یعنی تا مدت زمان درازی باید با این مشکل دست و پنجه نرم کنند تا تعمیرکار تاسیساتی برای تعمیر تجهیزات گوناگون موتورخانه از راه برسد.

متاسفانه به دلایل مختلفی برخی خانه در سال چندین بار با خرابی موتورخانه مواجه می‌شوند. به طوری که هر دفعه با ورود به حمام آرزوی خروج آب گرم از دوش را دارند. در این مطلب قصد داریم تا صفر تا صد تعمیرات موتورخانه را بررسی کنیم. همچنین به شما نکاتی را آموزش می‌دهیم که باید آن‌ها را هنگام عقد قرارداد با شرکت‌های تاسیساتی به ذهن بسپارید. با انجام این کار دیگر نیازی نیست که نگران خرابی‌های ممتد موتورخانه در فصول مختلف سال باشید.

تعمیرات موتورخانه چگونه انجام می‌شود؟

از آنجایی که موتورخانه تجهیزات بسیار متنوعی دارد، نمی‌توان یک روند کلی را برای آن مشخص کرد. به طور کلی تعمیر و نگهداری موتورخانه از کنترل فشار و دما تا تعویض قطعات مهمی مثل بویلر ادامه پیدا می‌کند. موتورخانه‌هایی که در ساختمان‌های بزرگ مثل مراکز خرید، مجتمع‌های تفریحی و بیمارستان‌ها نصب می‌شوند، نیاز به یک تکنسین دارند که به صورت دائمی در مجتمع حضور داشته باشند. با انجام این کار اگر خرابی در سیستم موتورخانه به وجود بیاید، در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

 در مورد موتورخانه‌هایی که در آپارتمان‌های کوچک نصب می‌شوند، قضیه کاملا متفاوت خواهد بود. در چنین ساختمان‌هایی نیاز نیست که یک تکنسین به صورت دائمی روی تجهیزات نظارت داشته باشد. اگر خرابی هم در موتورخانه ساختمان‌های کوچک به وجود بیاید، یک تکنسین تاسیساتی تجهیزات معیوب را در کمترین زمان ممکن تعمیر یا تعویض خواهد کرد.

ابعاد مختلف تعمیرات موتورخانه‌ها

همانطور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، عملیات تعمیرات روی بخش‌ها مختلفی از تجهیزات موتورخانه‌ها انجام می‌شود. قطعات موجود درون موتورخانه، به صورت شبانه‌ روزی در حال فعالیت هستند. به همین دلیل طبیعی است که بعد زمانی مشخص دچار خرابی‌های رایجی شوند. پس باید پروسه تعمیرات و نگهداری روی قسمت‌های مختلفی انجام شود که به شرح زیر است:

 • نگهداری از پمپ‌ها و تعمیر آن‌ها در صورت خرابی
 • رفع عیب مشعل یا همان بویلر موتورخانه
 • تعمیر و نگهداری از منبع دوجداره
 • تعمیر سیستم لوله کشی موتورخانه
 • رفع ایرادات یا فرسودگی عایق‌بندی لوله‌ها
 • تعویض فلکه‌ها در صورت خرابی
 • تنظیم، تعمیر یا تعویض شیر برقی مربوط به مشعل گازی

برای دریافت خدمات رفع عیب مشعل گازی کلیک کنید.

ایراد در شعله گرمابخش موتورخانه

بدون شک شعله در مشعل یا بویلر موتورخانه یکی از مهم‌ترین عواملی است که روی کارکرد درست سیستم نقش دارد. همچنین این قسمت جزو مهم‌ترین قسمت‌هایی محسوب می‌شود که توسط تکنسین‌های تعمیراتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که نقص در مشعل موتورخانه و تعمیر آن تنها عامی نیست که هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. اگر مشعل یا بویلر کارکرد درستی نداشته باشد، سوخت بیشتری برای گرم کردن آب درون مخزن مصرف می‌کند.

با افزایش مصرف انرژی، مبلغ قبض گاز شما نیز افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. به همین دلیل خرابی مشعل به طور نامحسوس هزینه زیادی را به مرور زمان روی دوشتان می‌گذارد. علاوه بر مصرف انرژی بیشتر با کارکرد نادرست بویلر، تولید گازهای آلاینده و سمی نیز بیشتر می‌شود، زیرا مشعل نمی‌تواند سوخت خود را به درستی بسوزاند.

مشکل در برق مشعل

در موارد بسیاری نقص در شروع کار مشعل به سیستم برق رسانی مربوط می‌شود. مشعل برای آتش زدن گاز نیاز به جرقه دارد. گاهی مواقه به دلیل مشکلات برقی، بویلر نمی‌تواند که گاز را به خوبی شعله‌ور نماید. به همین دلیل گاز در مشعل به صورت ناقص می‌سوزد و راندمان کار این قطعه به شدت کمتر می‌شود. به همین دلیل تعمیرکاران قبل از انجام هر کاری سیستم برق‌رسانی مشعل را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ایرادات مربوط به سیستم سوخت‌رسانی

بویلر موتورخانه ساختمان‌های امروزی به صورت هوشمند کار می‌کنند. یعنی هر زمان که نیاز باشد مشعل را روشن می‌کنند تا بتوانند تاثیر مثبتی روی میزان سوخت مصرفی داشته باشند. به همین دلیل در سیستم سوخت‌رسانی خود قطعات الکترونیکی مختلفی مثل شیر مغناطیسی یا رگلاتور دارند. در صورتی که هر یک از این قطعات دچار مشکل شوند، سیستم سوخت‌رسانی مشعل به طور کلی مختل می‌شود.

باید بدانید که سیستم سوخت‌رسانی اصلی‌ترین عامل در کارکرد صحیح مشعل هستند. همچنین تعمیر یا تعویض قطعات سوخت موتورخانه‌ها باید توسط تکنسین‌های تعمیراتی مجرب صورت بگیرد. مشعل در موتورخانه با ماده خطرناک گاز سر و کار دارد. به همین دلیل اگر اشتباهی در تعمیر قطعات سیستم سوخت‌رسانی رخ دهد، منجر به حوادث ناگواری خواهد شد.

نقص در پنل کنترل بویلر

مشعل‌های گازی در موتورخانه‌های با یک پنل کنترلی تنظیم می‌شوند. با استفاده از این پنل می‌توان مشخص کرد که کل سیستم موتورخانه آب درون مخازن را به روی چه حرارتی تنظیم کند. با انجام این کار دیگر کلیه کارها بر عهده سیستم هوشمند کنترل موتورخانه خواهد بود. اما با خرابی در پنل کنترل، دیگه عملکرد مناسبی را در موتورخانه شاهد نیستیم. تعمیرکاران تاسیساتی با بررسی عملکرد کلی تجهیزات، از نحوه کار پنل کنترلی به طور دقیق اطلاع پیدا می‌کنند.

تعمیر چیلر

تنظیم شیر برقی مشعل

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در تعمیر تجهیزات موتورخانه انجام می‌شود، تنظیم شیر برقی بویلر است. همچنین تنظیم صحیح شیر برقی روی عملکرد درست مشعل تاثیر محسوسی دارد. این شیر برقی در صورتی که مشعل در حال کار نباشد، از ورود گاز به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند. به همین دلیل می‌تواند نقش پررنگی در کاهش مصرف سوخت موتورخانه داشته باشد.

در شیر برقی یک سوزن وجود دارد که در حالت عادی با وزن خود پایین می‌آید و جلوی جریان گاز در مجاری سوخت را می‌گیرد. با ورود برق به سیم پیچ یا کویل شیر برقی، سوزن مجددا بالا رفته و جریان گاز در مشعل دوباره برقرار می‌شود.

توجه داشته باشید که روی شیر برقی چند پیچ وجود دارد که به کمک آچار آلن، پیچ گوشتی دو سو و چهار سو باز و بسته می‌شوند. با تنظیم همین پیچ‌ها می‌توان تغییرات جزئی در عملکرد شیر برقی بویلر ایجاد کرد. دقت کنید که دستکاری پیچ‌ها به شیوه غیر اصولی، مشکلات زیادی در کل سیستم موتورخانه به وجود می‌آورد. به همین دلیل به هیچ ععنوان فکر دستکاری آن‌ها را در ذهن نداشته باشید. تعمیرکاران تاسیساتی با مهارت بالای خود، در هر بار سرویس یا تعمیرات موتورخانه شیر برقی مشعل را دوباره تنظیم می‌نمایند.

لازم به ذکر است که مطالعه توضیحات موجود در صفحه راهنمای سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع که به زبان انگلیسی نوشته شده است، نیز می تواند برای شما مفید واقع شود.

نکاتی حیاتی عقد قرارداد با شرکت‌های تاسیساتی

قرارداد با شرکت‌های تاسیساتی به دو نوع مختلف دسته‌بندی می‌شود. دسته اول مربوط به تاسیسات برقی است که باید طبق قوانین خاص خود تنظیم گردند. دسته دوم نیز به تاسیسات مکانیکی باز می‌گردد که خود 9 دسته اصلی دارد و به شرح زیر هستند:

 • تاسیسات آب نما و فواره
 • تاسیسات پله برقی و آسانسور
 • تاسیسات سیستم بخار
 • تاسیسات تهویه
 • تاسیسات آتش نشانی
 • تاسیسات استخر و سایر بخش‌های مربوط به آن
 • تاسیسات سیستم گازرسانی
 • تاسیسات آب و فاضلاب
 • تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

قرارداد با شرکت‌های تاسیساتی که مربوط به سرویس و نگهداری از موتورخانه است، در دسته آخر یعنی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی قرار می‌گیرد. به همین دلیل در هنگام عقد قرارداد باید به نکات و الزامات قانونی در همین دسته توجه داشته باشید.

تعمیرکار انواع چیلر

حضور در هنگام وقوع مشکل

یکی از مهم‌ترین بندها در قرارداد با شرکت‌های تاسیساتی، مربوط به زمان وقوع مشکل است. طبق قرارداد و قانون در صورتی که مشکل در سیستم سرمایش و گرمایش یا همان موتورخانه به وجود بیاید، پیمانکار باید در محل حاضر شود و راه حل مناسب برای حل مشکل ارائه نماید.

مشاهده مدارک فنی

از دیگر نکات مهم در هنگام عقد قرارداد با شرکت‌ها تاسیساتی به مدارک فنی باز می‌گردد. قبل از امضا قرارداد مدارک فنی شرکت مورد نظر را درخواست کرده و بررسی دقیقی روی آن‌ها داشته باشید. پیمانکار نیز موظف است تمامی مدارک درخواستی را به کارفرما ارائه کند. همچنین شرکت باید سابقه چند ساله در تعمیر، سرویس و نگهداری تاسیسات داشته باشد و مدارک مربوطه برای اثبات ادعای خود را ارائه نماید.

یک انتخاب مناسب برای تعمیر و نگهداری موتورخانه

شرکت تهویه گستر راگا یکی از بهترین مراکزی است که می‌توانید برای تعمیر موتورخانه خود انتخاب کنید. تکنسین‌های مجرب این شرکت با مهارت بالای خود آمادگی دارند تا تمامی مشکلات مربوط تجهیزات موتورخانه را برطرف کنند. همچنین این مجموعه شرایطی را فراهم کرده تا بتوانید به صورت طولانی مدت از موتورخانه خود مراقبت کنید. کافیست با کارشناسان مجرب تهویه گستر راگا به پای میز قرارداد بروید و دیگر نگران خرابی موتورخانه ساختمان خود نباشید.

شیر برقی مشعل تعمیرات موتورخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر