کد خبر: 1057151 A

اتوبوس وی آی پی به اتوبوس هایی گفته می شود که تعداد صندلی کمتری دارد و شما فضای بیشتری در داخل اتوبوس در اختیار دارید و به تبع آن سفری راحت تر خواهید داشت.

ایلنا؛ اتوبوس از وسایل حمل و نقل پر طرفدار است. دلیل اصلی پرطرفدار بودن آن را نیز می توان در هزینه کم سفر با آن و سهولت استفاده از آن را دانست البته به جز عامل تاثیر گذار بر قیمت اتوبوس، باید، به همیشه در دسترس بودن آن نیز اشاره کرد. اتوبوس را می توانید در هر شهری پیدا کنید فرقی نمی کند که از تهران قصد مسافرت داشته باشید یا شهرهای بسیار کوچک، در هر شهری می توانید اتوبوس پیدا کنید و با آن سفرتان را آغاز کنید. شرکت های اتوبوس رانی بین شهری هر کدام اتوبوس های متفاوتی دارند هر چند مدل  اتوبوس ها محدود است اما امکانات آنها متفاوت است. در کشور ما دو کلاس برای اتوبوس های بین شهری وجود دارد اتوبوس های معمولی و اتوبوس های وی آی پی. در ادامه به معرفی این دو کلاس و اتوبوس های آنها می پردازیم.

اتوبوس های معمولی

تعداد صندلی ها در این نوع اتوبوس ها که ساده ترین نوع آنها هستند بین 38 تا 50 صندلی است. طبیعتا فضا در این اتوبوس ها کمتر از اتوبوس های وی آی پی است و استفاده از آنها سختی هایی دارد. صندلی های این نوع اتوبوس ها قابلیت خوابانده شده ندارند و فقط می توان پشتی آن را کمی عقب تر برد. در کنار همه این موارد بعضی اتوبوس های قدیمی وجود دارند که تکنولوژی ساخت آنها قدیمی تر است و ممکن است ناراحتی هایی از قبیل سر و صدای بیشتر به مسافران تحمیل کنند.

اتوبوس های VIP

اتوبوس وی آی پی به اتوبوس هایی گفته می شود که تعداد صندلی کمتری دارد و شما فضای بیشتری در داخل اتوبوس در اختیار دارید و به تبع آن سفری راحت تر خواهید داشت. اتوبوس های وی آی پی می تواند از برند های مختلف مثل اسکانیا، بنز یا ولوو باشد. این اتوبوس بین 20 تا 25 صندلی دارند که صندلی آنها قابلیت تخت شو یا نیمه خوابیده دارند و مسافران می توانند در طول مسیر در داخل اتوبوس خوابی آسوده داشته باشند. اتوبوس های وی آی پی ساخت شرکت های اسکانیا، ولوو، بنز، باگی و مان هستند. اتوبوس های vip به دلیل بدنه ی عایق و موتور کم صدا مشکلات سر و صدا برای مسافران را به همراه ندارد. از امکانات دیگر این اتوبوس ها می توان به تهویه مناسب، سیستم گرمایش و سرمایشی مناسب، آفتاب گیر برقی، یخچال، پرده، جعبه ی کمک های اولیه، سیستم صوتی و تصویری با کیفیت (که در بعضی اتوبوس ها به شکل جداگانه برای هر مسافر تعبیه شده است) سیستم صوتی هم بالای سر مسافر قرار دارد و هر مسافر می تواند آن را برای خود تنظیم کند، خلاصه اینکه همه چیز بسته به دلخواه مسافر قابل تغییر است.

ناغبرغانه

خرید بلیط اتوبوس وی آی پی

غالب سایت هایی که به فروش اینترنتی بلیط می پردازند، بلیط اتوبوس های وی آی پی را هم به فروش می رسانند. اما قیمت بلیط اتوبوس VIP طبیعتا به دلیل امکانات و خدمات بالاترکمی بیشتر از اتوبوس های معمولی است. اما این اختلاف قیمت، آنقدر زیاد نیست که قیمت آن قابل رقابت با قطار باشد.

شرکت های تولید کننده ی اتوبوس در ایران

در بین اتوبوس های فعال در کشورمان می توان گفت اتوبوس های "مان" کیفیت بهتری دارند چرا که هم کیفیت ساخت و قطعات بهتری را دارد و هم سیستم تهویه کاملتری را ارایه می دهندو با وجود اینکه نسبت به دیگر اتوبوس های VIP دیگر تعداد صندلی بیشتری دارد اما فضا برای راحتی مسافران بیشتراست. اتوبوس های باگی نیز تکان های کمتری حین مسافرت به مسافرت منتقل می کنند چرا که سه محوره هستند و ضربات مسیر جاده را بهتر جذب می کنند. این اتوبوس ها به دلیل بدنه ی کشیده ای که دارند 50 صندلی را در خود جای می دهند.

امروزه شرکت های مختلفی به ساخت اتوبوس های معمولی و VIP می پردازند و محصولات آنها در ایران استفاده می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

نرتعت

اتوبوس های اسکانیا

 این شرکت از مشهور ترین و بزرگترین شرکت های تولید کننده خودروهای سنگین تجاری در دنیا شناخته می شود. محصولات این شرکت توسط شرکت عقاب افشان در ایران تولید می شود. از انواع اتوبوس های اسکانیا در ایران می توان به مدل های زیر اشاره کرد.

اتوبوس مارال 4212: این مدل، اتوبوس های معمولی اسکانیا هستند که از کیفیت متوسطی برخوردارند. ترمز ضد قفل، سامانه کنترل لغزشی، ترمز الترونیک و کنترل پایداری از ویژگی های اتوبوس مارال است.

اتوبوس مارال 4214 lx : این اتوبوس ها امکاناتی مثل نوع قبلی دارند اما تفاوت آنها سه محوره بودن آنهاست که باعث می شود کشیده تر باشند و ظرفیت بیشتری نیز داشته باشند.

اتوبوس درسا : این مدل از اتوبوس ها مناسب برای سفر های طولانی مدت است، مسافران بسیار احساس راحتی و آسایش میکنند. اتوبوس های درسا انواع اتوبوس های vip و اتوبوس های معمولی را دارند.

اتوبوس های ولوو

 این شرکت نیز هر چند خودروهای مختلفی را تولید می کند، اما بیشتر به عنوان سازنده خودرو های سنگین شناخته می شود. نمایندگی مونتاژ اتوبوس هاس ولوو در ایران را شرکت رانیران برعهده دارد که اتوبوس های آن شامل موارد زیر است:

اتوبوس های توریستی B12 : معمولی و 44 صندلی

اتوبوس های توریستی B12BOGIE : معمولی 44 صندلی

اتوبوس های توریستی B12TX : معمولی 44 صندلی

اتوبوس های توریستی B9R : معمولی 44 صندلی

اتوبوس های توریستی VIP B9R از نوع vip25 صندلی

اتوبوس های مان

این اتوبوس ها از بهترین اتوبوس ها در کشور است. حتی رانندگان هم بسیار از این نوع اتوبوس ها راضی هستند. این اتوبوس ها کیفیت ساخت بالایی و عایق بندی بسیار با کیفیتی دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

قیمت اتوبوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر