کد خبر: 1055711 A

خودرو مگان تقریباً از دهه 80 در داخل ایران مونتاژ می‌شود و شرکت پارس خودرو آن را در دو مدل اصلی ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ به بازار عرضه می‌کند. مگان ۱۶۰۰ دارای موتوری با ظرفیت 1.6 لیتری و مگان ۲۰۰۰ نیز دارای ظرفیت موتور دو لیتری است. دلیل اصلی نامگذاری این دو مدل خودرو در ایران نیز همین ظرفیت موتور است

با توجه به نحوه ساخت و کیفیت بالای قطعات که بخشی از آن‌ها کاملاً وارداتی هستند، خودروی مگان به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای برند رنو در ایران شناخته می‌شود. هر خودرویی جدای از شیوه ساخت و شرکت سازنده، دارای قطعاتی اصلی است که نقشی حیاتی در عملکرد درست موتور و کارکرد طولانی‌مدت خودرو بازی می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا ۱۰ تا از کاربردی‌ترین قطعات اصلی رنو مگان را به شما معرفی کنیم. معرفی این قطعات به مفهوم اهمیت کمتر قطعات دیگر نخواهد بود، بنابراین قطعاتی که در ادامه آمده‌اند تنها گلچینی از اصلی‌ترین قطعات این مدل از برند رنو هستند. با ما در ادامه همراه باشید.

معرفی قطعات موتور خودرو

در موتور خودرو قطعات بزرگ و حیاتی زیادی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به بلوک سیلندر، سیلندر و سرسیلندر اشاره کرد. این قطعات باعث حرکت موتور می‌شوند، اما قطعات دیگری مانند واتر پمپ تندر ۹۰ نیز هستند که از لحاظ ساخت مشابه واتر پمپ مگان بوده و وظیفه اصلی آن تنظیم دمای موتور است. واتر پمپ این کار را با به جریان انداختن مداوم و بی‌وقفه ضد‌یخ و ضدجوش انجام می‌دهد. وجود این قطعه مانع جوش آوردن خودرو در دور بالای موتور شده و از طرفی زمانی‌که دمای موتور پایین است، مانع از ایجاد اصطکاک بین قطعات و فرسودگی آن‌ها می‌شود.

2

تسمه تایمینگ موتور وظیفه ارتباط میان میل‌لنگ و میل‌ سوپاپ(میل یادامک) را برعهده دارد. زمانی‌که میل‌لنگ خودرو شروع به چرخش می‌کند، بواسطه وجود تسمه تایمینگ، میل‌سوپاپ نیز می‌چرخند که نتیجه این امر حرکت سوپاپ‌ها است. تسمه تایمینگ یکی از مهمترین قطعات موتورهای احتراق داخلی بوده و در نتیجه وجود آن به عملکرد درست موتور و احتراق کامل کمک خواهد کرد.

سنسور دمای آب مگان ۲۰۰۰ یکی دیگر از قطعات اصلی موتور است که وظیفه آن نظارت و کنترل دمای مایع خنک‌کننده خواهد بود. درصورتی‌که این قطعه مشکلی داشته باشد، نشانگر هشدار دمای آب در پشت فرمان خودرو روشن خواهد شد. سنسور دمای آب یا فشنگی آب خودرو یک قطعه حیاتی است و خرابی یا عدم کارکرد صحیح آن به داغ کردن موتور و جوش آوردن خودرو منجر خواهد شد.

معرفی قطعات سیستم سوخت‌رسانی خودرو

از جمله مهمترین قطعات سیستم سوخت‌رسانی هر خودرویی، شامل پمپ بنزین و شیلنگ بنزین است. در حال حاضر دو نوع شیلنگ بنزین برای خودروهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل شیلنگ بنزین لاستیکی و پلاستیکی است. البته شیلنگ بنزین پلاستیکی که با نام فیبر کربن نیز شناخته می‌شود در خودروهای امروزی بیشتر کاربرد داشته و از طرفی در مقایسه با شیلنگ‌های لاستیکی مقدار فشار بالاتری را می‌تواند تحمل کند.

شیلنگ بنزین مگان 2000 از جمله قطعات یدکی رنو مگان است که نقش مهمی در کامل بودن فرآیند سوخت‌رسانی به موتور را داشته و در نتیجه به عنوان یک قطعه حیاتی و اصلی رنو مگان شناخته می‌شود. پمپ بنزین نیز یکی از قطعاتی است که وظیفه ایجاد فشار را برعهده داشته در نتیجه به دلیل ایجاد فشار، بنزین آماده پاشش در انژکتورها خواهد شد.

معرفی قطعات سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که وظیفه حفظ تعادل خودرو و تحمل فشارها و ضربات ناشی از وزن خودرو و برخورد با جاده را برعهده دارد. سیستم تعلیق از قطعات مختلفی ساخته شده که یکی از مهمترین آن‌ها کمک‌فنر جلو و عقب است. وجود کمک‌فنر عملاً علاوه بر مهار و میرایی حرکات شدید فنر باعث چسبیدن لاستیک‌ها به سطح جاده شده و در نتیجه به این ترتیب از میزان ضربات و تکان‌های وارده به اتاق خودرو جلوگیری می‌کند.

بدون وجود بخش‌های مختلف سیستم تعلیق خودرو شامل کمک‌فنر، بلبرینگ، سگ‌دست، مارپیچ فرمان و ...، ایجاد ارتباط بین جاده و خودرو غیرممکن خواهد بود. درصورتی‌که هر کدام از قطعات سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل یا آسیب شوند، به دلیل تحمیل ضربات شدید وارده از جاده به بدنه خودرو، باید انتظار فرسودگی و شکستگی قطعات و کاهش عمر خودرو را داشته باشیم.

اهمیت خرید قطعات یدکی رنو مگان زمانی پررنگ‌تر خواهد شد که یک قطعه کوچک باعث بروز مشکلی بزرگ و تحمیل هزینه‌های هنگفت شود. بنابراین بهتر است همواره قطعات اصلی خودروی خود را از مجموعه‌هایی شناخته شده و معتبر مانند رنویار خریداری کنید. رنویار به‌عنوان یکی از مراکز اصلی فروش قطعات انواع مدل‌های برند رنو شناخته می‌شود که علاوه‌بر وجود توضیحات تکمیلی در رابطه با هر قطعه، می‌توانید قیمت قطعه مورد نظر را بررسی کرده و در صورت نیاز به صورت آنلاین یا حضوری خرید داشته باشید. سبد محصولات این فروشگاه کامل است و دغدغه خرید قطعات مختلف را نخواهید داشت.

رنو مگان قطعات اصلی رنو مگان قطعات موتور خودرو تسمه تایمینگ موتور رنویار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر