کد خبر: 1055034 A

از آنجا که مشاوره و گفتگو یکی از راهبردهای مهم پیشگیری از آسیب های اجتماعی است، موسسه راهی به سوی نور اقدام به راه اندازی دفتر مشاوره ترک اعتیاد کرد.

مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور تهران یکی از 5 مرکزی است که مجوز کشوری از سازمان بهزیستی دارد. این مرکز به عنوان یک مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران شناخته می شود و در این نوشته قصد داریم کلیه ی خدمات قابل ارائه در این موسسه را منتشر کنیم.

به صورت کلی خدمات موسسه شامل دو دسته می شود. مشاوره و درمان.

  1. مشاوره ترک اعتیاد

بیماری اعتیاد با توجه به  عوارضی که در فرد بیمار می گذارد خود و محیط اطرافش را دچار اختلال و نابسامانی می کنـد. در نتیجـه ضـرورت دسترسـی آنهـا به راهنمـایی هـای گستــرده بیش از پیش احساس می شود.

از آنجا که مشاوره و گفتگو یکی از راهبردهای مهم پیشگیری از آسیب های اجتماعی است، موسسه راهی به سوی نور اقدام به راه اندازی دفتر مشاوره ترک اعتیاد نمود.

در این راستا موسسه دو نوع خدمات ارائه می دهد:

  • مشاوره فردی

با توجه به عدم درک صحیح بیمار از ترک اعتیاد و تاثیر آن بر جسم و روح فرد معتاد، وجود مشاوره بعد از دوره سم زدایی جهت تثبیت دوره درمانی امری اجتناب ناپذیر است لذا بیماران در موسسه راهی به سوی نور طی دوره درمان زیر نظر اساتید مجرب و متخصص روانشناسی تحت جلسات مشاوره فردی قرار دارند

  • مشاوره گروهی

گروه درمانی نوعی مشاوره خاص است که برای درمان اختلالات روانی از جمله سوء مصرف مواد مخدر و اعتیادآور به کار می‌رود. جلسات گروه درمانی هفته‌ای ۱ الی ۲ ساعت برگزار می‌شود. در گروه درمانی روانشناس به بیماران کمک می‌کند تا درک کنند که تنها نیستند و به آنها امکان می‌دهد اطلاعات و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، این می تواند به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس در بین اعضای گروه درمانی کمک کند. گروه درمانی به شرایطی تبدیل می‌شود که در آن بیماران می‌توانند یاد بگیرند که چگونه رفتارهای مخرب مانند مصرف مجدد مواد مخدر اجتناب کنند و در عوض شروع به انجام رفتارهای جدید و سالم کنند.

  1. درمان

بدون نظارت حرفه ای -تجویز پزشک متخصص و بهره گیری از تجربه افراد همتا احتمال بازگشت مجدد به سمت اعتیاد و یا افزایش عوارض ترک اعتیاد  بسیار زیاد است

 موسسه راهی به سوی نور خود را موظف به درمان کامل بیماران می داند و از روش های جایگزین درمانی مانند متادون، بوپرنورفین و … که خود نوعی مخدر هستند برای درمان بیماران اعتیاد استفاده نمی‎‌کند. در  مراکز اقامتی موسسه راهی به سوی نور از روش های درمانی پرهیز مدار  و روش های غیردارویی زیر نظر روانشناس در کنار جلسات مشاوره ، کاردرمانی ، گروه درمانی و … به صورت تخصصی استفاده می شود. این موسسه افتخار درمان بیش از هزاران بیمار در زمینه اعتیاد ( مخدر ، محرک  ، متادون و … ) در طول سال های فعالیت خود را دارد. سابقه درخشان ۱۵ساله به همراه تجربه طولانی مدت و ارائه خدمات با کیفیت و تخصصی موجب شده است که این موسسه به عنوان یکی از با سابقه ترین موسسات ترک اعتیاد در کشور شناخته شود.

مراکز اقامتی موسسه راهی به سوی نور در تمامی ایام سال به صورت شبانه روزی و همچنین در روزهای تعطیل ، آماده پذیرش و بستری بیماران و خدمت رسانی به آن ها می‌باشند. این مجموعه ها خدمات گسترده‌ای در خصوص ترک اعتیاد و اعصاب و روان به بیماران خود ارائه می‌دهد که به صورت کلی شامل خدمات ترک اعتیاد ، خدمات روانپزشکی ، خدمات مشاوره و روان شناسی ، خدمات بستری بیماران  می باشد. این خدمات به صورت خدمات بستری ، سرپایی و مشاوره به بیماران عزیز ارائه می‌گردد. سیر درمان اعتیاد به صورت بستری در مراکز موسسه به ترتیب شامل : مشاوره قبل از بستری ، پذیرش و تشکیل پرونده ، ویزیت روانشناس ، ویزیت روانپزشک و تشخیص نهایی ، بستری بیمار ، مراقبت های پرستاری و سیر درمان در زمان بستری ، کار درمانی و در نهایت سیر درمان پس از ترخیص می باشد.

·خدمات روانپزشکی :

وظایف و مسئولیت های روانپزشک :

– ارزیابی وضعیت ذهنی و فیزیکی بیماران برای تعیین ماهیت و حد اختلالات رفتاری ، عاطفی و ذهنی

– ارزیابی تاریخچه و سوابق پزشکی و روانپزشکی بیماران به منظور تشخیص بهتر بیماری و امکان تجویز بهترین درمان

– انجام تست های مختلف برای تشخیص بیماری و یافتن بهترین راه درمان

– تجویز دارو و برگزاری جلسات درمانی لازم تا بهبودی بیمار

– همکاری با سایر متخصصان از جمله پزشکان ، روانشناسان و… برای درمان همه جانبه بیمار تا رسیدن به بهبودی کامل او

·خدمات پزشک :

بررسی سابقه پزشکی ( بیماری ، بستری ، جراحی و دارو)

بررسی تاریخچه درمان اعتیاد :

-بررسی نحوه مصرف و اثرات آن بر مراجع

بررسی و معاینه پزشکی اولیه و در صورت نیاز تجویز داروهای لازم

معاینه هفتگی بیمار و در صورت نیاز تجویز داروهای لازم   (هفته ایی سه جلسه )

در صورت نیاز ارجاء به سایر مراکز درمانی

·خدمات روانشناختی :

۱ - شرح حال اولیه شامل :

انگیزه مراجع برای شروع درمان

تاریخچه زندگی فرد و اعضای خانواده

تاریخچه رابطه عاطفی

تحصیلات ، کار و تفریحات مراجع

تاریخچه وضعیت روانشناختی

بررسی وضعیت روانشناختی فعلی

۲-  برگزاری جلسات گروهی ماتریکس

۳ - در صورت نیاز برگزاری جلسات روان درمانی انفرادی و مهارت آموزی

۴ - برگزاری و آموزش جلسات گروهی ماتریکس خانواده

۵- برگزاری جلسات روان درمانی برای خانواده ها به صورت انفرادی و در صورت نیاز

۶- خدمات مشاوره انگیزه ای ( ایجاد انگیزه برای شروع درمان ) در صورت عدم تمایل فرد

۷- پیگیری و ادامه درمان پس از ترخیص از مرکز اقامتی

۸- سایر خدمات مشاوره ای همراه تیم مشاوره ای مرکز شامل ( افسردگی ، اضطراب ، خشم ، زوج درمانی ، خانواده درمانی ، وسواس و . )

۹- خدمات مشاوره خصوصی در منزل

مشاوره فردی مشاوره ترک اعتیاد مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر