کد خبر: 1053659 A

تمام ورق ها یا لوله گالوانیزه پس از قرار گرفتن در معرض هوا و به مرور زمان ظاهر خاکستری مات یکنواختی پیدا می کنند.

ایلنا؛ فرآیند گالوانیزاسیون پوششی فراهم می کند که حداقل ضخامت آن در گوشه ها و لبه ها قرار دارد. به دلیل اینکه احتمال آسیب دیدگی پوشش در لبه های ورق گالوانیزه بیشتر است بنابراین باید بیشتر از سایر قسمت های ورق از آن محافظت کرد. پوشش هایی که با کمک برس و اسپری از طریق گالوانیزاسیون سرد ایجاد شده اند، تمایل بالایی دارند که در لبه ها و گوشه ها نازک شده و دچار آسیب شوند. برای آشنایی با این موضوع با تجارت فلز همراه باشید.

شکل ظاهری پوشش گالوانیزه از طریق غوطه وری گرم می تواند از قطعه ای به قطعه دیگر و حتی در بخش های مختلف یک قطعه، متفاوت باشد. ظاهر ورق گالوانیزه می تواند روشن و براق، گلدار، خاکستری مات یا ترکیبی از این ها باشد.

دلایل مختلفی برای ظاهر غیر یکنواخت پوشش ورق گالوانیزه وجود دارد. اما باید توجه کنیم که ظاهر هیچ تاثیری در خوردگی قطعه یا ورق گالوانیزه ندارد.

تمام ورق ها یا لوله گالوانیزه پس از قرار گرفتن در معرض هوا و به مرور زمان ظاهر خاکستری مات یکنواختی پیدا می کنند.

عوامل زیر بر یکنواختی پوشش ورق گالوانیزه تاثیر می گذارند:

ترکیب شیمیایی فولاد

ترکیب شیمیایی فولاد یا آهنی که عمل گالوانیزاسیون روی آن انجام می شود بر کیفیت پوشش تاثیر می گذارد. اگر ورق آهن از فولاد واکنشی تشکیل شده باشد، ضخامت لایه روی(Zn) ورق گالوانیزه بالا می رود.

سیلسیم موجود در فولاد نیز ترکیب لایه آلیاژ بین فلزی روی - آهن را تغییر می دهد تا با گذشت زمان سرعت رشد لایه افزایش یابد و این افزایش سرعت با ضخیم شدن لایه گالوانیزه کاهش نمی یابد. فسفر نیز تاثیری مشابه با سیلسیم دارد اما سرعت آن کمتر است.

ertg5re

سرعت سرد کردن

پوشش های مات و براق در نتیجه سرعت های سرد کردن متفاوت حاصل می شوند. مثلا لبه های خارجی ورق به سرعت خنک می شوند به همین دلیل یک لایه روی(Zn) آزاد بالای لایه های بین فلزی روی – آهن ایجاد می شود و در حین سرد شدن، واکنش متالورژیکی بین روی(Zn) و آهن در حالت جامد با مصرف لایه روی(Zn) آزاد ادامه می یابد و رنگ آن خاکستری مات می شود.

فرآیند پردازش فولاد

تنش های پسماند موجود در ورق حین فرآیند ساخت می تواند بر یکنواختی پوشش تاثیر گذاشته و پوششی راه راه به ما بدهد.

دمای حمام گالوانیزه

با افزایش دمای حمام میزان اکسید شدن روی(Zn) بالا می رود. در این حالت برای اینکه اکسید روی وارد پوشش گالوانیزه نشود، باید سرعت سرد کردن را بالا ببریم.

زمان اسید شویی

زمان اسید شویی برای یک سطح حفره دار بسیار بیشتر از یک سطح بدون عیب است. بنابراین اسید شویی سطوح پر از عیب موجب آسیب رسیدن به قسمت سالم سطح می شود. به طور کلی با اسید شویی ورق سطح یکنواخت تری را پس از گالوانیزه شدن خواهیم داشت.

فرآیند سایشی دمشی

ضخامت پوشش با انجام فرآیند سایشی دمشی افزایش می یابد زیرا این عمل موجب می شود سطح واکنش شیمیایی بین فولاد و روی(Zn) مذاب افزایش یافته تا فازهای بین فلزی بیشتری رشد کرده و یک لایه ضخیم تری از پوشش گالوانیزه ایجاد شود. رشد بیش از حد لایه بین فلزی موجب می شود ظاهر ورق خاکستری مات و نسبتا خشن همراه با یک لایه روی(Zn) خالص شود.

برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات،  فولاد و ورق های آلیاژی و گالوانیزه به سایت تجارت فلز به نشانی tejaratfelez.com مراجعه کنید یا با شماره 49143-021 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

لوله گالوانیزه ورق گالوانیزه ورق آهن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر