کد خبر: 1052191 A

برای انتخاب گرید پلی الکترولیت باید به بار یونی ذرات معلق توجه کرد. اگر ذرات خنثی باشند، پلی الکترولیت از نوع نانیونیک است و اگر بار یونی کلوئیدها منفی بود، باید پلی الکترولیت کاتیونی به کار برد و اگر بار الکتریکی کلوئیدها مثبت بود، باید از پلی الکترولیت آنیونی استفاده کرد.

ماده پلی الکترولیت ؟

پلی الکترولیت نوعی کمک منعقد کننده یا فلوکولانت است. که از نظر بار یونی در سه گرید آنیونیک، کاتیونیک و نانیونیک به بازارعرضه می شود. پلی الکترولیت محصول در آب است و دارای خاصیت پلیمری و الکترولیتی می باشد. ماهیت شیمیاییی آن پلیمری است و شکل ظاهری اش به صورت جامد بلوری، سفید رنگ و بدون بو می باشد. در صورت حل کردن این ماده در آب، اتانول، اتر و کلروفرم به فرم مایع ویسکوز مانند در می آید که آماده مصرف است و باید به سیستم مورد نظر تزریق گردد.

سرعت ته نشین سازی پلی الکترولیت ها دو برابر سرعت ته نشین سازی دیگر کمک منعقد کننده ها می باشد. پلی آکریل آمید، از مهم ترین مواد تصفیه آب و فاضلاب می باشد، که نام دیگر آن پلی آکریل آمید یا پم است و با حرف اختصاری PAM نمایش داده می شود.

مکانیزم پلی الکترولیت ها:

مکانیزم عملکرد پلی الکترولیت ها طوری است که با تشکیل لخته یا فلاک های سنگین تر و حجیم تر باعث انعقاد می شود و بدین ترتیب کلوئیدها و ذرات معلق را از سیستم مورد نظر حذف می کند.

انواع پلی الکترولیت ها:

هنگامی که در آب حل می شوند، بار یونی را در طول زنجیره پلیمری حمل می کنند. بنابراین، پلی الکترولیت ها از نظر باریونی به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 • پلی الکترولیت آنیونی (دارای بار یونی منفی)
 • پلی الکترولیت کاتیونی (دارای بار یونی مثبت)
 • پلی الکترولیت غیر یونی یا نانیونیک (بدون بار یعنی خنثی)

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت کاتیونی:

(C3H5NO)n(C9H18O2N-R)m

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت آنیونی:

(C4H5NO)n(C3H3O2Na+)m

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت نانیونیک (غیر یونی):

(C4H6)n/2(C=O)2(NH2)2

فلوکولانت آنیونی چیست؟

از واکنش هوموپلیمرها و کوپلیمرهای نمک آکرلیک اسید با آکریل آمید، پلیمری با بار یونی منفی تولید می شود، که به آن پلی الکترولیت آنیونی گفته می شود. ساختار این پلیمر خطی است و تحت واکنش پلیمریزاسیون با دمای بالا، سنتز می شود.

فلوکولانت کاتیونی چیست؟

از واکنش نانوذرات با بار مثبت همراه با هوموپلیمرها یا کوپلیمر آکریل آمید، پلی الکترولیت کاتیونی با بار یونی مثبت تشکیل می شود.  

فلوکولانت نانیونیک یا غیر یونی چیست؟

به پلیمر تولید شده حاصل از هوموپلیمرهای آکریلیک اسید و نمک آکریل آمید، که بدون بار یونی است یا عملا خنثی است، پلی الکترولیت نانیونیک یا پلی الکترولیت غیر یونی گفته می شود.

پلی الکترولیت

خواص پلی الکترولیت:

واحدهای تکراری این پلیمرها دارای گروهی از الکترولیت هاست، که این گروه ها در محلول های آبی (آب) جدا می شوند و پلیمرها را شارژ می کنند. بنابراین خواص پلی الکترولیت به الکترولیت یعنی نمک و پلیمرها یعنی ترکیبات با وزن مولکولی بالا، شباهت دارند و گاهی به آن ها پلی مالت نیز می گویند.

انتخاب صحیح نوع پلی الکترولیت:

برای انتخاب گرید پلی الکترولیت باید به بار یونی ذرات معلق توجه کرد. اگر ذرات خنثی باشند، پلی الکترولیت از نوع نانیونیک است و اگر بار یونی کلوئیدها منفی بود، باید پلی الکترولیت کاتیونی به کار برد و اگر بار الکتریکی کلوئیدها مثبت بود، باید از پلی الکترولیت آنیونی استفاده کرد. در واقع بار یونی پلی الکترولیت ها و ذرات معلق از طریق نیروی جاذبه الکتروستاتیک متصل اند. در واقع این نیروی جاذبه، با استفاده از واکنش بین بارهای ناهمنام کلوئیدها و پلی الکترولیت ها به وجود می آید.

فلوکولانت معدنی چیست؟

این نوع از کمک منعقدکننده های معدنی توانایی انعقاد و لخته سازی را دارند. این پلی الکترولیت های معدنی، حاصل از فلزات چند منظوره است، که روند رسوب گذاری آن ها با فلوکولانت های آلی کاملا متفاوت است.

فلوکولانت آلی چیست؟

پلی الکترولیت های آلی رسوب گذاری بالایی دارند، در واقع پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا هستند.

کاربرد های پلی الکترولیت:

 • در حفاری
 • در فرآیند چرم سازی
 • در تصفیه آب و فاضلاب به عنوان لخته ساز
 • در صنعت کاغذسازی برای تهیه خمیر کاغذ و همچنین تصفیه خانه کارخانه کاغذ سازی
 • در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی
 • در صنعت رنگ و رزین
 • برای تولید سموم کشاورزی
 • برای تصفیه پساب برگشتی از خط تولید کارخانه ها

 پلی الکترولیت تصفیه آب و فاضلاب چگونه عمل می کند؟

آب آشامیدنی از دو طریق تصفیه می شود. یکی تصفیه با استفاده از تجهیزات و دیگری تصفیه با استفاده از مواد شیمیایی می باشد.  در واقع برای حذف کدورت و BOD  و COD آب از ماده پلی الکترولیت به عنوان کمک منعقد کننده جهت لخته سازی استفاده می شود.

مزایای استفاده از پلی الکترولیت:

 • دوز مصرف کمتر
 • حجم لجن تشکیل شده را کاهش می دهد.
 • مصرف انرژی را کاهش می دهد.
 • زمان نگهداری کمتر
 • هزینه مصرفی را کاهش می دهد.
 • ساختاری سخت، متراکم و فشرده دارد.
 • در از بین بردن میکرواورگانیسم ها موثر است.
 • ایجاد فلاک و لخته های سنگین تر و درشت تری می کند.
 • سرعت ته نشینی را افزایش می دهد.

 پلی الکترولیت

درباره شرکت پتروشیمی دانشمند

پتروشیمی دانشمند که فعالیت خود را از سال 1372 آغاز نموده. این شرکت با تولید انواع بایوساید، پلی الکترولیت، انواع ضدکف یا آنتی فوم، مواد ضد زنگ و ضد خوردگی و مواد اولیه صنایع نساجی ایران یکی از برترین تولیدکنندگان سراسر کشور می باشد. مدیریت این مجموعه با هدف تامین خواسته های شما مشتریان گرامی، مواد اولیه سیزده صنعت را پوشش می دهد. پتروشیمی دانشمند تولید کننده پلی الکترولیت می باشد.

برای خرید پلی الکترولیت با درصدهای ترکیبی متفاوت به وب سایت پتروشیمی دانشمند مراجعه کنید.

پلی الکترولیت شرکت پتروشیمی دانشمند مکانیزم پلی الکترولیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر