کد خبر: 1049505 A

بخش بسیار بزرگی از پرونده­‌های قضایی در جریان بین مردم، مربوط به پرونده‌­های ملکی است که از اختلافات متعددی که در تملک داشتن املاک است به وجود می‌‌آید.

از مسائل صاحب‌خانه تا مستأجر گرفته و تخلیه ملک تا سهم افراد در املاک مشاع و چگونگی افراز آن. همگی جزوی از پرونده‌­های ملکی­ای می‌­باشند که عموما در جریان است.

وکیل ملکی و وظایف آن

 از آنجایی که امروزه املاک به طور کلی از ارزش مالی بالایی برخوردارند، حفظ املاک از اهمیت بسیار بالایی در نزد افراد برخوردار است و به مسائل با سهل انگاری برخورد نمی­شود. لذا در پرونده‌­هایی که از حساسیت لازم برخوردارند، حتما و بلااستثناء حضور وکیل ملکی که آشنا به قوانین حوزه­‌ی ملک است، دیده می­‌شود تا با تسلطی که بر قوانین دارد به بهترین نحو از حقوق موکل خود دفاع کند. همچنین افرادی که برای مثال خارج از ایران و دور از املاک و مستقلات خود در ایران زندگی می­کنند، عموما وکیل ملکی را در اختیار دارند تا در نبود آن­ها به امور لازم درباره­‌ی املاک رسیدگی کنند.

22222222222222222222222222222

به دعاوی که موضوع آن­ها پیرامون یک مال غیر منقول اعم از زمین یا خانه باشد، دعاوی ملکی می­گویند. در ادامه به چند نوع رایج از پرونده­های ملکی و نقش و وظیفه­‌ی وکیل ملکی در آن­ها می­پردازیم تا سبب آشنایی بیشتر با فضای دادگاه‌­ها در این زمینه بشوید.

حکم تخلیه‌­ی ملک و عوامل آن

تخلیه­ی ملک یکی از رایج­ترین دعاوی است که توسط افراد انجام شده و همچنین نتیجه­ی دادگاهی بسیاری دیگر از دادخواست­ها نیز می­تواند تخلیه­ی ملک باشد. البته آنچه که عموم به عنوان تخلیه­ی ملک می­شناسند، ممکن است در اصطلاح قانونی تخلیه‌­ی ملک قلمداد نشود، برای مثال تحت عناوینی مانند خلع ید صورت بپذیرد.

از معمول­ترین تقاضا­های تخلیه­ی ملک زمانی است که مستأجری بیش از موعد مقرر در قرار داد در ملک صاحبخانه اقامت کند که در این صورت صاحبخانه می­‌تواند با طرح دعوی درمراجع قضایی، حکم تخلیه­‌ی ملک گرفته و با دخالت مراجع انتظامی به سبب مرجع صالح، اقدام به تخلیه‌­ی ملک کند.

تخلیه‌­ی ملک همانطور که پیش­تر گفتیم، می­تواند ذیل احکام تصرف عدوانی و خلع ید نیز صورت پذیرد. اگر چنانچه شخصی اقدام به تصرف ملکی کند که آن ملک صاحبی داشته باشد و صاحب آن بتواند اثبات کند که شخص متصرف با آگاهی از مالکیت او، ملک را تصرف کرده، نه تنها مجازات دارد، بلکه متصرف توسط مرجع انتظامی از ملک بیرون شده و همچنین هر آنچه که در ملک ساخته باشد نیز به درخواست مالک می­تواند خراب شود. اما در نظر داشته باشید که اثبات تصرف عدوانی برای شرایط ویژه­‌ای است و برای مثال تخلیه نشدن  خانه توسط مستأجر را نمی‌­توانید به عنوان دعوای تصرف عدوانی در دادگاه مطرح نمایید. به همین سبب است که تأکید خاصی به مشورت با وکیل ملکی مجرب قبل از هرگونه شکایت و اقدام قانونی وجود دارد، زیرا وکیل ملکی با آگاهی خود از قوانین، دعوایی را مطرح می­کند که امکان اثبات آن در دادگاه وجود داشته باشد.

ملک مشاع و اقدامات قانونی پیرامون آن

داشتن ملک مشاع، چه به صورت خرید شراکتی و یا به صورت رسیدن ارثیه به وراث، یکی از مسائلی است که مشکلات و نارضایتی­های بسیاری را ممکن است به دنبال خود داشته باشد و لزوم انجام اقدامات قانونی درست در راستای رفع این مشکلات، بسیار مهم است. از قبیل مشکلاتی که عموما به سبب داشتن یک ملک مشاع رخ می­دهد. مشکلات مربوط به سهم بندی و یا به اصطلاح قانونی آن افراز ملک است. در راستای افراز ملک و یا در صورت توافق تقسیم ملک، راهکار­های قانونی­ای وجود دارد که شرکا می­توانند برای رسیدگی به سهم­هایشان شکایت قانونی کنند. همچنین هر کدام از شرکا که اعتراضی داشته باشند نیز می‌­توانند با تسلیم ادله­ به دادگاه در راستای ادعای خود شکایت کنند.

مسئله­ی دیگری که ممکن است با داشتن ملک مشاع به وقوع پیوندد، مسئله‌­ی استفاده­‌ی توافق نشده­‌ی یکی از شرکا از ملک، بدون رضایت دیگر شرکا است که در این صورت نیز مالک ناراضی یا وکیل ملکی او می­‌توانند علیه شرکای دیگر شکایت کرده و از این استفاده جلوگیری نمایند و یا در صورتی که استفاده از نوع فعالیت اقتصادی باشد، سهم خود را مطالبه کنند.

نقش وکیل ملکی در مشکلات پس از معامله و یا مشارکت در ساخت

هرچند بهتر است که اگر قصد مشارکت و سرمایه‌­گذاری در پروژه‌­ی ملکی بزرگ یا خرید ملکی را دارید، پیش از انجام کاری با وکیل ملکی مشورت کنید و راهنمایی بگیرید که بتوانید انتخاب درست­‌تری داشته باشید و قراردادی را تنظیم نمایید که امکان تضییع حقوقتان در آن وجود نداشته باشد. اما حتی پس از مواجه با مشکلات پس از خرید و مشارکت ملکی نیز، می‌­توانید با داشتن یک وکیل مجرب، اقدامات قانونی لازم را انجام دهید و با استفاده از مفاد خود قرارداد و همچنین مفاد قانونی امکان شکایت و احقاق حقوق خود را داشته باشید، مواردی زیادی دیده شده است که در معامله و مشارکت، طرف قرارداد به اصطلاح قول­‌شکنی کند و با ضعف­‌هایی که بعضا در متن قرارداد وجود داشته است و یا با خوشدلی طرف مقابل اقداماتی کند و مطالبات مالی­ای داشته باشد که موجب بارضایتی طرف مقابل و خارج از قرارداد باشد. بهترین راه برای گذر از این مسائل، داشتن وکیل ملکی(https://rahjooyan.org/property/) مجربی است که آشنایی کامل به قانون و تجربه­‌ی کافی در زمینه پرونده‌­های ملکی داشته باشد.

ملک وکالت وکیل املاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر