کد خبر: 1047747 A

اولین مرکز عرضه گزارشات بازار ایران با نام سوبازار جهت خدمت‌رسانی به فعالان تجاری در کشور راه‌اندازی شد. در این مرکز که در بستر اینترنت می‌باشد، گزارشات اقتصادی و تجاری به تفکیک صنایع مختلف طبقه‌بندی می‌شوند و متخصصان هر صنعت می‌توانند گزارشات مربوط به آن صنعت را مشاهده نمایند.

تحقیقات بازار یکی از الزامات تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و تجاری است و بدون آن، کلیه تصمیمات خرد و کلان اقتصادی در هاله‌ای از ابهام خواهند بود. در نتیجه، گزارشات بازار که شکل عینی و ماحصل نهایی تحقیقات بازار می‌باشند، از ارزش بسیار بالایی در نزد تصمیم‌گیران و فعالان اقتصادی در سراسر جهان برخوردارند.

تاکنون در ایران مرکز جامعی برای گردآوری گزارشات از صنایع مختلف وجود نداشته و بعضا تلاش‌هایی برای چند صنعت به صورت جداگانه انجام شده بود. اما اکنون با آغاز به کار پایگاه اینترنتی سوبازار، فرصت مناسبی برای کارشناسان و فعالان تجاری در ایران فراهم آمده تا بتوانند از گزارشات تخصصی در هر زمینه استفاده نمایند.

آقای دکتر ورقایی، مدیر عامل گروه کالار که سوبازار با ایده و تلاش ایشان و همکارانشان راه‌اندازی شده است به خبرنگار ما گفتند: " ایده اولیه سوبازار از نیاز به اطلاعات مستند و دقیق بازار ایران شکل گرفت. با توجه به تجارب قبلی در همکاری‌های تجاری با شرکت‌های داخلی و خارجی، همیشه ما و شرکت‌های همکارمان از نبود اطلاعات و گزارشات بازار در ایران که بتوانند ما را در تصمیم‌گیری های مختلف در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت کسب و کار یا فعالیت‌های بازاریابی کمک نماید، ناراضی بودیم. البته در نهایت این اطلاعات را یا با جستجوی فراوان یا با پرسش از دوستان و شرکای تجاری و یا با کمک گرفتن از شرکت‌های تحقیقات بازار به دست می‌آوردیم."

ایشان در ادامه افزودند: " به تجربه برایم مشخص شد که بسیاری از این اطلاعات از قبل و به صورت پراکنده در بازار ایران موجود بوده و ما و بسیاری از شرکت‌های دیگر به دلیل عدم تجمیع این اطلاعات ناچار به دوباره‌کاری و هزینه‌کرد اضافی هستیم. و این طور شد که پروژه راه‌اندازی سوبازار را شروع کردیم تا با گردآوری اطلاعات قابل اطمینان از بازار ایران، به کاهش بخشی از هزینه شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری کمکی شده باشد."

دکتر ورقایی در مورد ارتباط سوبازار با شرکت های تحقیقات بازار گفتند: " البته توجه به این نکته ضروری است که سوبازار به هیچ وجه جایگزین شرکت‌ها و گروه‌های تخصصی تحقیقات بازار نبوده و چنین ادعایی هم ندارد. چرا که همیشه گزارشات اختصاصی برای شرکت‌ها مورد نیاز هستند که معمولا به شکل انحصاری برای همان شرکت‌ها انجام می‌شوند. در واقع شرکت‌ها و موسسات تحقیقات بازار که خوشبختانه در ایران به تعداد کافی وجود داشته و از دانش و تخصص بسیار خوبی در این حوزه برخوردارند، جزو شرکای راهبردی سوبازار محسوب شده و در همین شروع کار نیز مشورت‌ها و همکاری‌های گسترده‌ای با سوبازار داشته‌اند. همچنین شرکت‌های تحقیقات بازار می‌توانند در سوبازار به معرفی خدمات و امکانات خود در هر صنعت پرداخته و در صورت داشتن گزارشات اختصاصی، آنها را در سوبازار به فروش برسانند."

فعالان اقتصادی و علاقمندان به اطلاعات تجاری بازار ایران می‌توانند از خدمات سوبازار در پایگاه اینترنتی به آدرس www.soobazar.com استفاده نمایند.

تحقیقات بازار گزارشات بازار ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر