کد خبر: 1047430 A

پوکه یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل می باشد و زمانی تولید می شود که گاز از درون کف گدازه های شیشه‌ای که به سرعت در حال سرد شدن است، خارج شود.

در ادامه برای شما عزیزان درمورد عوامل تاثیرگذار در خرید پوکه معدنی و تقسیم بندی انواع پوکه معدنی توضیح می‌دهیم.

 پوکه به طور کلی به دو دسته پوکه صنعتی و پوکه معدنی تقسیم بندی می شود.

 • پوکه صنعتی از خاک رس صنعتی تهیه می شود، که در ابتدا این خاک با آب مخلوط می گردد و بعد در حرارت بالا در کوره پخته خواهد شد, در آخر پوکه صنعتی تولید می شود.
 •  پوکه معدنی هم عبارت اند از دانه سبک حاصل از فعالیت‌های آتشفشانی است, که مزیت بزرگ پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی مشابه, وزن خیلی کم پوکه معدنی می باشد. علاوه بر این دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل زیاد از دیگر مزیت های پوکه معدنی می باشد.

 پوکه صنعتی

پوکه صنعتی از خاک رس صنعتی تهیه می شود که  در ابتدا خاک با آب مخلوط می شود و بعد در حرارت بالا در کوره پخته می شود و در آخر پوکه صنعتی لیکا تولید می شود. دانه های لیکا تقریباً شکل گرد و سطح زبر و ناهموار دارند. سطح رویی میکروسکوپی خارجی دانه ها دارای خلل و فرج ریز است  و رنگ ان قهوه ای می باشد و بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ است. از ویژگی های قابل توجه می توان به موارد زیر اشاره کرد: وزن کم, هدایت حرارتی پایین, افت صوتی مناسب, مقاومت در برابر آتش و حرارت, دوام و پایداری شیمیایی.

این ویژگی ها باعث گسترش کاربرد های این پوکه ها در  دانه های مصنوعی در صنعت ساختمان, طرح های عمرانی, کشاورزی, محیط زیست و راهداری و درنهایت افزایش خرید پوکه های معدنی شده است.

 پوکه صنعتی لیکا شامل پوکه صنعتی بادامی, پوکه صنعتی عدسی, پوکه صنعتی فندقی و  پوکه صنعتی نخودی می شود و قیمت خرید پوکه معدنی باتوجه به انواع ان متفاوت است.

 ویژگی های پوکه معدنی

2

 پوکه های معدنی دانه های سبک حاصل از فعالیت آتشفشانی است, که مزیت بزرگ این پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی وزن بسیار کم این پوکه های معدنی می باشد. همچنین دارا بودن درجه سختی بالا و تخلخل زیاد نیز ازدیگر مزیت های این نوع پوکه معدنی می باشد. پوکه معدنی مانند عایق  در مقابل انتقال صوت و حرارت عمل می کند و مقاوم در برابر آتش سوزی می باشد, به طوری که تا ۷۶۰ درجه سانتیگراد هیچ  تغییری  در آن صورت نمی گیرد.

 پوکه معدنی هم شامل انواع پوکه معدنی بادامی, پوکه معدنی عدسی, پوکه معدنی فندقی و پوکه معدنی نخودی می شود. پوکه معدنی به تناسب کیفیت به نسبت لیکا و سایر سبک دانه ها  دارای  قیمت تمام شده  بسیار به صرفه است. بنابراین برای خرید پوکه معدنی شما باید مدلی انتخاب کنید که  به صرفه  باشد.

پوکه معدنی در ترکیب با سیمان و آب، مقاومت بالایی ایجاد می نماید.

کاربرد پوکه معدنی

 پیمانکاران با خرید پدکه های معدنی، آن ها را در این موارد به کار میبرند:

 • شیب بندی پشت بام
 • ساخت بلوک های سبک
 • ساخت موزاییک
 • پر کردن سطوح مختلف ساختمان

کاربرد پوکه صنعتی

3

 از کاربردهای پوکه صنعتی موارد زیر را می توان نام برد:

 • شیب بندی بام ساختمان ها
 • به عنوان پرکننده در کف سازی ها
 • به عنوان ماده اولیه در جهت تولید قطعات بتنی سبک
 • به عنوان ماده اولیه در جهت تولید مواد عایق
 • تولید پانل ها

انواع پوکه معدنی

 • پوکه صنعتی لیکا به معنی دانه رس سبک منبسط شده می باشد. این دانه ها از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارت متوسط حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد, به دست می آید. دانه های لیکا تقریباً دارای شکل گرد و سطح زبر و ناهموار می ‌باشند.
 • پوکه عدسی هم به دلیل  وزن کم در کارگاه های تولید بلوک سیمانی سبک مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 • پوکه نخودی هم موارد مصرف زیادی از جمله شیب دار کردن سقف ساختمان ها و همچنین هم سطح نمودن کف طبقات فندقی و بادامی همانند پوکه نخودی می‌ باشد. به علت این که سایز بزرگ ترین هم دارند قیمت کمتری هم دارند بنابراین برای خرید پوکه معدنی این نوع مناسب هستند.

تفاوت پوکه معدنی و پوکه صنعتی 

پوکه های معدنی به صورت طبیعی از دل کوه بیرون می آیند و با هزینه های بسیار کم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.

پوکه صنعتی از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارت حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد به دست خواهند آمد, درست می شود.

 از دیگر تفاوت‌های پوکه های معدنی و صنعتی می توان به شکل تقریباً گیرد سطح زبر و ناهموار پوکه صنعتی اشاره کرد.

پوکه معدنی سنگی بسیار سبک است که امروزه در مصارف ساختمانی بسیار پرکاربرد است. این سنگ ها نیز مانند دیگر محصولات دارای انواع مرغوب و نامرغوب می باشد و در هنگام خرید پوکه معدنی باید به آن دقت کرد و مسلما در قیمت پوکه معدنی تاثیرگذار است.

پوکه معدنی مرغوب

 پوکه معدنی به ‌طورکلی یک سنگ آذرین تولید شده از مواد مذاب سرد شده آتشفشانی است. زمانی که در یک کوه آتشفشان انفجاری رخ می دهد و گدازه های آن فوران می‌کند گاز های حل شده با سرعت از بین این گدازه ها عبور می‌کنند و خارج می شود. در نتیجه سرد شدن این گدازه ها و حفره های حاصل از گازهای خارج شده, سنگی ایجاد می‌شود که پوکه معدنی نام دارد.

پوکه دارای خواص بسیار شگفت انگیزی مانند سبک بودن و خنثی بودن  را دارا می باشد, که کاربردهای فراوانی در زمینه های ساخت بتن, کشاورزی و ساختمان سازی دارد.

 برای خرید پوکه معدنی مرغوب  ابتدا باید انواع پوکه های معدنی را بتوانیم از یکدیگر تشخیص دهیم, به همین دلیل در ادامه به خلاصه‌ای از:

 انواع پوکه های معدنی و کاربردهای آن ها

 • پوکه معدنی عدسی:

   این نوع پوکه معدنی اندازه بین ۳ تا ۷ میلی متر دارد و دارای وزن بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در متر مکعب است. در مقایسه با پوکه های ماسه ای و نخودی سایز بزرگتری دارد. کاربرد این نوع پوکه در کف پوش ساختمان و ساخت بلوک های سبک است.

 • پوکه معدنی بادامی:

   نام دیگر پوکه بادامی گردویی, پوکه سقف زنی و پوکه سقف نیز است. اندازه این نوع پوکه ها بین ۱۸ تا ۲۵ میلی متر می باشد. وزن آن ها ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در هر مترمکعب است. این پوکه در شیب بندی پشت بام و طبقات ساختمان کاربرد دارد.

 • پوکه معدنی ماسه ای:

   کوچک ترین سایز در بین انواع پوکه های  معدنی را دارد که اندازه آن ها بین ۰ تا ۵ میلیمتر است. وزن این پوکه ها چیزی در حدود ۸۵۰ الی ۱۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب می باشد. کاربردهای متنوع این پوکه ها می ‌توان به ساخت بلوک های سبک هبلکس, لیکا و بتنی, تیغه های دیواری و بلوک های سقفی اشاره نمود. .

 •  پوکه معدنی نخودی:

   اندازه این پوکه ها بین ۵ تا ۱۰ میلی متر و وزن آنها ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است. این نوع پوکه ها در مقایسه با پوکه های ماسه ای سایز بسیار بزرگ تری دارند. پوکه های  نخودی به دلیل داشتن وزن بسیار سبک در مقایسه با انواع پوکه های دیگر می توانند وزن طبقات ساختمان را به بهترین شکل کنترل نمایند. پس باید هنگام خرید پوکه معدنی به نوع آن توجه داشت.

 • پوکه معدنی سیاه:

   سایز این پوکه ها در بین ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر وجود است. از معادن قروه آن را استخراج می کنند. رنگ این پوکه ها خاکستری مایل به قهوه ای سیاه و رنگ های تیره می باشد. این پوکه  ها هم به دلیل وزن سبک در کارهای ساختمانی, کشاورزی, ساخت بلوک, سنگ ‌پا و شیب بندی استفاده می شود.

 •  پوکه معدنی سفید:

   نام دیگر این پوکه پومیس می باشد. سایز پوکه معدنی سفید مشابه با پوکه معدنی سیاه است. این نوع پوکه معدنی سفید در معادن قروه وجود ندارد, بلکه به صورت فله ای از معادن شهر تبریز استخراج می‌شوند. جنس این پوکه ها نرم و آهکی می باشد و رنگ آن ها نیز سفید است. این پوکه های معدنی سفید در ترکیب با پوکه های سیاه در مناطق خشک کشور استفاده می‌شوند.

 •  پوکه معدنی فندقی:

   ابعاد این نوع دو که بین ۵ تا ۱۰ میلی متر می باشد. از نظر اندازه پوکه معدنی فندقی شبیه پوکه نخودی می باشد, ولی دارای وزنی سبک تر از آن یعنی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است. پوکه فندقی پرکاربرد ترین نوع پوکه در هنگام خرید پوکه معدنی می باشد و در نتیجه در مواردی مانند عایق سرما و صوت شیب دار کردن سقف ها و طبقات استفاده می شود. 

ویژگی های پوکه های معدنی مرغوب

 تخلخل فراوان و حفره های زیادی در بین بافت و سطح خود دارا می باشد.

 پوکه های معدنی به دلیل تخلخل فراوان در نتیجه دارای وزن سبک و چگالی کم می باشند طوری که روی آب شناور می مانند.

 در حالی که دارای وزن سبکی هستند دارای درجه سختی و استحکام بالایی دارند و در شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی شکسته نمی شود و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

این نوع سنگ ها عایق صدا و حرارت در دماهای بالا می باشند و در دماهای بالا هیچگونه تغییر شکل از خود نشان نمی دهند.

 طول عمر این پوکه ها بسیار بالا می باشد و دوام آنها بالاست به طوری که حدود ۱۰۰ سال ماندگاری دارند.

 روش تشخیص پوکه معدنی مرغوب 

اولین سوالی که ذهن شخصی که با خرید و فروش این پوک ها سر و کار دارد, این است که چگونه تشخیص دهیم پوکه ‌معدنی مرغوب است یا خیر؟

 در ادامه ویژگی هایی را ذکر می کنیم که حتی اگر شما برای اولین بار قصد خرید پوکه معدنی را دارید می توانید مرغوبیت آن را تشخیص دهید.

 اولین ویژگی ظاهری پوکه معدنی که برای تشخیص کیفیت از آن استفاده می شود توجه به سطح صاف و میزان تخلخل آن می باشد. اگر پوکه معدنی دارای سطح صاف حفره های بسیار کمی باشد نشان دهنده بی‌ کیفیت بودن آن پوکه می باشد. هرچه حفره‌های پوکه‌ معدنی بیشتر باشد کیفیت و مرغوبیت آن بالاتر است.

همانطور که در بالا گفته شد در این پوکه ها در مقابل حرارت دارای مقاومت بالایی هستند در نتیجه این سنگ ها از دل آتشفشان ها بیرون می آیند. شما با یک آزمایش ساده خواهید فهمید که آیا این پوکه ها دارای کیفیت هستند یا نه؟ به طوری که قبل از خرید مقدار کمی از این پوکه هارا روی آتش قرار دهید و اگر شکسته نشده و تغییر شکل ندادند دارای مرغوبیت بالایی هستند. 

پوکه های معدنی وزن سبکی دارند, بنابراین در هنگام خرید پوکه معدنی شما باید دقت کنید که وزن آن را با حجم مقایسه کنید. اگر پوکه سنگین باشد قطعاً نامرغوب است.

 پوکه معدنی با کیفیت خالص است و با هرگونه موادی مانند خاک, شن, ماسه و موارد دیگر نباید مخلوط باشد.

 برخی از اشخاص در خریدن پوکه مرغوب و با کیفیت به رنگ آن توجه می‌کنند, اما شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ پوکه معدنی در کیفیت آن هنگام خرید پوکه معدنی تاثیری ندارد. رنگ پوکه ها تنها انواع آن را نشان می دهد, که برای مسائل مختلف استفاده می شوند.

 به وزن پوکه ها نیز در هنگام خرید باید دقت کنید, مثلا وزن مخصوص یک متر مکعب فندقی درجه یک نباید از ۳۵۰ کیلوگرم بیشتر باشد.

 وزن مخصوص یک کیلوگرم پوکه عدسی درجه یک نباید از ۷۰۰ کیلوگرم بیشتر باشد.

 وزن مخصوص یک کیلوگرم پوکه بادامی درجه یک نباید از ۶۰ کیلوگرم بیشتر باشد.

خرید مستقیم پوکه معدنی 

پوکه معدنی دارای درجه های کیفیت ۱و۲و۳ می باشد. با توجه به این درجه بندی قیمت پوکه معدنی  متفاوت می باشد. یکی دیگر از مواردی که در قیمت پوکه هنگام خرید پوکه معدنی تاثیر می گذارد با توجه به کاری که نیاز دارید, متفاوت است. به عنوان مثال هر چه متراژ محیط کاری بیشتر باشد باید شما از پوکه معدنی سبک تر استفاده کنید. به طور کلی قیمت پوکه معدنی بستگی به مقدار و کیفیت آن دارد.

شرکت پوکه معدنی بام پوکه

 مجموعه بام پوکه با چندین سال سابقه در زمینه تامین پوکه ‌معدنی بخش ساخت و ساز فعالیت می‌کند و بهترین پوکه معدنی کشور را  با بهترینن کیفیت به مشتریان عرضه می نماید. خریدپوکه معدنی از شرکت بام پوکه به صورت مستقیم از معدن می باشد و به تمام نقاط کشور ارسال دارد.

 شرکت پوکه معدنی بام پوکه برای ساخت و ساز و محوطه سازی و باغبانی کاربرد دارد و برنامه‌های پیشنهادی آن بتن سبک ساختاری سبک, بتن عایق, بلوک بتنی, محصولات سنگ تراشی, کل محوطه سازی, تهویه خاک ارگانیک, آلپ و کاکتوس و پوشش صحنه گلخانه می باشد.

شماره تماس شرکت بام پوکه

09185314481

پوکه معدنی کاربرد پوکه صنعتی خرید پوکه معدنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر