کد خبر: 1046158 A

دلایل زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد. ترکیه با دارا بودن ویژگی های طبیعی، معنوی، حمل و نقل و موقعیت خاص شهرهایش، مرکز جذب دانشجویان در جهان است. تعداد دانشجویان بین المللی که برای تحصیل کشور ترکیه را انتخاب می کنند، در چند سال سال تحصیلی شاهد افزایش چشمگیری بوده است. در حال حاضر، حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشانگر اهمیت روزافزون این کشور به‌عنوان یک مقصد آموزش عالی است.

علاوه بر موارد ذکرشده تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی از مزایای دیگری نیز برخوردار است. نزدیکی به ایران و وجود برخی شباهت‌های فرهنگی در کنار هزینه تحصیل مناسب‌تر نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، ترکیه را به یک مقصد جذاب با امکان تحصیل در سطح استانداردهای اروپا برای دانشجویان تبدیل کرده است. در ادامه این مقاله به بررسی نحوه درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه، هزینه‌ های تحصیل در ترکیه و در کل شرایط تحصیل در ترکیه رو از زبان موسسه حقوقی دادمهر عدالت مورد بررسی قرار میدهیم.

تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

تحصیلات عالی در ترکیه تفاوت چندانی با آنچه در سایر کشورهای اتحادیه اروپا خواهید یافت ندارد. این کار در 3 سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری سازمان‌یافته است. صرف‌نظر از نوع مدرک تحصیلی خود، می‌توانید در یکی از 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی ترکیه تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه استانبول آیدین
 • دانشگاه تد
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول شهیر

نحوه درخواست برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

طبق گفته موسسه حقوقی دادمهر عدالت روند درخواست برای دانشگاه‌ های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین‌المللی باید دیپلم دبیرستان (برای درخواست کارشناسی) یا مدرک چهارساله از دانشگاه (برای درخواست کارشناسی ارشد) داشته باشند. روند پذیرش در هر مقطعی که انتخاب می‌کنید متفاوت است، با این حال، برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

اقدام به گرفتن مدرک کارشناسی در ترکیه

اگر قصد دارید لیسانس خود را در ترکیه به دست آورید، باید از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید یا در شرف فارغ‌التحصیلی باشید. رشته‌هایی چون تجارت و مدیریت، مهندسی، روابط بین‌الملل و گردشگری ازجمله پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس در ترکیه هستند. طول مدت تحصیل در این مقطع نیز 4 سال است. مدارک دیگری که به آن نیاز خواهید داشتند عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست
 • دیپلم دبیرستان (مقاله‌ای که شما را فارغ‌التحصیل می‌کند)
 • سوابق تحصیلی
 • نمره زبان (تافل یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه درخواست (35-100 دلار آمریکا)
 • نامه‌ای که تضمین می‌کند بودجه مالی لازم برای زندگی خود در طول تحصیل رادارید

درخواست برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

درخواست برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

اگر می‌خواهید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای خود را در ترکیه دریافت کنید باید دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید. برنامه‌ها و شرایط خاص هر دانشگاه را باید در وب‌سایت رسمی آن دنبال کنید اما شرایط عمومی و مدارکی که قطعاً به آن نیا خواهید داشت:

 • فرم درخواست
 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • بیانیه هدف (ارائه پروژه و انگیزه خود)
 • ارائه یک CV به‌روز شده
 • نامه‌های اساتید و کارفرمایان
 • متن سوابق  
 • نمرات آزمون فارغ‌التحصیلی (بسته به برنامه: GRE یا GMAT)
 • نمره مهارت زبان (TOEFL یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • امتحانات کتبی و یا مصاحبه
 • نامه‌ای که تضمین می‌کند بودجه مالی لازم برای زندگی خود در طول تحصیل رادارید

برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی معمولاً دو مهلت درخواست وجود دارد که برای ترم پاییز تا پایان ماه می و برای ترم بهار تا پایان دسامبر مهلت ارسال درخواست خواهید داشت.

درخواست و پاسخ پذیرش دانشگاه

هنگامی‌که همه مدارک موردنیاز را تهیه کردید، می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنید، باید اسناد را نیز از طریق پست قبل از موعد مقرر ارسال کنید. همچنین اگر کنکور یا مصاحبه دارید باید برای شرکت در آن به ترکیه سفر کنید.

 اگر این نکات را رعایت کرده باشید باید کمی صبر کنید و در انتظار پاسخ دانشگاه باشید:

 • اگر متقاضی کارشناسی هستید: اواسط ماه اوت
 • اگر متقاضی کارشناسی ارشد یا دکترا هستید: اواسط سپتامبر

نامه پذیرش با اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام مراحل بعد از جمله پرداخت شهریه یا درخواست ویزای دانشجویی در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه ارائه می‌شود.

درخواست ویزای دانشجویی ترکیه

بعداً باید یک کپی از پذیرش دانشگاه خود و یک فرم درخواست ویزا پرشده به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ببرید. ویزا در حدود 8 هفته پس از درخواست صادر می‌شود، بنابراین به یاد داشته باشید که در زمان مناسب برای دریافت آن اقدام کنید.

هزینه ‌های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون به‌صرفه است و بسته به مقطع و دانشگاه متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، زیرا یک مدرک تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی ممکن است برای یک دوره تحصیلات تکمیلی برای شما هزینه‌ای در حدود 300-800 دلار آمریکا داشته باشد که این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به‌طورکلی برای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی گران‌تر است، از 600-1500 دلار در سال متغیر است. درحالی‌که دوره‌های مشابه به زبان ترکی حدود 240-750 دلار است.

هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است و در حدود 400 تا 500 دلار در ماه برای تأمین هزینه‌های زندگی ازجمله محل اقامت نیاز است، هرچند که این به سبک زندگی و عادت‌های شما بستگی دارد. همچنین برای تأمین هزینه‌های کتب دوره و هزینه‌های اداری به حدود 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید که شهریه از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است و مؤسسات خصوصی می‌توانند هزینه‌های بالاتری داشته باشند.

پاسخ به برخی سوالات متداول برای شرایط تحصیل در ترکیه

چه کسانی میتوانند از بورسیه تحصیلی ترکیه استفاده کنند؟

دانشجویان بین المللی از همه کشورها به جز شهروندان ترکیه می توانند برای بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

مزایای استفاده از بورسیه تحصیلی ترکیه شامل چه مواردی است؟

در زمینه بورس های تحصیلی ترکیه ، به دانشجویان تمام وقت در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا ماهیانه پول جیب ، شهریه ، بلیط پرواز یک بار سفر رفت و برگشت ، بیمه درمانی ، خوابگاه و تحصیلات یک ساله ترکیه ارائه می شود. بورس های تحصیلی ترکیه همچنین فرصت های بورس تحصیلی جزئی و کوتاه مدت دارند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه زبانی میباشد.

به طور کلی ، زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی یا ترکی خواهد بود.

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

برای بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی عالی و کمک‌هزینه‌های دانشجویی و امکان اخذ مجوز کار دانشجویی باید شرایطی چون معدل درسی عالی، پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه، داشتن سوابق تحصیلی عالی و دارا بودن مقاله‌های علمی تحصیلی معتبر اشاره کرد. همچنین داشتن نتیجه آزمون‌های GMAT، GRE و SAT برای کسب بورسیه تحصیلی در ترکیه موردنیاز است. موسسه حقوقی دادمهر عدالت با در اختیار داشتن کارشناسان و وکلای مجرب شما را در اخذ فرصت تحصیل در ترکیه یاری می کنند. اگر علاقه مند به تحصیل در ترکیه هستید پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

https://emuregister.com/turkey/study-in-turkey

تحصیل در ترکیه موسسه حقوقی دادمهر عدالت شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر