کد خبر: 1042111 A

شغل پرستاری یکی از شغل‌های مهم و مورد نیاز در کشورهای مختلف دنیا به حساب می‌آید. بسیاری از افرادی که شغل پرستاری را انتخاب می‌کنند، تا حدودی از مسئولیت‌ها و وظایف این سمت شغلی آگاهی دارند. پرستاران بخش مهمی از تیم پزشکی و درمانی هستند که در روند بهبود بیماران نقشی اساسی را دارند.

شغل پرستاری یکی از شغل های مهم و مورد نیاز در کشورهای مختلف دنیا به حساب می آید. بسیاری از افرادی که شغل پرستاری را انتخاب می کنند، تا حدودی از مسئولیت ها و وظایف این سمت شغلی آگاهی دارند. پرستاران بخش مهمی از تیم پزشکی و درمانی هستند که در روند بهبود بیماران نقشی اساسی را دارند.

پرستاران نیز مانند بسیاری دیگر از افراد ممکن است در پی یافتن بهترین و مناسب ترین کشور برای کار و زندگی خود باشند. یکی از ویژگی های شغل پرستاری، ارتباط مستقیم با بیماران و افرادی است که نیاز به مراقبت های پزشکی و بهداشتی دارند.

بنابراین پرستاران برای استخدام لازم است توانایی برقراری ارتباط با بیماران را داشته باشند. پرستاران برای کار در هر کشوری نیاز است که مدرک خود را معادل سازی نمایند و سپس اجازه کار دریافت کنند.

در این نوشتار به بررسی بهترین کشور برای استخدام پرستاران و شرایط معادل سازی مدرک پرستاری می پردازیم و در خصوص شرایط استخدام پرستار در خارج از کشور نکات مهمی را بیان خواهیم کرد. برای دریافت جزئیات بیشتر در خصوص استخدام پرستار در خارج از کشور و شناخت قوانین کشورهای مخلتف می توانید عبارت استخدام پرستار در خارج از کشور+miejobs را در موتورهای جستجو، تایپ کرده و اطلاعات کامل تری را کسب کنید.

معادل سازی مدرک پرستاری

همان طور که اشاره شد یکی از الزامات برای استخدام پرستار در هر کشوری، آشنایی پرستاران با فرهنگ و زبان مردم بومی کشور مقصد می باشد. به همین دلیل بحث معادل سازی مدرک پرستاری مطرح می گردد. به این معنا که به دلیل اهمیت به سزای جایگاه پرستاران، افراد برای اینکه اجازه کار دریافت کنند، می بایست دانش و تجربه خود با قوانین، فرهنگ و زبان کشور مقصد معادل نمایند و به اصلاح معادل سازی مدرک تحصیلی پرستاری انجام شود. می توان گفت معادل سازی مدرک پرستاری اولین و مهمترین مرحله در پروسه استخدام پرستار در خارج از کشور است. مراحل معادل سازی در کشورهای مختلف متفاوت است.

در اکثر کشورها تسلط به زبان رسمی از جمله الزامات است. چرا که پرستاران می بایست قادر به ارتباط کلامی و گفتاری با بیماران باشند. پرستاران خارجی در کشورهای اروپایی می بایست در ابتدا مدت زمانی را برای یادگیری و تسلط به زبان بومی کشور مقصد اختصاص دهند. پس از تسلط به زبان، با گذراندن دوره های کارورزی و در برخی از مواقع قبولی در آزمون مربوطه، اجازه کار به عنوان پرستار را دریافت می کنند.

پر طرفدارترین کشورها برای مهاجرت پرستاران

در این قسمت به بررسی پر طرفدارترین کشورها برای مهاجرت پرستاران و شرایط مهم استخدام پرستاران در این کشورها می پردازیم. کشورهای آمریکا و کانادا را می توان مهاجرپذیر ترین و پر طرفدارترین کشورها برای مهاجرت دانست. مهاجرت کاری نیز پر طرفدارترین روش برای مهاجرت می باشد. بنابراین مهاجرت کاری پرستاران به آمریکا یا کانادا یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت محسوب می شود.

اما آیا مسیر رسیدن به این گزینه بسیار پر طرفدار مسیری راحت است؟ گرچه پرستاری در همه کشورهای دنیا جزو مشاغل اساسی و مهم به حساب می آید و نرخ بیکاری در این شغل معمولا پایین است، اما این امر سبب نشده است که استخدام این افراد به سهولت و بدون در نظر گرفتن همه شرایط انجام شود. در کشورهای آمریکا و کانادا، افراد می بایست ابتدا اقامت و اجازه کار در زمینه پرستاری را به دست آورند.

سپس می توانند برای یافتن کارفرما اقدام کنند. ممکن است کاریابی در رشته پرستاری کاری سخت و پیچیده نباشد، اما قبل از آن مراحل اخذ اقامت و دریافت اجازه کار پیچیدگی های خود را خواهد داشت.

شرایط استخدام پرستار در کانادا

متقاضیان کار پرستاری در کانادا می بایست در ابتدا ویزای کار کانادا را دریافت کنند. در کانادا افراد می توانند از روش اسکیل ورکر اقدام کرده و در صورتی که امتیازات لازم را کسب نموده و از طرف دولت دعوتنامه دریافت کنند، اقامت این کشور را اخذ کنند. برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر دارای دو مرحله امتیازبندی است. متقاضیان در صورت کسب حداقل امتیاز 67 در مرحله اول می توانند به مرحله دوم راه یابند.

در مرحله دوم که امتیازات از 1200 محاسبه می شود، افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کنند از طرف دولت کانادا انتخاب شده و دعوتنامه دریافت می کنند. پرستاران خارجی در صورت شرکت در برنامه اکسپرس اینتری و به دست آوردن امتیاز لازم، می بایست برای دریافت اجازه کار پرستاری در کانادا واجد شرایط لازم باشند. این افراد می بایست دارای حداقل مدرک لیسانس پرستاری باشند. عضویت در نظام پرستاری کشور خود، تسلط به زبان انگلیسی و سه سال سابقه کار مرتبط نیز در دیگر شرایط کار پرستاران در کاناداست.

پرستاران پس از ورود به کانادا، می توانند مراحل معادل سازی را انجام دهند. ارزیابی و معادل سازی مدرک پرستاری در ایالات مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی معمولا پس از ارزیابی مدارک تحصیلی پرستاران، می بایست در آزمونی شرکت کرده و در صورت قبولی در آزمون و طی دوره های کارورزی، اجازه کار به عنوان پرستار را دریافت می کنند. ممکن است شما در مورد شرایط استخدام پرستار خانگی در کانادا نیز شنیده باشید. دقت کنید که شغل پرستار خانگی در کانادا با شغل پرستاری متفاوت است.

بنابراین مهاجرت پرستاران به کانادا در دو مبحث پرستار خانگی و پرستار بیماران در مراکز درمانی مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط استخدام و شرایط متقاضی این دو شغل نیز با هم فرق می کند. از آنجا که پرستار خانگی در کانادا یکی از مشاغل مورد نیاز است و در سال اخیر مورد توجه افراد زیادی بوده است، در ادامه به شرایط استخدام پرستار خانگی در کانادا نیز می پردازیم.

استخدام پرستار خانگی در کانادا

شغل پرستار خانگی در کانادا یکی از مشاغلی است که در سال های اخیر نیاز بیشتری به نیروی کار دارد. به دلیل افزایش سن مردمان در کانادا، نیاز به پرستار خانگی کودک و سالمند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. برنامه پرستار خانگی در کانادا یک برنامه مهاجرتی آزمایشی است که بناست به مدت 5 سال اجرا گردد. البته احتمال اینکه برنامه مهاجرتی پرستار خانگی تبدیل به یک برنامه مهاجرتی دائمی شود نیز وجود دارد.

در این برنامه افرادی می توانند شرکت کنند که دارای تحصیلات مرتبط در زمینه پرستار خانگی کودک یا سالمند هستند و سابقه کار مرتبط نیز دارند. با تغییرات جدیدی که در برنامه پرستار خانگی صورت گرفته است، محل کار هم می تواند در منزل کارفرما باشد و هم در منزل فرد پرستار. نکته مهم در برنامه مهاجرتی پرستار خانگی در کانادا عدم نیاز به تاییدیه و ارزیابی LMIA  (Labour Market Impact Assessment) می باشد. این موضوع سبب سهولت در استخدام افراد و سریع تر شدن روند مهاجرت کاری شده است.

میزان درآمد پرستار خانگی در استان های مختلف با توجه به شرایط کار متفاوت است. به طور متوسط حقوق پرستار کودک در کانادا 28.470 دلار در سال است. حقوق پرستار کودک بسته به شرایط محل کار، سابقه کار و ... ممکن تا مبلغ 31200 دلار در سال برسد.

شرایط لازم برای شرکت در برنامه پرستار خانگی به قرار زیر است:

  1. داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم در زمینه رشته های مرتبط پرستار کودک یا سالمند
  2. داشتن حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط (سابقه کار در کشورهای دیگر به جز کانادا نیز مورد قبول است.)
  3. داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در کانادا

راحت ترین کشور برای معادل سازی مدرک پرستاری

گفتیم که در اکثر کشورها یادگیری زبان بومی از الزامات معادل سازی و دریافت اجازه کار پرستاری می باشد. بنابراین افراد می بایست یک تا سه سال را صرف یادگیری زبان کنند. ممکن است این مساله برای افرادی که به دنبال یافتن راهی سریع برای مهاجرت و یا افزایش درآمد خود هستند، چندان خوشایند نباشد. می توان گفت کشور عمان یکی از راحت ترین کشورها برای معادل سازی و کار پرستاران است.

چرا که تسلط به زبان عربی از جمله الزامات کار پرستاران نیست. پرستاران با شرکت در آزمونی با نام پرومتریک پرستاری می توانند نسبت به معادل سازی اقدام کنند. آزمون پرومتریک، آزمونی برای معادل سازی و به زبان انگلیسی می باشد. پرستارانی که تحت مجوز سازمان نظام پرستاری کشور خود مجوز فعالیت و سابقه کار مرتبط دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند.

گرچه کشور عمان آثار تابعیتی و اقامتی بسیار سختی دارد و افراد به سختی موفق به دریافت پاسپورت می شوند اما سهولت معادل سازی مدرک، نیاز به نیروی کار پرستار، شانس کاریابی، نزدیکی به ایران، اقتصاد قوی و حقوق پرستار در عمان دلایل محکمی برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت کاری پرستاران است.

 

درآمد پرستاران در کشورهای خارجی

بدیهی است که متقاضیان مهاجرت کاری، به هدف دریافت درآمد بیشتر و در نتیجه افزایش سطح رفاه، اقدام به انتخاب مقصد مهاجرتی خود می کنند. بنابراین مساله حقوق و درآمد در بحث مهاجرت کاری، مساله ای مهم و اساسی است.

موارد دیگر مانند سهولت و سرعت انجام کار نیز در قدم بعد مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل در بخش پایانی نوشتار استخدام پرستار در خارج از کشور، به بررسی حقوق و درآمد پرستاران در خارج از کشور می پردازیم و درآمد در کشورهای پرطرفدار برای استخدام پرستار در خارج از کشور را بیان می کنیم.

شغل پرستار در برخی از کشورهای اروپایی از جمله کشور انگلستان جزو شغل های پر درآمد محسوب می شود. به طوری که شغل پرستار مراقبت کودکان در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان در رتبه دهم  پر درآمد ترین شغل ها در انگلستان قرار گرفته است.

مراقبت از نوزادان تازه متولد شده که به عللی مانند بیماری در بخش مراقبت های ویژه هستند بر عهده این افراد است. درآمد پرستار مراقبت از کودک در انگلستان از پرستار معمولی بیشتر است. در جدول زیر درآمد پرستاران در برخی از کشورهای دنیا آمده است و می توانید درآمد پرستاران را در کشورهای مختلف مقایسه کنید.

نام کشور

میانگین درآمد در سال به دلار آمریکا

آمریکا

74.250

انگلستان

73.000

کانادا

71.000

دانمارک

60.500

سوئد

54.500

آلمان

43.000

 

 

 

استان های مختلف ایران پرستار حقوق معادل سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر