کد خبر: 1041538 A

امروزه اهمیت کیفیت و مرغوبیت محصولات غذایی بر سلامت افراد و جامعه بر کسی پوشیده نیست. همواره مصرف‌کنندگان سعی در استفاده از بهترین، سالم‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات دارند. در برخی از محصولات غذایی مانند پسته، دقت در حفظ کیفیت محصول اهمیتی دوچندان دارد. علت این موضوع این است که در صورت عدم توجه کافی در این باره شرایط را برای به وجود آمدن مواد سمی مثل آفلاتوکسین در محصول را افزایش می‌دهد.

چرا نیاز به سورتینگ محصولات کشاورزی وجود دارد؟

امروزه اهمیت کیفیت و مرغوبیت محصولات غذایی بر سلامت افراد و جامعه بر کسی پوشیده نیست. همواره مصرف‌کنندگان سعی در استفاده از بهترین، سالم‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات دارند. در برخی از محصولات غذایی مانند پسته، دقت در حفظ کیفیت محصول اهمیتی دوچندان دارد. علت این موضوع این است که در صورت عدم توجه کافی در این باره شرایط را برای به وجود آمدن مواد سمی مثل آفلاتوکسین در محصول را افزایش می‌دهد.

حساسیت در مورد کیفیت مواد غذایی صادراتی مثل پسته از این هم بیشتر است و یکی از علت‌هایی که عرصه را برای رقابت تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد غذایی ایرانی در بازارهای جهانی تنگ کرده است، عدم ارائه یک محصول باکیفیت و یک‌دست بوده است. یکی از مهمترین راهکارهای جداسازی محصولات باکیفیت و طبقه‌بندی کیفی آنها، استفاده از دستگاه سورتر است.

اهمیت سورت پسته

پسته یکی از محصولات استراتژیک ایران از نظر اقتصادی و صادراتی است. علاوه بر این پسته یک منبع غذایی بسیار ارزشمند و سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها است. شرایط تولید پسته موجب شده است تا افزایش کیفیت تولید این محصول بسیار مورد توجه قرار گیرد. یکی از مهمترین روش‌ها برای افزایش مرغوبیت محصولات کشاورزی، سورتینگ آنها به طرق مختلف می‌باشد. دستگاه سورتر هوشمند پسته یکی از جدیدترین و به‌صرفه‌ترین روش‌هایی بوده است که تاکنون ارائه شده است.

پسته به دلیل پیچیدگی ظاهری آن، عملاً امکان سورت به روش‌های ساده‌ای مانند کالر سورتر یا روش‌های مشابه را نداشته و در حال حاضر عمدتا به صورت دستی سورت و دسته‌بندی می‌شود. سورت پسته به صورت دستی علاوه بر اینکه هزینه زیادی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان به همراه دارد، معمولاً به زمان زیادی نیز نیاز دارد. این موضوع به تنهایی می‌تواند باعث افزایش قیمت محصولات شود. به کمک دستگاه سورتر هوشمند پسته، فرایند سورتینگ نه تنها با سرعت بالایی صورت می‌گیرد بلکه هزینه این کار نیز در درازمدت کاهش چشمگیری خواهد داشت. یکی از مهمترین و مشکل‌ترین مواردی که در فرایند تولید پسته باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود، سورت پسته است. این کار که در واقع به معنی جداسازی محصولات خوب از بد است به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که جدیدترین و بهترین روش سورت پسته، استفاده از دستگاه سورتر پسته است.

آی سورتر؛ یک راهکار دانشبنیان ایرانی

گروه صنعتی آی‌سورتر (iSorter) از سال 1398 برای تولید یک محصول دانش‌بنیان، با اتکای به دانش و تجربه داخلی و استفاده از به‌روزترین روش‌ها و فناوری‌های موجود در دنیا، با همکاری شرکت رباتیک و هوش مصنوعی نوژان و سرمایه‌گذاری هلدینگ کشاورزی فلاح شروع به کار کرد. پس از حدود 2 سال تلاش بی‌وقفه مجموعه آی‌سورتر، در سال 1399 همت دانشمندان ایرانی به بار نشست و اولین دستگاه سورتر هوشمند پسته در ایران با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته دیگر طراحی، تولید و تجاری‌سازی گردید.

دستگاه سورتر هوشمند پسته آی سورتر

در حال حاضر دستگاه iSorter توانایی تشخیص و جداسازی پسته با دقت بالای 90 درصد و با نرخ 400 کیلوگرم در ساعت را دارد. این دستگاه سورتر دارای نمایشگر بزرگ 13 اینچی لمسی و رابط کاربری ساده و جذاب بوده و نیاز به حضور افراد متخصص به همراه دستگاه وجود ندارد. بدنه محکم و مقاوم در برابر گرد و غبار دستگاه iSorter نیاز به تعمیر و نگهداری را به کمترین حد ممکن رسانده است. این دستگاه با به کارگیری تجهیزات پیشرفته تصویربرداری، پسته‌های ورودی را بررسی کرده و انواع عیوب ممکن در آنها را شناسایی کرده و محصولات قابل قبول را از سایر محصولات سورت می‌کند. دقت بالای دستگاه سورتر پسته iSorter در بین سایر دستگاه‌های سورتینگ موجود منحصر به فرد است. این موضوع به افزایش بازدهی و سود تولید کمک زیادی می‌کند که برای تولیدکنندگان پسته اهمیت بسیاری دارد. پسته دارای انواع بسیار متنوعی است که هر کدام از نظر ظاهری و نوع گیاه مشخصات خاصی دارند. انواع مختلف پسته خصوصیات ظاهری متفاوتی دارند و این موضوع باعث می‌شود که سورت آنها صرفا بر اساس رنگ یک نوع، برای انواع دیگر با مشکل روبرو باشد. دستگاه سورتر iSorter می‌تواند به راحتی برای انواع مختلف پسته مورد استفاده قرار گیرد.

سورتر پسته

سیستم تشخیص پیشرفته

در دستگاه سورتینگ پسته پارامتر مختلف از جمله شکل، اندازه، رنگ و… در نظر گرفته شده است. برای پسته حالت‌های مختلفی مانند پوسته شکسته، باقی‌ماندن پوسته نرم، تیره شدگی، در بسته بودن و … وجود دارد که کیفیت محصول را پایین می‌آورد. این گونه محصولات باید سورت شده و از محصول نهایی خارج شوند. تمام این حالت‌ها در دستگاه سورتر پسته آی سورتر تعریف شده و به صورت هوشمند از محصولات جدا می‌شوند.

سورتینگ بر اساس یادگیری ماشین

سایر دستگاه‌های سورتر موجود جداسازی را تنها بر اساس رنگ و مشخصات ظاهری ساده انجام می‌دهند. این روش خطای زیادی داشته و نمی‌تواند انواع پسته را با دقت از هم جدا کند. بر خلاف دستگاه‌های موجود، سورتر iSorter  جداسازی را به کمک الگوریتم‌های پردازش تصویر و یادگیری ماشین انجام می‌دهد که باعث می‌شود عملیات سورتینگ با دقت بسیار بالاتری انجام شود.

از جمله مزایای دیگر دستگاه سورتر iSorter می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سورتینگ با حجم بالا، تا چند صد کیلوگرم در ساعت
  • سیستم خارج کننده هوشمند، با استفاده از ماژول‌های نیوماتیک و بدون دخالت دست
  • رابط کاربری ساده و نمایشگر لمسی بزرگ
  • بدنه محکم و عایق در برابر ذرات
  • هزینه مناسب

مزایای سورتر هوشمند

استفاده از دستگاه سورتر هوشمند در مقایسه با سایر روش‌های سورتینگ برتری‌های فراوانی دارد که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می‌شود.

سورتینگ پسته

عدم نیاز به تنظیم مداوم

بیشتر دستگاه های سورتینگ با تغییر شرایط نیاز به انجام تنظیمات مجدد دارند. این تغییرات در بسیاری از موارد به صورت مکانیکی است. در چنین شرایطی دست یافتن به نتایج مشابه بسیار مشکل است. در سوی دیگر اما، در دستگاه های سورتینگ هوشمند، تمام تنظیمات در صورت نیاز درون محیط کاربری انجام شده و نیازی به تغییرات سخت‌افزاری و مکانیکی وجود ندارد. بنابراین با تغییر شرایط یا حتی تغییر نوع محصول، تنظیم دستگاه به سرعت و سهولت انجام می‌شود. از آنجا که دستگاه های سورتینگ هوشمند نیاز اندکی به نظارت و تنظیم دارند، کشاورزان یا کاربران دستگاه تنها کافی است چند دقیقه صرف راه‌اندازی دستگاه کرده و باقی زمان خود را به کارهای دیگر بپردازند.

همیشه آماده به کار بودن دستگاه سورتینگ

گذشته از اینکه پیدا کردن نیروی کار مناسب و خوب کار سختی است، استفاده از دستگاه سورتینگ به طور معمول باعث صرفه‌جویی 80 درصدی در هزینه‌ها می‌شود. دستگاه سورتینگ همواره آماده کار با دقت و سرعت یکسان است. برای مثال یک دستگاه سورتینگ سنتی به چهار یا پنج نفر برای کار نیاز دارد در صورتی که دستگاه سورتینگ هوشمند حداکثر به یک یا دو نفر نیاز دارد که این افراد هم لزومی به حضور و مراقبت دائمی از دستگاه ندارند. بنابراین استفاده از این دستگاه می‌تواند کاهش چشمگیری در هزینه‌ها داشته باشد.

صرفه جویی در زمان

میزان صرفه‌جویی زمانی که دستگاه سورتینگ ایجاد می‌کند در شرایط مختلف متفاوت است. با این وجود به طور معمول می‌توان آن را در حدود 30 درصد در نظر گرفت. اگر یک کشاورز یا باغدار روزانه 10 ساعت را صرف برداشت و بسته‌بندی کند، با وجود این دستگاه این میزان می‌تواند به 8 ساعت برسد. این دستگاه را می‌توان در هنگام ورود محصول به انبار یا خروج از آن استفاده کرد.

افزایش کیفیت و بهرهوری

وجود اشیای خارجی، زائد و محصولات نامرغوب می‌تواند باعث از بین رفتن و کاهش کیفیت محصولات شود. دستگاه سورتینگ با جدا کردن به موقع این موارد، باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود. از طرف دیگر وجود موارد زائد هزینه نگهداری محصول را نیز افزایش می‌دهد. برای مثال در صورتی که وزن کل محصول 1000 تن بوده و 5 درصد آن خرابی باشد، با استفاده از دستگاه سورتر و جداسازی این خرابی‌ها، هزینه انبارداری، نگهداری (مثلا خنک نگهداشتن برای بعضی محصولات) و حمل و نقل 50 تن ماده از مخارج کم خواهد شد.

رابط کاربری گرافیکی دستگاه سورتینگ هوشمند

دستگاه های سورتینگ معمولا دارای اجزا و سنسورهای زیادی بوده و هر تغییر یا تنظیم کوچک می‌تواند بر روی میزان خروجی نهایی آن و هزینه سورت اثرگذار باشد. برای کنترل پارامترهای موثر و نظارت بر آنها، دستگاه سورتر iSorter از یک رابط کاربری گرافیکی استفاده کرده است که در آن درصد محصول سالم و خراب، میزان تناژ لحظه‌ای دستگاه، مقادیر سنسورها و بسیاری از اطلاعات دیگر مربوط به دستگاه در دسترس و قابل کنترل است.

حمل مناسب و سالم محصول

دستگاه های سورتینگ سنتی تماس زیادی با محصولات دارند. هر گونه تماس محصولات خوراکی با اجسام خارجی می‌تواند باعث کاهش کیفیت یا خراب شدن آن شود. بنابراین کاهش تماس با محصول مخصوصا تماس‌های مخرب، یکی از مسائل مهم و از اولویت‌های صنعت غذایی محسوب می‌شود. دستگاه های سورتینگ هوشمند می‌توانند بدون هرگونه تماس با محصول، فرایند تشخیص محصول سالم و همچنین جداسازی آنها از ضایعات را انجام دهند. این مسئله همچنین هزینه تجهیزات و قطعات متحرکت را نیز کاهش داده و سرعت عملکرد دستگاه را افزایش می‌دهد.

راه‌های ارتباط با آی سورتر، سازنده انواع دستگاه سورتر هوشمند:

isorter.ir

021-88220560

 

سورتینگ محصولات کشاورزی دستگاه سورتر اهمیت سورت پسته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر