کد خبر: 1040053 A

دلیل اصلی اینکه توپ فوتبال و فوتسال با یکدیگر تفاوت دارند اینست که نوع زمین بازی در هر یک از این نوع فوتبال با یکدیگر تفاوت دارند.

ایلنا؛ بسیاری از افراد در زمان خرید توپ فوتبال تصورشان بر این است که تمامی توپهای فوتبال به یک شکل می باشند. بعنوان مثال افرادی که برای اولین بار قصد دارند که در سالن فوتبال بازی کنند, تصور می کنند که از همان توپ فوتبال متداول باید در سالن نیز استفاده کنند, در صورتیکه که توپ فوتبال مناسب برای سالن وزن بیشتر و البته سایز کوچکتری در مقایسه با توپهای فوتبال متداول دارند, که اساسا به آن توپ فوتسال می گویند و نه توپ فوتبال.

دلیل اصلی اینکه توپ فوتبال و فوتسال با یکدیگر تفاوت دارند اینست که نوع زمین بازی در هر یک از این نوع فوتبال با یکدیگر تفاوت دارند. در این رابطه لازم است که بدانید, زمین فوتبال از چمن ( طبیعی یا مصنوعی) ساخته شده و زمین فوتبال سالنی که به آن فوتسال می گویند از کفپوش های ورزشی مصنوعی ساخته می شوند.

علاوه بر نوع زمین بازی بهتر است که بدانید, ابعاد زمین فوتسال از زمین فوتبال کوچکتر بوده و تعداد بازیکنان هر تیم در فوتسال 5 نفر بوده در حالیکه در فوتبال هر تیم متشکل از 11 بازیکن می باشد. جنس زمین فوتسال و ابعاد کوچکتر آن در مقایسه با زمین فوتبال باعث شده تا توپهای فوتسال کمی کوچکتر و البته سنگین تر از توپهای فوتبال ساخته شوند. استفاده از توپهای فوتبال استاندارد در فوتسال با توجه به وزن کمتر آن باعث می شود که توپ در زمین فوتسال با جهش بیشتری مواجه شود و از اینرو انجام بازی با آن در زمینهای فوتسال کمی مشکل می باشد و بهمین دلیل است که توپ فوتسال را کمی سنگین تر تولید می کنند.

بفغاع

حال اگر قصد خرید توپ فوتبال و یا فوتسال را دارید و آشنایی زیادی با توپهای فوتبال ندارید در ادامه مطلب این دو اختلاف اصلی توپ فوتبال و فوتسال را بطور دقیق مورد بررسی قرار می دهیم, تا در زمان خرید توپ فوتبال یا فوتسال دچار سردرگمی نشوید.

1- نخست اینکه توپهای فوتسال وزن بیشتری در مقایسه با توپ فوتبال دارند. جهت دستیابی به این امر, بین بلیدر و لایه بیرونی یک توپ فوتسال را با فوم پر می کنند تا وزن بیشتری به یک توپ فوتسال بدهند. علت اینکه توپ فوتسال از یک توپ فوتبال سنگین تر می باشد دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه یک زمین فوتسال, داخل سالن یا فضای باز, از کامپوزیت, پارکت و یا آسفالت تشکیل شده است و از اینرو با توچه به اینکه یک توپ فوتبال جهش زیادی در زمینهای سفت دارد, توپ فوتسال را با وزن بیشتر تولید می کنند تا از جهش بیش از حد آن جلوگیری شود. دومین دلیل این است که فوتسال یک ورزش درگیرانه تری در مقایسه با فوتبال می باشد و زمین آن کوچکتر از زمین فوتبال می باشد, لذا باید از توپی استفاده کرد که خیلی زود از سطح پای ورزشکار جدا نشود. از اینرو یک توپ فوتبال و یا به اصطلاح زرنگ برای این کار مناسب نمی باشد.

2- دومین تفاوت میان یک توپ فوتسال و یک توپ فوتبال, سایز این دو توپ می باشد. سایز توپ فوتبال در مسابقات رسمی 5 می باشد که محیط آن بین 68 تا 70 سانتیمتر می باشد. اما, سایز رسمی توپ فوتسال در مسابقات رسمی 4 می باشد که یک سایز کوچکتر از توپ فوتبال می باشد و محیط آن 65 سانتیمتر می باشد. علت اینکه سایز توپ فوتسال کوچکتر از توپ فوتبال می باشد تکنیکی بودن فوتسال و انجام حرکات بیشتر تکنیکی در فوتسال در مقایسه با فوتبال می باشد.

بغابغ

سخن آخر

در نظر داشتن موارد فوق در زمان خرید توپ فوتبال و یا فوتسال تا حد زیادی می تواند به شما در انتخاب یک توپ مناسب کمک کند. در این رابطه اگر هم باز هم در انتخاب توپ شک دارید, کافیه که به فروشنده توپ فوتبال بگوئید که قرار است در چه زمینی فوتبال بازی کنید تا شما را راهنمایی کنند. در پایان از شما دعوت می کنیم تا از جدیدترین توپهای فوتبال و فوتسال فروشگاه لوازم ورزشی برنا اسپرت بازدید کنید.

توپ فوتسال توپ فوتبال خرید توپ فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر