کد خبر: 1037840 A

لوله اسپیرال بیشترین کاربرد را در صنایع نفت و گاز دارد. این لوله های فولادی با حد بالایی از انعطاف تولید می شوند و گزینه خوبی برای استفاده در صنایع مختلف هستند.

لوله کاروگیت اسپیرال

لوله اسپیرال یکی از روش های تولیدی لوله فولادی می باشد. در واقع این لوله از جنس فولاد تهیه شده و شکل خاصی از لوله های فولادی را تداعی می کند. لوله های اسپیرال به شکل مارپیچی عرضه می شوند و در ضخامت های متفاوتی تولید می گردند. لوله کاروگیت اسپیرال به شکل رول شده می باشند و در سایزهای ۵ تا ۱۲۰ اینچ عرضه می گردد.

ویژگی های لوله کاروگیت اسپیرال

لوله اسپیرال بیشترین کاربرد را در صنایع نفت و گاز دارد. این لوله های فولادی با حد بالایی از انعطاف تولید می شوند و گزینه خوبی برای استفاده در صنایع مختلف هستند. ویژگی های آن خاصی نظیر یکسانی ابعاد، وضعیت حرکتی مناسب، انعطاف بالا، مقاومت عالی و… می شناسند. بهره مندی از لوله های اسپیرال از هر نظر مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد. به همین علت برای به کارگیری در صنایع گوناگون پیشنهاد می گردد.   امروزه از لوله کاروگیت اسپیرال به شدت در صنعت نفت و گاز استفاده می شود. بنابراین به دست آوردن اطلاعات و تحقیق درباره عملکرد آن اهمیت زیادی دارد. در واقع با شناخت مزایا و معایب لوله های اسپیرال می توان انتظارات قانع کننده و معقولانه ای از لوله اسپیرال داشت.

پیشینه لوله‌های اسپیرال

تاریخچه لوله اسپیرال می تواند اطلاعات کافی و جامعی درباره ساخت و تولید لوله های اسپیرال در اختیار ما قرار دهد. لوله فولادی اسپیرال با کیفیت در میانه دهه 1960 تولید شد. قبل از سال 1960 میلادی نیز شاهد تولیدات اسپیرال بودیم اما این لوله ها در نوع مطلوب و با کیفیت نبودند. افزایش تولید با کیفیت لوله فولادی اسپیرال با افزایش تولیدات لوله در جهان همزمان بود.   صنعت نفت و گاز برای انجام فرآیندها و انتقال مواد نیاز به لوله‌های انتقال دارد.

امروزه در نقاط بسیاری از جهان از لوله‌های اسپیرال برای انتقال نفت و گاز استفاده می شود. پیشرفت لوله‌های اسپیرال در صنایع نفت و گاز نشان می دهد که این لوله ها از نظر استحکام با لوله های درز جوش مستقیم برابری می کنند و می توانند گزینه خوبی برای جایگزینی با آن باشند. در تولید اسپیرال به کیفیت آن بسیار توجه شده است. در واقع این لوله ها با استانداردهای بین المللی تولید می شوند.

مزیت بهره مندی از لوله اسپیرال

لوله‌های اسپیرال از خواص و ویژگی های مکانیکی و حرکتی بالایی برخوردار هستند. بنابراین گزینه خوبی برای استفاده در صنایع نفت و گاز می باشند. لوله اسپیرال با حفظ ابعاد یکسان تولید شده و از یکنواختی مطلوبی برخوردار است. یکنواختی لوله از پارامترهای مهم در صنایع نفت و گاز می باشد.   گزینه مقرون به صرفه ای هستند و می توانند صرفه جویی اقتصادی را به همراه داشته باشند. ممکن است گاهی در زمان نصب نیاز به اقداماتی همچون خم کاری داشته باشیم. لوله اسپیرال قابلیت خم کاری دارد و می تواند تامین کننده نیاز صنایع باشد.

 لوله اسپیرال برای تولید و ساخت تحت تاثیر عوامل مختلف همچون درزجوش و نورد ورق قرار می گیرند و همین موضوع مقاومت آن ها را در برابر شرایط و تنش های مختلف افزایش می دهد. این لوله‌ها در برابر شکست و ترک، مقاومت و استحکام مناسبی دارد. تولید و فرآیند ساخت اسپیرال با حفظ انعطاف پذیری لوله انجام می شود.

در واقع از یک ورق با عرض ثابت می توان لوله‌هایی با قطرهای گوناگون تولید کرد. همچنین می توان ورق هایی با عرض گوناگون را برای تولید لوله‌هایی با قطر یکسان مورد استفاده قرار داد.

لوله کاروگیت

روش های تولید لوله کاروگیت اسپیرال

برای تولید لوله فولادی اسپیرال از روش های مختلف کمک گرفته می شود. در این روش، صفحات فولادی بین چند غلتک قرار می گیرند. قرارگیری بین چند غلتک سبب ایجاد انحنای لازم در صفحات می شود. در ادامه درز نهایی لوله فولادی اسپیرال جوش می خورد. نورد هرمی یا خمش غلتکی می تواند از روش های کاربردی برای ساخت لوله اسپیرال باشد. 

روش O & U برای تولید لوله فولادی اسپیرال مورد استفاده قرار می گیرد. صفحات فولادی که برای تولید اسپیرال استفاده می شوند، به شکل U هستند و آن گاه در پروسه تولید به شکل O نمایان می گردند. روش C & O بسیار به روش U & O شباهت دارد. تنها تفاوت این دو روش با یکدیگر این است که در روش C & O خمش بیشتری بر روی صفحه انجام می شود. در روش شکل دهی مارپیچی، ورق فولاد همچون رزوه یک پیچ را در بر می گیرد و در نهایت به شکل لوله در می آید. برای پر کردن و اتصال لبه های ورق از جوش استفاده می شود.

در فرآیند ساخت لوله های درز جوش مستقیم برای تولید لوله از ماشین استفاده می شود. به این ترتیب که ورق فلزی برای تبدیل شدن به لوله به ماشین منتقل می گردد. برای ساخت لوله های درز جوش مارپیچی یا همان لوله‌های اسپیرال از زاویه بین لوله و محورهای نوار استفاده می شود. زاویه تشکیل شده بین محورهای نوار و لوله زاویه شکل دهی یا ورودی نام دارد. 

در روش C2 جوش دادن بین دو نیمه لوله مورد توجه قرار می گیرد. این لوله‌های نیمه ابتدا به شکل C تولید شده اند. به همین خاطر از این روش با نام روش C2 یاد می شود.

جوشکاری لوله های اسپیرال

برای جوشکاری لوله اسپیرال از روش قوسی زیر پودری استفاده می شود. جوشکاری زیر پودری دارای اصول و قواعدی است. این اصول و قواعد برای نخستین بار در سال 1892 مورد توجه قرار گرفت. بنیان گذاری اصول جوشکاری زیر پودری به وسیله اسلاویانوف انجام شد. روش جوشکاری قوسی تحت لایه ای با دخالت مواد گداز آور دانه ای انجام می شود. دستگاه جوشکاری قوسی زیر پودری و روش جوشکاری قوسی تحت لایه ای در سال 1927 اختراع شد.   

در فرآیند جوشکاری قوسی زیر پودری از متد مخفی کردن جوشکاری با پودر مخصوص یا پوشش فلاکس استفاده می شود. با این اتفاق از ورود اکسیژن به قوس و اکسیده شدن جوش جلوگیری می شود. جوشکاری انجام شده برای ساخت و تولید لوله فولادی اسپیرال در دو طرف لوله فولادی(در ناحیه داخل و بیرون لوله) انجام می گیرد. به طور کلی نقاطی که در لوله اسپیرال مورد جوشکاری واقع می شوند، از نظر مکانی حدود 180 درجه با هم اختلاف دارند.

با انجام جوشکاری قوسی زیر پودری شاهد پسماندهای قابل توجهی هستیم که از جوشکاری بر روی لوله به دست می آید. جوشکاری قوسی زیر پودری پسماندهای قابل توجه خود را حتی بعد از هیدروتست و عملیات سرد نشان می دهد. نتایج بررسی و تحقیقات نشان می دهد که پسماندهای جوشکاری در لوله اسپیرال بعد از انجام عملیات هیدروتست نیز به میزان 40 تا 80 درصد تغییر می یابد.

لوله دوجداره پلی اتیلن

شرکت نشاگستر بعنوان اولین تولید کننده لوله دوجداره پلی اتلین در کشور و صادر کننده برتر لوله های کاروگیت در کشور میباشد که از سال ۱۳۷۷ شروع به فعالیت کرد. در آبان سال ۱۳۷۹ این شرکت توانست تندیس ویژه ابتکار و فن آوری را از اولین نمایشگاه بین المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب تهران کسب نماید.

شرکت نشاگستر پردیس با بهره گیری از کارشناسان توانمند خود، بهترین روش ها و تکنولوژی های روز دنیا را در طراحی و ساخت لوله های پلی اتیلن، لوله کاروگیت اسپیرال و منهول کاروگیت با گذراندن استانداردهای مربوطه، به کار می گیرد.

دانش فنی و تخصصی مهندسان و کارشناسان نشاگستر از یک سو و تجربه بالا در طراحی و ساخت لوله های پلی اتیلن، پشتوانه بسیار قوی را برای پیشبرد پروژه های مختلف انتقال و تصفیه آب و فاضلاب فراهم نموده است و با به کارگیری دانش و توان فنی متکی بر نوآوری، خلاقیت و تجربه موفقیت آمیز خود، در زمینه طراحی و ساخت خطوط انتقال و ذخیره و تصفیه فاضلاب گامی موثر جهت دستیابی به این مهم برداشته است.

مجموعه نشاگستر با توجه به گستردگی سایزهای لوله تولیدی و مخازن ذخیره و سپتیک و منهول با ظرفیت های متنوع، میتواند تمام نیازهای مشتریان و کارفرمایان را در این زمینه تامین نماید. برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان متخصص به وبسایت نشاگستربا آدرس neshagostar.com مراجعه نمایید.

لوله کاروگیت اسپیرال منهول کاروگیت لوله دوجداره پلی اتلین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر