کد خبر: 1036115 A

وقتش است به خودمان بیاییم و برای درست فکر کردن و داشتن روان سالم، به جسم‌مان بیشتر توجه کنیم و در روند انجام فعالیت‌های روزانه و همچنین برنامه غذایی خود، تغییراتی ایجاد کنیم.

مشکلات روحی و روانی را جدی بگیرید!

از قدیم گفته‌اند که عقل سالم در بدن سالم است. اما ما بی‌توجه به اهمیت سلامت جسم برای داشتن زندگی باکیفیت، از صبح تا شب کار می‌کنیم، کم می‌خوابیم، مدام غذاهای ناسالم و آماده می‌خوریم و سیگار پشت سیگار روانه ریه‌های‌مان می‌کنیم. بعد وقتی صدای بدن‌مان در می‌آید و با زبان بی‌زبانی به ما می‌گوید خسته‌است، فقط قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زای غیرطبیعی به خوردش می‌دهیم و بعد هم می‌پرسیم، چرا افسرده و خسته‌ایم و نمی‌توانیم درست کار کنیم؟! یا چرا مدام کارهای مهم روزانه را فراموش می‌کنیم و نمی‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم؟ جوابش مشخص است؛ زیرا ما با بدن‌مان خوب رفتار نکرده‌ایم.

وقتش است به خودمان بیاییم و برای درست فکر کردن و داشتن روان سالم، به جسم‌مان بیشتر توجه کنیم و در روند انجام فعالیت‌های روزانه و همچنین برنامه غذایی خود، تغییراتی ایجاد کنیم.

آمار ابتلا به بیماری‌های روانی رو به افزایش است

به گفته آتسز فمیلی، بیماری‌های روانی و جسمی نشانه‌هایی هستند که به ما بگویند بدن‌مان نیاز به توجه بیشتری دارد. این روزها اخبار زیادی درباره میزان افزایش ابتلا به بیماری افسردگی می‌خوانیم. طبق آمارهای اخیر از سوی وزیر بهداشت، میزان شیوع افسردگی در ایران طی ۲۶ سال گذشته دو برابر شده است و ۱۶/۸ درصد زنان و بیش از ۱۰ درصد مردان افسرده هستند. همین آمار کافی‌ست تا نگران آینده سلامت روانی خودمان و اطرافیان‌مان شویم. لازم به ذکر است که به غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی نیز تاثیر بسیار زیادی بر ابتلا به بیماری افسردگی دارند. بنابراین با نزدیک کردن شرایط محیطی‌مان به استاندارد سلامت روان جهانی، می‌توانیم کمتر نگران ابتلا به این بیماری باشیم. در ادامه راهکارهایی به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، زندگی روانی سالم‌تری داشته باشید.

خودتان را آلوده اخبار نکنید

هر روز هزاران اتفاق دردناک در جهان می‌افتد. از سیل و زلزله بگیر تا جنگ و خشونت. تمام این اخبار ناراحت کننده هستند و طبیعی‌ست به‌عنوان انسان، با آسیب‌دیدگان در سراسر جهان ابزار هم‌دردی کنیم. اما نباید فراموش کنیم که بخش بزرگی از سلامت روانی ما بر اثر خواندن اخبار خشونت‌بار و ناراحت‌کننده، تهدید می‌شود. هر روز با باز شدن شبکه‌های اجتماعی در گوشی‌های همراه‌، حجم زیادی از اطلاعات و اخبار بد به ذهن ما وارد می‌شود و همین موضوع، یکی از بزرگ‌ترین عوامل ابتلا به بیماری افسردگی است. پس به تناسب زمان و زندگی خود خبر بخوانید، نه بیشتر.

تغذیه سالم داشته باشید

شنیدن این جمله که فست فود ضرر دارد تکراری به نظر می‌رسد. بله! اما واقعا فست فود ضرر دارد. استفاده طولانی‌مدت از غذاهای فست‌فودی و آماده و غذاهای کنسروی و پر ادویه، جنایت در حق بدن‌تان است. اگر می‌خواهید تمام عمر خود را با این غذاها سر کنید، بهتر است فاتحه داشتن بدنی سالم و بدون مریضی را بخوانید. اگر مدتی پشت سر هم به گل‌های خانه‌تان آب آلوده بدهید، کودش را عوض نکرده و علف‌های هرزش را هرس نکنید، گیاه از بین می‌رود. کاری که با خوردن هر روزه غذاهای ناسالم با بدن‌تان می‌کنید، کم کم باعث از بین رفتن انرژی بدن‌تان و برهم خوردن کارکرد ارگان‌های زنده آن می‌شود. بدن ما نیاز به غذاهای سالم دارد. پس سعی کنید در برنامه غذایی خود جایی برای غذاهای آب‌پز ساده، پروتئین‌ها و سالاد و سبزیجات باز کنید.

از نوشیدنی‌های طبیعی برای رفع افسردگی غافل نشوید

 

 

زعفران معجزه می‌کند! این را از قدیمی‌ها شنیده‌ایم. اما شاید هیچ‌وقت به میزان اثرات مثبتی که این ماده بر بدن دارد توجه ویژه‌ای نداشته‌ایم. حالا وقتش است که به زعفران نه تنها به‌عنوان چاشنی غذا، که به‌عنوان یک داروی طبیعی نگاهش کنیم. این داروی معجزه‌آسا تبحر خاصی در سرزنده نگه داشتن بدن و افزایش سطح انرژی دارد. علاوه‌بر آن، وقتی این ماده را در ترکیب با آب و به‌صورت شربت زعفران مصرف می‌کنیم، تاثیری که بر کارکرد بدن می‌گذارد را با سرعت بیشتری می‌توانیم لمس کنیم. اگر دچار کرختی و بی‌حالی هستید و سطح انرژی پایینی دارید، یا اگر احساس افسردگی می‌کنید، کمی از این ماده را به‌صورت دمنوش یا شربت میل کنید. آن‌وقت می‌بینید که چطور جسم‌تان سرحال می‌آید و انرژی لازم را برای ادامه روز پیدا می‌کند.

یکی دیگر از نوشیدنی‌های آتسز فمیلی که می‌تواند به رفع افسردگی و اختلالات ناشی از آن کمک کند، دمنوش به است. این دمنوش با افزایش متابولیسم بدن و بهبود عملکرد دستگاه گوارشی، باعث لاغری نیز می‌شود. پس زودتر کمی بِه خشک‌شده تهیه کنید، روی آن کمی آب جوش بریزید و بگذارید دم بکشد. سپس آن را با کمی شیرین‌کننده طبیعی میل کنید. با دمنوش به می‌توانید انرژی از دست‌رفته بدن‌تان را باز گردانید.

قابل توجه زنان: زعفران را در برنامه غذایی خود بگنجانید

 

 

زنان به‌علت قاعدگی ماهیانه، بیشتر در معرض تغییر خلق و خو و افسردگی هستند. به‌همین دلیل توجه به تغذیه سالم در دوران قاعدگی و پیش از آن، یکی از کارهای واجب برای زنان است. باتوجه به اختلالات قبل از قاعدگی مانند زود رنجی، گر گرفتگی، بی‌قراری و افسردگی و همینطور مشکلات جسمی مانند دل درد، سر درد و دردهای عضلانی، بهتر است زنان از یک داروی طبیعی برای رفع این مشکلات کمک بگیرند. چه چیزی بهتر از یک دمنوش طبیعی و  بدون ضرر مانند دمنوش زعفران؟ از جمله فواید زعفران برای زنان می‌توان به افزایش سطح آهن خون، کمک به تنظیم فشار خون، کنترل ترشح میزان سرتونین خون برای رفع افسردگی، افزایش سطح انرژی بدن و کمک به درمان دردهای عضلانی اشاره کرد.

به‌صورت منظم ورزش کنید

چه کسی است که از معجزه ورزش برای داشتن بدنی سالم و پرنشاط غافل باشد؟ همه ما خوب می‌دانیم که ورزش با افزایش متابولیسم، عملکرد ارگان‌های بدن را تنظیم کرده و به لاغری نیز کمک می‌کند. اما با وجود این، بسیاری از ما ورزش را یک عمل دست و پا گیر می‌دانیم که به تلف شدن وقت می‌انجامد. اما اگر می‌خواهید در میان سالی و پیری احساس کسلی و افسردگی نداشته باشید، زودتر دست به کار شوید و ورزشی که مورد علاقه‌تان هست را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید. دو یا سه روز ورزش در هفته، ضامن سلامتی جسم و جان شماست.

خواب کافی داشته باشید

بدن ما به‌طور متوسط به ۷ ساعت خواب شبانه نیاز دارد. این عدد بین بازه ۶ ساعت تا ۹ ساعت متغیر است و هرکسی براساس الگوی زندگی و نیاز بدنش، باید خوابش را به این بازه نزدیک کند. نداشتن خواب کافی یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای داشتن افسردگی زودهنگام است. اگر می‌خواهید در سنین جوانی خستگی و افسردگی را تجربه کنید، پس کمتر از ۷ ساعت بخوابید! خواب کافی همراه با رویا، به برقراری تعادل روحی و افزایش سطح انرژی بدن کمک شایانی می‌کند. همچنین نداشتن خواب کافی، عامل بروز بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی است. خواب بی‌کیفیت یکی از دلایل داشتن خلق تنگ، مشکل در تصمیم‌گیری، هوشیاری کلی و حل مسئله است. اگر سر کارتان دچار مشکل شده‌اید و نمی‌توانید درست فکر کنید، شاید نیاز دارید تنها چند ساعت بیشتر بخوابید. خواب را دست کم نگیرید.

شربت زعفران دمنوش به
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر