کد خبر: 1035352 A

از دیدگاه برخی از افراد رمان های ایرانی ارزش خواندن ندارند زیرا موضوعاتی را بیان می کنند که تمامی ما از آن ها آگاه هستیم؛ اما موضوع به این صورت نیست، رمان های ایرانی برای ما نسبت به رمان های خارجی انس و الفت بیشتری را ایجاد می کنند و نزدیکی بیشتر با روح و روان ما دارند.

رمان ایرانی جز داستان های جذابی است که می تواند باعث جذب و ایجاد کشش در هر فردی برای شروع کتاب خوانی شوند. اگر اهل خواندن رمان و داستان باشید مسلما پیش از آن که به یک رمان خوان حرفه ای تبدیل شوید، با رمان های ایرانی شروع کرده اید. از دیدگاه برخی از افراد رمان های ایرانی ارزش خواندن ندارند زیرا موضوعاتی را بیان می کنند که تمامی ما از آن ها آگاه هستیم؛ اما موضوع به این صورت نیست، رمان های ایرانی برای ما نسبت به رمان های خارجی انس و الفت بیشتری را ایجاد می کنند و نزدیکی بیشتر با روح و روان ما دارند.

در این مطلب قصد داریم تا در خصوص انواع رمان های ایرانی، نحوه نگارش و چاپ آن ها، موضوعات کلی آن ها و چگونگی دانلود این رمان ها صحبت کنیم.

انواع چاپ رمان های ایرانی

رمان های ایرانی از لحاظ چاپ به دو نوع رمان های چاپی و کاغذی و رمان های اینترنتی تقسیم بندی می شوند. رمان های چاپی که همان رمان های کتابی هستند از زمان های گذشته وجود داشته اند و برای آن که به چاپ برسند مراحل زیادی را برای گرفتن مجوز پشت سر گذاشته اند.

رمان های اینترنتی همان رمان هایی هستند که در سایت ها و وبسایت ها نوشته و منتشر می شوند؛ البته با پیشرفت تکنولوژی و همه گیری استفاده از فضای مجازی و اپلیکیشن های اینترنتی همچون اینستاگرام، تلگرام و...این نوع از رمان ها را در این شبکه ها نیز مشاهده خواهید کرد. برای مطالعه این رمان ها می توانید به راحتی آنها را با فرمت های مختلفی مثل pdf یا epub دانلود کرده و در نرم افزارهای معمول بخوانید.

ژانرهای رمان ایرانی

مطرح کردن ژانر یا سبک رمان برای رمان ایرانی آن چنان مهم نیست زیرا رمان ایرانی غالبا در سبک های عاشقانه و اجتماعی نوشته می شود، اما این موضوع به این دلیل نیست که رمان ها و داستان های ایرانی در سبک های دیگر نوشته نمی شوند.

رمان های ایرانی در ژانرهای مختلفی با قلم رمان نویسان معروفی به چاپ رسیده اند و یا به صورت الکترونیکی قابل دانلود کردن هستند. از پرطرفدارترین سبک های رمان ایرانی می توان موارد زیر را نام برد:

رمان ایرانی عاشقانه

موضوع غالب رمان های عاشقانه ایرانی نشان دادن عشق بین دو فرد از دو دنیای متفاوت است، گاهی اوقات کیفیت نوشتار و همچنین موضوع منتخب نویسنده به قدری ضعیف است که مخاطب خواندن رمان را نیمه کاره رها می کند و به طور کلی تمایلی به ادامه مطالعه نشان نمی دهد، ممکن است تنها کاری که انجام می دهد مطالعه چند صفحه آخر به منظور فهمیدن ته داستان باشد.

اما بسیاری از رمان های عاشقانه ایرانی موضوعاتی جذاب دارند و چون داستان آنها با فرهنگ ما همخوانی دارد، از پرطرفدارترین ژانرهای رمان به شمار می آیند.

از معروف ترین رمان های عاشقانه ایرانی می توان بامداد خمار و دالان بهشت را نام برد که کمتر رمان خوانی است که از خواندن آنها لذت نبرده باشد.

رمان ایرانی جدید

این روزها رمان های ایرانی جدید را از وب سایت های مختلفی از جمله رمان بوک یا ناولزلند می توان دانلود کرد. دانلود رمان ایرانی جدید مزایای بسیار زیادی دارد از جمله اینکه شما به راحتی می توانید آنها را در هر مکانی با موبایل یا تبلت خود مطالعه کنید و اوقات فراغت تان را با آنها پر کنید.

اگر به دنبال دانلود رایگان رمان عاشقانه ایرانی هستید به شما دانلود رمان ایرانی خسوف و رمان ایرانی عشق دوم را پیشنهاد می کنیم. این رمان های ایرانی با فرمت pdf قابل دانلود هستند.

بهترین نویسنده رمان ایرانی کیست؟

انتخاب بهترین نویسنده رمان ایرانی، با توجه به تنوع بالای رمان های معروف ایرانی بسیار مشکل است. با اینحال، چندین نویسنده رمان ایرانی را می توان نام برد که کتاب ها و رمان های آن ها طی چندین سال به دفعات به چاپ رسیده و حتی با گذشت زمان جذابیت خود را از دست نداده است.

عباس معروفی را بی شک می توان یکی از همین بهترین نویسنده های رمان ایرانی نام برد. آثار مشهور این نویسنده از جمله سال بلوا و سمفونی مردگان آنچنان زیبا نگاشته شده که رمان خوانان به یک بار خواندن آن قانع نمی شوند.

دیگر نویسندگان معروف ایرانی که آثار آنها طرفداران زیادی دارد:

  • فهیمه رحیمی با آثاری همچون ابلیس کوچک، تاوان عشق
  • مرتضی مودب پور با چاپ آثاری از جمله خواستگاری یا انتخاب، رکسانا
  • چیستی یثربی

این نویسنده در سالهای اخیر با انتشار رمان در صفحات اجتماعی از جمله اینستاگرام بسیار پرطرفدار شده است. معروفترین رمان نوشته شده توسط چیستی، رمان ایرانی پستچی است که داستان زندگی واقعی خود اوست.

sdgvfsd

رمان های اجتماعی

ژانرهای اجتماعی غالبا در خصوص موضوعات و مشکلات مربوط به وقایع جامعه می شوند. در این ژانرها معضلات جامعه را به شیوه داستان گونه بیان می کنند. به طور مثال در یک رمان چند صد صفحه ای ممکن است فقط موضوع خیانت بیان شود.

رمان های تاریخی

ژانرهای تاریخی خط مشی مشخصی دارند. در اینگونه از ژانرها نویسنده نیازی به تخیل و ایده پردازی برای هسته اصلی داستان ندارد بلکه تنها کاری که باید انجام دهد آن است که به وقایع و رویدادهای اتفاق افتاده در تاریخ بشر شاخه و برگ داده و سعی کند تا این رویدادها را به نحوی با یک سیر داستانی بیان کند که برای خواننده جذاب باشد.

یکی از همین رمان های تاریخی ایرانی که نشان دهنده قسمتی از تاریخ پر افتخار ایران است و ماجراهای روی داده را به شکل داستان های منسجم و مرتب بیان می کند رمان پانته آ است. در این رمان بر خلاف اسمی که روی آن گذاشته شده است، بیشتر رویدادهای کتاب بر اساس زندگی و اتفاقات کوروش کبیر است.

رمان های جنایی

رمان های جنایی معمولا سبک معماگونه ای دارند که باعث می شوند تا خواننده به چالش کشیده شود و نتواند بدون آن که کتاب را به اتمام برساند، آن را بر زمین بگذارد. در رمان های جنایی یا معماگونه هر لحظه مخاطب در حال حدس زدن جواب سوالی است که در بطن داستان پنهان شده است. در بین رمان های ایرانی نمی توان به راحتی یک رمان معماگونه خوب پیدا کرد؛ اما این موضوع در رمان های خارجی کاملا برعکس است و از این بابت ژانر غنی و پرباری را دارند.

رمان نویسی

شاید شما هم جز آن خیل عظیمی از افراد باشید که در سال های دور یا نزدیک حس کرده اید استعداد نویسندگی دارید و می توانید به راحتی و با داشتن یک قلم و یک دفتر شرعوع به نوشتن کتاب کنید. رمان نویسی شاید در وهله اول نیاز به قلم و کاغذ داشته باشد اما این دو مورد برای آن که یک رمان نوشته و به ثمر بنشیند کافی نیست.

رمان نویسی که به زبان ایرانی و در ایران رمان می نویسد یکی از مظلوم ترین نویسندگان سرتاسر دنیا است. برای آن که بتوان یک رمان ایرانی را در کشور ایران به چاپ رساند باید در ابتدا از ممیزی های وزارت ارشاد عبور کرد. وزارت ارشاد برای چاپ و در واقع مجوز چاپ رمان ها هیچ قانون خاصی ندارد و می تواند یک کتاب را به صورت کلی رد کند و اجازه انتشار به آن ندهد.

اگر فردی هستید که تمام این موضوعات را می توانید تحمل کنید و کفش آهنین به پای خود کرده اید بهتر است بدانید که به علت رعایت نشدن قانون کپی رایت در ایران در صورتی که رمان خود را نتوانید به هر دلیلی به چاپ برسانید، امکان دزدیدن و جعل آن توسط افراد سودجو بسیار زیاد است.

انجمن رمان نویسی

به دلیل وجود مواردی که در قسمت بالا مطرح شد و به منظور حمایت از رمان نویسان ایرانی، انجمن رمان نویسی ایرانی تاسیس شد. در حال حاضر تعداد زیادی از این انجمن های رمان نویسی به صورت سایت وجود دارند که افراد و نویسنده ها در این انجمن ها ثبت نام کرده و عضو می شوند. رمان نویسان تازه کار می توانند رمان خود را در این انجمن ها منتشر کنند و افراد علاقه مند نیز می توانند رمان ها را بخوانند.

مزیت وجود این انجمن ها علاوه بر دفاع از حقوق نویسنده و جلوگیری از کپی شدن مطالب او، شامل ایجاد حمایت و همچنین فضایی سازنده برای نقد و بررسی از رمان نویسنده نیز می شود؛ پس چه نویسنده هستید و چه خواننده بهتر است در یکی از این انجمن ها عضو باشید.

سخن پایانی

در خصوص رمان های ایرانی، سبک ها یا ژانرهای رمان ایرانی، انجمن رمان نویسی و...با یکدیگر صحبت کردیم و در مورد هرکدام نیز توضیحاتی را ارائه دادیم. اگر خواننده و طرفدار سبک رمان های ایرانی هستید بهتر است با دانلود قانونی و یا خرید کتاب های نویسندگان به این بخش از فرهنگ و هنر کشورمان کمک کنیم.

رمان ایرانی مرتضی مودب پور رمان نویسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر