کد خبر: 1032689 A

در این مطلب بصورت کامل به بررسی ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش می پردازیم و همچنین به شما چگونگی رفع این کد خطا در لباسشویی بوش را نیز آموزش می دهیم.

بعضی از کدهای خطا که بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی ظاهر می شوند، بسیار خطرناک به نظر می رسند، از این رو، اگر با ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش خود یا ترکیبی از چراغ های چشمک زن 1000، 800 و شستشو (یا 800 ، 600 و شستشو (rinsing) برای مدل های قدیمی تر) مواجه شدید، فوراً دستگاه خود را از برق جدا کنید و  با تعمیرکار تماس بگیرید.

این کد خطا زمانی ظاهر می شود که مخزن دستگاه قادر به چرخش نباشد. و ماشین لباسشویی تلاش می کند تا این مشکل را با مکانیزم های کنترل خود برطرف کند، اما پس از تقلای فراوان، موفق به این کار نمی شود و در نتیجه کد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش شما ظاهر می شود. قبل از خواندن ادامه این مقاله باید خدمت شما عرض نماییم که این مقاله بسیار کاربردی توسط تعمیرگاه شیراز پشتیبان به عنوان نمایندگی بوش در شیراز تهیه شده است.

وقوع ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش به صورت ترکیبی از چراغ های چشمک زن 1000، 800 و شستشو

کد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش چه مفهومی دارد؟

وقتی که، ماشین لباسشویی شما شروع به کار نمی کند، یا اینکه به هنگام شستشو، چرخش مخزن آن متوقف شده است. در این وضعیت، دستگاه با تلاش زیاد سعی در چرخاندن مخزن دارد، اما از کار می افتد، و کد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش ظاهر می گردد. در این وضعیت، شما باید بلافاصله دستگاه را خاموش کنید تا مانع از برق گرفتگی شوید. اکنون وقت آن است که دلیل وقوع این اتفاق را بدانیم و از میزان خطرناک بودن آن مطلع شویم.

اولین و ساده ترین مسئله ای که می تواند سبب وقوع این مشکل در روند چرخش مخزن لباسشویی گردد، وجود ولتاژ ضعیف در دستگاه است که هیچگونه ارتباطی با استفاده نادرست یا آسیب جدی به قطعات آن ندارد. اما متأسفانه، این مورد می تواند به ندرت اتفاق بیفتد.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند سبب وقوع این مشکل شود، وجود یک جسم خارجی در مخزن دستگاه است، که مانع چرخش آن می شود. شما می توانید جهت رفع این مشکل، به سادگی مخزن دستگاه را به صورت دستی بچرخانید و آن را مورد بررسی قرار دهید، و اگر صدای غیر عادی از آن شنیدید، پس، دلیل این مشکل را یافته اید. این امر می تواند، بسیار خطرناک باشد، زیرا وجود اشیا تیز در مخزن می تواند آن را سوراخ کند و باعث نشتی آن شود، و در نهایت سبب سوختن سیستم الکترونیکی دستگاه گردد. بنابراین سریعاً از وجود جسم خارجی در مخزن مطمئن شوید.

علاوه بر این دلایل ساده، که می تواند سبب وقوع ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش گردد، موارد جدی تری نیز وجود دارد، که قطعاً جهت رفع آن، نیاز به مداخله یک تکنسین با تجربه و حرفه ای در این زمینه می باشد.

موارد دیگری که می تواند سبب ظاهر شدن این کد خطا گردد، عبارتند از:

  1. خرابی سنسور هال: این سنسور، همچنین به سنسور موقعیت روتور معروف است، و فعالیت موتور را در طول چرخه شستشو کنترل می کند. بنابراین، اگر مشکل از این سنسور باشد، وقتی اطلاعات مربوط به سرعت موتور را دریافت نمی کند، عملکرد دستگاه را متوقف کرده و کد ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش نمایش داده می شود.
  2. خرابی موتور: وقتی بحث خرابی موتور می شود، در این صورت لباسشویی نمی تواند شروع به کار کند. و پس از چند بار تلاش جهت شروع روند چرخش دستگاه، متوقف شده و این کد خطا را نشان می دهد. احتمالاً این ارور را می توان به خرابی برس موتور ربط داد، که این مورد، در لوازم خانگی بوش رایج است. یکی دیگر از دلایل وقوع این ارور، می تواند نشتی موتور لباسشویی باشد که در این حالت باید به تعویض کل موتور بپردازید.
  1. مورد دیگری که می تواند سبب وقوع این خطا شود، حلقه ای است که در بین موتور و سنسور قرار دارد، و آنها را تغذیه می کند. اگر در این وضعیت، RPS و موتور سالم به نظر می رسند، باید سیم های حلقه مورد بررسی قرار گیرد و تعویض شود.

نحوه رفع ارور یا کد خطا F21 در ماشین لباسشویی بوش

نحوه رفع ارور یا کد خطا F21 در ماشین لباسشویی بوش

همانگونه که در بالا اشاره شد، به محض اینکه، بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی شما کد خطای F21 ظاهر گردید، بهتر است، با یک متخصص با تجربه تماس برقرار کنید. اما اگر از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستید، می توانید به تعویض برس موتور پرداخته، و حتی سنسور هال(Hall) را نیز خودتان عوض کنید.

پس از کشیدن برق دستگاه، دیواره پشتی و تسمه انتقال آن را جدا کرده تا بتوانید به راحتی به موتور لباسشویی دسترسی پیدا کنید.

RPS در این قسمت موتور واقع شده است، از این رو جهت دسترسی به آن باید موتور را خارج کنید. توصیه می شود قبل از جدا کردن موتور، تعدادی عکس از اتصالات و نحوه سیم کشی دستگاه بگیرید.

بعد از اینکه اجزاء و قطعات مورد نظر را از لباسشویی جدا کردید، می توانید پس از برداشتن سنسور Hall، آن را با دقت بررسی کنید و به دنبال علائمی از خرابی بگردید. ممکن است مشکل از گرد و غبار و چرک روی این سنسور باشد، که در این صورت، باید آن را پاک کنید. اما مهمترین مرحله، بررسی RPS با یک دستگاه مولتی متر است. اگر مولتی متر نشان می دهد که این سنسور حتی پس از تمیزکاری صحیح، نیز کار نمی کند باید تعویض شود.

در صورتی که دلیل این کد خطا را یافتید و کلیه اقدامات لازم جهت رفع آن را انجام داده اید، اما همچنان این کد خطا از بین نرفت، از این رو، باید دستگاه را به صورت دستی تنظیم کرده، تا به طور عادی به کار خود ادامه دهد.

پس از اینکه سلکتور برنامه لباسشویی را در حالت خاموش (Off) قرار دادید، چهار مرحله برای تنظیم مجدد آن وجود دارد:

  1. چرخش سلکتور را به آرامی شروع کنید، تا زمانی که کد خطا را بر روی صفحه مشاهده کنید.
  2. دکمه دور مخزن را، چند ثانیه فشار دهید.
  3. سلکتور دستگاه را به Drain تغییر دهید.
  4. دکمه چرخش را فشار دهید.

اگر در این حالت، صدایی را می شنوید و چشمک زدن را مشاهده می کنید، سیستم تنظیم مجدد شده است. در غیر این صورت، تمام مراحل بالا را مجدداً تکرار نمایید.

اگر تمام مراحل بالا را انجام دادید، اما همچنان مشکل شما رفع نشد، می توانید با یک تکنسین با تجربه و واجد شرایط تماس بگیرید، زیرا که ارور F21 در ماشین لباسشویی بوش، مخصوصاً در زمان نشتی مخزن می تواند بسیار جدی باشد.

در آخر توصیه می نماییم چنانچه نتوانستید مشکل دستگاه خود را رفع نمایید، حتما با مراکز معتبر تعمیراتی مانند تعمیرگاه لوازم خانگی شیراز پشتیبان که ارائه دهنده خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در شیراز می باشد تماس حاصل نمایید.

تعمیر ماشین لباسشویی در شیراز نمایندگی بوش در شیراز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر