کد خبر: 1027099 A

سپراتور مگنت یک آهنربای قوی است که برای جداسازی ضایعات مختلف آهنی در صنایع گوناگون کاربرد دارد. البته مگنت سپراتور تنها در یک شکل تولید نمی شود و بر حسب نوع کاربرد و موارد دیگر در گروه های مختلف تولید می گردد تا بهترین نتیجه را ایجاد کند.

یکی از دغدغه هایی که در بسیاری از صنایع تولیدی مانند کارخانجات غذایی گندم، آرد و خوراک دام، صنایع سیمان، شن، ماسه، گچ، آجر و سفال و صنایع کاشی و سرامیک و چینی وجود دارد ذرات ناخالص آهن هستند. این ذرات هم ممکن است از نظر سلامت در صنایع غذایی مشکل ایجاد کنند و هم ممکن است از نظر کیفیت اختلالاتی ایجاد نماید. به همین دلیل مهندسین تصمیم گرفتند از خاصیت مغناطیسی آهنربای صنعتی مثل لیفت مگ برای جداسازی این ناخالصی ها استفاده کنند. بر اساس این تئوری مگنت سپراتور به معنای آهنربای جداکننده مورد استفاده قرار گرفته که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

معرفی مگنت سپراتور

سپراتور مگنت یک آهنربای قوی است که برای جداسازی ضایعات مختلف آهنی در صنایع گوناگون کاربرد دارد. البته مگنت سپراتور تنها در یک شکل تولید نمی شود و بر حسب نوع کاربرد و موارد دیگر در گروه های مختلف تولید می گردد تا بهترین نتیجه را ایجاد کند.

111111111111111

 

انواع مگنت سپراتور از نظر کاربرد

همان طور که گفتیم مگنت سپراتور انواع مختلفی دارد که در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد:

سپراتور مغناطیسی دائم دستی (معلق)

سپراتورهای مغناطیسی دائم معلق بدون نیاز به برق و باتری و به صورت معلق روی آهنربای نوار نقاله یا شوت نصب می شوند. این دستگاه برای جذب قطعات آهنی مانند ناخن لودر، قطعات شوت ها و سرندها، پیچ های درشت و موارد دیگر از این دست استفاده می شود. همچنین از ورود این مواد به دستگاه های خرد کننده مانند انواع سنگ شکن، کوبیت، والس، هیدروکن، پرس، آسیاب و مواد دیگر جلوگیری خواهد کرد.

سپراتور جداکننده دائم خود تمیزکن

سپراتور جداکننده دائم خود تمیزکن نیز بر روی آهنربای نوار نقاله یا شوت نصب می شود. مزیت این نوع دستگاه های جداکننده این است که علاوه بر توانایی جذب قطعات آهنی مزاحم در بین مواد اولیه که وارد پروسه تولید می شوند این قابلیت را دارد که به صورت اتوماتیک قطعات جذب شده را از خط تولید خارج کند؛ بنابر این در صنایع مختلفی که ضایعات آهنی زیاد باشد از این دستگاه به وفور استفاده می شود.

22222222222

سپراتور به شکل مخروطی

در این مگنت سپراتور از آهنربای دائم استفاده می شود. از سپراتور مخروطی بیشتر برای مکان هایی استفاده می کنند که ریزش مواد به صورت فله ای و آزاد باشد. خود این نوع جداکننده از دو قسمت مجزا شامل آهنربای دائم مخروطی و محفظه استیل می باشد.

سپراتور بالابر الکتریکی گرد و مستطیل

مگنت سپراتور بالابر الکتریکی گرد و مستطیل کاربردهای فراوانی در صنایع و کارگاه های تولیدی برای حمل قراضه، لوله بندل، کویل، بیلت و غیره دارد.

درام مگنت سپراتور های خشک و تر

در نوعی دیگر از دسته بندی های مگنت سپراتور آن ها را به دو دسته تر و خشک تقسیم بندی می کنند که به صورت زیر می باشند:

درام سپراتور تر

این سپراتورها معمولاً برای جداسازی آهن از مخلوط سنگ معدنی با استفاده از شدت پایین میدان مغناطیسی و گاهی شدت متوسط میدان مغناطیسی استفاده می شود. این دستگاه ها دارای مخازنی با مدل Dense Media هستند. در این مخزن ها ذرات سنگ معدن به صورت مخلوط در آب وارد مخزن شده و به طور یکنواخت در کل طول سطح درام هدایت خواهد شد.

سپس این مخلوط از فاصله بین بدنه استوانه و مخزن عبور می کند و در این بخش ذرات آهن جدا می شوند. مواد باطله نیز از طریق محفظه پایین مخزن و بعد از عبور از دریچه های مربوطه خارج خواهند شد. این نوع دستگاه ها بر حسب ظرفیت مورد نیاز در طرح ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند که البته باید این اندازه ها استانداردهای لازم را داشته باشند. از این نوع مگنت سپراتور بیشتر برای جداسازی و تغلیظ نرمه سنگ آهن و یا کنسانتره سنگ آهن استفاده می کنند.

33333333

درام سپراتور مغناطیسی خشک

از این مگنت سپراتور برای جداسازی ناخالصی های آهنی در همان بدو ورود مواد اولیه استفاده می کنند. این نوع درام سپراتور از مونتاژ آرک مغناطیسی 180 درجه که در داخل پوسته ای با جنس استیل نگیر و ضد سایش می باشد درست شده است. از درپوش های آلومینیومی نیز برای مهار آن ها استفاده می کنند. مجموعه درپوش و پوسته درام با سرعت ثابتی به دور آرک مگنت حرکت می کنند. وقتی مواد ورودی روی سطح درام مگنت می نشینند، مواد غیر آهنی یا غیر مغناطیسی در جلوی درام و در مسیر طبیعی خود سقوط خواهند کرد؛ اما مواد مغناطیسی جذب آهنربا شده و روی پوسته درام می نشیند تا در نهایت بتواند تخلیه شود. این درام مگنت ها از دو جنس آهنربای سرامیکی و آهنربای نئودیم تولید می شوند و میدان های مغناطیسی متفاوتی را نیز ایجاد خواهند کرد. فاکتورهایی که در توان جداسازی ناخالصی این دستگاه ها تاثیر دارند شامل موقعیت تیغچه جداسازی، درام، تعداد قطب ها، سایز درام و نوع المان های مگنت می باشند.

موارد کاربرد درام سپراتور مغناطیسی خشک

 • ایجاد عیار بالا در سنگ آهن (مگنتیتی و هماتیتی)
 • جدا کردن آلودگی های آهنی از مواد پودری معدنی
 • فرآوری و جداکردن آلودگی های آهنی در صنایع کاشی و سرامیک یا شیشه
 • استفاده در صنایع بزرگ آهن، آلومینیوم، روی، ذغال سنگ؛ شن و ماسه، گچ و سیلیس
 • استفاده در بازیافت مواد آهنی از غیر آهنی، ریخته گری، صنایع غذایی و صنایع فولاد

مزایای استفاده از جداکننده مغناطیسی دائم درام مگنت

 • نگهداری و تعمیر آسان
 • ساختار و طراحی محکم
 • قدرت جذب بسیار بالای موای آهنی از مواد غیر آهنی
 • ثابت بودن شدت میدان مغناطیسی در طول زمانی که دستگاه روشن و در حال کار است.
 • عدم نیاز به نیروی انسانی برای جدا کردن مواد آهنی از غیر آهنی
 • استفاده از میدان های مغناطیسی با شدت های مختلف بر حسب کاربرد و بدون نیاز به برق و باتری
 • عدم نیاز به قطعات یدکی زیاد
 • عمر مفید طولانی

44444444444444

سپراتور اورباند دائم چیست؟

سپراتور اورباند دقیقاً سیستمی مانند مگنت سپراتور دارد که برای صنایع سیمان، بازیافت مواد آهنی، فولاد و ریخته گری، شیشه و سیلیس، مس و آلومینیوم، چوب و کاغذ، لاستیک سازی، سرامیک، معادن، سرب و روی و خوراک دام استفاده می شود. درواقع این دستگاه هر نوع ناخالصی که همراه مواد عبوری بر روی نقاله باشد را به راحتی جداسازی می کند.

اگر این مواد توسط سپراتور اورباند دائم دستی جدا نشوند احتمال ایجاد آسیب های جدی در ماشین آلات گران قیمت خط تولید و حتی متوقف شدن خط یا کاهش راندمان چشمگیر آن وجود دارد. در نتیجه هزینه های سربار زیادی برای مجموعه تولید ایجاد خواهد کرد. معمولاً سپراتورهای اورباند یا آویز بر اساس شرایط باز و مقدار ناخالصی های آهنی به دو صورت عرضی نوار نقاله و طولی نوار نقاله نصب می شوند. نصب هر دوی این مدل ها به راحتی توسط 4 عدد سیم بکسل و مهارکش انجام می شود. خوشبختانه تمیز کاری هر دو مدل نیز به صورت اتوماتیک است و نیاز به نیروی انسانی به عنوان اپراتور ندارد.

شایان ذکر است گاهی اوقات میزان ناخالصی های آهنی کم و ناچیز است اما شرایط بار عبوری از نوار نقاله طوری است که نیاز به یک میدان مغناطیسی با شدت بالا برای جذب و جدایی آن ها داریم. ممکن است در این دستگاه ها از آهنرباهای بیشتر به صورت بلوک مگنت برای ایجاد میدان قوی تر استفاده شود. نکته قابل ذکر دیگر این است که قسمت اتوماتیک تمیز کننده های این سپراتور ها قابل حذف شدن می باشند؛ یعنی شما می توانید خودتان تصمیم بگیرید که به جای تمیزکاری اتوماتیک به صورت دستی این کار را انجام دهید تا قیمت تمام شده دستگاه مگنت سپراتور مورد نظر کاهش پیدا کند.

5555555555555

قیمت دستگاه های جداکننده آهنربایی

با توجه به اینکه دستگاه های جداکننده آهن در سایزهای مختلف و با آهنرباهای متفاوت تولید می شود نمی توان قیمت دقیقی برای آن ها ارائه داد. به علاوه تعداد آهنرباها و میدان مغناطیسی که ایجاد می کنند نیز در قیمت مگنت سپراتور تاثیر دارد. از طرفی سپراتورهایی که به صورت اتوماتیک تمیزکننده دارند قیمت بالاتری هم نسبت به سپراتورهایی که به صورت دستی تمیز می شوند خواهند داشت. نوسان قیمت آهنربا و جنس بدنه این دستگاه ها می تواند در قیمت تمام شده آن تاثیر بگذارد؛ بنابراین شما برای قیمت گرفتن ابتدا باید دستگاه مورد نیاز خود را پیدا کرده و بعد قیمت روز آن را استعلام بگیرید.

سخن آخر

استفاده از سپراتورها برای جداکردن ناخالصی های آهن در میان انبوه مواد معدنی، قراضه های آهنی و صنایع تولیدی مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. حذف این مواد آهنی به صورت دستی علاوه بر سختی کار و نیاز به نیروهای انسانی زیاد با خطاهای انسانی همراه است که به خصوص در صنایع غذایی به دلیل ایجاد خطر برای سلامتی انسان نمی توان چنین ریسکی کرد. به علاوه سرعت و راندمان کار با انواع دستگاه های سپراتور بسیار بالا خواهد بود و چرخه تولید از نظر اقتصادی رونق بیشتری می گیرد.

تهران، اتوبان رسالت، خیابان استاد حسن بنا، نبش خیابان خسروآبادی، پلاک 30، واحد 1

تماس : 26316400 

همراه: 09123338572

ارسال توسط ادوردز 20

 

سلامت گروه های مختلف معدن کاشی و سرامیک ریخته گری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر