کد خبر: 1020211 A

کیاسراتو از محصولات کیاموتورز معروف است. کیاموتورز کره‌ای از زیرمجموعه‌های شرکت بزرگ خودروسازی هیونداست و از قدیمی‌ترین شرکت‌های خودروساز کره‌ای به‌حساب می‌آید. شرکتی که کار خود را با ساخت دوچرخه و مفتول‌های سیمی شروع کرده بود، حالا محصولاتی بین‌المللی مانند کیا سراتو تولید می‌کند.

حاشیه نمی‌رویم و معرفی کیا سراتو را شروع می‌کنیم. این خودرو از محصولات سال ۲۰۰۳ است. در مدت حضورش در بازار در سه نسل مختلف تولید شده و در دسته‌بندی خودروهای موتورجلو-محورجلو قرار می‌گیرد. منظور از موتور جلو-محورجلو هم این است که موتور و چرخ‌ حرکت‌کننده آن در بخش جلوی خودرو تعبیه شده‌اند. اولین نسل این سدان کره‌ای در سال ۲۰۰۴ تولید و عرضه شد و بعد از آن تا کنون چهار نسل دیگر از کیا سراتو به بازارهای جهانی عرضه شده است. در حالیکه کیا سراتو در تمامی تیپ‌های خود در کشورهای امریکایی حضور دارد، در اروپا با مدل هاچ‌بک و در ایران فقط نسخه سدان و کوپه این خودرو عرضه می‌شود. از سال ۱۳۹۳، با عقد قراردادی میان شرکت سایپا ایران و کیا موتورز کره، امتیاز مونتاژ و تولید کیا سراتو نسل دوم در اختیار کمپانی ایرانی قرار گرفت و حالا سال‌هاست که سایپا، سراتو تولید می‌کند. اما تفاوت تیپ‌های سراتو و اساسا سراتو کیا و سراتو سایپا در کجاست؟ کدام تیپ بهتر است؟

انواع تیپ‌های  کیا سراتو

کیا موتورز، سدان سراتو را با پیشرانه‌های مختلفی در دنیا عرضه می‌کند، اما این خودرو در ایران فقط با دو مدل ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری حضور فعال دارد. این دو مدل با دو گیربکس دنده‌ای و اتوماتیک، و با امکانات مختلف وارد شدند. سایپا نیز از همین تیپ‌های سراتو، نسخه‌های مونتاژی خود را به بازار عرضه کرده است. پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری کیا سراتو، توان تولید قدرت ۱۲۴ اسب بخار و گشتاور ۱۵۷ نیوتن متر را دارد. این خودرو که با گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه شده است، حتی در نسخه آپشنال خود هم، امکانات رفاهی خاصی ندارد. اما سایپا برای مدل ۲ لیتری، در نسخه آپشنال، که با گیربکس اتوماتیک ارائه شده، لیست نسبتا خوبی از امکانات رفاهی را فراهم کرده است. مخاطب بازار امروز خودرو که با محصولات چینی پرآپشن روبرو است، در اولین قدم به دنبال امکانات رفاهی مدرن در خودرو می‌گردد و سایپا در نسخه آپشنال تا حدودی توانسته نظر مخاطب را جلب کند. این تیپ با پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری، قدرتی برابر با ۱۵۴ اسب بخار و گشتاور ۱۹۴ نیوتن متر را تولید می‌کند که نسبت به مدل قبلی، خودرویی قوی‎تر است. اما نسل سوم کیا سراتو، که در سال ۲۰۱۷ وارد ایران شد، در حقیقت فیس‌لیفتی از همین مدل قدیمی کیا سراتو است. تفاوت‌های اندکی که در طراحی ظاهری این خودرو داده شده خیلی نمی‌تواند با طراحی‌های مدرن دنیای امروز رقابت کند اما باز هم کیا سراتو به دلیل نوع ساخت و سبکی که مورد علاقه خانواده‌های ایرانی است، بازار خودش را پیدا می‌کند. مدل جدید با پیشرانه ۲ لیتری تقریبا همان قدرت مدل قبلی را دارد. برای خرید یک سراتو، باید به نکات بسیار کوچکی توجه کرد تا بتوان نقاط ضعف و قدرت آن را به راحتی پیدا کرده و ارزش خرید این خودرو را تخمین زد. کاری که شاید از عهده افراد معمولی خارج باشد. مشورت با کارشناسان خرید و فروش خودرو در سامانه‌های مختلف این حوزه مانند سایت karname، ممکن است بتواند شما را در انتخاب یک خودروی سرحال و رو پا کمک کند. سراتو، سدانی است که در کلاس قیمتی متوسط قرار دارد و به همین دلیل همواره مورد توجه قشر زیادی از مردم قرار می‌گیرد. انتخاب یک نمونه سرحال از این خودرو، بعید است که  در هنگام فروش، شما را پشیمان کند.

سراتو کیا یا سراتو سایپا؟ کدام بهترند؟

سایپا نسل دوم کیا سراتو را مونتاژ می‎کند و نسل سوم که هم اکنون در کشور ما حضور دارد فقط نسخه کره‌ای این خودرو است. از نظر ظاهری سراتو کیا با سراتو سایپا هیچ تفاوتی ندارد. اما اگر کسی تجربه رانندگی با هر دو خودروی کیا سراتو و سراتوی سایپا را داشته باشد، با نشستن در کابین، به سرعت متوجه تفاوت این دو خودرو خواهد شد. سراتو کیا، به وضوح کیفیت ساخت و متریال بهتری نسبت به سراتو سایپا دارد. این موضوع به خصوص با ضعف مونتاژ در بعضی مدل‌های سراتو سایپا، باعث ایجاد حس بی اعتمادی به محصولات این شرکت شده است. از نظر امکانات تفاوت چندانی بین دو خودرو وجود ندارد. اما در بخش ایمنی، سایپا ۴ کیسه هوا را حذف کرده و تنها ۲ کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو قرار داده است. این نکته‌ای منفی، برای مونتاژ خودرویی است که در دنیا به عنوان یکی از ایمن‌ترین سدان‌ها شناخته شده است. از طرفی سایپا، سیستم کنترل پایداری و ترمز دیسکی عقب را نیز در خودروی تولیدی خود حذف کرده است. یک نکته دیگر در بخش استفاده از قطعات فنی و عملکرد درست آپشن‌هاست که البته این موضوع هم هنگام خرید برای خریدار معمولی قابل تشخیص نیست. اگر احتمالا تصمیم به خرید یک سراتو دارید و در انتخاب میان سراتو سایپا و کیا سراتو تردید دارید، پیشنهاد ما استفاده از سرویس کارشناسی خودرو کارنامه است، که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. یک کارشناس خبره، با بررسی تمامی جوانب خودرو، به شما این اطمینان را می‌دهد که سراتوی انتخابی شما، چه سایپا و چه کیا، تا چه حد ارزش خرید دارد؟ در این روزهای گرانی خودرو، به نظر سخت‌گیری در خرید، کاری عاقلانه و منطقی است.

کارشناسی خودرو کارنامه karname
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر