کد خبر: 1019697 A

امروزه بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به دنبال دریافت کمک هزینه و یا همان بورسیه تحصیلی هستند و می خواهند بدین وسیله با هزینه بسیار کم و یا به صورت رایگان مقطع دانشگاهی خود را در دانشگاه مورد نظر خود در خارج از کشور بگذرانند.

از این رو قصد داریم تا در این مطلب با پاسخ به سوالات متداول در خصوص بورسیه تحصیلی خارج از کشور به شما در این زمینه کمک کرده و در مورد اینکه از چه طریق برای بورسیه تحصیلی درخواست دهید، چگونه درخواست خود را ارسال کنید و به چه مواردی توجه داشته باشید، به شما راهنمایی می کند.

بورسیه های تحصیلی در دسترس شامل چه مواردی می شوند؟

در حال حاضر فرصت های کمک هزینه و فاند تحصیلی بسیار متنوعی در سراسر دنیا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد، از بورسیه های تحصیلی جزئی گرفته که بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش می دهد تا بورسیه تحصیلی کامل که هزینه کل دوره تحصیلی دانشجو در خارج از کشور پوشش می دهد، همگی شامل این مجموعه می گردد.

البته اغلب کمک هزینه های تحصیل در خارج از کشور تنها هزینه شهریه دانشجو را پوشش می دهد و رسیدگی به هزینه های زندگی دانشجویی در خارج از کشور به عهده خود دانشجو است.

ممکن است بورسیه های تحصیلی فقط مختص برخی از ملیت ها و کشورها باشد، به یک رشته و مقطع تحصیلی اختصاص داشته و یا تنها برای پروژه های تحقیقاتی باشد. همچنین، بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی از جانب دانشگاه ها، موسسات آموزشی، سازمان های دولتی و خصوصی به دانشجویان واجد شرایط اهدا می شود.

شانس دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی تا چه اندازه است؟

در اغلب مقاصد تحصیلی در دنیا رقابت بر سر دریافت بورس تحصیلی بسیار زیاد بوده و دانشجویان بیشماری در پی دریافت کمک هزینه از دانشگاه های مورد نظر خود در خارج از کشور هستند. حساسیت و میزان رقابت این موضوع در دانشگاه های دولتی و تقریبا رایگان کشورهایی نظیر ترکیه و آلمان نسبتاً بیشتر از سایر مقاصد تحصیلی دنیا است.

در مقابل، روند درخواست و اخذ بورسیه در بعضی از دانشگاه های خصوصی و مقاصد نظیر قبرس شمالی به مراتب بسیار راحت و قابل دستیابی است.

به استثنای بورسیه های تحصیلی merit-based که بستگی بسیار بالایی به نمرات و رزومه تحصیلی درخشان متقاضی دارد، میزان شانس و موفقیت شما اغلب توسط کیفیت پرونده درخواستی و اینکه واقعاً به این کمک هزینه نیاز داشته باشید بستگی دارد.

با رعایت چند نکته می توانید شانس دریافت بورس تحصیلی خود را بالا ببرید:

  • تمام مدارک و اطلاعات لازم را در پرونده درخواست بورسیه تحصیلی بگنجانید
  • زمان زیادی برای آماده سازی مدارک، تکمیل دقیق فرم درخواست و برنامه تحصیلی و انگیزه نامه بگذارید
  • این موضوع را به خوبی به دپارتمان بورسیه دانشگاه اثبات کنید که دارای شرایط و انگیزه لازم برای تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی بوده و تا چه اندازه این کمک هزینه می تواند در تحقق برنامه های تحصیلی و کاری آینده شما تاثیرگذار باشد
  • به ضرب العجل ها و ددلاین های ارسال مدارک و ثبت نام در بورسیه دقت کرده و در هر فرصتی پتانسیل های خود را برای دانشگاه و موسسه آموزشی به نمایش بگذارید

drhy

آیا می توانم برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه و کمک هزینه دریافت کنم؟

 بله. در حقیقت تعداد بورسیه های تحصیلی مقاطع تکمیلی بسیار بیشتر از کارشناسی و لیسانس است، این بدین خاطر است که اغلب دانشگاه های و موسسات دولتی تمایل به جذب افراد تحصیل کرده به کشور خود داشته و می خواهند از طریق بورسیه تحصیلی، انگیزه لازم برای جذب این نیروها را ایجاد نمایند.

به طور معمول بورسیه های تحصیلی در دسترس شامل مقاطع کارشناسی، ارشد، دکترا، فوق دکترا و بورسیه های تحقیقاتی می شود. البته لازم به ذکر است که عموماً در مقاطع دکترا و فوق دکترا، دانشجویان علاوه بر امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، امکان اخذ حقوق از دانشگاه را نیز دارند.

از کجا می توانم برای بورسیه تحصیلی اقدام کنم؟

پیشنهاد می کنیم که اول از همه از طریق پنل وب سایت دانشگاه مورد نظر خود در خارج از کشور، پیگیر اطلاعات درخواست کمک هزینه تحصیلی باشید، چون در اغلب موارد لیست بورسیه های تحصیلی در دسترس برای دانشجویان بین المللی برای مقاطع و رشته های مختلف در داخل وب سایت دانشگاه موجود است و می توان از جزئیات زمان ارسال، مدارک و سایر اطلاعات مورد نیاز آن باخبر شد.

به طور معمول، شما نمی توانید پیش از درخواست پذیرش تحصیلی و دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید، اما در برخی اوقات، نظیر دانشگاه های ترکیه این موضوع برعکس بوده و فرد باید پیش از اقدام برای پذیرش برای بورسیه تحصیلی ترکیه از دانشگاه های این کشوراقدام نماید.

بهتر است برای اطمینان از اینکه واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی مورد نظر خود هستید، چه مقدار بودجه ای به شما تعلق می گیرد، چه مدارکی مورد نیاز است و مواردی از این قبیل با دپارتمان پذیرش دانشگاه در ارتباط بوده و یا از راهنمایی و مشاوره یک کارشناس مجرب تحصیلی استفاده نمایید.

از کجا بفهمم که برای اپلای بورسیه تحصیلی دانشگاه های خارجی واجد شرایط هستم؟

معمولاً با رجوع به وب سایت دانشگاه و بخش بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، جزئیات متعددی درباره شرایط پذیرش هر یک از انواع بورسیه ارائه شده است. ممکن است کمک هزینه دانشگاه به ملیت فرد بستگی داشته باشد (مثلاً تنها برای دانشجویان بومی و یا اروپایی) و یا مختص رشته خاصی (مثل بورسیه تحصیلی رشته مدیریت و یا مهندسی) باشد.

در اغلب اوقات، بورسیه تحصیلی یک دانشگاه تنها به دانشجویان واجدشرایطی اختصاص می یابد که مورد پذیرش دانشگاه قرار بگیرند. در این بین بورسیه های تحصیلی سازمان های دولتی مجزا از دانشگاه بیشتر برای دانشجویان بومی بوده و تعداد کمی از کمک هزینه های خود را به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد.

در این بین، نمرات درسی و رزومه تحصیلی پیشین دانشجو، داشتن مدارک تحصیلی و مهارت های مختلف از موسسات آموزشی معتبر، نمونه کار و مقالات آموزشی و پژوهشی مرتبط با زمینه تحصیلی، داشتن مهارت بالای زبان و مدرک زبان آیلتس و تافل، داشتن نمرات آزمون GRE و GMAT برای برخی از رشته های مهندسی و موارد این چنینی از اهمیت بالایی در اپلای بورسیه تحصیلی دانشجو برخوردار هستند.

همچنین شما میتوانید در صورت نیاز به راهنمایی تخصصی برای گرفتن بورسیه، به سایت  lets go uni مراجعه کنید و وقت مشاوره رزرو نمایید تا کارشناسان لتس گو یونی شما را راهنمایی کنند و در صورت تائید، کل مراحل فرآیند پذیرش تحصیلی را برای شما انجام دهند.

چه مواردی باید با درخواست بورسیه تحصیلی ارسال شود؟

در کنار فرم درخواست تکمیل و امضا شده که شامل اطلاعات کلی دانشجو و روش های ارتباطی با وی است، از شما درخواست می شود تا موارد زیر را به عنوان پشتیبان درخواست خود ارسال نمایید:

  • ترجمه ریز نمرات تحصیلی
  • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
  • ترجمه مدارک هویتی پاسپورت
  • توصیه نامه موسسه آموزشی و اساتید تحصیلی قبلی
  • یک مقاله دقیق و جذاب در مورد موضوعی مشخص شده
  • مدرک زبان معتبر

sedtg

در مقاله، برنامه تحصیلی و انگیزه نامه بورسیه چه مواردی ارائه شود؟

شما باید به صورت موجز و با پرهیز از زیاده گویی و پرداختن به حواشی نامرتبط، توجه مسئول بورسیه دانشگاه را به شرایط و پتانسیل تحصیلی خود جذب کنید. اغلب دانشگاه ها می خواهند این موضوع را به خوبی درک کنند که چرا باید به جای سایر متقاضیان، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه درسی را به شما اهدا کنند.

از این رو شما می توانید با ارائه یک انگیزه نامه و برنامه تحصیلی قابل قبول و موجه به زبان انگلیسی، ارزش خود را به اثبات رسانده و از این طریق به دستاوردهای تحصیلی، آرزوها و برنامه های درسی و کاری آینده، علایق شخصی و ارتباط آنها با رشته تحصیلی اشاره نمایید.

چه زمانی بهترین زمان برای اپلای بورسیه تحصیلی دانشگاه های خارجی است؟

اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزشی ارائه دهنده کمک هزینه تحصیلی دارای ددلاین های مشابهی هستند که معمولاً به زمان شروع سال تحصیلی دانشگاه بستگی دارد. به طور معمول، بورسیه های تحصیلی نوبت پذیرش پاییز دانشجویان بین المللی تا اواخر تابستان در دسترس است و برای بازه زمانی زمستان، دانشجویان تا اواخر پاییز برای اپلای پذیرش و بورسیه تحصیلی فرصت دارند.

بهتر است برای اطلاع دقیق از بهترین زمان اپلای پذیرش و بورس تحصیلی، وب سایت دانشگاه را چک کرده و یا با کارشناس مشاور تحصیلی خود در ارتباط باشید.

آیا می توان به طور همزمان برای چند بورسیه تحصیلی از چند دانشگاه مختلف درخواست داد؟

بله، شما می توانید برای بالا رفتن شانس موفقیت خود به طور همزمان برای چند بورسیه تحصیلی دانشگاهی درخواست دهید، اما از آنجایی که بسیاری از این درخواست وابسته به دریافت نامه پذیرش تحصیلی است، شما باید چندین هزینه ادمیشن فی معادل چندصد دلار بپردازید که غیرقابل برگشت خواهد بود.

از جانبی دیگر، بهتر است نحوه نگارش مقاله، انگیزه نامه و برنامه تحصیلی دانشجو در هنگام ارسال مدارک تحصیلی به هر دانشگاه با دیگری متفاوت باشد تا از این طریق احتمال موفقیت فرد برای اپلای بورسیه و پذیرش دانشگاه خارجی بالا برود.

آیا در صورت موفقیت در اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه، باز هم نیازی به ارائه نامه تمکن بانکی به سفارت است؟

این موضوع کاملاً بستگی به نوع و مقدار بودجه بورس تحصیلی اختصاص یافته به شما دارد و اینکه به طور کامل تمام هزینه های دانشگاه و خوابگاه را شامل شده و یا تنها بخشی از آن را پوشش می دهد. در صورتی که بورسیه تحصیلی در حالت فول فاند باشد، می توان با هماهنگی با سفارت، به جای ارائه نامه تمکن بانکی، تنها مدارک بورسیه را به سفارت ارائه کرد.

اما در حالت های دیگر، اثبات داشتن بودجه تحصیلی و تمکن مالی برای پوشش هزینه های جانبی و زندگی دانشجویی در کشور خارجی مورد نیاز بوده و در صورت عدم ارائه و کم بودن مبلغ موجودی، احتمال ریجکت ویزای تحصیلی دانشجو وجود دارد.

بورسیه تحصیلی بورسیه تحصیلی ترکیه lets go uni
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر