کد خبر: 1019594 A

ایزوگام یک نوع پوشش مقاوم و عایق ضد رطوبتی است که برای پوشش دهی سطوح مختلف در برابر نفوذ گرما و سرما، آب، رطوبت و نم به داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق از ترکیب فرآورده‌های نفتی از جمله قیر با الیاف مصنوعی تولید می‌شود.

ایزوگام چیست

ایزوگام یک نوع پوشش مقاوم و عایق ضد رطوبتی است که برای پوشش دهی سطوح مختلف در برابر نفوذ گرما و سرما، آب، رطوبت و نم به داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق از ترکیب فرآورده های نفتی از جمله قیر با الیاف مصنوعی تولید می شود.

کاربردهای ایزوگام

از ایزوگام برای پوشش دهی و عایق بندی سطوح مختلفی از جمله پشت بام، دیوار ها، پی ساختمان، کف ساختمان، تراس، استخر، کانال های آب، تونل ها، لوله های گاز و نفت، سدها و بسیاری از سطوح دیگر  استفاده می شود.

در واقع ایزوگام جایگزین روش های قدیمی مثل آسفالت و قیرگونی شده است. هزینه آن به دلیل قیمت اصلی ترین ماده اولیه آن که قیر است نسبت به روش های سنتی بیشتر است، اما روش های قدیمی همچون قیرگونی برای هوا آلودگی های بسیار زیادی به همراه داشتند. عمر این عایق رطوبتی در شهر های کم بارش تر همچون ایزوگام در کرج بسیار بیشتر از شهر های دارای آب و هوای مرطوب و پرباران همچون شهر های شمالی کشور است.

مواد اولیه تولید ایزوگام

مواد تشکیل دهنده عایق رطوبتی ایزوگام شامل موارد زیر میشود:

  • قیر پلیمری با خلوص 60 الی 70 درصد
  • یک لایه الیاف تیشو (الیاف پشم شیشه)
  • یک لایه پلی استر
  • اتکتیک پلی پروپیلن (APP)
  • پودر مس ۶۰۰ و پودر تالک
  • فویل آلومینیومی
  • چسب و باند
  • فیلم پلی اتیلن

مشخصه ایزوگام مرغوب و استاندارد

وزن تقریبی ایزوگام استاندارد بین ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم و ضخامت آن بین ۳.۵ تا ۴ میلی متر است. اگر ضخامت و وزن ایزوگامی کمتر از این مقدار هایی که گفته شد باشد نشانه بی کیفیت بودن و غیر استاندارد بدون ایزوگام است.

انواع ایزوگام

ایزوگام ها یا تک لایه (بدون روکش) و یا دولایه (روکش دار) هستند.

۱ - ایزوگام تک لایه با ضخامت ۳ میلی متر جهت استفاده های جزئی تر مثل کف آشپزخانه، دیواره و کف سرویس های بهداشتی و پی ساختمان و استخر کاربرد دارد.

۲ - از ایزوگام دولایه با ضخامت ۴ میلی متر جهت عایق کاری سطوحی که در معرض مستقیم گرما و سرمای فراوان از جمله تابش مستقیم نور خورشید و همچنین  نفوذ آب و رطوبت قرار دارند استفاده می شود.

* از نظر روکش های به کار برده شده در ایزوگام جهت زیبا سازی نماها و یا هر سطحی که زیباسازی آن مدنظر است از ایزوگام های طرح دار و یا با روکش سنگریزه ای استفاده می شود.

نصب ایزوگام

در تهیه ایزوگام علاوه بر مرغوب بودن نوع ایزوگام نصب آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. چگونگی نحوه نصب ایزوگام در طول عمر آن بسیار مؤثر می باشد. زیرا از آنجایی که ایزوگام در طول عمر خود در معرض مستقیم گرما و سرمای فراوان است جهت نصب آن حتماً باید از یک تیم متخصص و باتجربه کمک گرفت.

برای مثال جهت نصب ایزوگام بر روی دیوار به حداقل دو نفر نصاب باتجربه و ماهر احتیاج است. بسته به ارتفاع دیوار داربست های بسیار محکمی را در محل نصب کرده، سپس تخته هایی برای ایستادن کارگران بر روی داربست ها قرار می دهند، بعد از آن رول های ایزوگام را بر روی پشت بام قرار داده طوری که حدود نیم متر از آن بر روی پشت بام قرار می گیرد و مابقی رول بر روی دیوار آویزان می ماند. نصاب ها به ترتیب بر روی تخته ها ایستاده و با استفاده از مشعل های مخصوص خود از بالا به پایین شروع به گرم کردن و چسباندن ایزوگام می کنند.

نکات مهمی که در تهیه ایزوگام باید به آن ها توجه کرد.

۱ - کیفیت ایزوگام

کیفیت ایزوگام مهم ترین نکته در تهیه آن می باشد. مرغوب بودن ایزوگام مسلماً طول عمر ایزوگام را تضمین خواهد کرد. همانطور که گفته شد قیر مهم ترین و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده در کیفیت و هزینه ایزوگام می باشد. بسیاری از شرکت های تولیدی ایزوگام با کاهش کیفیت آن هزینه ایزوگام را پایین آورده و مشتریان را دچار سردرگرمی می کنند. کاهش کیفیت قیر در ایزوگام طول عمر آن را بسیار کاهش می دهد.

۲ -  نشان استاندارد ایزوگام

در تهیه ایزوگام داشتن نشان استاندارد از نشانه های بارز مرغوبیت مواد تشکیل دهنده آن می باشد.

۳ - شکل ظاهری ایزوگام

22222222222222

توجه به مشخصات ظاهری ایزوگام از جمله نوع عایق، وزن آن، ضخامت، تاریخ تولید و نشان استاندارد آن که بر روی فیلم پلی اتیلن و برچسب عایق که به صورت چاپ شده بر روی رول های ایزوگام قرار دارند از عوامل مرغوب بودن ایزوگام است.

 

هزینه ایزوگام

عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت نهایی ایزوگام تأثیر دارند. از جمله آن ها عبارتند از:

۱ - کیفیت مواد تشکیل دهنده ایزوگام

یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه ایزوگام مرغوبیت مواد اولیه آن می باشد. از آنجایی که قیر مرغوب هزینه بالایی دارد در صورت استفاده از قیر درجه یک در تولید یک ایزوگام هزینه آن نسبت به سایر ایزوگام ها بیشتر خواهد بود.

۲ - شرایط جوی و آب و هوای محل سکونت و یا هر مکانی که ایزوگام در آن اجرا می شود.

نوع ایزوگام متناسب با گرمسیر و سردسیر بودن منطقه از دیگر عوامل تعیین کننده هزینه آن می باشد. در مناطق سردسیر که بارش فراوان آن موجب نفوذ آب، نم و رطوبت به داخل ساختمان ها می شود حتماً بایداز ایزوگام های دولایه استفاده کرد در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر از ایزوگام های مورد استفاده در مناطق گرمسیر می باشد.

۳ - دارا بودن نشان استاندارد

ایزوگام دارای نشان استاندارد که نشانه مرغوبیت آن می باشد قیمت بیشتری نسبت به سایر ایزوگام ها دارد.

۴ - داشتن ضمانت نامه و بیمه نامه

با خریداری کردن ایزوگام دارای ضمانت نامه و بیمه نامه هزینه بیشتری را باید پرداخت کرد.

۵ - محلی که ایزوگام باید در آن نصب شود.

ایزوگام مورد استفاده در پشت بام و دیواره ها که در معرض مستقیم گرمای زیاد و بارش های فراوان هستند قیمت بیشتری در مقایسه با ایزوگام های مورد استفاده در پی ساختمان، سرویس های بهداشتی و کف آشپزخانه دارند.

۶ -ضمانت نامه و بیمه نامه

تهیه ایزوگام از شرکتی که دارای ضمانت نامه و بیمه نامه باشد نیز نشان دهنده کیفیت ایزوگام می باشد، با داشتن ضمانت نامه در صورت بروز هر مشکلی در اجرای ایزوگام می توان از خدمات آن استفاده کرد.

۷ - میزان تقاضا

در فصل های پاییز و زمستان که فصل بارش های فراوان هستند، تقاضا برای ایزوگام کردن سطوح مختلف بیشتر از سایر فصل ها می باشد بنابراین هزینه آن نیز به نسبت بیشتر می شود.

۸ - نصب ایزوگام توسط افراد دارای تخصص

نصب ایزوگام حتماً باید توسط نصاب های باتجربه انجام شود. از آنجایی که نصب ایزوگام در ارتفاع مستلزم حفظ تعادل است در نصب آن حتماً باید از نصاب ماهر و باتجربه کمک گرفت تا مانع از به وجود آمدن خطرات جانی کارگران شد‌.

مزایای ایزوگام

۱ - هزینه کم و مقرون به صرفه آن

۲ - مقاوم در برابر گرما و سرمای زیاد

۳ - وزن کم آن در عین مقاوم بودن آن

۴ - نداشتن آلودگی برای هوا

۵ - بعد از بارش برف احتیاج به پارو کردن و برف روبی ندارد.

۶ - نصب آسان این عایق

۷ - مقاومت در برابر پاره شدن و ضربات سنگین

با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای ساکنین پایتخت جهت ایزوگام در تهران تمامی خدمات مربوط به تهیه و نصب این عایق رطوبتی با ظرافت و دقت بسیار بالایی توسط مرکز پخش و نصب ایزوگام سایوند و نصابان متخصص در این مرکز که دارای نمایندگی برترین برند های ایزوگام از جمله ایزوگام شرق، ایزوگام دلیجان، ایزوگام بام گستر 117 و ... بوده و با حذف تمامی واسطه ها، برند های نامبرده را با همان قیمت درب کارخانه به مشتریان خود در تهران، البرز، قم و تمامی شهرستان های اطراف ارائه می دهد.

 

سرویس های بهداشتی فرآورده های نفتی قم نفت برف روبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر