کد خبر: 1017732 A

در گذشته­ای نه چندان دور در بسیاری از ادارات، شرکت­ها و ... برای کنترل تردد پرسنل و کارمندان از دفترهایی برای ثبت ساعت ورود و خروج آن­ها استفاده می­شد.

این سبک از کنترل تردد دقیق نبوده و در انتهای ماه به دلیل نیاز به بررسی ورود و خروج تک تک کارمندان از روی دفتر، اتلاف زمان و خطای کار زیادی را به همراه داشت.

با پیشرفت تکنولوژی و تمایل انسان به استفاده بهینه از زمان و پایین آمدن درصد اشتباه، نیاز به وجود دستگاه­های حضور و غیاب در ادارات، سازمان­ها، شرکت­ها و  ... احساس شد و در انواع مختلف تولید و در بازار عرضه شد. در ادامه مطلب به انواع سیستم­های حضور و غیاب خواهیم پرداخت.

از سیستم­های حضور و غیاب برای ثبت ورود و خروج پرسنل استفاده می­شود. این سیستم­های حضور و غیاب از دو قسمت سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده­اند. دستگاه­های حضور و غیاب از لحاظ سخت افزار در انواع مختلف تولید می­شوند که با قیمت­های متفاوتی در دسترس قرار دارند. قسمت سخت افزار همان دستگاه­های حضور و غیاب هستند که اغلب به صورت آفلاین اطلاعات ورود و خروج کارکنان سازمان را ثبت می­کنند و قسمت نرم افزاری حضور و غیاب نرم افزاری است که بر روی کامپبوتر نصب شده و در انتهای ماه کاری از آن برای اتصال به سخت افزار، دانلود اطلاعات تردد، استفاده از سیستم حسابرسی برای پرداخت حقوق، ثبت مرخصی و ... مورد استفاده قرار می­گیرد.

انواع دستگاه­های حضور و غیاب

2

دستگاه­های حضور و غیاب دارای سنسورهای متنوعی همانند کارت­خوان، اثرانگشت، تشخیص چهره و رمز ورود هستند. در تمام دستگاه­های حضور و غیاب اطلاعات کاربران یک بار درون حافظه دستگاه حضور و غیاب ذخیره شده و تا زمانیکه آن را از حافظه پاک دستگاه پاک نکنید یا دسترسی کاربر را محدود نکنید در حافظه آن باقی خواهد ماند. در ادامه با انواع سنسورهای مورد استفاده در دستگاه­های حضور و غیاب، نحوه عملکرد، میزان دقت و احتمال خطا یا سوء استفاده پرسنل را آشنا خواهید شد.

اگر از کارت یا تگ برای ثبت تردد استفاده کنید در هنگام تعریف یک کاربر با قرار دادن کارت جدید در مقابل سنسور دستگاه، شماره کارت به آن کاربر تعلق گرفته و با هر بار فرار دادن کارت مقابل دستگاه حضور و غیاب ورود و خروج آن فرد در حافظه دستگاه ذخیره خواهد شد. این نوع سیستم حضور و غیاب به دلیل اینکه امکان ثبت تردد پرسنلی که در محل کار خود حضور ندارند به وسیله سایر همکاران وجود دارد به نسبت سایر دستگاه­های حضور و غیاب از امنیت کمتری برخوردار است زیرا علاوه بر امکان ثبت تردد دروغین امکان کپی کردن کارت­هایی که در بازار با نام کارت EM شناخته می­شوند وجود دارد ولی اگر دستگاه حضور و غیاب با کارت­های Mifar کار کنند امکان کپی کردن این نوع کارت وجود ندارد.

یکی دیگر از امکانات دستگاه­های حضور و غیاب ثبت رمز عبور برای کاربران است. بدین صورت که هر کاربر می­تواند با  ثبت یک رمز ورود در هنگام تعریف کاربری،  ترددهای خود را با وارد کردن رمز ثبت کند. استفاده از رمز عبور همانند استفاده از کارت امکان ثبت تردد دروغین را دارد.

سنسور اثر انگشت یکی از بهترین و مطمئن­ترین سنسورهای موجود در دستگاه­های حضور و غیاب است. همان­طور که می­دانید اثرانگشت هر شخص منحصر به فرد بوده و هیچ شخصی مشخصات اثرانگشت فرد دیگری را ندارد. با توجه به این مطلب و با استفاده از سنسور تشخیص اثرانگشت می­توان اثرانگشت پرسنل را اسکن و در حافظه دستگاه حضور و غیاب ذخیره نمود. در هنگام ثبت تردد به محض قرار دادن انگشتی که از قبل در حافظه دستگاه ذخیره شده است بر روی سنسور، دستگاه حضور و غیاب با مقایسه اثرانگشت مجاز بودن فرد برای تردد را تایید خواهد کرد. در اکثر دستگاه­های حضور و غیاب امکان تعریف چند اثرانگشت برای یک فرد وجود دارد تا در صورت آسیب دیدن یک اثرانگشت امکان ثبت تردد با سایر اثر انگشت­ها وجود داشته باشد.

در برخی از مشاغل استفاده از دستگاه­های حضور و غیاب اثرانگشتی به دلیل کار با مواد شیمیایی، مواد روغنی، نیاز به استریل بودن دست (مانند برخی از بخش­های بیمارستان­ها) و ...  امکان پذیر نیست. در چنین مواقعی می­توان از دستگاه­های حضور و غیاب تشخیص چهره استفاده نمود. عملکرد سنسور تشخیص چهره ضریب اطمینان بالایی دارد زیرا اسکن و تشخیص چهره فقط از روی صورت شخص انجام می­پذیرد و با قرار دادن عکس فرد در مقابل دستگاه حضور و غیاب، دستگاه با توجه به سنسورهای موجود توانایی تشخیص قرار نداشتن فرد در مقابل دستگاه را دارد و اجازه ورود صادر نخواهد شد.

در بازار دستگاه­های حضور و غیاب برای ثبت تردد حداقل از دو مورد از سنسورهای ذکر شده در فوق را دارند تا عملکرد دستگاه فقط با یک سنسور محدود نشده باشد و در صورت تمایل بتوان از ترکیبی از سنسورها استفاده کرد. به عنوان مثال دستگاه حضور و غیاب کارت و رمز امکان ثبت تردد در سه حالت فقط کارت، فقط رمز و حالت رمز و کارت را دارد.

هر چه سنسورهای مورد استفاده در دستگاه حضور و غیاب کامل­تر باشد به تبع قیمت آن بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال قیمت خرید دستگاه تشخیص چهره­ای که دارای سنسور اسکن اثرانگشت، کارت و رمز باشد از قیمت خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره­ای که سنسور اثر انگشت را ندارد بالاتر خواهد بود. هر چه سنسورها و امکانات دستگاه حضور و غیاب بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

نرم افزار حضور و غیاب

3

دستگاه­های حضور و غیاب همانطور که در مطالب فوق ذکر شد علاوه بر سخت افزار به یک نرم افزار نیز احتیاج دارند. این نرم افزار بر روی کامپیوتر قابل نصب است و برای مشاهده تردد افراد در انتهای ماه کاری جهت بررسی­های مورد نیاز طراحی شده است. در نرم افزار می­توان قوانین ترددی شرکت را تعریف نمود تا برای تمام پرسنل یا بخشی از آن­ها استفاده شود و در صورت وجود چند شیفت کاری یا وجود قوانین متعدد امکان ثبت مجزای آن­ها و تخصیص دادن آن به افراد مورد نظر اقدام نمود.

با استفاده از نرم افزار حضور و غیاب امکان ثبت مرخصی و کسر مرخصی استفاده شده از مرخصی مانده، امکان ثبت ماموریت پرسنل، ثبت تردد فراموش شده، ثبت و محاسبه میزان اضافه کار، ثبت کسر کار (تاخیر در ورود یا تعجیل در خروج) و ... وجود دارد. با استفاده از نرم افزار و دستگاه حضور و غیاب می­توان به راحتی و بدون اتلاف زمان، تردد پرسنل را بررسی و بر اساس آن حقوق و دستمزد را با کمترین میزان خطا در محاسبات پرداخت نمود.

آیفون تصویری چیست؟

آیفون تصویری یکی از محصولات کاربردی و حفاظتی ساختمان به حساب می­آید. دلیل حفاظتی دانستن آیفون تصویری امکان مشاهده افراد از طریق مانیتور آن قبل از ورود آن­ها به داخل ساختمان است.

وقت بدون شناسایی افراد نباید درب را برای آنها باز کنید زیرا ممکن است سارق جلوی دوربین پنل قرار نگیرد و یا صورت خود را مخفی کند و شما هم بدون توجه  درب را برای او باز کنید. برخی از مدل های آیفون تصویری حافظه دار هستند  و از مراجعه کننده تصویر و  فیلم تهیه می‌کنند.

44

این قابلیت این امکان را  به شما میدهد که بدانید هنگامی که در منزل نبودید چه کسی زنگ شما را زده در این حالت ممکن است بتوانید سارق را  که  از خانه شما سرقت کرده تشخیص دهید،  توجه داشته باشید که تمامی مواردی که در این مقاله به  شما معرفی کردیم تنها می‌تواند روند سرقت را کندتر کرده و بازدارندگی را افزایش دهد در کنار این ها استفاده از موارد دیگری مانند درب ضد سرقت با کیفیت،  استفاده از حفاظ  برای  پنجره ها و یا  پنجره های ضدسرقت و دیگر موارد بسیار مهم می باشد.

نرم افزار حضور و غیاب دستگاه­های حضور و غیاب انواع دستگاه­های حضور و غیاب آیفون تصویری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر