کد خبر: 1015034 A

چاپگر سه بعدی یا 3D Printer دستگاهی است که با گرفتن فایل سه بعدی کامپیوتری CAD آنرا به مدل فیزیکی تبدیل می‌کند.

حتما تا کنون با اصطلاحهای چاپگر سه بعدی ، پرینتر سه بعدی ، 3D Printer ، نمونه سازی سریع ، Additive Manufacturing مواجه شده اید. آیا کنجکاو شده اید تا درباره این لغات بیشتر بدانید؟

چاپگر سه بعدی یا 3D Printer دستگاهی است که با گرفتن فایل سه بعدی کامپیوتری CAD آنرا به مدل فیزیکی تبدیل می‌کند. طبق اکثر پیش بینی ها جهان صنعتی آینده از آن دستگاههای نمونه سازی سریع یا همان 3d printer خواهد بود. این ابزارهای شگفت انگیز میتوانند هر هندسه پیچیده ای را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت نسبت به روشهای سنتی تولید کنند.

اکثر افراد با دستگاه CNC آشنا هستند؛ از این منظر پرینترهای سه بعدی همانند دستگاه برش CNC هستند، یعنی فایل ساخت همان فرمت بر خط GCode مرسوم میباشد ولی تفاوتهای چشمگیری نیز دارند:مثلا برعکس دستگاه سی ان سی، روند ساخت در چاپگر از صفر به صد بوده و بهمین خاطر موسوم به ساخت افزایشی هستند. همچنین چاپگرهای سه بعدی توانایی بالاتری در ساخت اشیای هندسی متحرک  یا با اجزای داخلی و پیچیده دارند. متریالهای ساخت در چاپگر سه بعدی از انواع ترموپلاستیکها تا رزین و پلیمرهای فلزی متغیر میباشد.

مهمترین مزیت چاپگر سه بعدی امکان تست قطعات طراحی شده قبل از ارسال به قالبسازی برای تولید انبوه میباشد. با ساخت یک نمونه سریع و دقیق از مدل طراحی شده ، اطمینان خاطر خواهید داشت که فایل سه بعدی کاملا اصلاح شده را به قابلساز میدهید و دیگر نگران اتلاف وقت و هزینه نخواهید بود. همچنین چاپگرهای سه بعدی امکان ایده پردازی و ساخت اشیای ابتکاری را برای هر قشری از جامعه از افراد خانه دار تا مخترعان را فراهم کرده اند.

با توجه به روند رو به رشد استفاده از پرینتر سه بعدی در ایران تصمیم گرفتیم چند مدل از چاپگرهای سه بعدی ساخت داخل که توسط شرکت توسعه گران بعد سوم تولید میگردد را معرفی نماییم. این شرکت از هنگام شروع فعالیت خود تا کنون به اکثر دانشگاهها و موسسات دولتی یا خصوصی محصولات خود را عرضه کرده است. تمامی محصولات 3D Printer این شرکت دارای گارانتی و خدمات پس از فروش میباشند.

پرینترهای سه بعدی صنعتی

یقاب

 

تمامی چاپگرهای سه بعدی فوق با انواع متریال ترموپلاستیک فیلامنت سازگار بوده و قادر هستند با کیفیت خوبی مدلهای سه بعدی شما را بصورت فیزیکی بسازند. 

رلغاعت

فهرست محصولات پرینترهای سه بعدی شرکت توسعه گران بعد سوم :

"محصولات از مدلهای رومیزی تک نازل (تک ترموپلاستیک فیلامنت) تا صنعتی دو نازل (دو ترموپلاستیک فیلامنت) متغیر هستند".

  • مدل رومیزی مالر با ابعاد ساخت 300 در 350 میلیمتر تک نازل با متریال ترموپلاستیک
  • مدل صنعتی فاندر2ایکس با ابعاد ساخت 300 در 400 میلیمتر دو نازل با متریال ترموپلاستیک
  • مدل صنعتی مالر پلاس با ابعاد ساخت 400 در 700 میلیمتر تک نازل با متریال ترموپلاستیک
  • مدلهای صنعتی سری آتور ام و آتور ال با ابعاد ساخت 400 در 600 و 500 در 800 میلیمتر دو نازله با متریال ترموپلاستیک
  • مدلهای صنعتی تراست ایکس ال پرو و سری آنر با بزرگترین ابعاد ساخت در ایران 700 در 1000 میلیمتر که دو نازله و متریال ترموپلاستیک فیلامنت میباشند.

  همانطور که گفتیم تمامی چاپگرهای فوق شامل گارانتی، خدمات پس از فروش و آموزش اولیه کار با دستگاه میباشند.

امروزه در خانواده های ایرانی وجود یک پرینتر سه بعدی در خانه تقریبا عادی شده است. این وسیله میتواند یک سرگرمی جالب برای آخر هفته باشد یا منبعی درآمدزا بعنوان شغل دوم محسوب شود و حتی میتوان آنرا برای رشد خلاقیت فکری فرزندانتان به کار ببرید. با این دستگاه میتوانید انواع اسباب بازی یا قطعات معیوب پلاستیکی یک وسیله خانگی را دوباره تولید کنید.

همچنین با وجود انبوهی سایت دانلود رایگان مدل سه بعدی (Free STL Files & 3D Printer Models) که با جستجو در اینترنت پیدا میکنید میتوانید هر مجسمه یا مدل سه بعدی دلخواه را در این وبسایتها جستجو کرده ، به رایگان دانلود و پرینت سه بعدی کنید.

در کسب و کار و بازار صنایع داخل کشور نیز وجود 3D Printer در حال رشد میباشد. با چاپگر سه بعدی میتوانید قطعاتی که قالب اولیه آن به سختی در بازار پیدا میشوند را براحتی تولید کنید. کافیست از خود قطعه فیزیکی اسکن سه بعدی تهیه شود یا مدل سه بعدی آنرا طراحی کنید. لازم به ذکر است که تمامی نرم افزارهای مدلسازی معروف قابلیت دادن خروجی فرمت STL یا STEP برای پرینت را دارا هستند.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد پرینتر سه بعدی در کسب و کارهای ایرانی و نحوه کارآفرینی دارید میتوانید برای مشاوره رایگان با شرکت توسعه گران بعد سوم تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

 

پرینتر سه بعدی پرینترهای سه بعدی صنعتی محصولات پرینترهای سه بعدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر