کد خبر: 1014487 A

بازار مسکن و صنعت ساختمان کشور که از رکود پنج ساله و تحریم ها بلافاصله وارد مشکلات همه گیری کرونا شد، علاوه بر اصلاحات جزئی و محرک های کوتاه مدت، نیاز جدی به تغییرات ساختاری دارد تا بتوان از این وضعیت کاهش شدید تعداد معاملات و صعود قیمت ها خارج شده و پس از ایجاد ثبات و روند مثبت در فرآیند تولید و عرضه، مردم را به تامین مسکن مورد نیازشان نزدیک کند.

طبق آمار معاملات سامانه کیلید، برخی از مناطق شمالی شهر تهران، طی سه سال گذشته بیش از 500 درصد افزایش قیمت مسکن را تجربه کرده اند که این امر شکاف قیمت ملک تا توان مالی مردم را، بزرگتر کرده است. این مهم در شرایط فعلی کسب و کارها که به واسطه همه گیری کرونا پس از تحریم ها، شرایط نابسمانی را پشت سر می گذارند، بازار اجاره را هم به چالش کشیده و شرایط را برای مردم و فعالان بخش مسکن بسیار دشوار کرده است.

تجهیز بخش خصوصی، کیلید توسعه بازار مسکن

از سوی دیگر افزایش زمان رکود در صنعت ساختمان و بازار مسکن، باعث شده رونق این بخش دور از دسترس به نظر برسد و ساماندهی آن بسیار دشوارتر از بازارهای دیگر باشد. گفتنی است کشورهای توسعه یافته هم این شرایط را تجربه کرده اند و پس از گذر از آن، امروز یکی از پویاترین بازارهای مسکن دنیا را در اختیار دارند. درنتیجه می­توان با الگوبرداری از نحوه ساماندهی بازارمسکن آن کشورها، کمی التهاب قیمتی این روزهای املاک تهران را کاهش داد و در بلند مدت، بازار مسکن پویا و ساختار یافته ای ایجاد کرد.

لازم به ذکر است این اصلاحات باید طی یک فرآیند گسترده و همکاری تمام دستگاه ها با بخش خصوصی و مردم اتفاق بی افتد. چراکه ساخت و سازهای دولتی هرچقدر هم انبوه باشد، نمی­تواند چرخه تولید مسکن را به حرکت درآورده و تعادل را در عرضه و تقاضا به وجود بی آورد. از این رو می­توان با تجهیز بخش خصوصی به عواملی همچون زمین ارزان، تسهیلات کم بهره برای ساخت و خرید، مصالح ساختمانی داخلی و صدور مجوزهای ساخت در کمترین زمان، بخش مسکن را به صورت ساختاریافته ساماندهی کرد و علاوه بر تعادل در قیمت خانه، اصناف متعدد مرتبط با این بخش را نیز به رونق رساند.

گفتنی است تمام این پروسه­ها می تواند با ایجاد ابزارهای نوین تامین مالی برای مردم و پیمانکاران اتفاق بی افتد. چراکه تا متقاضیان از توان مالی مناسبی برای خرید ملک برخوردارنباشند، تمام پروسه ساماندهی بخش مسکن با چالش مواجه می شود. گفتنی است تامین منابع خدمات فوق نیز با بهره­گیری از امکانات و پتانسیل بسیار بالای بازارسرمایه امکان­پذیر است. فقط کافی است این بخش ها با تکنولوژی بروزرسانی شوند و از تمام ظرفیت موجود در اقتصاد کشور، برای توسعه بازار مسکن بهره برداری شود.

شفاف سازی، بهترین راه مبارزه با سوداگری

همانطور که در بخش فروش مسکن این مهم امکانپذیر شده، در سایر بخش­ها اعم از تولید تا بهره­برداری را می­توان با ایجاد بسترهای شفاف و هوشمند، ساماندهی کرد. همانطور که می­دانید مدتی است بخش فروش املاک توسعه یافته و دیگر سوداگران نمی توانند در این بازار آشفته، از آب گلالود ماهی بگیرند. گفتنی است این مهم توسط مجموعه ای دانش بنیان به نام کیلید روی داده که علاوه بر ایجاد شفافیت و تخصصی کردن فعالیت مشاورین املاک، سرعت را در جستجو و ایجاد ارتباط بین طرفین معامله ملکی به همراه آورده است.

همچنین این مجموعه دانش بنیان، افزایش آگاهی مردم را از طریق ابزارها و خدمات مختلف به ارمغان آورده است. این مهم از طریق ابزار تخمین قیمت مسکن، اطلاعات بازار مسکن و مجله خبری کیلید مگ روی می دهد.

برای افزایش اطلاعات ملکی خود، کافی است کیلید کنید!

شایان ذکر است تخمین قیمت مسکن کیلید با کمترین ضریب خطا در بین سامانه های مشابه کشورهای توسعه یافته، تنها با وارد کردن کدپستی ده رقمی، آخرین ارزش ملک مورد نظر مخاطبان را در همان لحظه ارائه می دهد. از سوی دیگر برای دریافت اطلاعات تکمیلی از روند قیمت املاک در مناطق مختلف، بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید، تمام رویدادهای قیمتی 7 سال گذشته را در قالب نمودار در اختیار کاربران خود قرار داده است. کیلید مگ نیز اطلاعات ملکی مردم را از طریق تولید محتوای تخصصی در خصوص اخبار، گزارش و فن آوری بازار مسکن، معماری و دکوراسیون، قوانین حقوقی و مباحث مرتبط با مشاورین املاک و مباحث دیگر افزایش می دهد.

 همچنین این مجموعه با بررسی مشخصات کاربردی محله های مختلف تهران، متقاضیان ورود به هر منطقه را برای تصمیم بهتر یاری می رساند. در این راستا سه محله پرطرفدار تهران را بررسی کرده ایم که در ادامه مهمترین مشخصه های آنها را می­خوانید:

خرید آپارتمان در امیرآباد

اکثر ساکنین تهران، مرکز شهر را به عنوان منطقه ای شلوغ و پرتردد می شناسند و معتقدند این محله ها شاخصه های سکونت ایده آل را ندارد. در حالی که این باوری اشتباه است و بسیاری از محله های مرکز پایتخت، تمام المان های مهم سکونت را در بهترین سطح به همراه دارد. امیرآباد یکی از محله های قدیمی و بسیارخوب تهران به شمار می رود که از گذشته به دلایل مختلف که مهم ترین آن قیمت بالای املاک آن است، اقشار پردرآمد که عموما افراد تحصیلکرده جامعه بودند، در آن سکونت دارند.

گفتنی است هم اکنون نیز قیمت خرید آپارتمان در امیرآباد، بیش از میانگین نرخ املاک منطقه 6 تهران است. به این صورت که در انتهای آبان ماه امسال، خرید آپارتمان در امیرآباد به ازای هر متر مربع 41 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. شایان ذکر است تردد به امیرآباد شمالی که از ضلع جنوبی بزرگراه کردستان تا اتوبان حکیم امتداد دارد، بسیار آسان تر از امیرآباد جنوبی است. گفتنی است در ضلع غربی این محله اتوبان چمران واقع شده که در آسان شدن رفت و آمد با خودروی شخصی تاثیر بسزایی دارد.

خرید آپارتمان در ستارخان

لازم به ذکر است یکی دیگر از مناطق محبوب تهرانی ها، ستارخان است که در حوالی بزرگراه یادگارامام و شیخ فضل الله نوری قرار دارد. گفتنی است این محله دارای مراکز تجاری و فروشگاه های مختلف بوده که خرید آپارتمان در ستارخان را برای جوانان جذاب تر کرده است. از سوی دیگر مراکز آموزشی و ورزشی متعددی در این محله فعالیت می کنند و خانواده ها را از شرایط تحصیل و گذراندن اوقات فراغت فرزندانشان مطمئن می کند.

aesfv

شایان ذکر است در بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید، قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی نوساز، با متراژ بین 85 تا 150 متر در ستارخان، 46 میلیون و 310 هزار تومان ثبت شده است. از این رو خرید آپارتمان در ستارخان نیز به راحتی امکان پذیر نیست و صرفا اقشار پردرآمد جامعه می­توانند این محله را برای سکونت انتخاب کنند.

خرید آپارتمان در آیت الله کاشانی

در میان گزینه های سکونت در اطراف محله های مذکور، خرید آپارتمان در آیت آلله کاشانی می تواند یکی از بهترین انتخاب ها به شمار رود. چرا که این محله بزرگ، کوچه های پهن و منظم متعددی دارد که در دو دهه گذشته، ساخت وساز های مختلفی در آن صورت گرفته و به این صورت گزینه های متعددی برای انتخاب یک ملک مناسب برای کاربران وجود دارد.

گفتنی است قیمت خرید آپارتمان در آیت الله کاشانی، طی یکسال گذشته 123 درصد افزایش داشته و از  16 میلیون تومان در آذر ماه 98، به 36 میلیون تومان در نهمین ماه امسال رسیده است. شایان ذکر است می توانید نوسانات قیمت املاک این محله و سایر مناطق تهران را از 7 سال گذشته تا کنون، در بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید مشاهده کنید.

گفتنی است ابزارهای متعدد کیلید، که به تسریع و تسهیل روند معاملات ملکی کمک شایانی کرده، می تواند الگوی مناسبی برای توسعه تکنولوژی در تمام بخش های بازار مسکن اعم از ساخت و ساز، تامین مالی و بهره برداری باشد. چراکه این سامانه توانسته بخش عرضه املاک را به بهترین شکل ساماندهی کرده و علاوه بر ارزش افزوده های متعدد برای مردم و بازار مسکن، مشاورین املاک را هم به رونق نسبی برساند.

خرید آپارتمان در امیرآباد خرید آپارتمان در ستارخان خرید آپارتمان در آیت الله کاشانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر