کد خبر: 1013686 A

بسفر یکی از راهبردی ترین آبراه های جهان است تنگه‌ای طبیعی بین دریای سیاه و دریای مرمره است که سالانه میلیون ها توریست مشتاق تور استانبول را به خود جذب می‌کند. این یک دره آبگیر است که از یک مسیر نامنظم شمال شرقی-جنوب غربی به طول 32 کیلومتر (20 مایل) طول ، 730-3300 متر (800-3600 یارد) عرض ، 30-120 متر عمق (100-395 فوت) پیروی می‌کند.

قلعه بسفر و روملی بسفر از یک کلمه تراکیایی با منشا ناشناخته گرفته شده است ، در یونانی به معنی "فورد گاو" ، از افسانه "Io" ، یکی از بسیاری از دوستداران زئوس ، که در اینجا به عنوان یک گاو تعقیب شده و به طور مداوم شنا می کرد تا سربازهای فرستاده شده توسط هرا را آشفته کند اگر به تور آنتالیا رفته باشید و منطقه کالیچی را دیده باشید با مفهوم یونانی ترکیه بیشتر آشنا شده اید و در سفر به استانبول از مفاهیم یونانی آن بیشتر لذت می برید.

بسفر در زبان ترکی با نام Bogazici (تنگه) شناخته می شود و دریای سیاه را با دریای مرمره پیوند می دهد و با تنگه دردانل در Canakkale اروپا را از آسیا جدا می شود. این رودخانه در قبل دره ای که در پایان دوره سوم توسط دریا داران بوده است و این تنگه بسیار شلوغ با بسیاری از کشتی های تجاری و نفتکش ها و همچنین قایق های ماهیگیری و مسافربری محلی است . جریان آب از شمال به جنوب جریان دارد. با این حال ، یک جریان متناوب زیرسطحی با نقاط و گره های بی نظیر ، گرد و خیزهایی ایجاد می کند که ناوبری را برای افراد بی تجربه خطرناک می کند.

پل های بسفر

سه پل معلق بر روی تنگه بسفر وجود دارد که همه آنها دارای خسارت هستند:

اولین پل بین محله بیلربی در سمت آسیایی و محله اورتاکوی در سمت اروپایی جریان دارد. این در اکتبر سال 1973 افتتاح شد و به عنوان "Bogazici (بسفر)" پل نامیده شد ، سپس در ژوئیه 2016 به عنوان "شهدای 15 ژوئیه" نامگذاری شد که به قربانیان در طی تلاش ناکام کودتای 15 ژوئیه 2016 کشته شدند . این پل 1074 متر طول (1175 گز) ، دارای 6 خط و ستون های بلند 165 متر (540 فوت) است.

پل دوم بین حصار آنادولو  Anadolu Hisari و روملی حصار Rumeli Hisari وجود دارد . این پل در ژوئیه 1988 افتتاح شد و " پل فاتح سلطان محمت  نامیده می شود. طول آن 1090 متر (1192 گز) است ، دارای 8 خط است ، 65 متر از آب بلندتر است.

2

پل سوم در ورودی دریای سیاه واقع شده و بین روستای Garipçe در سمت اروپا و روستای Poyrazköy در سمت آسیا جریان دارد. این در آگوست 2016 افتتاح شد و به عنوان " پل Yavuz Sultan Selim  نامیده شد. طول آن 1408 متر (1540 گز) بین دو ستون ، 59 متر (65 یارد) عرض با 8 لاین + 2 خط ریلی و 322 متر (1056 فوت) ستون های بلند است که یکی از بزرگترین پل های تعلیق در جهان است.

زیر تنگه بسفر نیز دو تونل وجود دارد :

تونل اول: مارمارا "Marmaray" نام دارد که در اکتبر 2013 افتتاح شد. این تونل فقط برای سیستم مترو است. طول قسمت زیر آب 1400 متر (1531 یارد) بین محله های Uskudar و Sirkeci است.

تونل دوم : در دسامبر 2016 افتتاح شد. این تونل "تونل اوراسیا" نام دارد و فقط برای وسایل نقلیه موتوری است و عوارض آن را پرداخت می کند. این قسمت تا حدی در زیر تنگه بسفر است اما بیشتر در زیر دریای مرمره قرار دارد . بخش زیر آب 5400 متر (5905 یارد) است طولانی بین محله های Haydarpasa و Ahirkapi ، و آن را دارای دو سطح برای مسیرهای رانندگی جداگانه است.

قرار است در آینده چند تونل دیگر در زیر تنگه ساخته شود.

ویلا در بسفربا بالا رفتن سواحل تا ارتفاع 200 متر (650 فوت) ، که با کاخ ها ، ویرانه ها ، روستاها و باغ ها پوشیده شده است ، این یکی از زیباترین مناطق مناظر ترکیه است . بهترین راه دیدن تنگه بسفر با تمام زیبایی آن ، سفر با یکی از قایق های ساحلی است ، از این طریق می توانید بسیاری از خانه های چوبی قدیمی عثمانی به ترکی Yali نامیده می شوند را نیز مشاهده کنید . همچنین می توانید در طول اقامت خود در این شهر باشکوه در بهترین هتل ها اقامت کرده و یا در بهترین رستوران های حاشیه آن غذا بخورید .

3

هتل ها با منظره تنگه بسفر:

اگر در سفر با تور ارزان استانبول علاقمند به اقامت در کنار تنگه بسفر دارید. بهترین آنها  هتل پنج ستاره چراغان پالاس کمپینسکی و هتل هیلتون بسفر و هتل استانبول ادیشن  است البته جدید هتل نوساز و تاور شرایتون آتاکوی نیز به این لیست اضافه شده است.

اکثر مسافرانی که در جستجوی قیمت تور استانبول نیستند فقط هال های زیر را در تور استانبول جستجو میکنند تا در سفر به استانبول نهایت لذت را ببرند.

 • هتل سوئیس اوتل د بسفروس
 • هتل گرند حیات استانبول
 • هتل هیلتون بسفروس استانبول
 • هتل دیوان استانبول
 • هتل ریتز کارلتون استانبول
 • هتل شانگری لا بسفروس استانبول
 • هتل گرند تارابیا استانبول
 • کاخ چراغان استانبول
 • هتل کنراد استانبول ترکیه
 • هتل فور سیزن استانبول
 • هتل مارمارا تکسیم

4

منبع: توریاب

تور استانبول تور آنتالیا قلعه بسفر روملی بسفر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر