کد خبر: 1012933 A

قبل از شروع این مقاله باید بدانید که منظور از رم‌های Buffered و Unbuffered همان RDIMM و UDIMM است.

قبل از شروع این مقاله باید بدانید که منظور از رم‌های Buffered و Unbuffered همان RDIMM و UDIMM است. پس در طول مقاله هر جا که از کلمه RDIMM استفاده شده منظور حافظه های Registered Buffered است و هر جا از اصطلاح UDIMM بکار رفته شد منظورمان همان حافظه های UnRegistered Unbuffered  می باشد.

رم های HPE :

نکته جالبی که باید در مورد رم های HPE بدانید این است که این رم ها توسط خود این شرکت تولید نمیشوند بلکه شرکت HPE حافظه های رم خود را خریداری کرده و با پارت نامبر و برچسب های مخصوص خود سفارش سازی می کند و با نام رم های HPE  این رم ها روانه بازار می شوند.

شرکت HPE  معمولا این رم ها را از 3 کارخانه Micron , Hynix و Samsung خریداری می کند که این کارخانه ها جز بهترینها در تولید چیپ های مموری هستند.

قابلیت ECC در رم ها چیست ؟

وقتی اطلاعات بین پردازنده و حافظه رم در تبادل هستند با بالا و پایین بار الکتریکی در این بین امکان خطا در اطلاعات وجود دارد .

ECC یا Error Correcting code قابلیت امکان تشخیص و اصطلاح داده های خوانده شده از طریق حافظه رم را ایجاد می کند. البته قابلیت ECC فقط و فقط در بعضی رم های Registered یا Buffered وجود دارد.

در پاسخ به این سوال که چرا توصیه می شود در سرورHPE از رم های Registered ای استفاده کنیم که دارای قابلیت ECC است باید بگوییم که در سرورها نیاز به امنیت و پایداری اطلاعات 2 فاکتور مهم محسوب میشود و چون رم ها با قابلیت ECC امکان شناسایی خطاها و رفع ان را در اطلاعاتی که در حال تبادل هستند به صورت خودکار فراهم می کنند , پس به عبارتی در سرورها باعث پایداری اطلاعات می شوند.

توجه داشته باشید که هر رم Buffered یا رجیستر شده از تکنولوژی Error Correcting Code برخوردار نیست که به این حافظه ها Non-ECC می گویند.

حافظه های Non-ECC برای سرورها طراحی نشده چراکه هنگام بروز خطا در تبادل اطلاعات هیچ گونه عکس العملی نشان نمیدهند . پس فاکتور پایداری اطلاعات در این رم ها آنچنان قوی نیست و برای کارکردهای بی وقفه اصلا توصیه نمیشوند. برخلاف آنها ECC کاملا مناسب کارکردهای بی وقفه و بدون خطا می باشد .

r6y

تفاوت رم های Buffered(RDIMM) و Unbuffered(UDIMM) :

همانطور که قبلا هم گفتیم بعضی از حافظه های (RDIMM-Buffered) Registered Memory دارای قابلیت ECC هستند که اغلب بر روی سرور اچ پی  استفاده میشوند و بعضی این قابلیت را ندارند و Non-ECC خوانده می شوند .

در حافظه های Registered در میان ماژول DRAM و MCH یک رجیستر وجود دارد که کمترین بار الکتریکی را در خود دارد و باعث پایدارتر شدن حافظه میشود ولی از طرف دیگر مقداری سرعت تبادل اطلاعات را کاهش می دهد .

اما در حافظه های Unbuffered Memory(UDIMM-Unbuffered) این رجیستر وجود ندارد و سرعت بیشتری نسبت به رم های رجیستر دارند اما به دلیل اینکه در فضای میانی تبادل اطلاعات بارالکتریکی بیشتر است امکان رخداد خطا در اطلاعات بالا می رود .

پس این رم ها دارای امنیت و پایداری کمتری در حفظ اطلاعات نسبت به Registered ها هستند بخاطر همین هم از آنها در سرورHP یا ایستگاهای کاری (Work Station) استفاده نمیشود و دارای قیمت کمتری نسبت به رم های رجیستر می باشند پس بهتر است آنها را در سیستم های خانگی و در سرورهای سطح پایین بکار بگیریم چراکه سرعت بالایی دارند و از طرفی در سیستم های خانگی و سرورهای سطح پایین نیاز به حافظه وسیع نیست .

5t8

امیدواریم با مطالعه این مقاله به شناخت کافی در تفاوت های دو نوع مموری های RDIMM  و UDIMM رسیده باشید . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این مموری ها میتوانید با کارشناسان شرکت یاقوت سرخ ، مرکز تخصصی فروش سرور های اچ پی به شماره تماس 71189-021  در ارتباط باشید و یا به سایت www.Ysorkh.net  مراجعه کنید .

 

 

 

اچ پی امنیت اطلاعات رم حافظه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر