کد خبر: 1012923 A

یکی از قطعات صنعتی که امروزه در بسیاری از دستگاه‌ها و ماشین‌ها کاربرد زیادی دارد و از آن در ابعاد وسیعی استفاده می‌شود بلبرینگ‌ها می‌باشد. البته که ممکن است شما بلبرینگ را در برخی موارد به نام یاتاقان بشنوید چون که بلبرینگ‌ها می‌توانند در زیر مجموعه یاتاقان‌ها قرار بگیرند هرچند که میان این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.

یکی از قطعات صنعتی که امروزه در بسیاری از صنایع کاربرد زیادی دارد بلبرینگ ها می باشد. شرکت بیرینگ لند با بیش از 20 سال تجربه در زمینه تامین و واردات مستقیم انواع بلبرینگ فعالیت دارد.این شرکت نمایندگی بلبرینگ خود تنظیم FAG و بلبرینگ تماس زاویه ای SKF در ایران است. برای خرید محصولاتی بلبرینگ کف گرد سه تیکه با 1 سال گارانتی و محصولاتی همچون به سایت بیرینگ لند مراجه کنید.

البته که ممکن است شما بلبرینگ را در برخی موارد به نام یاتاقان بشنوید چون که بلبرینگ ها می توانند در زیر مجموعه یاتاقان ها قرار بگیرند هر چند که میان این دو تفاوت هایی وجود دارد. اگر اجزای تشکیل دهنده قطعه به حالت ساچمه باشد در گروه بلبرینگ ها قرار می گیرد بلبرینگ ها با توجه به مدل و نوع کاربردی که دارند در گروه بندی های مختلفی قرار می گیرند که هر کدام ویژگی های خود را دارند، این ویژگی ها بر اساس مواردی چون دورهای بلبرینگ، میزان تحول نیرو و طراحی آن ها می باشد و همین تفاوت ها موجب طبقه بندی بلبرینگ ها می شود.

می توان بلبرینگ ها را در زیر مجموعه ی برینگ های غلتان قرار داد که این زیر مجموعه شامل دو گروه رولبرینگ و بلبرینگ می شود و براساس عناصر تشکیل دهنده از یکدیگر متمایز می شود. تولیدکنندگان زیادی در دنیا انواع مختلفی از بلبرینگ ها را طراحی و تولید می کنند که در ایران برخی از آن ها نمایندگی و پشتیبانی دارند از جمله برندهایی که در ایران پشتیبانی می شوند برند SKF و FAGمی باشد. در این مقاله می خواهیم به انواع بلبرینگ ها نظیر بلبرینگ کف گرد سه تیکه، بلبرینگ تماس زاویه ای SKF  و بلبرینگ خود تنظیم FAG بپردازیم همراه ما باشید.

بلبرینگ کف گرد سه تیکه

 بلبرینگ های کف گرد از کشیده شدن سطوح بر روی همدیگر جلوگیری می کند و در نتیجه سطح تماس را کاهش می دهد و از میزان اصطکاک میان سطوح کم می شود. در این بلبرینگ بار از قسمت لایه خارجی به گوی وارد شده و فشار به قسمت لایه داخلی منتقل می شود. این نوع  بلبرینگ ها از طراحی ساده ای برخوردارند و همچنین نحوه ی نصب آن ها ساده و راحت می باشد که اغلب بلبرینگ هایی نحوه نصب آن ها ساده است کاربرد بیشتری در صنایع دارد. بلبرینگ های کف گرد در حالی که می توانند نیروهای محوری زیادی را تحمل کنند اما به هیچ عنوان قادر به تحمل نیروهای شعاعی نیستند، بنابراین بلبرینگ های کف گرد نباید تحت تاثیر نیروهای شعاعی قرار بگیرند. در اصطلاح این یاتاقان ها به بلبرینگ سه تیکه معروف هستند و جنس این نوع بلبرینگ از برنج و یا فولاد می باشد. انواع بلبرینگ ها در گروه بلبرینگ های کف گرد شامل موارد ذیل می شود:

  • بلبرینگ کف گرد یک طرفه
  • بلبرینگ کف گرد یک طرفه با واشر محفظه کروی و واشر نگهدارنده
  • بلبرینگ کف گرد دو طرفه

dfrhyfr

 

بلبرینگ تماس زاویه ای SKF

مدل بلبرینگ های تماس زاویه ای SKFرا می توان اینگونه در نظر داشت که حلقه های بیرونی و درونی آن ها باهم زاویه ایجاد می کنند. میزان زاویه ایجاد شده تعیین کننده میزان تحمل بار قطعه می باشد، این زاویه هرچقدر که بزرگتر باشد به همان اندازه نیز میزان تحمل قطعه بیشتر می شود. بلبرینگ های تماس زاویه ای SKF قادر به تحمل بارهای محوری و شعاعی می باشد و زمانی که به بلبرینگ یک بار شعاعی وارد می شود به صورت اتوماتیک بار محوری نیز تولید می شود. بلبرینگ های زاویه ای SKF در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

  • بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه SKF
  • بلبرینگ تماس زاویه دو ردیفه SKF
  • بلبرینگ تماس زاویه ای همراه با چهار نقطه تماس SKF

srdbfh

بلبرینگ خود تنظیم FAG

یکی دیگر از انواع بلبرینگ ها، بلبرینگ های خود تنظیم FAG دارای قابلیت تنظیم می باشد که این قابلیت در تنظیم بسیار کاربرد دارد و در ابعادهای وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع بلبرینگ با توجه به انحنایی که در شیار ساچمه وجود دارد هنگامی که در شفت بلبرینگ انحرافی به وجود می آید امکان انجام تنظیمات لازم را دارد. به وجود آمدن تغییرات در زاویه ی محوری و همچنین به هم خوردن راستای زاویه ای سبب بروز مشکلاتی در قطعه و دستگاه می شود. بلبرینگ های خود تنظیم بیشتر مناسب مکان هایی است که تطابق و پایستگی وجود ندارد و بعد از گذشت مدت زمانی براثر عوامل گوناگون به کاهش و یا افزایش زاویه دچار می شوند. این نوع بلبرینگ ها در مقایسه با سایر بلبرینگ ها قیمت بالاتری دارند که دلیل این گران قیمت بودن طراحی و مکانیزم پیشرفته ی آن ها می باشد.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد بلبرینگ ها جز قطعات پرکاربرد در صنعت می باشد که هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار دادیم. توصیه می شود که جهت خرید انواع بلبرینگ ها به مراکز معتبر مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

بلبرینگ انواع بلبرینگ ها بلبرینگ کف گرد سه تیکه بلبرینگ تماس زاویه SKF بلبرینگ خود تنظیم FAG
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر