کد خبر: 1012624 A

امروزه بسیاری از افراد به واسطه مزایای فراوانی که مصالح ساختمانی پیش ساخته نسبت به مصالح ساختمانی سنتی دارند با این سازه‌ها آشنایی دارند، اما در این مطلب قصد داریم به شرح و توصیف کامل‌تری از این سازه‌ها بپردازیم تا تصویر شفاف‌تر و درست‌تری از آن داشته باشید .

پس در ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که : 

ساندویچ پانل چیست؟ 

ساندویچ پانل یا سازه پیش ساخته پانل یکی از انواع مصالح ساختمانی مدرن و پیشرفته بوده که با داشتن ساختاری ساده و سبک بسیار هوشمندانه طراحی شده تا علاوه بر رفع نیازهای جدید مصرف کنندگان معایب استفاده از مصالح ساختمانی سنتی را نیز نداشته باشد. ساندویچ پانل‌‌ها ساختاری سه لایه دارند که لایه اول و رویی و لایه سوم و زیرین ساندویچ پانل مشابه یکدیگر بوده و از نوع ورق فلزی از جنس گالوانیزه، آلومینیوم و یا آلوزینک است؛ لایه وسط این پانل‌ها نیز از نوع فوم عایق بوده که به صورت معمول از جنس فوم پلی اورتان ، پلی استایرن ، فوم پشم سنگ و یا فوم پشم شیشه می‌باشد.

این نوع ساختار، ساختاری است که علاوه بر ایجاد مقاومت، پایداری و استحکام در ساختمان، نیازها و فاکتورهای دیگری همانند عایق بودن و جلوگیری از هدر رفت انرژی، حرارت و برودت در بسیاری از اماکن مانند سوله‌ها و سردخانه‌ها حائز اهمیت است و از همه مهم‌تر قیمت بسیار مناسب و به صرفه نسبت به مصالح ساختمان سنتی و افزایش و تسریع در روند ساخت و ساز را پوشش داده و به بهترین شکل تامین می‌نماید. 

دلایل برتری ساندویچ پانل نسبت به سایر مصالح

بعد از پاسخ به این سوال که :

ساندویچ پانل چیست؟

باید به این سوال پاسخ داد که :

چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

همان طور که میدانید استفاده از مصالح سنتی در گذشته به دلیل عدم وجود و یا مرسوم نبودن استفاده از مصالح ساختمانی نوین، رواج بیشتری داشته، اما ناگزیر معایب و مشکلاتی نیز به همراه داشته است.

مصالح سنتی ساده مانند شن، ماسه، سیمان که از دل طبیعت و معادن به دست می‌آیند و یا مصالح مرکبی مانند بتن، ایرانیت، ایزوگام و آجر که به دو صورت آهکی و رسی تولید شده، ساخت ملات و تهیه سیمان همگی نیازمند صرف زمان طولانی و زحمت بسیار است، علاوه بر آن حمل و نقل مصالح به محل اجرای پروژه و نصب و اجرای آنها نیز مقوله دیگری است که بسیار پر زحمت و پر هزینه است. در نهایت با روی کار آمدن ساندویچ پانل‌ها، نه تنها این مشکلات حل شد بلکه مزایای دیگری نیز به آن اضافه شد.

در ادامه به چند مورد از مزایا و ویژگی‌های قابل توجه ساندویچ پانل‌ها اشاره می‌کنیم:

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری برای عایق بندی و پوشش دیواری های داخلی در انواع کانکس و سازه های پیش ساخته پانلی استفاده می‌شود پانل دیواری دارای رنگ بندی می‌باشد ، کاربرد کلی پنل دیواری در ساخت سوله ، کانکس و حتی اتاق های حمل بار می‌باشد که بر روی انواع کامیونت ها اجرا می‌‎شود به دلیل داشتن عایق بسیار مناسب از اتلاف انرژی در داخل اتاق های حمل بار جلوگیری می‌کند.

ساندویچ پانل سقفی

کاربرد ساندویچ پانل سقفی اصولا در تمامی سازه ها مانند پانل ، ساختمان ، کانکس ، سوله و... کاربرد دارد استفاده از سقف عایق سبب طول عمر سازه می‌شود و همچنین می‌تواند جایگذین بسیار خوبی در برابر ایزوگام و متریال های عایق بندی قدیمی در ساختمان سازی باشد.

کاهش بار مرده ساختمان

کاهش بار مرده ساختمان، یکی از عوامل بسیار مهمی است که در نشست ساختمان و البته خسارات ناشی از زلزله تاثیرگذار است. یکی از ویژگی‌های بارز ساندویچ پانل‌ها، داشتن ساختاری سبک و در عین حال بسیار مقاوم و مستحکم است به گونه‌ای که یک دیوار پانلی تا 50 برابر سبک تر از یک دیوار آجری است و حتی با استفاده از ساندویچ پانل‌ها می‌توان یک ساختمان یک یا دو طبقه را بدون اسکلت فلزی بنا کرد.

مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی

مقاومت در برابر زلزله و بخصوص آتش سوزی یکی از عواملی است که در برخی از کاربری‌ها مانند سوله، ساختمان‌های مسکونی و...برای کارفرمایان اهمیت بسیاری دارد. ساندویچ پانل‌ها نیز در این مورد بواسطه سبک بودن و در عین حال مقاومت بالا عملکرد فوق العاده‌ای داشته و در هنگام زلزله و در صورت سقوط مصالح تخریب یا شکسته نمی‌شود و آسیب و خسارت کمتری نسبت به سقوط مصالح سنتی سنگین بر جای می‌گذارد.

در هنگام آتش سوزی نیز یکی از مقاوم‌ترین و بهترین ساندویچ پانل‌ها، ساندویچ پانل پشم سنگ است که تا ساعتها در برابر آتش سوزی مقاومت کرده و مانع از گسترش آتش می‌شود.

حمل و نقل و نصب راحت

بحث حمل و نقل و جا به جایی مصالح ساختمانی یکی از مباحثی است که بسیار برای پیمانکاران و کارفرمایان مهم بوده، و اگر حمل و نقل این مصالح راحت باشد نه تنها در صرفه جویی زمان و هزینه‌ها موثر بوده بلکه به تعداد نیروی انسانی کمتری احتیاج است که این مورد نیز در رابطه با ساندویچ پانل‌ها صدق می‌کند؛ ساندویچ پانل‌ها در کارخانه کاملا به صورت مکانیزه تولید و بسته بندی شده و توسط لیفتراک به درون ماشین‌های حمل منتقل می‌شود. نصب این سازه‌ها نیز به سرعت و توسط نصابان متخصص در این زمینه و با کمترین نیروی انسانی صورت می‌گیرد.

قیمت روز ساندویچ پانل

قیمت مناسب و ارزان

طبیعتا قیمت یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب و تهیه کالا در هر زمینه‌ای محسوب می‌شود.از همین رو مشکلات فراوانی در کشور در این زمینه وجود دارد برای مثال در مناطق روستایی، خانه‌های روستایی با استفاده از مصالح ایمن ساخته نشده و نبود دانش فنی و مهندسی کافی، سبب شده تا در هنگام زلزله و یا سیل متحمل آسیب‌های شدیدی شوند که البته یکی از عوامل مهم و دخیل در قیمت ساندویچ پانل ، قیمت مواد اولیه برای ساخت است.

 ساندویچ پانل‌ نه تنها قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به مصالح سنتی دارند بلکه در طول زمان بواسطه افزایش طول عمر مفید ساختمان، و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری صرفه اقتصادی نیز خواهد داشت و سبب بازگشت سرمایه نیز می‌شود.

در چه مکان‌هایی استفاده از ساندویچ پانل بهترین گزینه است؟

همان طور که میدانید در خواص مکانیکی و یا حتی شیمیایی مصالح ساختمانی مقاومت و پایداری در برابر نیروها و عوامل مخرب بیرونی بسیار حائز اهمیت است. نتیجه اینکه بارها پیش آمده که ساختمان‌ها و پروژه‌هایی با وجود داشتن بهترین نقشه اجرایی به دلیل استفاده نکردن از مواد و مصالح مناسب دچار مشکل و خسارات جبران ناپذیری مانند ریزش و یا عدم مقاومت کافی در برابر زلزله‌هایی با ریشتر کم شده و دچار آسیب شده‌اند. بنابراین اهمیت کیفیت و مقاومت مصالح ساختمانی به کار برده شده نسبت به سایر گزینه‌ها در اولویت است.

در همین راستا استفاده از ساندویچ پانل در مکان‌هایی مانند سوله‌ها، سیلوها، سازه‌های فلزی، کانکس، سردخانه‌، اتاق حمل بار، اتاق تمیز، پوشش دیوار و یا سقف در بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها و...به دلیل تناسب ساختار ساندویچ پانل با نوع کاربری این مکان‌ها بهترین گزینه است. شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مشخصات، قیمت دقیق ساندویچ پانل و سایر محصولات پیش ساخته و ثبت سفارش این محصولات و دریافت پیش فاکتور بر اساس متراژ و ابعاد درخواستی ، نوع و کیفیت پانل مد نظر شما به آدرس سایت بانک اطلاعاتی ساندویچ پانل مراجعه کرده و از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

همچنین می‌توانید از مشخصات سایر محصولات پیش ساخته و اجزا و متریال تشکیل دهنده آنها در سایت بانک اطلاعات ساندویچ پانل دیدن فرمایید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

بانک اطلاعات ساندویچ پانل

 

 

ساندویچ پانل سازه پیش ساخته پانل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر