کد خبر: 1010782 A

یکی از مهم‌ترین وسائل خانه که نظافت و تمیزی آن‌ها جایگاهی ویژه در منزل دارد مبلمان منازل هستند. اگر این مبلمان دچار کثیفی باشند و یا لکه‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد شده باشد بقیه نقاط خانه را نیز نامرتب جلوه خواهند داد. بنابراین ضروری است که هر از گاهی به شستن مبلمان منزل بپردازیم و آن‌ها را کاملا پاک و تمیز کنیم.

انواع مختلف مبلمان منزل از جمله مبل چستر، مبل راحتی، مبل کلاسیک و... هر یک از روکش‌های مختلفی تهیه و تولید شده‌اند که در شستشوی مبلمان باید حتما به این نکته توجه شود. برای شستشوی مبلمان در منزل چندین راهکار ساده وجود دارد که با انجام این کارها و طی مراحلی می‌توان به شستشوی کامل این مبلمان دست یافت. به طور کلی مبلمان را می‌توان با چهار روش کلی شست و تمیز کرد.

1- شستن مبلمان با کمک بخارشوی

در این شیوه باید در ابتدا نواحی مختلف مبلمان کاملا تمیز شوند و هر گونه گرد و غبار از آن‌ها و از لابلای درزها و شکاف‌ها براشته شود. پس از آن با استفاده از یک بخارشوی می‌توان امر شستشو را تکمیل کرد و به راحتی مبلمان را تمیز نمود.

2- استفاده از محلول آب ولرم و شامپو

در این شیوه از شستشوی مبلمان منزل می‌توانید در ابتدا محلولی از آب نیمه گرم و مقداری شامپو تهیه نمایید و با استفاده از یک تکه ابر یا اسفنج عمل شستن مبلمان را تکمیل نمایید. در این شیوه اسفنجی کوچک را آغشته به محلولی که تهیه نموده‌اید کنید و سپس این ابر آغشته به محلول را بر روی سطح پارچه‌ای مبل بکشید تا کاملا تمیز شود. بعد از تمیز شدن روکش مبلمان، از یک ابر خیس دیگر استفاده کنید و آن را به طور کامل بر روی سطح پارچه‌ای مبل بکشید تا کفی که بر روی مبل باقی مانده است به طور کامل برطرف گردد.

در انجام این روش باید سعی کنیم تا آب و یا رطوبت به هیچ وجه با چوب مبل‌ها برخورد نداشته باشد و آن‌ها را خیس نکند.

3- شستن مبلمان با کمک مخلوطی از آب ولرم و شامپو و بخارشوی

این شیوه از شستن مبلمان در منزل برای مبلمان پارچه‌ای بسیار کاربرد دارد. به طور کلی شستن مبلمان با روکش پارچه‌های مختلف از جنس‌های متعدد، از مشکل‌ترین کارهاست. چنانچه به خوبی این مبلمان شستشو نشوند ممکن است به پارچه مبل نیز آسیب‌هایی وارد شود.

برای شستشوی مبلمان پارچه‌ای منازل، می‌توان از مخلوطی از روش‌ها استفاده کرد. در این شیوه در ابتدا از یک جارو استفاده کنید و کلیه گرد و غبار و آلودگی را از روی سطح پارچه برطرف گردانید. توجه کنید که سطح مبل باید کاملا تمیز باشد. خرده ریزه‌های روی مبل باید کاملا تمیز شود. شیارها را کاملا تمیز کنید و با دقت به انجام این کار بپردازید.

برای از بین بردن باقی مانده گرد و غبارها بر روی سطح مبل راحتی یا انواع مبلمان نیز می‌توانید از برس استفاده کنید و برای از بین بردن موها و کرک‌های به جا مانده بر روی سطح پارچه مبلمان نیز می‌توانید از غلتک استفاده کنید. پس از اینکه اطمینان یافتید که تمامی نقاط و پارچه روی مبل کاملا تمیز شده است می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید تا سطح پارچه کاملا تمیز شود.

برای شستشوی مبلمان پارچه‌ای هم‌چنین می‌توانید از محلول آب ولرم نیز کمک بگیرید و یا از دستگاه‌های شستشوی مبلمان در منزل استفاده کنید. بخشی از مبلمان منازل نیز چوب‌ها و فلزهای به کار رفته در ساختمان آن‌ها است. برای شستشوی این بخش‌ها نیز می‌توانید از مواد پاک کننده خاص استفاده نمایید اما باید کاملا مواظب باشید تا با سطح پارچه و روکش مبلمان برخورد نداشته باشند و به آن‌ها آسیبی وارد نکنند.

4- شستن مبلمان منازل با استفاده از محلول پایه آب و بخارشوی

یکی از موادی که می‌توان در شستن مبلمان منزل از آن کمک گرفت و به ویژه انواع مختلف مبلمان پارچه‌ای را به واسطه آن کاملا تمیز نمود و شستشو داد محلول پایه آب و بخارشوی است.

استفاده از مایع تثبیت‌کننده رنگ و جنس پارچه در شست و شوی مبلمان

در ابتدا لازم است تا رنگ و جنس پارچه  روکش مبل خود را تثبیت نمایید تا دچار آسیب نشوند. بنابراین در ابتدا لازم است به تهیه این محلول اقدام نمایید و آن را از داروخانه و یا فروشگاه‌های مربوطه خریداری نمایید. این مواد موجب می‌شوند تا رنگ پارچه رو مبلی شما تغییر نکند و دوام آن حفظ شود. از طرفی با استفاده از این ماده، می‌توانید به نرم کردن لکه‌ها و ضعیف نمودن آن‌ها بر روی سطح مبل اقدام کنید و بدین گونه لکه‌های روغنی و یا چربی را تضعیف کنید تا شستشوی مبلمان راحت‌تر انجام بگیرد.

در این شیوه می‌توانید ابتدا مقدار کمی از این ماده تثبیت کننده را بر روی بخش کوچکی از مبل تست کنید تا مطمئن شوید که پارچه مبلتان آسیب نمی‌بیند. بعد از اطمینان یافتن از این مورد می‌توانید این محلول را بر روی تمامی سطح مبلمانتان اسپری کنید.

بعد از انجام این مرحله لازم است به تهیه محلول پایه آب مورد نظر خود اقدام کنید. بنابراین از یک ظرف استفاده کنید. ظرفی بردارید و داخل آن در حدود سه لیتر آب بریزید. بعد از آن سه پیمانه از ماده شوینده پایه آب را به آن اضافه کنید. این مواد را به هم بزنید تا کاملا مخلوط گردند و به طور کامل در آب، حل شوند. سپس محلول پایه آب به وجود آمده را روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید. سعی کنید بخشی از مبل را انتخاب کنید که به چشم نیاید.

سپس پارچه کوچکی را بردارید. پارچه را به محلول پایه آب خود آغشته کنید و با استفاده از آن قسمتی از مبل را که برای امتحان محلول انتخاب کرده بودید را پاک کنید. زمان کمی تقریبا 10 دقیقه صبرکنید. پس از طی این مدت، قسمتی از مبل را که به محلول آغشته کرده بودید را چک کنید. برای انجام این امر می‌توانید از یک حوله کاغذی کمک بگیرید.

استفاده از حوله کاغذی برای شستن مبل در خانه

حوله کاغذی مورد نظر خود را بردارید و بر روی قسمت مورد نظر مبل، فشار دهید. در این مرحله اگر حوله کاغذی رنگ پارچه مبلی را به خود جذب نکند بدین معناست که محلول شما برای کاربرد وسیع و به کاربردن در تمامی سطوح مبلمانتان مناسب است و می‌توانید به راحتی بقیه قسمت‌های مبل را با آن شستشو دهید. اگر به این نتیجه دست نیافتید لازم است محلول خود را رقیق‌تر کنید و سپس دوباره امتحان کنید. چند بار می‌توانید این کار را تکرار کنید تا به نتیجه مورد نظر خود دست یابید.

استفاده از بخار شور برای تمیز شدن نهایی مبل

پس از طی این مرحله می‌توانید از یک دستگاه بخارشوی کمک بگیرید. برای انجام این کار لازم است در ابتدا مخزن بخارشوی خود را از محلول پایه آب پر کنید. شامپو را بر روی سطح مورد نظر خود بمالید و پس از آن از بخارشوی حاوی محلول پایه آب استفاده کنید و تمام سطح مبل را با شامپو و بخارشوی شستشو دهید.

لازم به ذکر است که در این شیوه از شستشوی مبلمان باید حتما تمام سطح پارچه مبل را در ابتدا آغشته به شامپو نمایید و سپس با استفاده از بخارشوی به شستشوی مبلمان ادامه دهید. بعد از اینکه تمامی قسمت‌های مبلمان را با این مواد شستشو دادید لازم است دوباره از بخارشوی استفاده کنید تا این بار نقش مکنده را داشته باشد و کف‌های باقی مانده از روی سطح مبل را پاک کند.

استفاده از مکنده بخار شور

بنابراین در این مرحله لازم است مکنده دستگاه بخارشوی خود را فعال نمایید تا با کاربرد این ابزار، بتوانید تمامی کف‌های باقی مانده از روی سطح مبل را از بین ببرید. اگر در این مرحله احساس کردید که هنوز میزانی از لکه بر روی سطح پارچه‌ای مبلمان شما باقی مانده است می‌توانید چندین بار این عملیات را تکرار کنید تا به طور کامل لکه‌ها شسته شوند و از بین بروند. وقتی تمامی لکه‌ها از روی مبل پاک شدند باید صبر کنید تا پارچه مبلی شما خشک شود در این شرایط لازم است توجه کنید که مبل را به هیچ وجه در جریان هوای آزاد قرار ندهید چرا که ممکن است به دلیل خیس بودن پارچه رو مبلی گرد و غبار به آن نفوذ کند و دوباره مبل را کثیف کند.

چک گرد و غبار مبلمان پارچه مبل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر