کد خبر: 1003679 A

از نظر لغوی، گریتینگ واژه ای انگلیسی است که معادل های آن شبکه، پنجره و چهارچوب آهنی است. گریتینگ، یک شبکه توری مانند، متشکل از عناصر فلزی است که به صورت طولی و عرضی در کنار هم قرار دارند.

 این محصولات دارای مقاومت بالا، ظاهر خوب، وزن پایین، امکان عبور هوا، نورگیر، قیمت مناسب و کاملا اقتصادی هستند و به شکل های مربعی، سینوسی، مثلثی و… به یکدیگر متصل می شوند و به این دلایل از پرکاربردترین محصولات فلزی جهت پوشش کف، پله ی کارخانه ها و ساختمان های شهری به حساب می آیند.

ویژگی های بارز گریتینگ

اولین ویژگی مهم گریتینگ، قدرت تحمل و استحکام بالای آن می باشد و این امر موجب می شود فشار باربری زیادی را تحمل کند. سطح آن غیرلغزنده است و همچنین در اثر رفت و آمد زیاد دچار سائیدگی و یا استهلاک سطحی نمی شود حتی اگر به مواد لغزنده مانند روغن آغشته شود نیز لغزنده نمی شود. در فصل زمستان در مناطق سردسیر خاصیت ضد یخ زدگی دارد. یک ویژگی مهم دیگر این است که از تجمع گاز های پخش شده در محیط ممانعت می کند.  

جهت اطلاع از قیمت گریتینگ به کارشناسان فروش آهن اول در ارتباط باشید.

مشخصات فنی گریتینگ

به طور کلی گریتینگ، از اتصال تسمه های باربر و رابط به صورت شبکه ای در 4 نوع تولید می شود:

  1. گریتینگ تسمه در تسمه
  2. گریتینگ تسمه در نیم تسمه
  3. گریتینگ تسمه در میلگرد(چهار پهلوی تابیده)
  4. گریتینگ میلگرد در میلگرد

معمولا میلگرد استفاده شده در 2 نوع گریتینگ میلگرد در میلگرد و تسمه در میلگرد از نوع آجدار می باشد که در شرایط خاص امکان استفاده از میلگرد ساده هم امکان پذیر است. یکی از دلایل استفاده از میلگرد آجدار در این نوع گریتینگ ها قیمت میلگرد آجدار می باشد که نسبت به میلگرد ساده مناسب تر است.

کاربرد گریتینگ

انواع مختلف فلزی، گالوانیزه یا فایبرگلاس کاربردهای زیادی در مراکز تولید انرژی(نیروگاهها، سدها، برج های خنک کننده)، صنایع نفت و گاز(پایانه های نفتی، پالایشگاه ها، دکل ها، اسکله ها و سکوهای نفتی در آب های شور)، صنایع پتروشیمی(دور مخازن پتروشیمی و پلایشگاه ها)، صنایع آب و فاضلاب(کانال ها و دریچه های آب و فاضلاب)، صنایع ساختمان و شهرسازی( کف پوش سازه های فلزی، راه پله های ساختمان های تجاری و مسکونی، راه پله های فرار، پله های اسپیرال، حفاظ درب و پنجره ساختمان، زیبا سازی و آب نمای میدان ها، پل ها و معابر شهری)، اماکن عمومی و گردشگری شامل بیمارستانها، پارک های تفریحی(گریتینگ دور درخت)، شبکه های حفاظتی، صنایع کشتیرانی، صنایع هوایی، صنایع دامپروری، صنایع بسته بندی، صنایع کشاورزی، صنایع شیمیایی و غذایی دارد.

انواع گریتینگ از نظر جنس

  1. گریتینگ فلزی

گریتینگ فلزی توسط تسمه ها و میلگرد های فولادی در ابعادی نا محدود ساخته می شود که کاربرد های متفاوتی را در بر می گیرد. در پروژه هایی که در آن ها از پله ها و کف پوش ها  استفاده می کنند محصولی ایده آل است. برای بالا بردن مقاومت گریتینگ در برابر عوامل محیطی و تاثیرات جوی مانند خوردگی و همچنین ایجاد زیبایی ظاهری، گریتینگ فلزی را توسط گالوانیزه گرم بر اساس استاندارد بین المللی ASTM A123 پوشش می دهند. ضخامت پوشش گریتینگ از 70 میکرون تا 85 میکرون است. در روش گالوانیزه گرم، مواد خام اولیه بعد از چربی گیری و فسفاته کردن در فلز روی مذاب غوطه ور می شوند و پوششی بر سطح گریتینگ ایجاد می شود که به دلیل چسبندگی بالای آن و عدم شکنندگی و پوسته پوسته شدن، محصول بسیار ایده آلی است.

2. گریتینگ کامپوزیت

با توجه به مواد اولیه ی مصرفی در این نوع گریتینگ نسبت به گریتینگ فلزی ویژگی های متفاوتی دارد. این نوع گریتینگ ویژگی های منحصر به فردی مانند: مقاومت زیاد در برابر حرارت و محیط های اسیدی و الکتروشیمیایی، عایق الکتریسیته، گرما و انعطاف پذیری ظاهری جهت کاربردهای مختلف دارد. گریتینگ کامپوزیتی در صنایع غذایی، آزمایشگاه ها، کارخانه های بهداشتی، صنایع داروسازی و پزشکی، آشپزخانه های صنعتی، موتورخانه، صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها و محیط های بهداشتی و استریل کاربرد دارد.

3. گریتینگ استیل

این نوع گریتینگ در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت و طول عمر بسیار بالایی دارد و حتی با وجود اینکه هزینه ی تولید آن بسیار بالا است در صنعت داروسازی، شیمیایی، غذایی، آشپزخانه های صنعتی، مخازن نگهداری شیر، درپوش، کفشور و صافی طرفداران زیادی دارد. دلیل این محبوبیت مقاومت بسیار بالای این نوع گریتینگ در برابر محیط های اسیدی و بسیار مرطوب است که در کنار آن زیبایی منحصر به فردی نیز داراست. در آلیاژ های استفاده شده در این نوع محصول درصدی از کروم و آهن وجود دارد که این امر موجب می شود که گریتینگ استیل به صورت طبیعی و بدون روپوش خاصیت ضدزنگ دارد و حتی جذب آهن ربا نمی شود.

4. گریتینگ چدنی

این نوع گریتینگ محکم ترین گریتینگ برای استفاده در فضاهایی با تردد بالای خودرو و یا پیست اسب سواری محسوب می شود زیرا از چدن داکتیل تولید می شود. ابعاد قابل تولید در این نوع گریتینگ محدود است معمولا در طول 50 سانتی متر و عرض 13 تا 20 سانتی متر تولید می شوند دلیل آن هم این است که هزینه ی قالب آن بسیار بالا می باشد. کاربرد گریتینگ چدنی روی کانال آب یا کانیوو های حاشیه خیابان ها، رمپ پارکینگ ساختمان های مختلف و محوطه کارخانه ها و فضاهای مختلف دیگر است.

5. گریتینگ آلومینیوم

مزیت این نوع گریتینگ به خاطر داشتن ساختار مناسب، جذب بسیار کم آلودگی است. و همچنین در مواردی که وزن کم اما کیفیت بالا مطرح است استفاده می شود. گریتینگ آلومینیوم نیز در برابر رطوبت بسیار مقاوم است.

آهن اول انواع محصولات فولادی و غیر فولادی را با بهترین کیفیت و خدماتی نظیر بازرسی محصول، تامین سرمایه و ... عرضه می کند.

کاربرد گریتینگ گریتینگ فلزی گریتینگ کامپوزیت گریتینگ استیل گریتینگ چدنی گریتینگ آلومینیوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر