کد خبر: 229367 A

گزارش ایلنا از آخرین وضعیت طلای سیاه؛

در حال حاضر قیمت نفت همچنان باب میل مصرف کنندگان بزرگ این طلای سیاه؛ سراشیبی سقوط را می‌پیماید به طوری که طبق اعلام بلومبرگ قیمت نفت برنت به کف قیمت پنج ساله رسید.

تحلیل گران می‌گویند که کاهش بهای نفت جهان را تهدید به خطراتی می‌کند که تاثیر کاهش قیمت‌ها در سه دهه پیش داشت و منجر به بحران بدهی مکزیک و فروپاشی اتحاد جماهیر شوری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا قیمت نفت از ماه ژوئن سال جاری تا کنون بیش از ۳۰ درصد افت کرده است و در حالی که همه نگاه‌ها به جلسه و تصمیمات اعضای اوپک معطوف شده و بسیاری به بازگشت نسبی قیمت‌ها دل بسته بودند این سازمان و اعضایش نتوانستند تصمیم مناسبی در این جهت بگیرند.

یک روز پیش از آغاز نشست، وزیر نفت عربستان سعودی گفته بود بازار نفت، خود ثبات خود را بدست می‌آورد. امارات عربی متحده نیز موضعی مشابه داشت اما اینگونه نشد.

و در حالی که انتظار می‌رفت و کار‌شناسان نیز پیش بینی می‌کردند اعضا باید نسبت به کاهش تولید و رساندن میزان آن به سقف ۲۹ و حتی ۲۸ میلیون توافق می‌کردند در اجلاس وزیران نفت کشورهای عضو اوپک سقف تولید دیگر بار بدون تغییر و ۳۰ میلیون بشکه باقی ماند تا اهداف قدرت‌های بزرگ جامه عمل پوشانده و پیش بینی‌ها برای سقوط قیمت نفت با شدت بیشتر محقق شود.

شاید این تصمیم و عدم کاهش تولید به این دلیل بود برخی بر این اعتقادند که نفت ارزان، صنعت نفت شیل ایالات متحده آمریکا را تحت الشعاع قرار داده و از توسعه آن جلوگیری بعمل می‌آورد.

برخی نیز بازی‌های سیاسی را در این روند کاهش دخیل می‌دانند و معتقدند کشوری همچون عربستان که بیشترین تولید نفت را نیز دارد همگام با سیاست‌های آمریکا جهت پایین نگه داشتن قیمت نفت حرکت می‌کند که البته تحت فشار قرار دادن کشوری همچون ایران نیز بی‌ارتباط با این سیاست نیست.

در حال حاضر قیمت نفت همچنان باب میل مصرف کنندگان بزرگ این طلای سیاه؛ سراشیبی سقوط را می‌پیماید بطوری که طبق اعلام بلومبرگ قیمت نفت برنت به کف قیمت پنج ساله رسید.

قیمت نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه(دی) در ساعت ۱۴:۳۳روز دوشنبه به وقت سنگاپور، در بازار آیس فیوچرز اروپا واقع در لندن با ۳.۳ درصد کاهش به ۶۷.۸۳ دلار رسید که کمترین قیمت میان روزی از اکتبر ۲۰۰۹ است.

قیمت نفت برنت در ماه نوامبر(۱۰ آبان تا ۹ آذر) ۱۸ درصد و از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون ۳۸ درصد کاهش داشته است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه ژانویه نیز امروز در ساعت یادشده در معاملات الکترونیکی بازار تجاری نیویورک ۳.۱ درصد کاهش یافت و به ۶۴.۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز در ماه نوامبر ۱۸ درصد و از ابتدای امسال تاکنون ۳۴ درصد کمتر شده است.

فیلیپ الین تحلیلگر ارشد بازار در شرکت پرایس فیوچرز در شیکاگو از طریق پست الکترونیکی به بلومبرگ گفت: شکی نیست که جنگ تولید نفت در جریان است و در این میدان مبارزه، آنهایی زنده خواهند ماند که تحمل قیمت پایین نفت را داشته باشند.
وی افزود: قیمت نفت پایه آمریکا بزودی به ۶۰ دلار خواهد رسید.

این تحلیل‌ها در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان پس از پایان نشست اخیر اعضای اوپک اظهار کرد: نتیجه آنچه که ما می‌خواستیم نبود، اما از تصمیم اوپک ناراحت نیستم.

اما پیش بینی‌ها برای نگران کردن تولیدکنندگان و وابستگان به درآمدهای نفتی به اینجا ختم نشد به طوری که بلومبرگ در گزارشی دیگر اعلام کرده کاهش بهای نفت همچنان ادامه دارد و احتمالا به پایین‌ترین سطح خود از زمان فروپاشی سیستم مالی جهان در سال ۲۰۰۸ خواهد رسید.

این پایگاه خبری احتمال کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار در هر بشکه پیش بینی کرده است.

کاهش بهای نفت همچنین جهان را تهدید به خطراتی می‌کند که تاثیر کاهش قیمت‌ها در سه دهه پیش داشت و منجر به بحران بدهی مکزیک و فروپاشی اتحاد جماهیر شوری شد.

روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی در جهان، دیگر نمی‌تواند به درآمدهای نفتی خود برای احیای اقتصاد خود متکی باشد، اقتصادی که از تحریم‌های اروپا و آمریکا آسیب دیده است.

ایران نیز که از تحریم‌های مشابهی در رنج است و اقتصاد آن بشدت ضعیف شده، نیازمند کاهش یارانه‌ها است که تا حدی جمعیت روبه افزایش این کشور را در برابر تورم محافظت می‌کرد.

نیجریه، با شورسیان اسلامی می‌جنگد و ونزوئلا درگیر اقدام‌های سیاسی و اقتصادی ناموفق خود است و از جمله کشورهایی است که از بازندگان اصلی تصمیم هفته گذشته اوپک مبنی بر حفظ سقف تولید محسوب می‌شوند.

دانیل یرجین معاون شرکت مشاوره‌ای آی. اچ. اس واقع در انگلوود کلورادو گفت: در کاراکاس(پایتخت ونزوئلا)، تهران و آبوجا(پایتخت نیجریه)، این یک شوک بزرگ است.

وی افزود: یک تغییر روان‌شناسی وجود دارد و شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که ناآرامی‌های بیشتری در راه است.

این پیش بینی‌ها برای کشوری همچون روسیه در حالی است که به گفته کار‌شناسان نفتی اعضای اوپک باید به جای فشار روی اعضا برای کاهش میزان تولید بر غیر اوپکی‌ها متمرکز شوند.

لذا روسیه به جای انتظار کشیدن برای اتفاقی همچون فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باید در تصمیمی متحد با اوپکی‌ها نسبت به کاهش تولید اقدام کند تا علاوه بر جلوگیری از بحرانی که احتمال گریبانگیر شدنش دور از ذهن نیست بهتر می‌تواند با آمریکا مقابله کرده، ضمن اینکه کشورهای تولید کننده نفت را با خود همراه کند و از آسیب پذیری اقتصاد این کشور‌ها نیز جلوگیری کند.

در این بین کشوری همچون ایران نیز که کاهش قیمت نفت به تحریم‌های یک جانبه اضافه شده راهی جز کم کردن اتکا به درآمدهای نفتی، روی آوردن به صادرات محصولات با ارزش افزوده و همچنین اخذ صحیح مالیات را تا زمان ایجاد انسجام و اتحاد عاقلانه از سوی تولیدکنندگان نفت نخواهد داشت.

خبرنگار: زهرا قلی پور

نفت قیمت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر