کد خبر: 200526 A

مدیر دفتر آگاه سازی و امور بین الملل سازمان انرژی‌های نو:

استفاده از پنل‌های خورشیدی حداقل هزینه‌ای بین ۱۲ تا ۳۰ میلیون هزینه می‌خواهد که وزارت نیرو فعلا نمی‌تواند وعده تسهیلات ۵ میلیونی را برای استفاده از آن را اجرایی کند.

مدیر دفتر آگاه سازی و امور بین الملل سازمان انرژی‌های نو با بیان اینکه وزارت نیرو توان ارائه تسهیلات برای استفاده از انرژی خورشیدی و انرژی سبز ندارد، گفت: استفاده از پنل‌های خورشیدی حداقل هزینه‌ای بین ۱۲ تا ۳۰ میلیون هزینه می‌خواهد که وزارت نیرو فعلا نمی‌تواند وعده تسهیلات ۵ میلیونی را برای استفاده از آن را اجرایی کند.

مصطفی ربیعی با بیان اینکه هر چه پس انداز می‌کنیم، صرف بدهی ۱۸ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانکاران می‌شود، در گفت‌و‌گو با ایلنا اظهار کرد: ‌ قرار بود به ازای استفاده از هر کیلووات ساعت انرژی خورشیدی در صندوق حمایتی ۳ ریال ذخیره شود اما پس انداز‌ها صرف بدهی‌ها شد و چیزی برای ارائه تسهیلات به مردم نماند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۵۰ خانوار در سطح کشور از پنل‌های خورشیدی برای تولید برق استفاده می‌کنند که اغلب آن خانه‌های روستایی هستند که امکان سیستم برق رسانی به آن مناطق وجود ندارد وگرنه هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم مردم را به استفاده از نیروهای خورشیدی تشویق کنیم.

مدیر دفتر آگاه سازی با اشاره به مدل و قیمت پنل‌های خورشیدی گفت‌: در حال حاضر بیشتر پنل‌های خورشیدی که در کشور استفاده می‌شود، چینی هستند که تنها یک سال عمر می‌کنند که قیمت این پنل‌ها از ۱۲ میلیون تومان برای تامین ۱.۵ کیلو وات شروع می‌شود. ‌

ربیعی در پاسخ به این سوال که سازمان انرژی‌های نو چند درصد انرژی مصرفی خود را از انرژی خورشیدی تامین می‌کند، ‌ گفت: بام ساختمان سازمان انرژی‌های نو مجهز به پنل‌های خورشیدی است اما تنها برق به اندازه روشنایی راهروهای ساختمان را تامین می‌کند و توان تولید انرژی بالا را ندارد.

امور بین الملل انرژی انرژی خورشیدی برق روشنایی وزارت نیرو میلیون تسهیلات خورشیدی پنل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر