کد خبر: 197553 A

وزیر نفت:

بحثتوقف عرضه نفت مطرح نیست، اما وزارت نفت باید مطمئن شود که خریداران نفت در بورس انرژی مصرف کننده واقعی هستند و فعالیت پالایشی انجام می دهند.

وزیر نفت از آمادگی این وزارتخانه برای عرضه نامحدود میعانات گازی پارس جنوبی در بورس انرژی خبر داد و دلایل توقف عرضه نفت خام در بورس را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا؛ بیژن زنگنه وزیر نفت شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی با بیان عملکرد یکساله اش در این وزارتخانه گفت: سالم ترین راه حضور بخش خصوصی در صنعت نفت و گاز، بورس انرژی است.

وزیر نفت افزود: ما حاضریم نفت را برای فروش در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم ولی اعلام می کنیم مطمئن ترین و سالم ترین روش حضور بخش خصوصی، خرید و فروش فراورده های نفتی و نفت خام در بورس انرژی است.

زنگنه با اشاره به ساز و کار معاملات در بورس انرژی گفت: رابطه خوبی بین وزارت نفت و بورس انرژی برقرار است و ما از فعالیتهای بورس انرژی حمایت می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل توقف عرضه نفت خام در بورس انرژی تصریح کرد: بحثتوقف عرضه نفت مطرح نیست، اما وزارت نفت باید مطمئن شود که خریداران نفت در بورس انرژی مصرف کننده واقعی هستند و فعالیت پالایشی انجام می دهند.

وزیر نفت به پالایشگاه تبریز به عنوان تنها نقطه تحویل نفت خام برای مصارف داخلی اشاره کرد و گفت: این کار برای اولین بار انجام شده و سابقه نداشته که از محل خوراک یک پالایشگاه خروجی ایجاد شود.

زنگنه ابراز امیدواری کرد: با ایجاد تاسیسات بارگیری در نقاط دیگر امکان تحویل نفت خام به خریداران این محصول در بورس انرژی افزایش یابد.

وی در ادامه با اشاره به ساز و کار قیمت گذاری نفت خام در بورس انرژی گفت: در صورتی که واحدهای پالایشی کوچک راه اندازی شود و نفت خام برای پالایش و تولید فراورده به کار گرفته شود، وزارت نفت بر اساس قانون، نفت خام را به قیمت ۹۵ درصد فوب خلیج فارس در بورس انرژی عرضه خواهد کرد.

زنگنه در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی به عرضه میعانات گازی در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: مصرف کنندگان داخلی می توانند میعانات گازی را به هر اندازه که نیاز دارند از طریق بورس انرژی تهیه کنند. همچنین مجموعه وزارت نفت آمادگی دارد به میزان نامحدود میعانات گازی پارس جنوبی را در بورس انرژی عرضه کند.

انرژی بخش خصوصی پارس جنوبی پالایش خرید و فروش خوراک قانون نفت نفت و گاز وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر